GenelSağlık

Mide ağrısı nereye vurur? Nerede, hangi bölgede hissedilir?

Reklamlar

Mide ağrısı stres başta olmak üzere bir sürü neden bağlı olarak meydana gelebilir. Peki mide ağrısı nereye vurur, nerede hangi bölgede hissedilir? Hem yetişkinlerde hem çocuklarda görülebilen bu durumun çok sebebi vardır. Genelde mide ağrısı endişelenilecek bir durum değildir. Ama ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu nedenle takip edilmeli ve doktora danışılmalıdır. Mide ağrısı nereye vurur? Nerede, hangi bölgede hissedilir, Mide ağrısı nereye vurur? Nerede, hangi bölgede hissedilir? Mide ağrısı nereye vurur? Nerede, hangi bölgede hissedilir? Gelin birlikte inceleyelim.

Mide Ağrısı Hangi Bölüm-Doktor Bakar?

Mide ağrısı özellikle karnın üst bölümünde kaburgaların altında hissedilir. Mide ağrısı ile birlikte şişkinlik, mide bulantısı ve kramp gibi şikayetler de olabilir. Mide ağrısı bazı kişilerde yemekten önce bazı kişilerde yemek sonrasında şiddetlenmektedir. Önemsenmesi gereken bir sorundur. Eğer önemsenmezse istenmeyen sonuçlar ile karşılaşılabilir.

Mide Ağrısı Hangi Bölüm-Doktor Bakar?
Mide Ağrısı Hangi Bölüm-Doktor Bakar?

Mide Ağrısı Neden Olan 9 Faktör

Mide ağrısı sorunu ile sık sık karşılaşan kişiler mide ağrısı neden olur diye araştırmalar yapmaktadır. Fakat bunun tek bir nedeni yoktur. Bazı zamanlarda üşütmeye bağlı olarak meydana gelirken bazen de farklı sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Tespit edilmesi için doktora danışarak en uygun tedaviye başlanılmalıdır. Gelelim mide ağrısına neden olacak faktörlere;

Reklamlar

1-Gaz

Sindirim sisteminde oluşan çok karşılaşılan bir durumdur.  Gaz nedeni ile midede ağrı ortaya çıkmaktadır. Mide de gaz birikimi arttıkça şişkinlik ve tokluk hissi oluşmaktadır. İshal veya kabızlık gibi sindirim sistemi sorunları da ağrının artmasına neden olmaktadır. Viral enfeksiyon veya gaz gibi nedenler için tedaviye gerek yoktur. Karın ağrısı zaman zaman artıp azalıyorsa aynı zamanda karında şişlikle beraber ağrı oluşuyorsa ve midede hareket eden bir şey hissediliyorsa ağrının nedeni gazdır.

2-Gastrit

Gastritin meydana gelme sebebi midenin iç kısmını kaplayan tabakanın şişmesidir. Genelde H.pylori isimli bakteri gastrit oluşumuna neden olur. Gastritten şüpheleniliyorsa bir doktora gidilmelidir.

3-Sindirim Güçlüğü

Hazımsızlık midede yanma hissine neden olmaktadır. Bu yanma hissi bazen midede, bazen yemek borusunda, bazen de boğazda hissedilmektedir.

4-Kas Spazmı

Sık karşılaşılan sorunlardan birisi de kas spazmıdır. Kasların yaralanması ya da spazm durumu mide ağrısına neden olmaktadır. Bu ağrının geçmesi için sıcak kompres uygulanmalı, istirahat edilmelidir. Masaj da kas spazmına iyi gelmektedir.

Reklamlar

5-Enfeksiyon

Sindirim sisteminde meydana gelen enfeksiyon mide ağrısına neden olabilmektedir. Virüslerin neden olduğu enfeksiyon mide ağrısına neden olur. Bunun yanında mide ağrısına kusma, bulantı ve ishal gibi durumlar da eşlik edebilmektedir. Bu ağrı genel olarak birkaç gün sürmektedir. Mide ağrısı devam ederken çok ağır besinler tüketilmemelidir.

6-Safra Taşı

Safra kesesinde meydana gelen taşlar genelde problem yaratmaz. Ama taşlar safra kanalını tıkarsa mide ağrısı yaşanabilir.

7-Apandisit

Zamanında müdahale edildiğinde kısa bir operasyonla çözülen apandisit sorunu zamanında müdahale edilmeyince ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu rahatsızlıkta midede ağrı hissedilmektedir.

8-Bağırsak Tıkanıklığı

Bağırsaklarda meydana gelen tıkanma, bağırsakta bulunan içeriklerin ileriye gitmesine engel olur. Bunun sonunda da şiddetli karın ağrısı ile mide ağrısı meydana gelir.

9-Pankreas ve Karaciğer Rahatsızlıkları

Karnın üst tarafında yer alan organların sindirimine yardımcı olan karaciğer ve pankreas, bazı karaciğer rahatsızlıkları mide ağrısına sebep olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Yumurta Akı ile Çatlak Tedavisi

Mide Ağrısı Nedenleri Neler
Mide Ağrısı Nedenleri Neler

Mide Ağrısı Nedenleri Neler?

Mide ağrısına sebep olan çok neden vardır. Bu yüzden midede ağrı yaratan etmenlerin kesin olarak belirlenebilmesi için doktora giderek muayene olmak gerekmektedir. Genel olarak mide ağrısına sebep olan etmenler şunlardır:

 • Ülser
 • Gastrit
 • Reflü
 • Fıtık
 • Bağırsak sendromları
 • Gıda zehirlenmesi
 • Çok fazla yeme
 • İlaçların yan etkileri
 • Obezite
 • Sağlıksız ve düzensiz beslenme
 • Midede tümör oluşması
 • Mide kanseri
 • Stres
 • Psikolojik rahatsızlıklar
 • Hormonal değişiklikler
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Alkol tüketimi
 • Sigara tüketimi

Mide Ağrısı Ateş Yapar Mı?

Mide ağrısının yanında başka rahatsızlıklar da görülebilir. En çok da mide ağrısı ateş yapar mı sorusu merak edilmektedir. Mide üşütmesi olarak bilinen viral gastroenterit, mide ağrısı ile beraber ateş, kusma, ishal, bulantı ve karın ağrısı gibi belirtilere neden olmaktadır.

Mide Ağrısı Nerede, Hangi Bölgede Hissedilir?

Mide ağrısı ile karın ağrısı mide ile karın birbirine çok yakın olduğu için anlaşılamayabilir. Bu nedenle mide ağrısı nerede, hangi bölgede hissedilir bilmemizde fayda vardır. Mide; karın boşluğunda bulunan diyafram kasının altında, yemek borusunun devamında ve özellikle karnın sol üst bölümünde bulunan bir organdır. Bu nedenle mide kaynaklı yaşanan ağrılar genel olarak karnın sol süt kısmında hissedilmektedir.

Mide Ağrısı Nereye Vurur?

Mide ağrısı yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Eğer sürekli devam eden geçmeyen mide ağrısı varsa çeşitli yerlerde de vurmaktadır. Mide sindirim sisteminin en önemli parçasıdır ve çok hassastır. Merkezi bir organ olan midedeki ağrı dalak, diyafram ve pankreasa etki edebilir. Mide ağrısı özellikle sırt bölgesine vurmaktadır. Bunun dışında göğüs ve kalp bölgesine de vurabilir. Mide ağrısı göğüs ve kalp bölgesine vuruyorsa ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu tehlikeli bir durumdur ve vakit kaybetmeden doktora danışılmasında fayda vardır.

Mide Ağrısı Ayaklara Vurur Mu?

Mide ağrısının nereye hangi bölgeye vurduğu oldukça önemlidir. Mide ağrısı kalp, göğüs, sırt gibi birçok yere vurabilir. Ancak mide ağrısı ayaklara vurmaz. Ayaklarınızda ağrı varsa ortopedi uzmanına danışmalısınız.

Mide Ağrısı Ağız Kokusu Yapar Mı?

Ağız kokusunun asıl sebebi diş çürümesidir. Dişlerde meydana gelen çürükler ve yetersiz ağız bakımı ağız kokusuna neden olur. Ama bunun yanında mideye bağlı bir nedenden dolayı da ağız kokusu görülebilir. Bu nedenle mide ağrısı ağız kokusu yapar mı sorusuna evet yanıtı verilebilir. Ağız kokusunun nedeni için doktorunuza giderek muayene olmanız tavsiye edilmektedir.

Mide Ağrısı Baş Ağrısı Yapar Mı?

Mide ağrısı ile baş ağrısının görülmesi de oldukça karşılaşılan bir durumdur. Her mide ağrısı baş ağrısı yapmasa da gastrointestinal semptomları olan kişilerde mide ağrısı ile beraber şiddetli baş ağrısı görülebilmektedir.

Mide Ağrısı Çarpıntı Yapar Mı?

Midede oluşan fazla şişkinlik gaz oluşumuna neden olabilir. Bu durumda çarpıntıya sebep olabilir. Gazın artması ile bağırsaklar ve midede şişkinlik olur. Midedeki şişkinlik de karın ağrısı, baş ağrısı, nefes darlığı ve kalp çarpıntısına neden olabilir.

Midede Bıçak Saplanır Gibi Ağrı Ne Demek?

Mide ağrısı olan kişiler bazen midelerindeki ağrıyı bıçak saplanır gibi diye anlatırlar. Bunun nedeni mide – bağırsak sisteminde biriken gazlar ile sertleşen dışkı ya da sıkışan bağırsak gazları bıçak saplanır gibi şiddetli ve keskin bir ağrıya neden olur.

Şiddetli Mide Ağrısı Neyin Belirtisi?

Şiddetli Mide Ağrısı Neyin Belirtisi?
Şiddetli Mide Ağrısı Neyin Belirtisi?

Mide ağrısı çok sayıda hastalığın ilk belirtisi olabilir. Eğer mide ağrısı şiddetle artıyorsa günlük yaşamı olumsuz etkilemektedir. Mutlaka doktora gitmeniz gereken mide ağrısı şu hastalıkların belirtisi olabilir:

 • Kalp krizi
 • Mide kanseri
 • Ülser
 • Gastrit
 • Çölyak hastalığı
 • Kabızlık
 • Hazımsızlık
 • Safra kesesi iltihabı

Mide Ağrısı Kalp Krizi Belirtisi Mi?

Mide ağrısı birçok hastalığın habercisi olarak meydana gelebilmektedir. Uzmanlara göre belirsiz mide ağrısı, mide ekşimesi ya da hazımsızlık kalp krizi belirtileri olabilir. Eğer ağrılarınız şiddetli olarak ve sürekli devam ediyorsa, göğsün önünden boyuna ve sol omuza doğru uzanıyorsa kalp ağrısından şüphelenilebilir.

Mide Ağrısı Ne Zaman Tehlikeli?

Mide ağrısı uzun süre boyunca geçmiyorsa ciddi bir durumun habercisi olabilir. Eğer önemsiz bir ağrıysa 2-3 gün içinde geçecektir. Ama 2-3 gün geçmesine rağmen geçmeyen mide ağrınız varsa vakit kaybetmeden doktorunuza danışmalısınız. Mide ağrısının tehlikeli olduğuna işaret eden ve mide ağrısı ile ortaya çıkan durumlar şunlardır:

 • Ateş
 • Kusma
 • Bilinç bozukluğu
 • Uzun süren gaz sorunu

Mide Ağrısı En Çabuk Nasıl Geçer, Ne Keser?

Mide ağrısı sosyal hayatınızı etkileyen can sıkıcı durumlardan biridir. Kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyen mide ağrısı bazı ayrıntılara dikkat ederek hafifletebilirsiniz. Mide ağrısına iyi gelen yöntemler şunlardır:

 • Bol miktarda su içmelisiniz
 • Papatya çayı içmek
 • Mideye sıcaklık uygulamak
 • Zencefil ve nane çayı içmek
 • Karbonat, limon suyu ve su karışımı içmek

Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Evde?

Çok araştırılan mide ağrısına ne iyi gelir evde neler yapılabilir sorusunu cevabına birlikte göz atalım. Mide ağrınız çok şiddetliyse dayanamayacak hale geldiyseniz evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler ağrınızı hafifletebilir. Ama geçmeyen mide ağrıları için kesinlikle doktora danışılmalıdır. Fakat doktora gidene kadar ağrılarınızı hafifletmek istiyorsanız süt ve yoğurt tüketebilirsiniz. Özellikle mide ağrısın soğuk süt iyi gelmektedir. Birkaç yudum alınca bile mide ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Mide ağrısının yanında mide yanması da varsa nane iyi bir çözümdür. Naneyi çiğ olarak yiyebilirsiniz ve nane çayı olarak da içebilirsiniz. Bol su tüketmek de mide ağrısını hafifletmektedir. Karanfil, zencefil gibi bitkilerin çayını içerseniz de mide ağrınız en hızlı şekilde hafifleyecektir.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? İbrahim Saraçoğlu Önerileri

Bitkilerin kimyasını araştıran İbrahim Saraçoğlu, hangi bitkilerin hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini ele almaktadır. Saraçoğlu’nun önerdiği mide ağrısına iyi gelen bitkiler ve uygulanma şekilleri şöyledir:

Karnabahar: Karnabaharın kendisini yiyerek veya suyunu içerek mide ağrılarınızı geçirebilirsiniz.

Havuç Suyu: Taze olarak sıkılan havuç suyu mide ağrıları için en iyi ilaçlardan biridir.

Süt: Buzdolabında bekletilen soğuk sütten bir iki yudum içtiğiniz zaman mide ağrınız geçecektir. Mide ağrısı tekrarladığı zaman soğuk sütten yeniden içebilirsiniz.

Mide Ağrısı İçin Feridun Kunak Kürü

Son zamanlarda çok uygulanan mide ağrısı için Feridun Kunak kürü çok etkilidir. Kürü uygulayan kişiler ağrılarının kısa bir zaman içinde sona erdiğini belirtmişlerdir. Feridun Kunak tarafından önerilen kür için gereken malzemeler şunlardır; 1 kahve fincanı çörek otu, 1 kahve fincanı kimyon, İçine bir kahve fincanı nane eklenen 1,5 Litre doğal zeytinyağı, 1 kahve fincanı leblebi tozu.1 kahve fincanı rendelenmiş patatestir.

Bu kürü uygulamak için yapmanız gereken bütün malzemeleri karıştırıp pürüzsüz hale getirmektir. Elde ettiğiniz karışımı 1 saat suyun içinde bekletiniz. Sonrasında 15 gün serin bir yerde bekletiniz. Süre dolduktan sonra yağ süzülerek ayrı bir kaba alınır. Mide ağrısı yaşadığınız zamanlarda 1 yemek kaşığı tüketmeniz tavsiye edilir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler Neler?

Mide en önemli ve en hassas organlarımızdan biridir. Midede çeşitli sebeplere bağlı olarak ağrı meydana gelebilmektedir. Mide ağrısı uzun süre devam ederse vakit kaybetmeden mutlaka bir doktora gidilmelidir. Mide ağrısına çözüm olan ve mide ağrısını hafifleten yiyecekler şunlardır:

 • Yoğurt
 • Papatya
 • Rezene
 • Nane
 • Zencefil
 • Kimyon
 • Ananas
 • Muz
 • Tarçın
 • Maden suyu
 • Süt
 • Bitki çayları
 • Meyan kökü
 • Karanfil

Mide Ağrısı İçin İlaçlar Neler, Hangi İlaç İyi Gelir?

Mide ağrısı günlük yaşamı etkileyen acı veren durumlardan birisidir. Eğer geçmeyen mide ağrılarınız varsa günlük yaşamda işlerinizi yapamayabilirsiniz. Bu kişilere antiasit şurup veya tabletler tavsiye edilmektedir. Mide ağrınız varken ağrı kesici, aspirin ya da romatizma ilaçları içilmemelidir. Mide koruyucu ilaçlar ve bağırsak düzenleyici ilaçlar da içilmesi tavsiye edilen ilaçlar arasında yer almaktadır.

Gaviscon Şurup Mide Ağrısına İyi Gelir Mi?

Özellikle mide ağrısı çeken herkes gaviscon şurubu bilir. Bu şurubu bilmeyen yoktur. Şurubun içinde etken madde sayesinde reflü baskılanmaktadır. Reflü nedeni ile oluşan mide ağrısı ve yanması, Gaviscon sayesinde azalmaktadır. Doktorunuza danışarak Gaviscon şurubu mide ağrısında kullanabilirsiniz.

Mide Ağrısı Hangi Bölüm-Doktor Bakar?

Mide ağrısı bezdirip doktora gitmeye karar verirseniz Dahiliye bölümüne veya Gastroenteroloji bölümüne gidebilirsiniz.

Dilerseniz Begonya Youtube kanalımız üzerinden daha fazla video içeriklere erişebilir, farklı bilgiler edinebilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx