Şifalı Bitkiler

Demirhindi nedir? Demirhindi faydaları nelerdir?

Reklamlar

Demirhindi, kendine özgü tadı olan lezzetli, tatlı ve ekşiyi bir arada sunan bir meyvedir. Ağaçlarda bakla halinde yetişir ve yeşil meyveyken kurutularak elde edilir. Bakla benzeri büyümesi nedeniyle genellikle baklagil olarak kabul edilir. Bilimsel adı Tamarindus indica’dır.

Bu meyvenin ekşiliği son derece lezzetlidir ve posası biraz şeker, su ve tuz ilave edilerek demirhindi şerbeti elde edilebilir. Asya mutfaklarında kullanılan çeşitli soslarda bulunur. Kendi başına çok güçlü bir tada sahiptir.

Tropikal Afrika ve Güney Asya’ya özgüdür. Demirhindinin tıbbi özelliklere sahip olduğu söylenir ve Arap doktorlar tarafından sıkça kullanılmıştır.

Demirhindi şekerleme olarak da kullanılabilir ve birçok Arap mutfağında kullanılır. Demirhindi suyu ve küspesi, doğada hem tatlı hem de asidik olduğu için hazımsızlığı tedavi etmek için günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır.

Reklamlar

Afrikalılar demirhindi ağacının kutsal olduğuna inanıyorlardı. Malaya halkı bugüne kadar bebeklerini beslemek için demirhindi küspesi ve Hindistan cevizi sütü ile bir karışım yapıyor. Ağacın kabuğu genellikle bir bilgelik kaynağı olarak kabul edilir. Dokusu hurmaya çok benzer ve ortasında bir tohum da bulunur, ancak tatlar tamamen farklıdır. Çeşitlerine bağlı olarak genelde ekşidir ve limon yemeye benzer bir tad verir.

Kabuğunun çıkarılması kolaydır, genellikle mağazalarda çekirdeği alınmış ve kullanıma hazır halde satılır. Demirhindi, yetiştirilmesi son derece kolay olduğu için dünyanın farklı yerlerinde birçok mutfağın parçası haline gelmiştir. Ağacın kabuğu, ayrıca Afrika’da keçi derileri için bir boya olarak kullanılır.

Demirhindinin sağlığa faydaları arasında, kalbi desteklemek, diyabeti yönetmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, güneş çarpmasını önlemeye yardımcı olmak, kilo vermeyi desteklemek, kas ve sinirlerin gelişimine yardımcı olmak, sindirimi desteklemek ve ülseri önlemeye yardımcı olmak yer almaktadır.

Diğer faydaları arasında kanseri önleme, yaşlanma sürecini yavaşlatma, soğuk algınlığı ve griple savaşmaya yardımcı olma yer alır.

Demirhindinin Faydaları
Demirhindinin Faydaları

Demirhindinin Faydaları

Demirhindi besin deposudur ve diğer meyve ve sebzelere kıyasla inanılmaz derecede kalsiyum içeriğine sahiptir. İçinde bulunan besinlerin listesi oldukça uzundur. E, C, B gibi vitaminler ve çoklu mineraller içerir.

Demirhindinin 100 gram posası için besin değeri;

Reklamlar

Kalsiyum 35-170 mg, potasyum 375 mg, A vitamini 15 IU, Tiamin 0.16 mg, Tartarik asit 8-23.8 mg, Fosfor 54-110  mg, protein 3.10g, magnezyum 92 mg, Riboflavin 0.07 mg. Yapraklar gençken 63 mg kükürt ve 101 mg kalsiyum içerir.

Bunun ışığında, Demirhindinin daha detaylı faydaları:

1. Kalp Sağlığını Korur

Demirhindi tüketimi, kalp ile ilgili sorunları azaltmaya yardımcı olur. Demirhindi LDL (iyi kolesterol) kontrolü sağlar. Ve bundan sorumlu olabilecek yüksek lif içeriğine sahiptir. Demirhindideki potasyum ayrıca atardamarlar ve diğer damarlar üzerindeki stresi azaltarak kan basıncınızı kontrol eden bir vazodilatör görevi görür.

C vitamini bakımından zengin olan demirhindi, kronik kalp hastalıklarıyla ilişkili semptomların gelişmesine sebep olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur.

Diyabeti Yönetir
Diyabeti Yönetir

2. Diyabeti Yönetir

Alfa amilaz demirhindi de bulunan bir bileşiktir. Şekere dönüşen karbonhidratların emilimini engellemeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Kandaki yüksek miktarda şeker de diyabet sorunlarına yol açar. Pankreas, vücuttaki insülin seviyelerini kontrol edemez, bu da diyabet dışında çeşitli hastalıklara yol açar.

3. Bağışıklık Arttırıcı Özelliklere Sahiptir

Serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan antioksidan özellikleriyle bilinen C vitamini ve diğer vitaminler demirhindide yüksektir. Demirhindi, güçlü bir bağışıklık sisteminde rol oynayan ve viral enfeksiyonlardan etkilenmeyen, antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Parazitler, antioksidanların yüksek olduğu bir ortama dayanamazlar.

4. Güneş Çarpmasına Engel Olur

Özellikle sıcak olan bir bölgede yaşıyorsanız ve yeterince su içemiyorsanız, sıcak çarpması geçirmeye eğilimlisiniz. Biraz kimyonla yapılan demirhindi suyu, ısıyla ilgili sorunları önleyebilir ve vücudu soğutabilir.

Kilo Vermenizi Sağlar
Kilo Vermenizi Sağlar

5. Kilo Vermenizi Sağlar

Kilo vermek, çoğu insanın uğraştığı bir konudur. Demirhindi tüm faydalarıyla birlikte bu fazla kiloları vermeye de yardımcı olur. Vücutta yağ depolayan bir enzim vardır ve demirhindide bulunan hidroksisitrik asit bunu yapmasını engeller. Serotonin nörotransmitterini arttırdığı için iştahı bastırmaya da yardımcı olur.

6. Kas ve Sinirlerin Gelişimine Yardımcı Olur

Demirhindide tiamin formunda bulunan B kompleksinin sinir fonksiyonunu iyileştirdiği ve daha güçlü kasların gelişmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu, sağlıklı ve güçlü bir vücut ve fonksiyona yol açar.

7. Sindirim Faydaları

Demirhindi, tümü sağlıklı bir sindirim sistemini geliştirmeye yardımcı olan bileşenler olan tartarik asit, malik asit ve potasyum içerir. İshal ve kabızlık tedavisinde yardımcı olduğu için mide için birçok faydası vardır. Bunlar yapraklarında ve posasında ayrı ayrı bulunan faydalardır.

8. Ülseri Önlemeye Yardımcı Olur

Sadece sağlıklı bir sindirim sistemi, besinleri tam potansiyellerine kadar emmeye yardımcı olacaktır. Ülser düzenli demirhindi kullanımı ile önlenebilir. Demirhindi tohumu özü, ülser oluşumunu engelleyen bileşikler içerir.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur
Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

9. Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Kanser, serbest radikaller üzerinde gelişen hücrelerin büyümesinden kaynaklanır. Bir antioksidan güç merkezi olan demirhindi, vücuttaki antioksidanları destekleyerek kanserli hücrelerin yok edilmesine neden olur.

10. Yaşlanma Karşıtı

Yaşlanmayı geciktirmenin yolu hakkında kesin bir çalışma olmamasına rağmen, cilt bakımının bir parçası olarak demirhindi, güneş hasarını tersine çevirmeye yardımcı olur ve eksfoliyatör olarak da kullanılabilir. Meyve, lekeleri ve akneyi önlemeye yardımcı olan Alfa hidroksil içerir.

11. Soğuk Algınlığı ve Grip ile Savaşır

Demirhindi genellikle alerjiler veya viral enfeksiyonların neden olduğu soğuk algınlığı ve grip ile savaşmaya yardımcı olur. Demirhindi, astım ataklarını, soğuk algınlığını ve buna bağlı grip türlerini önlemeye yardımcı olan antihistaminik özelliklere sahiptir.

Demirhindi kullanmak için birçok sebebiniz var. Aktarlarda, demirhindi kurusu veya toz halinde bulabilirsiniz. Unutmayın ki her şeyin fazlası zarardır. Kullanımlarda aşırıya kaçmamaya ve kullanmadan önce bir uzmandan yardım almaya özen gösterin.

İlginizi çekebilir: Uyku Getiren Bitki Çayları

Bizi Youtube’de takip edin: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx