Sağlık

Panthenol krem ne işe yarar?

Panthenol Krem Ne İşe Yarar?

Reklamlar

Panthenol krem cildi yumuşatan ve cilde komple bakım yapan bir üründür. Peki Panthenol krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Panthenol Krem Nedir?

Sağlıklı cilt, güzel saç ve tırnakların korunması için pantenol veya pantotenik asit gereklidir. Pantenol eksikliğinin cilt üzerinde oldukça olumsuz etkileri vardır. Cildin elastikiyetinin azaltılması, daha hızlı yaşlanma süreci ve kırışıklıkların ilerlemesi, saç kalitesinin bozulması, parlaklık kaybı ve daha yüksek kırılganlık bu olumsuz etkilerdir. Bahsedilen nedenlerden dolayı, pantenol dermatolojide ve kozmetik uygulamalarda kullanılmaktadır. Dermatolojik ve terapötik ürünlerde pantenol konsantrasyonu da büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden bu krem cilt bakımı ve cilt yumuşaklığı için idealdir.

Reklamlar

Pantenol Krem Muadili

Armathene Krem, Beheptal Ampül, Bepanthen Ampül, Dexpanten Merhem, Dexpanten Krem, Pantebiol Krem, Pantenol %5 Krem ve Pantomed Ampül bu kremin muadilleridir.

Panthenol Krem
Panthenol Krem

Panthenol Krem Neye İyi Gelir?

Bu krem, B5 vitamini (pantotenik asit) ile yakından ilişkili doğal bir kimyasal bileşiktir. Aslında, pantenol, B5 vitaminden sadece bir metabolik adım uzaktadır ve vücutta nispeten kolayca dönüştürülür. Kimyasal özellikleri nedeniyle, pantenol, C5’in cilde nüfuz etmesinden çok daha iyidir ve bu nedenle çoğu topikal kullanımda daha üstün görünmektedir. Pantenol, her biri diğerinin ayna görüntüsü olan iki ana form D ve L’ye sahiptir. D-pantenol (dekspantenol) biyolojik olarak aktifken, L-pantenol en iyi biyolojik olarak eylemsizdir ve hatta D-pantenolün biyolojik etkinliğine kısmen karşı koyabilir.

Pantenol maddesinin bir dizi cilt faydası sağladığı bildirilmiştir. Kısmen, D-pantenol yara iyileşmesini teşvik eder, hasarlı epitelyumu geri kazanmaya yardımcı olur, kaşıntı ve iltihabı azaltır, cilt hidrasyonunu iyileştirir, transepidermal suyu daha az azaltır, cilt pürüzlülüğünü iyileştirir ve daha fazlasını yapar. Pantenolün tüm bu etkilere nasıl ulaştığı tam olarak açık değildir. 

Büyük olasılıkla, pantenolün vücutta çoklu metabolik fonksiyonları olan bir koenzim A bileşeni olan B5 vitaminine (diğer bir deyişle pantotenik asit) dönüştürülmesinden kaynaklanmaktadır. Öte yandan, sadece D-pantenol biyolojik olarak aktif B5 vitamini verirken ve yara iyileşmesini desteklerken, hem D hem de L-pantenolün nemlendirici etkileri olduğu görülmektedir. Bu kremin hangi cilt etkilerinin B5 vitamini cilt seviyelerini artırarak ve hangisinin diğer mekanizmalar yoluyla gerçekleştiğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Reklamlar

Cilt hasarının onarımı, yara iyileşmesi, tahriş ve iltihaplanmanın iyileştirilmesi

Bu krem, genellikle kombine tedavinin bir parçası olarak, çok çeşitli cilt hasarını iyileştirmeye yardımcı olan iyi bir klinik geçmişe sahiptir. Yaraların ve yanıkların iyileşmesini hızlandırdığı gibi cilt transplantasyonuna ve skar tedavisine yardımcı olduğu görülmektedir. D-pantenol yardımıyla iyileşen cilt daha yumuşak, daha elastik ve daha düzenli olma eğilimindedir. Bu, D-pantenolün anahtar cilt hücrelerinin özellikle dermal fibroblastlar büyümesini uyarma ve muhtemelen bu cilt matrisini yeniden şekillendirme yeteneğinden kaynaklanabilir.

D-panthenol ayrıca epidermis ve stratum corneum’u (dış deri katmanları) yenilemeye, güçlendirmeye ve böylece cildin koruyucu bariyerini iyileştirmeye yardımcı olarak kuru, pürüzlü, çatlamış cilt gibi yüzeysel cilt hasarını iyileştirir. Bu krem ayrıca tahriş ve iltihabı azaltır ayrıca eritem (kızarıklık), kaşıntı ve diğer semptomları iyileştirir.

Cilt nemlendirme ve yumuşatma

Bu krem cilt üzerinde iyi kanıtlanmış bir nemlendirici ve yumuşatıcı etkiye sahiptir. Cildi kuru cilde nemlendirir ve normal cildi sert deterjanların kurutma etkilerinden korur. Pantenolün tamamen nemlendirici etkileri daha önemli görünmektedir. Hem D hem de L pantenol kimyasal olarak su çekmektedir. 

Öte yandan, uzun süreli nemlendirici ve koruyucu etkiler zamanla birikme eğilimindedir, tam etki genellikle yaklaşık iki ila dört haftalık düzenli kullanım sonrası görülür. En olası neden, tamamen higroskopik nemlendiricilerin aksine, D-panthenol ayrıca cildin koruyucu dış katmanlarını (epidermis ve stratum corneum) güçlendirerek, canlandırarak ve sızdırmaz hale getirerek ve su kaybını azaltarak çalışır.

Kırışıklıklar, ince çizgiler, cilt gençleştirme

Pantenol en çok cildi iyileştirmek, korumak ve nemlendirmek için kullanılır. Yaşlanma karşıtı kapasitesi konusunda fazla araştırma yapılmamıştır. Bununla birlikte, genel bakış açısından, kırışıklıkların önlenmesi ve hatta iyileştirilmesi de dahil olmak üzere cildin gençleşmesinin birçok yönünde de yardımcı olabilir.

Cilt yaşlanmasının en yaygın nedeni UV hasarı olmakla birlikte, özellikle iltihaplanma, aşırı kuruluk, klor ve sert deterjanlar tarafından tahriş ve benzeri diğer faktörler de rol oynar. Bu krem ile periyodik tedavi, cilt bariyeri oluşturarak ve iltihabı azaltarak bu faktörlerin çoğunu hafifletebilir. Bu nedenle, en azından, pantenolün tekrar cilt belirtilerine karşı önleyici bir etkisi olacaktır.

Ancak, daha da ileri gidebilir. Pantenolün, kırışıklıkların oluştuğu cildin orta tabakası olan dermiste fibroblastların çoğalmasını arttırdığı gösterilmiştir. Fibroblastların aktivasyonu tipik olarak sadece sayılarındaki bir artışla değil aynı zamanda kollajen, elastin ve glikanlar gibi cilt matrisinin tüm bileşenlerinin yanı sıra genel cilt yeniden şekillenmesinin artan sentezi ile ilişkilidir. Birlikte ele alındığında, bu etkiler kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi hasarlı veya düzensiz cilt matrisi olan alanları iyileştirme eğilimindedir.

Panthenol Krem Faydaları

Bu krem, B vitamini ailesinden, cildimizde kızarıklık, ince çizgiler, cilt pürüzlülüğü, kırışıklık ve daha fazlası gibi oksidatif stresin neden olabileceği negatif etkilerin giderilmesine yardımcı olan bir üründür. B5 vitamini olarak da bilinen pantotenik asit, önce cildin dış bariyerinin gücünü koruyarak, daha sonra cilt hücrelerine aynı zamanda stres faktörleri olan çevresel toksinlerle savaşmak için işe giden besinlerle aşılayarak cildi çeşitli şekillerde desteklemeye çalışır. 

Bu krem, öncelikle cilt bariyerini artırarak nemlendirmede sızdırmazlık sağlayarak aynı zamanda cilt hücrelerini gençleştirmeye ve canlandırmaya yardımcı olarak, yaşlanma sürecini ortadan kaldırmaya yardımcı olarak cilde beslenmesine ve cilde hayati nem katmasına yardımcı olur.

Panthenol’ün cilt dostu bir besin maddesi olarak etkili olduğuna inanılan en önemli yollardan biri, cildimizin bağ dokusunda en üretken hücreler olan sağlıklı fibroblast seviyelerini yönetme kabiliyetidir. Bu da cildin kolajen ve elastini artırır, cildi aydınlık, elastik ve hatta dengeli tutmaya yardımcı olan proteinler içerir. Bu B5 vitamini formu cilde kolayca nüfuz ederek cilt hücrelerinin iyileşmesini ve canlanmasını sağlar.

Pantenol Krem Neye Yarar?

Herkesin bildiği bir cilt bakım bileşeni varsa, panthenol (Provitamin B5 olarak da bilinir) olacaktır. Panthenol, yüz kremleri, losyonlar, serumlar, saç bakım ürünleri gibi kozmetik ürünlerin formülasyonunda kullanılan en ünlü güzellik bileşenlerinden biridir ve temel olarak, amacı sizi daha güzel yapmaktır. Güzellik endüstrisinin neden bu malzemeye taptığını ve onu bu kadar özel yapan şeyin ne olduğunu öğrenelim! Bu kremin faydalarını bilelim!

Derinlemesine nemlendirir

Pantenol, B5 vitamininin bir alkol formu olmasına rağmen, normal alkol gibi cildi kuruttuğu anlamına gelmez. Pantenol cildinizi kurutmaz aynı zamanda nemlendirir ve gerçekten de iyi bir şekilde nemlendirir. Nemlendirici olarak hareket eden pantenol, suyu ortamdan cildinize çekerek nemli ve taze görünmesini sağlar. Cildinizde optimum nem seviyelerini korumak, onu genç ve sağlıklı tutmak için gereklidir.

Yaşlanma karşıtı özellikleri vardır

Harika nemlendirme özellikleri sayesinde, pantenol, günlük bir nemlendirici veya gece kremi seçerken kesinlikle bakılması gereken bir malzemedir. Sadece pantenol cilde su çekmez aynı zamanda cildin koruyucu bariyerinin işlevini de geliştirir böylece su kaybını azaltır. Cildinizin 7/24 nemli kalmasını sağlamak için çift etkili bir kremdir.

Pantenolün yardımcı olabileceği yaşlanma ile ilişkili bir başka sorun da hiperpigmentasyondur.  Birkaç hafta boyunca kullanılan bu krem cilt tonunu eşitler ve koyu lekeleri hafifletir. 

Yara izlerini azaltır

Pantenol cilde gerçekten iyi nüfuz eder ve emildikten sonra pantotenik aside (B5 vitamini) dönüştürülür. Pantenol, “fibroblast proliferasyonu” adı verilen bir süreci uyararak yara iyileşmesini ve yeni doku oluşumunu teşvik eder. Panthenol, cildinizin doğal onarıcı süreçlerini hızlandırarak skar oluşumu olasılığını azaltır ve cildin bütünlüğünü korur.

Antienflamatuar özellikleri vardır

Antienflamatuar, yatıştırıcı ve rejeneratif özellikleri nedeniyle, pantenol egzama, atopik dermatit ve akne gibi belirli cilt sorunlarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin atopik dermatit tedavisi söz konusu olduğunda, hidrokortizon (atopik dermatiti tedavi etmek için kullanılan yaygın bir reçeteli ilaç) ile karşılaştırıldığında, pantenolün neredeyse hiç yan etkisi ve sıfır toksisitesi yoktur. Hidrokortizonun çeşitli hoş olmayan yan etkileri vardır ve uzun süreli kullanımdan sonra geri dönüşü olmayan ciltte tahrişe neden olur. Panthenol kesinlikle daha iyi bir seçenektir.

Panthenol Krem Kullanımı

Bu kremi doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Tam doz talimatları için bu kremin üzerindeki etiketi inceleyin. Bu krem sadece harici kullanım içindir. Bu kremi doğrudan etkilenen bölgelere günde bir veya iki kez veya doktorunuzun belirttiği şekilde uygulayın.

Etkilenen bölgeyi yıkayın ve tamamen kurulayın. İlacı eşit olarak dağılana kadar ince bir tabaka halinde sürün ve hafifçe ovalayın. Bu kremi kullandıktan hemen sonra, elleriniz tedavi edilen bölgenin bir parçası değilse, ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.

Bir doz bu kremi kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede kullanın. Bir sonraki dozunuzun zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza geri dönün. Bir seferde iki doz birden kullanmayın. Bu kremin kullanımı hakkında sorularınız varsa doktorunuza danışın.

Google News de bize abone olun.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx