GenelYemek

Geleneksel Lezzetimiz Lokumun Tarihçesi ve Çeşitleri

Reklamlar

Sofralara lezzet kazandıran lokum Osmanlı saraylarının vazgeçilmez tatlıları arasındaydı. Geleneksel Türk toplumunda gelen misafirlere Türk kahvesinin yanında lokum sunmak gibi bir adet vardır. Bu sebeple, hemen her Türk evinde mutlaka ikramlık lokum bulundurulur.

Lokum tatlısının kökeni eski tarihlere dayanır. Pers imparatorluğunun sevilen tatlıları arasındaki lokum mutluluk anlamını taşır. Ticaretin yaygınlaşmasıyla beraber Avrupa’ya yayılan lokum dünya çapında sevilen bir lezzettir. Günümüzde tüketimine devam edilen lokumlar oldukça lezzetli bir yapıya sahiptir.

İlk seri üretimi 1777 yılında Osmanlı’da başlayan lokum bal, meyve şurubu ve un karıştırılarak üretilmiştir. Nişasta ve şekerin icadından sonra lokum farklı güncellemeler alarak lezzetini zenginleştirmiştir. Farklı kültürlere ve damak zevklerine hitap edebilen özel bir tatlı olan lokum pek çok farklı şekilde üretilerek sizlere sunulur.

Reklamlar
Lokum Çeşitleri
Lokum Çeşitleri

Lokum Çeşitleri

Çifte kavrulmuş lokum başta olmak üzere farklı türdeki lokumları deneyimleyebilmeniz mümkündür. Yapım aşamalarına göre farklılık gösteren lokumlar vardır. Çifte kavrulmuş lokum ile klasik lokumlar arasında çok fazla lezzet farklılığı yoktur. Çifte kavrulmuş lokum çeşitleri lokumun kavrulma süresinin uzun tutulduğu çeşitler arasındadır.

Meyveli lokumlar ve fitil lokumlar da en beğenilenlerdendir. Farklı aromalara sahip olan lokum çeşitlerini bir arada satın almanız misafirlerinize zengin sunumlar hazırlayabilmeniz konusunda sizlere destek verebilir. Lokumları sunarken görsel zenginliği artırmak için özel kaseler ve şekerlikler tercih edebilirsiniz.

Kahve, şerbet ve limonata gibi içecekler birçok farklı lokum çeşidi ile eşsiz bir uyumluluk yakalar. Özel günleriniz için meyveli olan lokumlardan kendinizin ve misafirlerinizin damak zevkine uygun olanları satın alabilirsiniz. Etkileyici ve akılda bir ikramda bulunmak isteyenlerdenseniz lokumların taze ve güvenilir olmasına da dikkat etmelisiniz. Böylelikle sağlığınızı da tehlikeye atmamış olursunuz.

Çok sayıda lokum içeren paketleri daha geniş misafir yoğunluğunda tercih edebilirsiniz. Lokum paketlerini oda sıcaklığında muhafaza etmeniz soğuma kaynaklı bozulmaların önüne geçebilmeniz açısından önemlidir. Güvenilir yerlerde sakladığınız takdirde lokumların lezzetinde herhangi bir kayıp yaşanmaz. Birbirinden lezzetli lokumları satın alırken marka güvencesine dikkat etmeniz önemli bir ayrıntıdır.

Reklamlar

Sizler de kendiniz veya sevdikleriniz için lezzetli lokumlar arıyorsanız Çerez Pazarı’nın lokum çeşitlerine göz atabilirsiniz. https://www.cerezpazari.com.tr adresini inceleyerek en lezzetli lokumlara sahip olabilirsiniz. Lokum çeşitlerinin yanı sıra markanın sunduğu taze kuruyemiş çeşitlerini de inceleyebilirsiniz. Böylelikle güvenilir ve taze ürünlere sahip olabilmenin ayrıcalığını en iyi şekilde hissedebilirsiniz. Çerez Pazarı güvencesi ile siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Ümit Uslu

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx