Yemek

Diyette Olanlar İçin İçli Köfte Kalori Değeri ve Yapılışı

İçli Köfte Kalori Kaç Kaloridir?

Reklamlar

İçli köfte her ne kadar ara sıcak olarak tüketilse de ana yemek olarak tercih edildiğinde, gayet doyurucu bir yiyecektir. İçli köfte kalori değeri, tarifi ve şekil vermesi gibi detaylarıyla sık sık araştırılır. Peki, bu lezzetin çıkış noktası neresidir? Hazırlama sürecinin zahmetli olması nedeniyle çoğu kişinin yapmakta zorlandığı bu lezzetin aslen bir Arap yemeği olduğu bilinmektedir. İçli köfte, 1700’lü yıllarda Arabistan’da yapılan bir yemekken daha sonra göçler yoluyla ülkemizde de yapılmaya başlanmıştır. Lezzetin Adana, Şanlıurfa, Gaziantep gibi Arap kökenli kişilerin yoğun yaşadığı bölgelerde meşhur olması da adeta bunu doğrular niteliktedir.

İçli Köfte Hangi Yöreye Ait
İçli Köfte Hangi Yöreye Ait

İçli Köfte Hangi Yörenin Yemeğidir?

İçli köfte kaç kalori onu öğrenmeden önce bu lezzet hangi yörelerde daha sık yapılıyor ona bir bakalım. Her ne kadar şu anda Türkiye’nin pek çok bölgesinde bu özel lezzeti tatmanız mümkün olsa da her şeyi yerinde denemek lazım. Bugün birçok restoranda içli köfte, ara sıcak olarak servis edilmektedir. Gaziantep, Adana, Şanlıurfa şehirlerinde farklı biçimlerde ve farklı malzemelerle yapılan içli köfte; bu yörelerde yaşayan kişilerin buzluklarında her zaman hazır bulunur.

İçli Köfte Nasıl Yapılır?
İçli Köfte Nasıl Yapılır?

İçli Köfte Nasıl Yapılır?

1 içli köfte kaç kalori diye düşünmeye başlamadan önce farklı alternatifleri değerlendirerek, alacağınız kalori miktarını düşürebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Her ne kadar kızartmasının tadına doyum olmasa da haşlaması ve fırınlamasını tercih ederek, içli köfteden alacağınız kaloriyi düşürebilirsiniz. Buna rağmen biz yine de tarif vermeye kızartmasından başlayalım.

Reklamlar
Kızartma İçli Köfte
Kızartma İçli Köfte

Kızartma İçli Köfte

Hamuru için irmik, bulgur, salça, un, tuz ve suya ihtiyacınız var. 1.5 su bardağı ince köftelik bulgura, bir su bardağı irmik kullanabilirsiniz. İçine ise kıyma, soğan, salça, maydanoz ve ceviz girmekte. Ceviz sevmiyorsanız, kullanmayabilirsiniz. Baharat ve tuz miktarını da kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. İşin zor kısmı bulgur, irmik ve unu tam kıvamında olacak şekilde suyla karıştırmakta. Önce ince bulguru bir su bardağı su ile ıslatıp, suyu kaybolunca irmiği eklemeniz gerekir. Baharatları ve tuzu sürece dâhil ederek bir miktar su ile yoğurduktan sonra un da eklenerek yoğurmaya devam edilir. Yoğurma işlemi, karışım dağılmayacak kıvama gelene kadar devam eder. Bir diğer zor aşama ise şekil vermedir. Ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak, başparmağınızla içe doğru bastırarak şekil verebilirsiniz. İç kısma soğanla kavurduğunuz kıymayı ekledikten sonra limon şekli vermelisiniz. Ardından yapmanız gereken ise kızgın yağda kızartmaktır.

Fırında İçli Köfte

1 adet içli köfte kaç kalori diye merak edenlerin tercih edebileceği yapılış biçimlerinden biri fırınlamaktır. İçli köfteye klasik şeklini vermekte zorlananlar, fırında da bu lezzeti yapma şansına sahiptir. Bunun için kızartmada olduğu gibi iç harç hazırlanır. Hamurunda ise irmik yerine haşlanmış patates kullanabilirsiniz. Hamur ikiye ayrılarak bir kısmı tepsinin alt katına yayılır. Üzerine harç döküldükten sonra hamurun ikinci kısmıyla kapatılır. 180 derecelik fırında hafif kızarana kadar pişirilir.

Diyette Olanlar İçin İçli Köfte Kalori Değeri ve Yapılışı 2024 İçli köfte kalori
Haşlama İçli Köfte

Haşlama İçli Köfte

Haşlama içli köfte kalorisi diğerlerine göre daha düşüktür. Yapılışı, kızartma ile aynıdır. Tek değişiklik ise tüm işlemler bitince içli köfteyi yağa değil haşlanmış suyun içerişime atmaktır. Diyet yapmıyorsanız, üzerine yağda kavurduğunuz pul biberi dökebilirsiniz. Yanında yoğurtla, salatayla oldukça iyi gider.

İçli Köfteye Şekil Verme
İçli Köfteye Şekil Verme

İçli Köfteye Şekil Vermenin Püf Noktaları

Bir içli köfte kaç kalori diye sormadan önce şekil verme süreciyle ilgili daha detaylı bilgi edinmekte fayda vardır. Elinize yapıştığı için şekil vermekte zorlanıyorsanız, bir streç filmden yardım alabilirsiniz. Streç film üzerinde açtığınız hamurun içerisine harcını koyduktan sonra yarım ay şeklinde kapatarak şekil verme sürecini daha kolay hale getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bir limon sıkacağını ters çevirerek çukur kısmını da kullanabilirsiniz. Bunu yaparken yine streç film kullanmalısınız. Limon sıkma kısmının iç tarafına açık şekilde yerleştirdiğiniz hamurun içini doldurduktan sonra streç film yardımıyla kapatmalısınız.

Reklamlar

İlginizi Çekebilir: https://www.begonya.com/kolay-icli-kofte-tarifi/

İçli Köfte Kalorisi

1 tane içli köfte kaç kalori hesabı yapılırken kıymanın, yağın, bulgurun ve diğer malzemelerin kalorisini de göz önünde bulundurmak gerekir. Kalori, yediğimiz besinin bize sağladığı enerji miktarıdır. Bir adet içli köfte kaç kalori sorusunun cevabı pişirme yöntemine göre değişiklik gösterir. Kızartma sürecinde tamamen hamura biriken yağ, alacağınız kaloriyi ciddi oranda artırır.

Fırında İçli Köfte Kalorisi

Fırınlanarak pişirme söz konusu ise 100 gramda 151,9 kalori vardır. Bu nedenle diyette olanlar, tüketim miktarını doğru şekilde ayarlamalıdır. Aşırı tüketim halinde kilo alımına sebep olabilir. İçli köfte kalori haşlamayla azaltılabilir olsa da aşırı tüketim halinde şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunlarla da karşılaşabilirsiniz.

Haşlama İçli Köfte Kalorisi

Haşlanmış içli köfte kaç kalori sorusunun cevabı da yaklaşık 163 kalori şeklindedir. Bunu bir adet kalori miktarı olarak düşünebilirsiniz. Diyetteyseniz, içli köfteyi haşlayarak tüketmek daha mantıklı bir seçim olur. Bunun yanı sıra servis sırasında yağlı soslar kullanılmamalıdır.

Kızartma İçli Köfte Kalorisi

Kızarmış içli köfte kalori yönüyle değerlendirildiğinde lider konumdadır. Bir adette yaklaşık 350 kalori olduğu söylenebilir. Bu nedenle diyette olanlar için haftalık ödül günlerinde bir âdeti geçmemek üzere ve diyetisyene sorarak tüketebilir. Bir tane içli köfte kaç kalori sorusunun yanı sıra bu yiyeceği tüketmenin sağlık açısından sonuçları da merak edilir. Yüksek yağlı besinler, kolestrolü yükselttiği ve kalp-damar hastalıklarına neden olduğu için hekimler tarafından önerilmemektedir. Ünlü Profesör Canan Karatay, içli köftenin kızartılarak değil haşlanarak tüketilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Diyet Yapanlar Kaç Tane İçli Köfte Yemeli?

Diyet yapanlar, en fazla bir adet ile yetinmelidir. 3 adet içli köfte kaç kalori olabilir ki diyorsanız, tüm besinlerden dengeli bir şekilde almanız gerektiğini de unutmamalısınız. Bu nedenle bir adet içli köfteyi yanında salatayla ya da ayranla afiyetle tüketebilirsiniz. Canınız çektiyse 1 içli köfte kalori yönüyle makul bir seçimdir.

İçli Köfte Kalori Değeri, içli köfte nasıl yapılır gibi soruların tamamına cevap verdik. Bir başka yazıda görüşmek üzere. Aşağıda yorum yapabilirsiniz.

Bizi YouTube de takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx