Çiçekler

Kedi Tırnağı Çiçeğinin Bakımı ve Özellikleri

Reklamlar

Kedi tırnağı çiçeğinin bakımı nasıl olmalıdır? Süs bitkileri arasında en dikkat çekici çiçekler arasında yer alan Kedi Tırnağı çiçeği halk tarafından farklı isimlerle bilinmektedir. Cilveli çiçeği, İpek çiçeği, Öğle güzeli gibi birçok isimlerle bilinmektedir.  Ufak gövdesinden eşsiz güzellikler ile çiçek açan Kedi Tırnağı birçok çiçek severler tarafından oldukça merak edilmektedir. Peki, Kedi tırnağı çiçeğinin bakımı ve özellikleri nelerdir? Kedi çiçeği faydaları nedir? Kedi tırnağı çiçeği hakkında merak ettikleriniz ve çok daha fazlası için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kedi Tırnağı Çiçeği Nedir?

Kedi tırnağı çiçeğinin anayurdu Güney Amerika kıtasının tropikal bölgesi olmaktadır. Semizotugiller ailesinin Portulaca grandiflora türü bir bitkidir. İklimi uygun olan güneşi bol olan yerlerde kolaylıkla yetişmektedir. Tohumları da kendiliğinden etrafına yayıldığı için bir sonraki yıl çimlenerek yeni bitkiler ortaya çıkacaktır.

Kedi Tırnağı Çiçeğinin Anlamı

Kedi tırnağı çiçeğinin anlamı ve isminin Kedi tırnağı denmesinin nedeni yapraklarının dar ve uzun olması sebebiyle kedi tırnağına benzetilmesidir. Halk arasında bir diğer ismi ipek çiçeği olarak bilinin bu çiçeğin yumuşacık ve rengarenk açan çiçekleri çok güzel olmasından ipeğe benzetilmesidir. Bu bitkinin ipek gibi yumuşak olmasından bu ismiyle de anılmaktadır.

Reklamlar
Kedi Tırnağı Çiçeğinin Bakımı
Kedi Tırnağı Çiçeğinin Bakımı

Kedi Tırnağı Çiçeğinin Bakımı

Kedi tırnağı çiçeğinin bakımı diğer süs bitkilerine nazaran daha kolaydır. Mevsimlik olarak yetiştirilen Kedi tırnağı güneşi çok sevmektedir. Açık hava bitkilerinden olduğu için çok fazla güneş alan yerlerde ve seyrek sulanarak yetiştirilmesi gereken bir bitkidir.

Toprak olarak her çeşit toprakta yetişebilen bir çiçektir. Herhangi bir ayrım yapmaz veya ekstra bir bakım istemez.  Fakat saksıda bir Kedi tırnağı besliyorsanız eğer kumlu toprak kullanılması önerilmektedir.

Kedi tırnağı çiçeğinin bakımında sulama işlemi dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü aldığı sıcaklığa ve toprağın durumuna göre değişkenlik gösterir bu yüzden kontrol edilerek sulama yapılması gerekir. Çiçeğin toprağı kumlu ise sık sık sulama ihtiyacı söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra bitkinin toprağı tamamen kuru olmadan önce sulama yapılmaması gerekir.

Hastalıklara karşı biraz hassas olan Kedi tırnağı özellikle de nematod ve yaprak biti gibi zararlarına çok sık rastlanmaktadır.

Reklamlar

Kedi Tırnağı Çiçeğinin Özellikleri

 • Kedi tırnağı çiçeğinin özellikleri her çiçeğin olduğu gibi kendisine özgü ve son derece dikkat çekici özelliklere sahip olmasıdır. Süs bitkileri arasında en gözde çiçekler arasında yerini almıştır Kedi tırnağının özellikleri şunlardır:
 • Kedi tırnağının ortalama 60 kadar türü bulunmaktadır.
 • Semizotugiller ailesine mensup olan bir çiçek türüdür.
 • Çiçekleri zarif bir görüntüye sahiptir ve rengârenktir.
 • Bahçelerde çok yaygın kullanılsa da saksılarda da yetişmektedir.
 • Güneşi seven bir bitkidir.
 • Yetişmesi için çok fazla bakıma ihtiyaç duymamaktır.
 • Boyları ortalama 10 – 15 cm kadar uzama göstermektedir.
 • Çiçeklerinin renkleri pembe, sarı, turuncu, leylak renklerindedir.
 • Kedi tırnağı çiçeğinin katmerli yapılı çiçekleri bulunan türleri de mevcuttur.
 • Tohumlarını etrafa saçtığı için kendiliğinden bir sonraki sene çimlenerek çoğalmaktadır.
 • Güzel görüntüsüyle rahatlatıcı, sakinleştirici bir etkiye sahiptir.
Kedi Tırnağı Çiçeği Nasıl Ekilir?
Kedi Tırnağı Çiçeği Nasıl Ekilir?

Kedi Tırnağı Çiçeği Nasıl Ekilir?

Kedi tırnağı çiçeğinin ekim işlemi yapılırken tohumları 5 cm kadar altına ekilmektedir. Ekildikten sonra çok sık sulamadan güneş ışığı altına konulduğunda kısa sürede çimlenme gösterecektir. Tohumlarını etrafa saçtığı için kendiliğinden de çimlenme gösterecektir.

Kedi Tırnağı Çiçeği Nasıl Çoğalır?

Kedi tırnağı çiçeğinin çoğaltımı tohum yardımıyla gerçekleşse de bir diğer çoğaltma yöntemi fide ile çoğaltmadır. Dalından koparıp toprağa ekim yaparak Kedi tırnağı çiçeğinin çoğaltması gerçekleşmektedir.

Kedi Tırnağı Çiçeğinin Faydaları
Kedi Tırnağı Çiçeğinin Faydaları

Kedi Tırnağı Çiçeğinin Faydaları

Kedi tırnağı çiçeğinin balkonlarımızı bahçelerimizi süsleyen oldukça güzel ve zarif görünümlü bir çiçektir. Diğer çiçekler gibi herhangi bir çayı veya yağı bulunmamaktadır ama kendine özgü güzelliği ile insanları büyüleme özelliği vardır. Çiçek severler çok iyi bilir bazı çiçekler insana huzur verir, rahatlatır. Kedi tırnağı çiçeği de bu çiçekler arasındadır. Psikolojik olarak önemli fayda sağlamakta olup rengarenk zarif çiçekleri ile insanın yaşama sevinci ve enerjisini arttıran bir etkiye sahiptir.

Bu yazımızda çiçek severlerin Kedi tırnağı hakkında merak ettiği birçok konu başlığını ele aldık. Kedi tırnağı bakımı ve özellikleri, Kedi tırnağının anlamı, nasıl çoğaltılır gibi birçok konuyu inceledik. Varsa sorularınızı ve yorumlarınızı bekler, okuduğunuz için çok teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilecek içerik: Kamelya Çiçeğinin Bakımı ve Özellikleri

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx