Dini Sorular

Muharrem Orucu Nedir? Ne Zaman Tutulur?

Reklamlar

Dine ve inanışa göre tutulan orucunu niyeti ve amacı farklı olabilir. Peki Muharrem orucu nedir, ne zaman tutulur? Oruç niyet edilerek belli bir süre yemek yeme ve içmeden uzak kalmaktır. Dini inanışlara göre tutulan oruçların amacı ve niyeti vardır. İslam dini için oruç çok önemlidir. Ramazan ayında tutulan oruçlar dini birlik ve beraberlik duygularını geliştirir. Oruç isteğe bağlı olarak yılın her döneminde tutulabilir. Ancak Ramazan ayından sonra en faziletli olan ikinci ay Muharrem ayında oruç tutulması çok sevaptır.

Eğer muharrem orucunu çok bilmiyorsanız, nasıl tutulur, ne zaman tutulması uygundur? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz. Bu önemli bilgileri sizinle paylaştık. Muharrem orucu hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Muharrem Orucu Nedir?

Muharrem orucunu nedir ne zaman tutulur sorusundan önce ilk olarak muharrem kelimesinin anlamına göz atalım. Muharrem kelimesi, hürmet edilen kişi anlamına gelmektedir. Muharrem ayında tutulması emredilen muharrem orucu, Peygamberimizin döneminde başlamıştır.

Reklamlar

Peygamberimiz Hz. Muhammed her sene muharrem ayında oruç tutmuştur. Bu nedenle de muharrem ayında oruç tutmak dini bir görev haline gelmiştir. Muharrem ayı Allah’ın ayı olarak bilinmektedir. Ramazan ayından sonra en faziletli aydır.

Muharrem ayı Allah’a hürmet edilen özel aylardan biri olarak bilinir ve bu ay oruç tutulur. Muharrem ayının diğer bir özelliği de aşure ayı olmasıdır. Bu dönemde birçok kişi aşure hazırlayıp çevresindekilere dağıtır. Aşure de ne kadar fazla çeşit varsa o kadar bereket getireceğine inanılır.

İlginizi Çekebilir: Mide Ağrısı Nereye Vurur?

Muharrem Orucu Nedir
Muharrem Orucu Nedir

Faziletli olan Muharrem ayında hem oruç tutmak hem de bu ayın 10. günde aşure yapıp dağıtmak sünnettir. Çok uzun yıllardan beri yılın belirli bir ayında tutulan muharrem orucu pek çok mezhep için değerlidir. Bu nedenle isteyen herkes bu orucu niyet ederek tutabilir.

Reklamlar

Muharrem ayının 10. Gününün çok değerli olduğunu söylesek de aşure yapmak için herhangi bir günü seçebilirsiniz. Muharrem ayında size uygun olan bir günü seçip çevrenizdekilere aşure dağıtabilirsiniz.

Muharrem orucu farz olan oruçlardan değildir. Bu orucun tutulması sünnettir, isteğe bağlıdır.

Muharrem Orucu Ne Zaman Tutulur?

Muharrem orucu ne zaman, muharrem ayı 2022 yılında ne zamana denk geliyor diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Muharrem ayının başlangıç tarihi her yıl her bölgede farklı bir hesaplamayla belirlenir. Muharrem ayı 2022 yılında da yaz dönemine denk gelmektedir. Tarih vermek gerekirse Muharrem ayının başlangıcı 30 Temmuz 2022’dir.

30 Temmuz 2022 de başlayan Muharrem ayında aşureler 8 Ağustos 2022 gününde yapılabilir. Ama tabi ki kendi durumunuza göre günü ayarlayıp Muharrem ayı içerisinde aşure yapıp çevrenize dağıtabilirsiniz.

Hicri takvime göre planlanan muharrem orucunun kaç gün sürdüğünü merak ediyor olabilirsiniz. Muharrem orucunu tutmak isteyen kişiler mezheplerine göre oruç gününü takip edebilir. Mezhepler, muharrem orucu için farklı günleri uygun görmüştür.

Mezheplere Göre Muharrem Orucu Günleri

Hanefî ve Malikî mezheplerine göre Muharrem ayının günü ile birlikte 10. günü ya da 10.gün ile 11. günü oruç tutulması sünnet kabul edilmektedir. Şafiler ise bu ayın 9 ve 10. günlerinde oruç tutmayı sünnet kabul ediyor.

Hanefî mezhebine göre Muharrem ayının sadece 10. günü oruç tutulması Yahudileri taklit etme anlamına gelebileceği için esneklik sağlanmış Muharrem ayının istenilen günü oruç tutulması uygun görülmüştür.

Muharrem orucu kaç gün sorusuna cevaben Diyanet’in verdiği cevapta şöyle açıklayıcı bir kesit vardır: “Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde Yahûdiler sadece Muharrem ayının 10. (âşûrâ) gününde oruç tuttuklarından, onlarınkine benzememesi için öncesine veya sonuna bir gün ilave edilerek oruç tutulmasını tavsiye etmiştir. (Müttekî, Kenzü’l-ummâl, VIII, 570). Bu nedenle âşûrâ günü oruç tutulurken önemli olan âşûrâ gününü yalnız tutmamaktır. Bir önceki veya sonraki günü ilaveyle iki gün oruç tutulabileceği gibi her ikisini de ilave ederek üç gün de tutulabilir.”

Muharrem Orucu Saatleri

Muharrem orucu aynı ramazan orucu gibi imsak saati ile başlar ve iftar ile sona erer. Sabah ezanı okunduktan sonra yemek yemeğe ara verilir, akşam ezanıyla birlikte yemek yemeye yeniden başlanır. Muharrem ayı her sene değişik bir tarihe geldiği için de muharrem orucunun tutulacağı günler de değişiklik gösterir. Bu nedenle yaşadığınız şehrin imsak ve akşam ezanı saatlerine bakarak oruç tutacağınız süreyi öğrenebilirsiniz.

Muharrem Orucu Hakkında Bilgiler
Muharrem Orucu Hakkında Bilgiler

Muharrem Orucu Hakkında Bilgiler

Ramazan ayında tutulan oruçtan sonra en faziletli oruç Muharrem ayı orucudur. Peygamberimiz ashabına aşure gününde 1 gün öncesi veya sonrası ile birlikte oruç tutmayı tavsiye etmiştir.

Muharrem orucunun farz mı, yoksa sünnet mi olduğu merak edilen diğer noktadır. Ramazan orucu farzken, Muharrem orucu sünnettir.

Muharrem orucunun önemli bir diğer yanı da Alevi inancı için çok önemli olmasıdır. Alevilere göre de oruç Allah’ın insanlara verdiği irade sıfatının bir sınavıdır. Muharrem ayı orucunun Alevilerde önemli olmasının bir diğer nedeni de Kerbela Olayıdır.

Aleviler için 680 yılında olan Kerbela olayında Hz. Muhammed’in torunu olan Hz. Hüseyin, ailesinin ve yakınlarının, o zamanın halifesi olan Muaviye’nin oğlu Yezit tarafından şehit edilmiştir. Bu olayın üzerine Muharrem orucu Alevi mezhebine bağlı olanlar için bir yas orucu haline gelmiştir. Yani bu orucu tutan kişiler hem Allah’a olan ibadetlerini yerine getirmiş oluyor hem de matem (yas) ile de Hz. Peygambere ve Ehl-i Beytine olan bağlılıklarını göstermiş oluyor.

Muharrem ayı hürmet ayı olarak bilinmektedir. Bu yüce ayda her mezhep Allah için bir şeyler yapmaya çabalar. Bazı inanışlara göre muharrem orucu tutan kişilerin zevk veren her şeyden kendilerini çekmesi gerekir. Fakat din görevlileri, bu orucu tutarken insanların kendine zarar vermeyecek şekilde aynı ramazan orucu gibi keyif alarak, Allah için oruç tutulmasını tavsiye ederler.

Muharrem Orucu Nasıl Tutulur
Muharrem Orucu Nasıl Tutulur

Muharrem Orucu Nasıl Tutulur?

Muharrem ayında tutulan orucun aynı Ramazan ayında tutulan oruç gibi tutulması emredilir. Muharrem orucu ramazan orucundan farksızdır. İmsak ile yeme içmeye ara verilir, akşam ezanı yani iftar ile yemek yemeye başlanır. Ve mutlaka oruç tutmak isteyen kişiler sahur yapmalıdır. Muharrem ayında okunacak duaları da okuyarak bu orucu bir bütün haline getirebilirsiniz.

Muharrem orucu açma duası olarak özel ve kabul görmüş bir dua yoktur. “Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum ve senin rızkınla orucumu açıyorum…” sözlerine kalben hissedilen cümleler eklenebilir.

Muharrem ayı aynı zamanda aşure ayı olduğu için orucunuzun sevabının dışında, sevabınızı arttırmak için aşure yapıp dağıtabilirsiniz. Hazırlayacağınız aşurenin her bir malzemesi bereketi temsil edecektir.

Alevilerin inanışına göre bu oruç daha farklı şekilde tutulur. Aleviler oruç tutarken 12 gün boyunca düğün, nişan, sünnet ve benzer törenler etkinlikler yapmazlar. Muharrem orucunu tuttukları sürede kurban kesmezler ve et yemezler. Kerbela şehitlerinin çektikleri sıkıntılar hissetmek için yas orucu ilan ettiklerinden susuzluğu hissetmek için; saf su içmezler.

12 gün boyunca su saf halde içilmez. Fakat vücudun suya ihtiyacı olduğu için yenilen yemeklerden, çay, kahve, meşrubat, meyve suyu, ayran gibi sıvı besinlerden bu ihtiyaç karşılanır.

Muharrem orucunun 12. gününden sonra ise On iki İmamların ve bu yolda şehit olan canların hatırasına 12 çeşit ya da daha fazla malzemeden oluşan Aşure pişirilir ve çevredekilere dağıtılır.

Video içerikler ürettiğimiz Begonya Kadın youtube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx