Şifalı Bitkiler

Kaktüsün Sağlığa Faydaları Nelerdir? Kaktüs Nasıl Tüketilir?

Reklamlar

Kaktüsün sağlığa faydaları nelerdir? Kaktüs yenir mi? Dediğinizi duyar gibiyim, Kaktüs, aslında sebze ailesinin bir üyesi olan sulu meyveler olarak adlandırılır. Kaktüsle ilgili hiçbir şey tipik olarak sebzeye benzemese de, ondan meyve suyu yapmanın birçok faydası vardır.

Kaktüsün sağlığa faydalarından yararlanmak için kaktüsü direk yemek yerine suyunun tüketilmesi üzerine yoğunlaşacağız. Faydalar aynıdır ve  Kaktüs suyunu bu kadar harika yapan şeyin ne olduğuna göz atalım.

Yüzlerce farklı kaktüs çeşidi vardır. Kaktüs suyu yapmak amacıyla, genellikle opuntia cinsine ait olanları kullanırız, dikenli armut nopales olarak da adlandırılırlar. Bu kaktüs çeşidinin Amerika’nın çöl bölgelerine özgü olduğuna inanılıyor.

Reklamlar

Tek başına kaktüs suyu biraz hafif acı bir tada sahiptir, bu yüzden tadını güçlendirmek için genellikle narenciye (portakal ve mandalina gibi.) ile birleştirilir.

Kaktüsün Sağlığa Faydaları Nelerdir? Kaktüs Nasıl Tüketilir?

Kaktüs Besin değeri (100g başına)

Kalori-16, Karbonhidrat-3,33 g, Protein-1,32 g, Diyet Lifi-2,2 g, Folat- 3 µg, Pantotenik asit-0,167 mg, Piridoksin-0,070 mg, Riboflavin-0,041 mg,Tiamin-0,012 mg, C Vitamini-9,5 mg, Vitamin A-460 IU, Vitamin K- 5,3 µg, Potasyum-257 mg, Kalsiyum-164 mg, Selenyum-0,7 µg

Kaktüs suyu yapmak için dikenleri çıkarmanız ve kaynatmamız gerekir. 3-4 dakika kaynattıktan sonra posayı süzün. Bu noktada narenciye ve hindistan cevizi suyu ekleyebilirsiniz.

Kaktüsün Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Kaktüsün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kaktüsün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

1. Kaktüs Kolesterol Düzeylerini Düşürür

Kaktüs tüketimi, özellikle LDL ve trigliserit seviyeleri söz konusu olduğunda, kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir. Kaktüs suyu, safra asitlerine bağlanarak kolesterol atılımını destekleyebilen çözünür lif içerir. Bu uzaklaştırma daha sonra depolanmış kolesterol kullanımını etkiler ve serum seviyelerinde net bir düşüşe neden olur.

Reklamlar

Kaktüs suyu ayrıca diyetteki yağın emilimini azaltmada etkilidir ve bunun sonucunda yağın depolanma olasılığını azaltabilir.

2. Kaktüs Kilo Kaybını Teşvik Eder

Kaktüs son derece düşük kalorilidir ve bir bardakta ortalama sadece 15 kalori bulunur. Ancak kalorisi çok düşük olsa da bu faydasız olduğu anlamına gelmez. Aslında, gün boyunca daha az yiyecek tüketmenizi sağlayan harika iştah bastırıcı özelliklere sahiptir.

Ayrıca, metabolizma hızınızı yüksek tutmak için önemli olan çeşitli B vitamini içerir. B vitaminleri ayrıca tükettiğiniz besinlerin çok daha verimli bir şekilde parçalanmasını ve sindirilmesini sağlar.

3. Kaktüs Sağlıklı Sindirimi Destekler

Kaktüs suyu aloe vera suyuna çok benzer ve her ikisi de asit reflü, divertikülit veya irritabl bağırsak sendromu gibi sindirim sorunlarını çözmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bununla birlikte, sindirimi teşvik etmeye de aktif olarak yardımcı olur. Yiyecek ve atık maddelerin bağırsaktan geçişini teşvik eder ve buna bağlı olarak kabızlık riskini azaltır.

Ayrıca sindirim ve gastrointestinal sağlıkta önemli rol oynayan probiyotik bakterileri beslemeye yardımcı olur.

Kaktüs Kanser Riskini Azaltır
Kaktüs Kanser Riskini Azaltır

4. Kaktüs Kanser Riskini Azaltır

Kaktüs, prostat ve kolon kanserleri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olma konusunda büyük umut vaat ediyor. Potansiyelinin çoğu, hücrelere ve DNA’ya oksidatif ve inflamatuar hasarı azaltan flavonoidler veya karotenoidler gibi bileşiklerin varlığında yatmaktadır.

Kaktüsün sağlığa faydalarının farklı kanser türleri için faydalı olup olmadığına dair daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak bugünden itibaren kaktüs tüketmenin size zararı olmaz.

5. Kaktüs Diyabet Yönetimine Yardımcı Olur

Kaktüs, glikozun bağırsak yolundan emilimini yavaşlatma üzerindeki etkileri sayesinde kan şekerinin ve buna bağlı olarak diyabetin yönetimine yardımcı olabilir. Şeker hastalarının uğraştığı ana sorunlardan biri, glikozun etkileri altında sık uyarım nedeniyle insülin duyarsızlaşmasıdır. Emilim hızını yavaşlatarak glikoz metabolizmasına fayda sağlayabilir.

Kaktüs suyu, suyun mevcudiyetinde hacmini büyük ölçüde genişleten ve şeker için yavaşlatıcı bir madde görevi gören çözünür lif pektini içerir.

6. Kaktüs Kan Basıncını Düşürebilir

Kaktüs suyu, içerdiği bol potasyum sayesinde kan basıncını yönetmenin etkili bir yoludur. Potasyum, doğal bir vazodilatör görevi görür ve artan kan hacmine yanıt olarak kan damarlarını genişletmeye yardımcı olabilir. Potasyum ayrıca kan damarlarının esnekliğini ve genel sıvı ve elektrolit dengesini korumada önemli roller oynar.

Beslenmenizde bu mineralin eksikliği ortaya çıkarsa birçok şey ters gidebilir. Potasyum alımını kaktüs suyuyla destekleyerek, kalp krizi riskini ve felç geçirme olasılığını azaltabilirsiniz..

7. Kaktüs Doğal Olarak Akşamdan Kalma Tedavisi Sağlar

Akşamdan kalma, alkol metabolizmasının ve ürettiği yan ürünlerin bir sonucu olan mide bulantısı, baş ağrısı ve diğer olumsuz semptomlarla ilişkilidir.

Kaktüs suyu, alkolün metabolitlerinin vücuttan atılmasına yardımcı olur, alkolün işlenmesini takiben karaciğer gerginliğini azaltır ve iltihaplanmanın oluşmasını önleyebilir. Yeterince hidratlamak hala çok önemlidir, aksi takdirde bu faydalı etkiler hiç ortaya çıkmayabilir.

Kaktüs Adet Belirtilerini Kolaylaştırır
Kaktüs Adet Belirtilerini Kolaylaştırır

8. Kaktüs Adet Belirtilerini Kolaylaştırır

Kaktüs, şişkinlik ve su tutma gibi sinir bozucu PMS semptomlarının yanı sıra herkesin nefret ettiği kramp ve spazmlar ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Kaktüs suyu, potasyum sayesinde vücuttaki fazla sıvıyı temizler ve hormonal dalgalanmaların neden olduğu basınç hissini hafifletebilir.

Ayrıca, adet sırasında yaşanan kaygı veya uykusuzluk gibi semptomlara yardımcı olur.

9. Kaktüs Bağışıklık Fonksiyonunu İyileştirir

Kaktüs suyu, çeşitli mekanizmalar yoluyla bağışıklık fonksiyonunu uyarır. Birincisi, sindirim sisteminizde yaşayan probiyotik bakteriler için besin görevi görerek bakteri koloni boyutunu artırarak bağışıklık fonksiyonunu desteklersiniz. Bu bakteriler, vücudunuzun patojenlere karşı sahip olduğu ilk savunma sistemlerinden biridir, ancak birçok insan bunu asla fark etmez.

Meyve suyu ayrıca önemli bağışıklık hücrelerinde oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olan ve beyaz kan hücrelerinin aktivitesini uyarabilen antioksidanlarla doludur.

10. Kaktüs Cilt Sağlığına Faydalıdır

Kaktüs suyu çok nemlendiricidir ve cilde nemlendirici olarak bile uygulanabilir. Kaktüs kullanmak birincil yol olmasa da ve ayrıca aloe vera bu şekilde kullanım için daha uygun olduğundan, mecbur kalırsanız, kaktüs suyu cildimizin sağlığını da önemli ölçüde iyileştirebilir.

Kaktüs suyunun A ve C vitamini içeriği ayrıca doğal kolajen sentezini desteklemeye yardımcı olur ve güneş hasarının etkilerini tamponlar, bu da daha genç görünen bir cilt etmek demektir.

11. Kaktüs Bilişsel İşleve Yardımcı Olur

Kaktüs, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri sayesinde bilişsel işlevleri korumanıza yardımcı olabilir. Yaşlandıkça bir miktar nöronal düşüş normaldir, ancak bu, inflamatuar sürecin etkisi altında hızlanabilir.

Beta-amiloid proteinlerinin beyinde birikmesi, gelecekteki veya mevcut bilişsel hastalıkların önemli bir göstergesidir. Kaktüs suyu, bu yapısal proteinlerin oluşumunu önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olur.

Son Söz

Kaktüs suyu, standart meyve veya sebze sularından daha fazla faydaları vardır ve kesinlikle denemeye değer. Kendinizi gençleşmiş hissetmenizi sağlayan ve sağlığınıza birçok yönden fayda sağlayan ferahlatıcı bir özelliği vardır. Ayrıca yeni bir şey denemeden önce mutlaka doktorunuz ile konuşmalısınız.

Bu yazımızda kaktüsün sağlığa faydalarını sizlerle paylaştık. Sorularınızı ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Arpa Otunun Faydaları

Instargam adresimiz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx