Beslenme

Soya Filizinin Sağlığa Faydaları

Reklamlar

Soya filizi nedir? Soya filizinin sağlığa faydaları nelerdir? Gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Soya filizini birçok tarifte görebilirsiniz. Sağlıklı beslenme çok iyi bir alternatiftir. Dünyanın birçok ülkesinde marketlerde satılmaktadır. Ve şimdilerde Türkiye’de de satılmaktadır.

Soya filizi nedir, nerelerde kullanılır inceleyelim. Şimdi soya filizi hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Soya Filizi Nedir ? / Az Bilinen 6 Faydası

Soya Filizi Nedir?

Soya filizi ilk başlarda Japonya ve Çin’de yetişmiştir. Sonrasında da birçok ülkeye yayılmıştır. Soya filizi Moyashi ismiyle bilinmektedir. Özellikle de vegan beslenen kişiler bu sebzeyi tercih etmektedirler. Gıda da bilinen soya filizi soya fasulyesinin filizlenmiş halidir. Soya fasulyesi filizlendiği zaman toplanır. Filizlerin büyümeden toplanılması gerekmektedir. Ve sonrasında soya fasulyesi de tariflerde çokça kullanılır.

Reklamlar

Bir hasat dönemlik tarım bitkisi olan soya filizi güzelce paketlenir ve marketlere dağıtılır. Soya filizi yetiştirilip toplandıktan sonra üreticiler tarafından toplanarak marketlere dağıtılır. Soya filizini marketlerde bulabilirsiniz pazarlarda bulamayabilirsiniz. Aynı zamanda aşağıda tarif edeceğimiz yöntem ile soya fasulyelerini kendiniz de filizlendirebilirsiniz.

6 Adet Bilmeniz Gereken Soya Filizinin Sağlığa Faydaları

1) Kemik Gelişimine Destek Olur

Soya filizi kasları ve kemikleri güçlendirir daha sağlıklı olmasını sağlar. Soya filizinin içinde kalsiyum vardır. Bundan dolayı da kalsiyum olduğu için kemiklerin daha güçlü kalmasına yardımcı olur. Kemik ağrılarından korunmak ve kas hastalığının önüne geçmek için soya filizini öğünlerinizde bulundurmalısınız.

2) Kalp Sağlığını Korur

Soya filizinin içindeki bir diğer vitamin de K vitaminidir. Bu vitamin kalp sağlığını korumada etkilidir. Ve kalbe giden damarları temizleyerek kalp krizi oluşması ihtimalini en aza indirir. Eğer soya filizi düzenli olarak tüketilirse daha sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz.

Soya Filizinin Az Bilinen 6 Önemli Faydası
Soya Filizinin Az Bilinen 6 Önemli Faydası

3) Vücut Direncini Yükseltir

Soya filizinin içindeki diğer vitaminlerde B1, B2, E ve K vitaminleridir. Her yaştan kişinin vücut direncinin yükselmesinde etkilidir. İçindeki vitaminler bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda vücudunuzu temizleyerek toksinlerin vücudunuzdan atılmasını sağlayacaktır.

Reklamlar

4) Göz Sağlığını Korur

Soya filizinin içinde olan K vitamini göz sağlığını korumaktadır. Göz hastalıklarına yakalanmamak için daha iyi görmek ve retina hasarından uzak durmak için soya filizi tüketebilirsiniz. Yani öğünlerinize soya filizi eklemeniz halinde sağlığınız için bir adım daha atacaksınız.

5) Stresi Önler

Soya filizinin bir başka yararı da antioksidan bakımından zengin olmasıdır. Bundan dolayı da ruhen arınma sağlayacaktır. Stresi önleyerek kaygı ve endişeyi giderecektir. Ve böylece kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Bu nedenle öğünlerinize soya filizi eklemelisiniz.

6) Zayıflamaya Yardımcı Olur

Soya filizini öğünlerinize eklerseniz diyet listelerinde kalori ve besin değeri bakımından doğru bir seçim yapmış olursunuz. 100 gramlık soya filizinin 122 kalorisi vardır. Bundan dolayı diyet yapanların öğünlerinde soya filizi bulunması tavsiye edilir.

Soya filizini tariflerinizde kullanarak hafif ve doyurucu lezzetler elde edebilirsiniz. Bu şekilde tok kalacak ve kolay bir şekilde zayıflayacaksınız.

Soya Filizi Nasıl Yetiştirilir?
Soya Filizi Nasıl Yetiştirilir?

Soya Filizi Nasıl Yetiştirilir?

Gelelim soya filizinin tabağınıza gelene kadar nasıl işlemlerden geçtiğine, kısaca şu şekildedir;

 • İlk olarak bir miktar soya fasulyesi toplanır.
 • Sonrasında soya fasulyesi içi su dolu ağzı kapalı bir cam kavanozun içinde 1 gün bekletilir.
 • 1 gün bekledikten sonra süzgeç üzerine alınır.
 • Süzgecin üzerine kağıt havlu serildikten sonra havlu üzerine soyalar dizilir.
 • Soya fasulyelerinin üzerine bir kat daha kağıt havlu örtülecektir. Bu şekilde birkaç gün tekrarlanır. Bu şekilde soya fasulyelerinin filizlenmesi için nemli ortam oluşturulacaktır.
 • Soya fasulyelerinin üzerinde kağıt havlular 4 gün süresince yenilenecektir. Soya fasulyelerinin nemli kalması sağlanır.
 • 4 gün geçtikten sonra soya fasulyeleri filizlenecektir.

İlginizi Çekebilir: Kurdeşen Nedir?

Soya Filizi Nasıl Pişirilir?

Soya filizi çiğ ya da pişmiş şekilde tüketilebilir. Soya filizlerini pişirmek isterseniz listedeki adımları deneyebilirsiniz:

 • Soya filizini uzun uzun pişirmenize gerek yoktur kısa sürede pişirilmelidir.
 • Soya filizini et yemeklerinizde kullanacaksanız, sote gibi et yemeklerini ocaktan almadan 2 dakika önce soya filizini ekleyebilirsiniz.
 • Soya filizlerini çok açık olmayan bir ateşte kısa bir süre pişirip tüketebilirsiniz.

Soya Filizi Kalori ve Besin Değerleri

İlk olarak Uzak Doğu mutfağında kullanılan sonra dünyaya yayılan soya filizinin besin değerlerini tek tek ele aldık. Soya filizindeki vitaminleri ele alalım;

1 porsiyon soya filizinde 15 kalori vardır.

100 gram soya filizinde 122 kalori vardır.

100 gram soya filizinde yer alan vitamin ve mineraller şu şekildedir;

 • 9.57 gram karbonhidrat
 • 13.09 gram protein
 • 6.7 gram yağ
 • 14 mg sodyum
 • 484 mg potasyum
 • 67 mg kalsiyum
 • 11 iu A vitamini
 • 15.03 mg C vitamini
 • 2.1 gram demir

Soya Filizi Nasıl Yenir?

Soya Filizinin Sağlığa Faydaları vücudumuza etki edebilmesi açısından tüketimi önemli bir besindir. Soya filizini öğünlerinizde kullanmak için ve soya filizinin özelliklerinden faydalanmak için, mutfağa girerek tarifleri deneyebilirsiniz. Soya filizinin kullanım alanı şu şekildedir;

Soya Filizi Nasıl Yenir?
Soya Filizi Nasıl Yenir?
 • Soya filizini sebze çorbalarınıza ilave edebilirsiniz. Çok vitaminli olduğu için çorbanın besin değeri yükselecektir.
 • Soya filizini makarnalarınızda da kullanabilirsiniz. Lezzetli makarnalar elde etmenizi sağlayacaktır.
 • Soya filizi en çok salatalarda tüketilir. Harika bir salata hazırlamak için soya filizi kullanabilirsiniz. Mutlaka soya filizini kullanmalısınız.
 • Yemekleri süslemek için de soya filizini tercih edebilirsiniz.
 • Soya filizini biraz zeytinyağıyla soteleyip tüketebilirsiniz.
 • Tavuk, balık ya da et sote yemeklerini elde ederken ocağın altını kapatmadan birkaç dakika önce soya filizi kullanabilirsiniz.

Soya Filizinin Faydaları Nedir?

 • Soya filizinin içinde ‘İsoflavon’ maddesi vardır. Bu madde kadınlarda menopoz döneminde hormonal dengeyi sağlamakta etkilidir.
 • Soya filizinin antikanserojen etkisi vardır. Yani kansere karşı koruyucudur. Soya filizinin içinde yüksek miktarda folik asit sayesinde karaciğer, rahim ve akciğer kanserine karşı koruyucu özellik gösterir.
 • Soya filizi diyet yapan kişiler doyurucu olduğu ve yüksek posa içerdiği için tercih edilir. Ve bu özelliğinden dolayı kolesterol düşürücü etkisi de vardır.
Soya Filizinin Faydaları Nedir?
Soya Filizinin Faydaları Nedir?
 • Soya filizi B vitaminlerinden niasin, tiamin ve riboflavin bakımından zengindir. Bu vitaminlerin sinir sistemini iyileştirici ve koruyucu etkisi vardır.
 • Soya filizinin içindeki diğer vitaminler; demir, kalsiyum ve fosfordur. Bundan dolayı özellikle et ve süt ürünü tüketemeyen kişilerin mümkün olduğunca tüketmesi gereken bir besindir.
 • Soya filizinde bulunan magnezyum, enerji üretiminde görevli enzimlere yardımcıdır. Kalp kası çalışmasında etkilidir ve kalbin daha iyi çalışmasını sağlar.
 • İçinde C vitamini olduğundan hastalıklara karşı vücudu dirençli tutmaktadır. Ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yazımızda sizler için soya filizinin sağlığa faydalarını ve soya filizinin tüketilme şekillerini ele aldık. Yazımızı beğendiyseniz entübe nedir konusuna da göz atabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx