Sağlıkİlkyardım

Kısa Mesafede Süratli Taşıma Teknikleri Nelerdir?

Reklamlar

Bilindiği üzere yaralanma ve hastalık gibi durumlarda, çeşitli ilkyardım uygulamalarının doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Hasta / yaralının taşınması noktasında bilinmesi gereken tekniklerden birisi, kısa mesafede süratli taşıma teknikleri olarak bilinmekte olup acil durumlarda bu teknikler kullanılmaktadır.

Hasta / yaralının süratli bir şekilde taşınması noktasında, kişilerin ilkyardım sertifikalarının olması bir hayli önemlidir. Aksi halde hatalı uygulamalarda bulunulabilir ve hastanın hayati risk ile baş başa kalmasına neden olunabilir. Bu nedenle kısa mesafede süratli taşıma teknikleri kapsamında kişilerin bu tekniklere hakim olması ve hangi adımları uygulayacaklarını bilmesi gerekmektedir.

Acil Taşıma Teknikleri Nelerdir?
Acil Taşıma Teknikleri Nelerdir?

Acil Taşıma Teknikleri Nelerdir?

Acil taşıma, acil müdahalelerin gerekli olduğu durumlarda ön plana çıkan bir taşıma yöntemi olarak bilinmektedir. İlkyardım sertifikasına sahip ve taşıma tekniklerini doğru bir şekilde uygulayabilecek kişiler, acil taşıma tekniklerini gerekli durumlarda kullanabilmekte ve hasta / yaralı için erken müdahalenin başlatılmasını olanaklı hale getirebilmektedir. Hasta taşıma teknikleri kapsamında bulunan bu tekniklerin her biri, çeşitli uygulama adımlarına sahiptir ve bu adımlar dahilinde hasta / yaralının uygun şekilde taşınması gerekir. Peki ama acil taşıma teknikleriyle ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Reklamlar

İlkyardımcının Omzundan Destek Alma

Acil taşıma tekniklerinden birisi olan ilkyardımcının omzundan destek alma, belirlenen işlem basamakları dahilinde uygulanmak durumundadır. Hasta taşıma teknikleri kapsamında bulunan bu teknik, genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen işlem basamakları dahilinde uygulanmalıdır:

 • Hasta / yaralının bir kolunun ilkyardımcının boynuna dolanması ve bu şekilde destek alınması sağlanır.
 • Boşta kalan kolu ile ilkyardımcı, hasta / yaralının belini tutar ve bu şekilde destek verir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen adımların her biri, ilkyardımcının omzundan destek alma tekniğinin uygulama adımları olarak bilinmektedir.

Kucakta Taşıma

Bir diğer acil taşıma tekniği, kucakta taşıma olarak bilinmekte ve bu teknik de temelde aşağıdaki gibi sıralanabilen işlem basamakları aracılığı ile uygulanmaktadır:

 • Bilinci açık hafif yetişkinler ve çocuklar için bu tekniğin uygun olduğunu ifade etmek olanaklıdır.
 • Bir el ile hasta / yaralı, dizlerinden altından tutulur ve bu şekilde destek alınır.
 • Diğer elle hasta / yaralının gövdesinin ağırlığı yüklenir ve sırtından kavranır.
 • Hasta / yaralının kollarını ilkyardımcının boynuna dolması söylenebilir. Bu şekilde hasta / yaralının kendisini güvende hissetmesi sağlanır.
 • Ağırlık dizlere verilir ve hasta / yaralı bu şekilde kaldırılır.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen uygulama basamakları, hasta taşıma teknikleri kapsamında bulunmakta ve tekniğin doğru bir şekilde uygulanması ile birlikte kolaylıkla hasta / yaralı taşınabilmektedir.

Reklamlar
İtfaiyeci Yöntemi
İtfaiyeci Yöntemi

İtfaiyeci Yöntemi

Bir diğer hasta / yaralı taşıma yöntemi, itfaiyeci taşıma tekniği olarak adlandırılır ve bu teknik, temelde aşağıdaki gibi sıralanabilen uygulama basamaklarına sahiptir:

 • Bu teknik, yürüyemeyen veya bilinci kapalı kişiler için uygulanır. Tek bir ilkyardımcı tarafından uygulanan bu teknik ile ilkyardımcının bir eli boşta kalır.
 • İlkyardımcı hasta / yaralının omzundan tutar ve oturur pozisyona getirir.
 • Çömelir ve sağ kolunu hasta / yaralının bacaklarının arasından geçirir.
 • Hasta / yaralının vücudunu sağ omzuna alır ve işlem basamaklarına devam eder.
 • Sol eli yardımıyla hasta / yaralının sağ elini tutar, ağırlığı dizlerine verir ve kalkar.
 • Hasta / yaralının önde boşta kalan bileği kavranır ve hasta / yaralı, olay yerinden uzaklaştırılır.

Bu uygulama basamakları, itfaiyeci taşıma tekniği kapsamında bulunmakta olup uygulama basamaklarının verilen sıra ile gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.

Sırtta Taşıma

Bir diğer yöntem sırtta taşıma tekniği olarak bilinir ve bu teknik kapsamında uygulanması gereken adımlar, şu şekilde karşımıza çıkar:

 • Bilinçli hastaların taşınmasında kullanılan bu teknik, bir ilkyardımcı ile uygulanır.
 • İlkyardımcı, hasta / yaralının yanına gelir ve hasta / yaralıya sırtı dönük olacak şekilde çömelir ve bacaklarını kavrar.
 • Hasta / yaralının kollar, ilkyardımcının göğsünde birleştirilir ve bu şekilde pozisyon alınır.
 • Ağırlık dizlere verilir ve hasta / yaralı bu şekilde kaldırılır.

Yukarıdaki adımların her biri, sırtta taşıma tekniği kapsamında bulunmakta olup kısa mesafede süratli taşıma teknikleri kapsamında yer alan sırtta taşıma tekniği bilinci açık hastalarda uygulanmaktadır.

Altın Beşik Yöntemi
Altın Beşik Yöntemi

Altın Beşik Yöntemi

Ciddi yaralanması bulunmayan hasta / yaralılarda kullanılan teknik altın beşik yöntemi olarak bilinmekte ve genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen uygulama adımlarına sahip olmaktadır:

 • İki Elle Altın Beşik Yöntemi: Bu yöntemde iki ilkyardımcının birer elleri boşta bırakılmakta ve bu eller birbirlerinin omzuna koyulmaktadır. İlkyardımcılar diğer elleri ile bileklerinden kavrar ve hasta / yaralıyı omuzlarına oturturlar.
 • Üç Elle Altın Beşik Yöntemi: Birinci ilkyardımcının bir eli, ikinci ilkyardımcının omzunu kavramakta, diğer eli ise ikinci ilkyardımcının el bileğini kavramaktadır. İkinci ilkyardımcı daha sonra bir el ile birinci ilkyardımcının bileğini, diğer eli ile kendi bileğini kavramaktadır.
 • Dört Elle Altın beşik Yöntemi: İlkyardımcıların her biri, bir elleri ile diğer el bileklerini, öbür elleriyle birlikte birbirlerinin bileklerini kavramakta ve hastayı taşımaktadır.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen yöntemler, kısa mesafede süratli taşıma teknikleri kapsamında yer almakta ve ciddi yaralanması bulunmayan hasta / yaralıların taşınması için kullanılmaktadır.

Sandalye ile Taşıma

Bu tekniğin kullanılabilmesi için hasta / yaralının bilinçli olması gerekir. Merdiven inip çıkarken bu yöntemin bir hayli işlevsel olduğunu ifade etmek olanaklıdır. İki ilkyardımcı ile uygulanan yöntem, ilk ilkyardımcının sandalyeyi arka taraftan, yani oturulacak kısma yakın bir yerden, diğer ilkyardımcısının ise sandalyenin ön bacaklarını aşağı kısmından kavraması ve hasta / yaralıyı taşıması ile meydana gelmektedir.

Kollar ve Bacaklardan Tutarak Taşıma

Hasta / yaralının bir yerden kaldırılıp hemen başka bir yere taşınması için kullanılan bir yöntemdir. Kısa mesafede süratli taşıma teknikleri kapsamında bulunan bu yöntem, iki ilkyardımcı ile birlikte uygulanmaktadır. Belirlenen işlem basamakları ile birlikte hastanın taşınması sağlanmaktadır. Bu kapsamda iki ilkyardımcı, hasta / yaralının bir yerden başka bir yere hemen taşınması gerektiği durumlarda bu tekniği kullanmakta ve teknik ile birlikte hasta / yaralıyı yöntem kapsamında kolaylıkla taşımaktadır.

Kısa Mesafede Süratli Taşıma Teknikleri Nelerdir? adlı yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz.

İlginizi çekebilir: Acil Tedavi Nedir? İlk Yardım ile Acil Tedavi Arasındaki Farklar

Begonya Instagram hesabı: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Ayşegül Bilgiç
Ayşegül Bilgiç

Master Treyner Uzman İlk yardım Eğitici Eğitmeni

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx