Cilt Bakımı

Kolajen Nedir? 5 Maddede Kolajenin Faydaları

Genel olarak “cilt sağlığı” ile özdeşleşen bir kavram olan kolajen, esasen vücudun hemen her noktasında etkili olan ve son derece önem arz eden bir protein türüdür. 

Bu proteinin temel işlevi ise bağ dokusunu güçlendirmek ve vücutta yer alan bütün dokuların bir arada tutulmasını sağlamaktır. Öyle ki, vücudun bağ dokusunun %80’i, kolajenden meydana gelmektedir.  Peki cilde elastikiyet kazandıran kolajen nedir? Kolajenin faydaları nelerdir?

Kolajen Nedir?

Kolajen, vücutta yer alan fibroblastlar ve hücreler tarafından meydana getirilen bir protein türüdür. Bu protein türünün temel görevi ise hem kemik hem de kasları bir arada tutmak, cildin elastikiyetini artırmaktır. 

collagen

Genel olarak dokularımızın %80’inin kolajenden meydana geldiği bilinmektedir. Ancak yaşanılan iklimin, beslenme düzeninin ve özellikle de yaşlanmanın bu oranı azaltabildiğini söylemek mümkündür.

Özellikle 25 yaşından sonra her sene %1 oranında kolajen kaybı yaşandığını, 40 yaşına gelindiğinde ise genel kolajen kaybının ortalama %15 – 20’lere çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu ise vücutta ortaya çıkan kırışıklıkların, sarkmaların en temel nedenidir. 

Kolajen kaybı

Kolajen kaybı ile mücadele etmek zannedildiği kadar zor değildir. Beslenme düzenini iyileştirerek, güneşin zararlı ışınlarından kaçınarak ve takviye gıdalarla beslenmeyi destekleyerek kolajen kaybını minimum seviyede tutmak ve bu sayede vücudun elastikiyetini korumak mümkündür. Aksi durumda kolajen kaybına bağlı olarak;

  • Kırılgan tırnakların,
  • Saç kalitesinde bozulmaların,
  • Cilt matlaşmasının,
  • Sarkma ve kırışıklıkların ortaya çıkması muhtemeldir. 

Özellikle kolajen takviyeleri, kolajen kaybıyla mücadele açısından son derece önemlidir. Bunun temel nedeni, beslenme düzeninin oturtulmasının aksine kolajen takviyeleri kullanımının son derece

zahmetsiz olmasıdır. Beslenme düzenini oturtmak için belirli bir süre gereklidir. Oysa takviye gıdalar için böyle bir durum söz konusu değildir. 

Peki gerek takviye gıdalarla gerekse de beslenme düzeni ile desteklenen kolajen seviyesinin etkileri nelerdir? Kolajenin faydaları nelerdir?

Kolajen Nedir?
Kolajen Nedir?

Yaşlanma Belirtilerini Azaltır

Özellikle yaşlanmaya birlikte azalan kolajen takviyesi, cildin elastik yapısını kaybetmesine sebep olur. Elastikiyetini kaybeden cilt ise kırışır, sarkar. Oysa kolajen takviyesi ile cildin esnekliği artar. Bununla birlikte cilt daha parlak, nemli ve canlı bir görüntüye kavuşur.

Selülit Görüntüsünü Azaltır

Yine yaşlanmanın bir sonucu olarak selülitler ortaya çıkar. Kolajen ise deri dokusunun iyileşmesini ve sıkılaşmasını sağlar. Bu sayede selülit görüntüsü giderilmiş, hafifletilmiş olur. 

Saç Sağlığını Destekler

Kolajen yalnızca ciltte değil, saçın yapısında da bulunur. Öncelikli olarak saç köklerinin güçlenmesini sağlayan kolajen, yeni saç oluşumunu da destekler. Bununla birlikte serbest radikallerle mücadele ederek saç köklerinin oksijen almasını sağlar. Böylelikle saçlarda meydana gelen kırılmalar, yıpranmalar ve cansız görüntü giderilmiş olur. 

Kemikleri Güçlendirir

Ciltte olduğu gibi, kemiklerde de kolajen bulunur. Kolajen miktarının artması ise daha sağlam bir kemik yapısının ortaya çıkmasını sağlar. Özellikle kolajen eksikliği nedeniyle kemiklerde meydana gelen kırılganlık bu sayede giderilmiş olur. 

Kas Kütlesini Destekler

Vücudumuzda yer alan kasların %1 ile 10 oranındaki kısmı kolajen proteinlerinden meydana gelir. Bu proteinler ise kasların güçlenmesini ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler. Kolajen takviyeleri ise çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelen kas kayıplarını önler. Bununla birlikte yağ yakımını da destekler. 

Daha fazla bilgi için; https://www.farmakozmetika.com.tr/kolajenler 

Kolajen Nedir? 5 Maddede Kolajenin Faydaları
Ümit Uslu

Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx