Sağlık

Locoid Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Locoid Krem Faydaları

Reklamlar

Locoid krem kortikosteroid adı verilen bir ilaç grubuna ait bir üründür. Peki Locoid krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.
Santa Farma İlaç Sanayii A.Ş. tarafından Birliğimize iletilen ve ekte yer alan yazılarında şirketin imal ruhsatına sahip olduğu “Locoid Merhem”, “Locoid Lipokrem”, “Locoid Krem” adlı ürünlerin isimlerinin “Locoderm %0.1 Merhem”, “Locoderm %0.1 Lipokrem”, “Locoderm %0.1 Krem” olarak değiştirilmesi taleplerinin Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından kabul edildiği; ürünlerin yeni adı ve barkoduyla 10.05.2016 tarihinde Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu web sitesinde yayımlanan fiyat listesinde ve SKRS E-reçete listesinde, 04.05.2016 ve 11.05.2016 tarihlerinde SGK web sitesinde yayımlanan “Bedeli Ödenecek İlaçlar listesi EK-4/A”da yer aldığı belirtilmektedir.

Locoid Krem Nedir?

Bu krem, topikal kortikosteroidlere yanıt veren çeşitli cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Bunlar arasında atopik (çocukluk çağı) egzama, fotodermatit (ışığa maruz kalmanın neden olduğu kaşıntı) ve cilt tahriş edici ve alerjilerin neden olduğu dermatit dahil olmak üzere her türden egzama ve dermatit (kaşıntı) bulunmaktadır.

Bu krem aktif madde olarak hidrokortizon bütirat adlı bir madde içerir. Bu krem ​​ciltte kullanılmak üzere uygulanan bir kortikosteroid türüdür. Bu krem topikal uygulama yapılarak sadece harici olarak ve cilt üzerinde kullanılır. Topikal kortikosteroidler hafif potent, orta derecede potent, potent ve çok potent olarak sıralanır. Locoid krem güçlü olarak sınıflandırılır. Topikal kortikosteroidler, çeşitli cilt rahatsızlıklarının neden olduğu iltihabı azaltabilir ve böylece iyileşmesini sağlar. Ayrıca, iyileşmesine yol açabilecek durumun nedenini de etkileyebilirler.

Reklamlar

Aynı zamanda cilt bölgelerinin kalınlaşmasına neden olan bir durum olan sedef hastalığının tedavisinde de kullanılabilir. Özellikle sedef hastalığında doktorunuzun talimatlarına uymanız ve sadece saç derisinde, ellerde veya ayaklarda yani küçük alanlarda kullanmanız önemlidir. Bu kremi erken kullanmayı bırakırsanız hastalığınızın semptomları tekrar edebilir ve tekrar sorunlar oluşabilir. Bu yüzden, bu kremi doktorunuzun belirttiği tam süre boyunca kullanmanız oldukça önemlidir.

Locoid Krem Muadili

Bu kremin muadilleri arasında Locoderm krem, Locoderm Lipo krem, Locoderm merhem ve Locoid merhem gibi çok çeşitli cilt kremleri ve dermatolojik kremler vardır. 

Locoid Krem Bebeklerde Kullanımı Nasıldır?

Bu kremi bebeklerde çok büyük alanlarda ve çok uzun süre kullanmayın. Bu kremi bebeklerde kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Locoid Krem Neye İyi Gelir?
Locoid Krem Neye İyi Gelir?

Locoid Krem Neye İyi Gelir?

Bu ilaç, egzama, dermatit, alerji, döküntü gibi çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Hidrokortizon bütirat içeren bu krem, bu tür durumlarda oluşabilecek şişlik, kaşıntı ve kızarıklığı azaltır. Topikal çözelti, şiddetli kepeği (seboreik dermatit) tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç orta kuvvette bir kortikosteroiddir.

Reklamlar

Locoid Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu kremin içerdiği hidrokortizon bütirat aktif maddesi, krem ​​olarak yapıldığında ciltte kullanılmak üzere bir kortikosteroiddir. Bu krem, çeşitli cilt rahatsızlıklarının neden olduğu enfeksiyonu iyileştirir ve böylece rahatsızlığı giderir. 

Bu krem yetişkinlerde, çocuklarda ve bebeklerde topikal kortikosteroidlere yanıt veren koşullar için kullanılır. Bu krem, atopik (çocukluk dönemi) egzama dahil her türden (kaşıntı), fotodermatit ve cilt tahriş edici ve alerjilerin neden olduğu dermatit gibi dermatolojik hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Bunlar arasında egzama ve dermatit vardır. Ayrıca sedef hastalığının tedavisinde de kullanılabilir. Özellikle sedef hastalığında doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir.

Locoid Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Hidrokortizon bütirata veya bu kremin diğer bileşenlerinden herhangi birine alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) varsa bu kremi kesinlikle kullanmayın.
 • Cilt bozukluğunuz tedavi edilmemiş bir bakteriyel, viral (örneğin uçuk veya su çiçeği), ayak mantarı ya da kasık mantarı gibi mantar, maya veya saçkıran gibi parazitik enfeksiyondan kaynaklanır. Bu krem, bu bozuklukları kötüleştirebilir veya gizleyebilir. Doktorunuz bunları kontrol eder.
 • Frengi (cinsel yolla bulaşan bir hastalık) veya tüberküloz ile ilişkili cilt problemleriniz varsa bu kremi kesinlikle kullanmayın.
 • Ağzınızın etrafındaki cilt iltihaplıdır (perioral dermatit) bu kremi kesinlikle kullanmayın. Daha önce kortikosteroid tedavisinin bir sonucu olabilir.
 • Sivilceleriniz veya lekeleriniz varsa bu kremi kesinlikle kullanmayın.
 • Yüz derisinde kızarıklık varsa bu kremi kesinlikle kullanmayın.
 • Yüz derisini, cinsel organ bölgesindeki ince deriyi tedavi ederken bu kremi dikkatli bir şekilde uygulayın. Cildinizin bu alanları özellikle kortikosteroidlere duyarlıdır. Gözlerinize veya göz kapaklarınıza bu kremi uygulamamalısınız.
 • Bu kremi cilt kıvrımlarında, hava geçirmez bir pansuman altında veya cildinizin geniş alanlarında kullanmayın. Bu kremi bandaj altında kullanıyorsanız, sadece küçük alanlarda kısa süreliğine ve sadece doktorunuzun tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır.
 • Bebeklerde veya çocuklarda bu kremi uygularken bandaj ve pansuman kullanılmamalıdır.
 • Bebeklerde bu kremi yedi günden fazla kullanmayın.
 • Bu kremi sedef hastalığı için kullanın. Topikal kortikosteroidler kısa vadede sedef hastalığında etkili olabilir. Durum, tedavinin kesilmesiyle nüksetebilir veya önemli ölçüde kötüleşebilir ve yaygın püstüler sedef hastalığı riski vardır. Bu, sedef hastalığının yayıldığı ve çok iltihaplandığı bir durumdur. Yan etkileri en aza indirmek için bu kremi sadece sedef hastalığının küçük bölgelerinde (örneğin saç derisi, eller ve ayaklar) kullanılmalıdır. Doktorunuz sedef hastalığını tedavi etmek için bu kremi reçete etmişse, doktorunuzun ilerlemenizi düzenli olarak gözden geçirmesine izin vermelisiniz çünkü böyle bir tedavi dikkatli bir gözetim gerektirmektedir.
 • Reçetesiz ilaçlar da dahil olmak üzere başka ilaçlar alıyorsanız veya yakın zamanda aldıysanız, lütfen doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.
 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız, açıkça gerekmedikçe bu kremi kullanmamalısınız. Hamileyken herhangi bir kortikosteroid krem ​​kullanırsanız bebeğinize zarar verme riski küçük olabilir, bu nedenle doktorunuz hamile olduğunuzu bildiğiniz için bu kremleri size reçete ederse, uzun süre büyük miktarlarda kullanmamalısınız. Herhangi bir ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Locoid Lipokrem Krem Nasıl Kullanılır?

Etkilenen cilde ince bir tabaka halinde bu kremi uygulayın. Bu kemi etkilenen bölgeye nazikçe masaj yapın. Doktorunuzun tavsiyesi üzerine daha iyi bir sonuç elde etmek için bu kremi hava geçirmez bir pansuman altında sürmeniz gerekebilir.

Bu kremi daima doktorunuzun size söylediği gibi kullanın. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız. Cilt probleminiz düzelmiyorsa doktorunuza geri dönmelisiniz.

Normal krem dozu günde iki defadan fazla değildir. Dirseklerde ve dizlerde kalınlaşmış sedef hastalığı ancak yalnızca doktorunuz size söylemişse bir pansuman altında bu krem ile tedavi edilebilir.

Çok fazla bu kremi kullandıysanız, yan etkiler ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda derhal doktorunuza veya eczacınıza başvurun. Unutulan dozları dengelemek için bu kremi çift doz kullanmayın. Bu kremi erken kullanmayı bırakırsanız belirtiler tekrar edilebilir. Bu ürünün kullanımıyla ilgili başka sorularınız varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Locoid Krem Yan Etkileri

Az sayıda insan bu kremin bileşenlerine karşı aşırı duyarlı (alerjik) olabilir. Cilt durumunuz kötüleşiyor gibi görünüyorsa, cilt kızarır, kaşınır veya tahriş olursa veya bu sorun yaratırsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Bu kremi deri kıvrımları gibi nemli cilt bölgelerinde kullanırsanız, cilt incelebilir ve hasar görebilir. Bu durum meydana gelirse mutlaka doktorunuza söyleyin.

Tüm ilaçlar gibi, bu kremin içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Bu kremin yan etkileri arasında deride incelme, ciltte kızarıklık, morarma ve çatlaklar, yüzdeki lekeler, ağız çevresindeki ciltte kızarıklık, tedavi durdurulduktan sonra cilt durumunun kötüleşmesi, ciltte renk değişikliği ve stres hormonlarının salgılanmasının baskılanması vardır.  Yan etkilerden herhangi biri ciddileşirse veya bu broşürde listelenmeyen herhangi bir yan etki fark ederseniz, lütfen doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Google News de bize abone olun.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Reklamlar
Başa dön tuşu