Sağlık

Hitrizin Şurup Ne İşe Yarar? Hitrizin Şurup Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Hitrizin Şurup genel olarak anti alerjik özellikler sergileyen bir ilaçtır. Bu yazıda Hitrizin Şurup ne kadar, Hitrizin Şurup ne işe yarar, Hitrizin Şurup kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, Hitrizin Şurup nasıl kullanılır, Hitrizin Şurup kaç yaşında kullanılır ve Hitrizin Şurup kullananlar yorumları nasıl gibi sorulara cevap bulacağız.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Hitrizin Şurup Ne İşe Yarar?

Hitrizin Şurup, doğal kimyasal histaminin vücuttaki etkilerini azaltan bir antihistamindir. Histamin hapşırma, kaşıntı, sulu gözler ve burun akıntısı semptomları üretebilir. Hitrizin Şurup genel olarak hapşırma, kaşıntı, sulu gözler veya burun akıntısı gibi soğuk algınlığı veya alerji semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu şurup ayrıca kronik ürtikerin (kurdeşen) neden olduğu kaşıntı ve şişmeyi tedavi etmek için kullanılır. Hitrizin Şurup, bu ilaç kılavuzunda listelenmemiş amaçlar için de kullanılabilir.

Çok yıllık alerjik rinit için Hitrizin Şurubu, altı aylık ila iki yaş çocuklarda toz akarları, hayvan tüyü ve küf gibi alerjenlere bağlı kalıcı alerjik rinit ile ilişkili semptomların giderilmesinde endikedir. Etkili bir şekilde tedavi edilen semptomlar arasında hapşırma, burun akıntısı, postnazal akıntı, burunda kaşıntı, oküler kaşıntı ve yırtılma yer alır.

Reklamlar

Kronik ürtiker için Hitrizin Şurubu, altı ay ila beş yaş arası çocuklarda kronik idiyopatik ürtikerin komplike olmayan cilt belirtilerinin tedavisi için endikedir. Kurdeşen oluşumunu, şiddetini ve süresini önemli ölçüde azaltır ve kaşıntıyı önemli ölçüde azaltır.

Hitrizin Şurup Ne İşe Yarar?
Hitrizin Şurup Ne İşe Yarar?

Hitrizin Şurup Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Uykunuzu getiren diğer ilaçları (soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesici ilaçlar, uyku hapları, kas gevşetici ilaçlar ve nöbet, depresyon veya anksiyete ilaçları gibi) düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Hitrizin’in neden olduğu uykululuğa katkıda bulunabilirler.
 • Hitrizin, düşüncelerinizi veya tepkilerinizi bozabilecek yan etkilere neden olabilir. Araba kullanıyorsanız veya uyanık ve tetikte olmanızı gerektiren herhangi bir şey yapıyorsanız dikkatli olun.
 • Alkol almaktan kaçının. Hitrizin’in bazı yan etkilerini artırabilir.
 • Hitrizin’e veya hidroksizine (Atarax, Vistaril) karşı alerjik bir reaksiyon geçirdiyseniz, önce doktorunuzla konuşmadan Hitrizin’i almayınız.
 • Böbrek veya karaciğer hastalığınız varsa, Hitrizin’i almadan önce doktorunuza söyleyiniz. Tedavi sırasında bir doz ayarlamasına veya özel izlemeye ihtiyacınız olabilir.
 • Hitrizin FDA gebelik kategorisi B’dedir. Bu, doğmamış bir bebeğe zararlı olmasının beklenmediği anlamına gelir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalma ihtimaliniz varsa, önce doktorunuzla konuşmadan Hitrizin almayınız.
 • Hitrizin anne sütüne geçer ve emzirilen bebeği etkileyebilir. Bir bebek emziriyorsanız, önce doktorunuzla konuşmadan Hitrizin almayınız.
 • Altmış beş yaşın üzerindeyseniz, Hitrizin’in yan etkilerini yaşama olasılığınız daha yüksek olabilir. Doktorunuz bu ilacın daha düşük bir dozunu reçete edebilir.

Hitrizin’i aynen doktorunuzun önerdiği şekilde alınız. Bu talimatları anlamadıysanız, eczacınızdan, hemşirenizden veya doktorunuzdan size açıklamasını isteyiniz.

Doğru dozu aldığınızdan emin olmak için Hitrizin’in sıvı halini normal bir yemek kaşığı ile değil, doz ölçü kaşığı, bardak veya damlalık ile ölçün. Doz ölçüm cihazınız yoksa nereden temin edebileceğinizi eczacınıza sorunuz.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacı almanın riskleri, yapacağı yararlara karşı tartılmalıdır. Bu sizin ve doktorunuzun vereceği bir karardır.

Reklamlar

Hitrizin dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun talimatlarını veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca Hitrizin’in ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz söylemedikçe değiştirmeyiniz. Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız doz sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süre, ilacı kullandığınız tıbbi soruna bağlıdır.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, altı aylık ve daha büyük çocuklarda Hitrizin enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak pediatrik spesifik problemler göstermedi. Altı aylıktan küçük çocuklarda güvenlik ve etkinlik belirlenmemiştir.

 • Böbrek veya karaciğer hastalığı olan altı yaşından küçük çocuklarda Hitrizin enjeksiyonunun kullanılması önerilmez.
 • Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda Hitrizin’in yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.
 • Emzirme döneminde bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce potansiyel faydaları potansiyel risklere karşı tartın.

Bazı ilaçların birlikte kullanılmaması gerektiği halde, bazı durumlarda etkileşim oluşsa bile iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekli olabilir. Hitrizin aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı doktorunuz tarafından bilhassa bilmek önemlidir.

Hitrizin Şurup Nasıl Kullanılır?

Ürtiker için kullanan yetişkinler günlük olarak bu ilacı beş ila on miligram kullanmalıdır. İki yaş ila altı yaş arasındaki çocuklarda alerjik rinit için kullanılıyorsa günde bir defa iki buçuk miligram, altı ila on iki yaş arası çocuklarda günde bir kez olmak üzere beş miligram, on iki yaş ve üzeri çocuklarda beş ila on miligram şurup kullanılmalıdır.

Hitrizin Şurup Kaç Yaşında Kullanılır?

Hitrizin Şurup iki yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlerde kullanılır.

Hitrizin Şurup Kullananlar

“3 liralık gönül dostudur, bahar ayında çiçekler birbiriyle çiftleşecek diye sağa sola attırdıklarında en güvendiğimiz çözümdür. Sadece ağız kuruluğu gibi bir dezavantajı olabilen, sedatif olaylara pek karışmayan minik hapımızdır.”

“Bahar aylarında başlayan hapşuruk, boğazda kaşıntı, salya sümük şeklinde vuku bulan ve sebebinin ne olduğunu senelerdir anlamadığım alerjik atraksiyonumu şıp diye kesen harika ilaç.

“Bağımlısı olduğum ilaç. Hayatımda dönem dönem geri çağırdığım alerjik egzema sorununa kortizonla beraber bulabildiğim tek çözüm. 5 gün üstüste içince alerji geçiyor. Cildim yine eskisi gibi pürüzsüz olabiliyor. Kaşıntı ve döküntü yok oluyor.”

“Alerji ilaçları arasında ekzama ve ürtikere en hızlı ve etkili cevap veren, uykuyu da minimum düzeyde yapan kutu kutu alınıp el altında bulunsun diye tüm çantalara atılan hayat yoldaşı.”

Bu yazımızda Hitrizin Şurup ne kadar, Hitrizin Şurup ne işe yarar, Hitrizin Şurup kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, Hitrizin Şurup nasıl kullanılır cevaplarını sizlerle paylaştık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sorularınızı ve yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

İlginizi çekebilir: Perebron Şurup Ne İşe Yarar?

Faydalı ve güncel içerikler için bizi Instagram adresimizden de takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx