Beslenme

Mısır İpek Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Mısır keyifle yediğimiz lezzetli bir besindir. Peki mısır ipek çayı nedir, faydaları nelerdir bu soru çok merak edilmektedir. Bu soruların cevaplarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz. Mısır ipek çayı mısırın ucundaki püsküllerden elde edilen sağlıklı bir çaydır.

Mısırın sonundaki ip benzeri lifleri yani mısır ipeklerini mısırı temizlerken atıyor musunuz? Mısır ipeklerini atmayın çayını yaparak birçok faydasından yararlanabilirsiniz. Peki mısır ipeği nedir içeriğinde neler vardır? Mısır ipeğinin faydaları nelerdir?

Mısır İpeği Nedir? Mısır İpek Çayı Nedir?

Mısır ipeği mısır püskülü olarak da bilinen mısırın uç kısmındaki liflerdir. Mısır ipeğinin kalp hastalıklarını önleme, kolesterolü düşürme gibi birçok etkisi vardır. Mısır püskülünün içinde stigmasterol ve sitosterol bulunmaktadır. Cilt, ağız ve vücuttaki glikoz seviyelerinin düzenlenmesinde etkilidir. Mısır ipeğinin faydaların yararlanmak için çayını yapabilirsiniz.

Reklamlar

Mısır İpek Çayının Sağlığa Faydaları

Mısır ipekleri yani püsküllerini atmayıp kaynatıp içtiğinizde vücudunuza birçok faydası olacaktır. Mısır ipek çayının faydaları şunlardır;

1. C Vitamini Sağlar

Mısır ipek çayının içinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Aynı zamanda serbest radikallerin ve kardiyovasküler hastalıkların zarar görmesini önlemeye yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki kan dolaşımını düzenleyerek organlarımızın en iyi şekilde çalışmasını da sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Soya Filizinin Sağlığa Faydaları

2. Kan Şekerini Düşürür

Mısır ipek çayının bir diğer faydası da yüksek tansiyon sorunu olan kişiler içindir. Vücutta bulunan insülin seviyelerini arttırır ve kan şekerini düşürür. Bunun yanında konjestif kalp yetmezliği, diyabet, yüksek kolesterol hastalıklarında harika bir doğal tedavi yöntemidir.

Reklamlar
Mısır İpek Çayının Sağlığa Faydaları
Mısır İpek Çayının Sağlığa Faydaları

3. Gut Hastalığını Azaltır

Mısır ipeğinin bir diğer faydası da gut hastalığına bağlı olarak ağrıyı azaltmasıdır. Gün içinde 3 bardak mısır ipeği çayı içebilirsiniz. Sonra ağrılarınız azalırsa günde bir bardağa düşürebilirsiniz.

4. Yatak Islatmayı Tedavi Eder

Bazı çocuklar belli bir yaşa gelene kadar altlarını ıslatır. Bu çocuklar için mısır ipek çayını kullanabilirsiniz. Böyle bir sorunu olan kişilerin gece yatmadan önce 1 bardak mısır ipek çayını içmeleri yeterlidir.

5. Böbrek Sorunlarıyla Başa Çıkmaya Yardımcı Olur

Böbrek sorunu yaşayan kişiler güvenle mısır ipek çayı içebilir. Özellikle idrar yaparken ağrı yanma, idrar yolu enfeksiyonu, mesane enfeksiyonu ve idrar sistemi iltihabı, böbrek taşları olması durumunda mısır ipeği çayını kaynatıp içerseniz kısa sürede faydasını göreceksiniz.

6. Sindirimi Artırır

Mısır ipeği sindirimi arttırarak sindirim sorunlarının önüne geçmektedir. Sindirim sistemi sorunlarını tedavi ettiği için mısır ipeği karaciğer tarafından safra salgılanmasını uyarabildiğini göstermiştir. Mısır ipeği safra kesesinde depolanan ve gıdanın uygun şekilde sindirilmesine sebep olmaktadır.

Sindirimi Artırır
Sindirimi Artırır

7. Kanamayı Kontrol Eder

Mısır ipek çayının vücuda olan faydalarından birisi de vücuda önemli miktarda K vitamini sağlamasıdır. K vitamini aynı zamanda doğum yapan kadınlar için kanamayı kontrol etmek için önemlidir.

8. İdrarı Artırır

Mısır ipek çayı böbrek sorunları için oldukça etkili bir çaydır. Böbrek için doğal bir tedavi yöntemidir. Çünkü dolaşım sistemini çalıştırarak idrar miktarını arttırır. Mısır ipek çayı tüketildiğinde toksinler ve diğer zararlı maddeler vücudunuzdan sağlıklı bir şekilde atılacaktır. Böylece birçok böbrek sorunundan kurtulacaksınız.

9. Besin Sağlar

Mısır ipek çayı besin maddelerinin yanında çok etkili bireta-karoten, riboflavin, mentol, timol, selenyum, niasin ve limonen kaynağıdır. Bu besinler tüm besinlerde bulunmamaktadır. Bu yüzden bu çay sağlığınız için çok faydalıdır.

10. Döküntü ve Çıbanları Tedavi Eder

Mısır ipek çayı cilt sorunlarına karşı da etkilidir. Ciltte meydana gelen döküntü ve kaynama gibi sorunları tedavi etmek için, böcek ısırıkları, sıyrıklar ve küçük kesiklerin neden olduğu kaşıntı ve ağrıları yok etmek için sürülerek kullanılır. Ve enfeksiyonu önler anti bakteriyel ve antiseptik özelliklere sahip bir çaydır.

Mısır İpek Çayı Nasıl Yapılır
Mısır İpek Çayı Nasıl Yapılır

Mısır İpek Çayı Nasıl Yapılır?

Mısır İpek Çayı Nedir konumuzda çayın nasıl yapıldığı ile devam ediyoruz. Mısır ipek çayı kolaylıkla yapabileceğiniz bir çaydır;

Mısır ipek çayı yapmak için doğranmış 1 yemek kaşığı mısır ipeğini 1 bardak suyun içinde kaynatmalısınız. Kaynadıktan sonra 15 ila 20 dakika demlenmesini bekleyin. Ilık olunca yani içebileceğiniz kıvama gelince isterseniz için 1 tatlı kaşığı çiğ bal ekleyebilirsiniz. Bal ile çayı tatlı bir şekilde içebilirsiniz. Çayın tamamını bir günde içemezseniz kalan çayı 2-3 gün buzdolabınızda saklayabilirsiniz.

Ne kadar mısır ipeği çayı içeceğiniz vücudunuzun ağırlığına değişmektedir. Yetişkin bireyler için günde iki ya da üç bardak içilmelidir. Fakat mısır ipeği çayı gece yatarken içilmemelidir. Çocuklar daha az miktarda tüketmelidir. Bu çayı herhangi bir tedavi için kullanmayı düşünüyorsanız doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Tentür Nedir?

Tentür bitkilerin köklerinden, gövdelerinden, çiçek yaprak veya dallarından elde edilen bir üründür. Tentür bitkilerin saydığımız kısımlarının bitkisel alkol, sirke veya su ile karıştırılmasından elde edilmektedir. Tentür yapılırken alkolün 35-40 derece olması gerekir alkolün damıtılmış kısmı ilemaynı derecede etil alkol, kanyak veya elma sirkesi kullanılır.

Mısır İpek Alkol Tentürü Nasıl Yapılır?

Mısır İpek Alkol Tentürü Nasıl Yapılır
Mısır İpek Alkol Tentürü Nasıl Yapılır

Mısır ipeğinden bir tentür elde edebilirsiniz. Yapmanız gerekenler;

  • İlk olarak bir kavanozun çeyreğine kadar mısır ipeği doldurmalısınız.
  • Kavanozun geri kalanını da votka veya başka bir alkol ile doldurmalısınız.
  • Kavanozun ağzını kapatıp serin bir yerde 4- 6 hafta arasında demlenmesine izin verin. Ve kavanozu ara ara sallayınız.
  • Mısır ipek alkol tendürünü süzdükten sonra her gün iki çay kaşığı içebilirsiniz Küçük çocuklara daha az miktarda verebilirsiniz.
  • Eğer çocuklara veriliyorsa daha tatlı olması için bal ile karıştırıp vermelisiniz.
  • İçinde alkol olduğu için elde ettiğiniz tendürü bir yıldan daha uzun süre saklayabilirsiniz.

Mısır İpek Çayı ve Faydaları

Mısır İpek Çayı Nedir, Mısır ipek çayının faydaları nelerdir? Neler için faydalı olacağını ele alacağız. Çok araştırma yapılsa da sağlığınızı iyileştirmek için bu çayı kullanmanızda fayda var. Doğal bir çare arıyorsanız, bu kesinlikle bu çayı denemelisiniz. Çayın tadı da çok güzeldir. İçinde bol miktarda antioksidan, vitaminler ve mineraller bulunmaktadır. Bunun yanında çayın içinde polifenoller vardır. Bu polifenoller kişiyi hastalıklardan uzak tutmaktadır. Mısır ipek çayı tüketerek belirli bir durumu tedavi edebilirsiniz isterseniz sadece genel sağlığınızı iyileştirmek için tüketebilirsiniz. Faydalı bir içecektir.

Yapılan araştırmalara göre mısır ipeğinin diğer faydaları da prostat bozuklukları, obezite, PMS ve karpel tünel sendromu gibi hastalıklardır. Yani her gün bir ya da iki fincan mısır ipek çayı içerek vücudunuzda çok sayıda fayda sağlamasına izin verebilirsiniz.

Mısır İpek Çayı ve Faydaları
Mısır İpek Çayı ve Faydaları

Doğal ilaçları da kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Bazı tükettiğiniz gıdaların sağlık üzerine olumsuz etkileri olabilmektedir. Ya da kullandığınız bir ilaçla bir araya gelince ters etki yapabilir. Bundan dolayı mısır ipek çayını kullanırken başka kullandığınız ürünlerle bir araya geldiğinde bir alerjik reaksiyona girmemesi için ya da farklı bir yan etki bırakmaması için doktorunuzla görüşüp onay aldıktan sonra kullanmalısınız.

Mısır ipek çayı birçok rahatsızlığın önüne geçer ve hastalıkları önlemektedir. Günlük olarak her gün mısır ipek çayı tüketirseniz yiyeceklerden alamayacağınız birçok faydayı elde edebilirsiniz. Mısır ipeği sağlık için doğal bir çözümdür.

Mısır İpeğinin Erkekler İçin Faydaları

Erkeklerde yaşın ilerlemesi ile görülen üreme sorunlarında çok etkilidir. Örneğin prostat bezinin iltihaplanması ve genitoüriner sistemin çeşitli patolojilerinin meydana gelmesi gibi. Bu durumlarda erkeklerde libido azalır bu rahatsızlıklara sebep olabilir. Mısır ipeği alkollü olarak kaynatılırsa ilaç kullanmadan bu sorun çözülecektir.

Mısır İpeğinin Kadınlar İçin Faydaları

Mısır ipeği kadınlarda görülen jinekolojik sorunlar için çok etkilidir. Kısırlık, tüplerdeki yapışıklıklar; adet sancısı, rahim kanaması ve üreme sistemi organlarının iltihabı olması durumunda etkili sonuçlar alınmaktadır. Tedavinin yanında mısır ipeği çayı da içebilirsiniz. Ayrıca kadınların adet dönemlerinde ve menopoz dönemlerinde daha sakin olmaları için de tercih edebilecekleri bir şifa kaynağıdır.

Mısır İpeğinin Çocuklar İçin Faydaları

Mısır ipeği çocuklar için bağırsak hastalıklarında, enürezis tedavisinde ve ayrıca deri lezyonlarının iyileştirilmesinde kullanılır. Fakat mısır ipeği ürünleri üç yaşın altındaki çocuklara ters etki yapabileceği için, üç yaşından büyük çocuklarda kullanılmalıdır. Ve çocuklarda kullanılan doz yetişkinlerin kullandıklarının yarısı kadar olmalıdır.

Yazımızda sizler için mısır ipek çayı nedir, faydaları nelerdir konusunu ele aldık. Sağlıklı bir hayat için mısır ipeklerini atmayıp çayını içmeyi ihmal etmeyiniz. Fakat kullandığınız ilaçlarla etkileşime girmemesi için kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Yazımızı beğendiyseniz kakule çayı ve faydaları isimli yazımızı da okuyabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx