Sağlık

Yumurta Akı ile Çatlak Tedavisi – Çatlaklarınızdan Kurtulun

Reklamlar

Görünümü ile sizi rahatsız eden çatlaklarınız mı var? Bunlardan yumurta akı ile çatlak tedavisi yaparak kurtulmanız mümkündür. Yumurta yapısı itibari ile protein ve amino asitler sayesinde vücudunuzdaki çatlakların oluşumunu engellemeye ve hali hazırda bulunan çatlakları engellemeye yardımcı olur. Yumurta akı sayesinde çatlak tedavisi yaparak kısa sürede çatlaklarınızı ve kötü görünümlerini engelleyebilirsiniz.

Vücudunuzdaki çatlaklara yumurta akı sürmek, çatlak oluşan bölgede hücrelerin hızla yenilenmesini ve onarılmasını sağlamaktadır. Yumurta içerisindeki aminoasit ve zengin proteinler sayesinde çatlak tedavisinde kullanılan doğal çözümlerden birisidir. Evde yumurta aile çatlak tedavisi akla ilk gelen tedavi yöntemlerinden birisidir. Kolayca çatlak tedavisi için yumurta akı kullanabilir, yeni çatlakların oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Vücut çatlakları nedir? Neden olur?

Vücudumuzda oluşan çatlaklar stria adında derinin dermiş katmanının gerilmesi sonucu oluşan aşınmalara verilen isimdir. Bu oluşumların halk arasındaki ismi deri çatlaklarıdır.  Bu çatlakların vücudumuz için herhangi bir sakıncası yoktur ama kozmetik açıdan görüntüsü sizi rahatsız edebilir. Ergenlikten ve hamilelik dönemine kadar hemen hemen her dönemde görülebilecek çatlakların her vücutta görülmesi muhtemeldir ve tedavi gerektiren bir sağlık sorunu değildir.

Reklamlar

Çatlaklar derimizin fazlaca gerilmesi ve nemsiz kalması sebebi ile oluşmaktadır. Buna sebebiyet veren bazı durumlar gebelik, hızlı kilo almak ve vermek, ergenlik döneminde hızlı bir şekilde büyümek ya da gelişmedeki anormallikler, hormonal dengesizlikler. Bazı durumlarda genetik yatkınlıklar da vücudumuzda çatlakların oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu saydığımız sebeplerden her biri vücudumuzda çatlaklara sebebiyet verebilir ve hayatın herhangi bir döneminde görülebilir.

Çatlaklar Nasıl Giderilir?
Çatlaklar Nasıl Giderilir?

Çatlaklar Nasıl Giderilir?

Derideki çatlakları onarmak için pek çok tedavi şekli vardır. Bu yöntemlerden bazıları profesyonel hizmet alarak uzmanlarca ya da sağlık kuruluşlarında yapılan yöntemlerdir. Bu yöntemlerden bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Lazerle çatlak tedavisi
 • PRP yöntemiyle çatlak tedavisi
 • Mezoterapi ile çatlak tedavisi
 • Kök hücre yöntemiyle çatlak tedavisi vb.

Yukarıda saydığımız profesyonel yöntemler uzmanlarca uygulanır. Genelde büyük çaplı çatlaklarda bu tarz profesyonel uygulamalar tercih edilir. Ancak tüm bunların yanında evde kolayca uygulayabileceğiniz alternatif yöntemlerde kullanılabilir. Çatlak tedavisinde alternatif yöntemler olarak kullanılan yöntemlerdir bunlar. Doğal çatlak tedavisi olarak da adlandırılır. Deri çatlakları için uygulanabilecek alternatif yöntemler de şu şekilde sıralanabilir.

 • Yumurta akı ile çatlak tedavisi
 • Vazelin ile çatlak tedavisi
 • Zeytinyağı ile çatlak tedavisi
 • Hint yağı ile çatlak tedavisi
 • Aloe Vera ile çatlak tedavisi
 • Patates ile çatlak tedavisi

Bu doğal yöntemlerin yeni oluşan ya da oluşma aşamasındaki çatlakların önlenmesinde kullanılmaktadır. Bu bölgedeki çatlaklara bakım yapmak oldukça etkilidir. Evde pratik bir şekilde ve cebinizden çok para çıkmadan bazı uygulamalar yapabilirsiniz. Üstelik bu durumların alerjik durumlar dışında herhangi bir zararı da yoktur. Yine de uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Gelin şimdi yumurta akı ile çatlak tedavisi ile ilgili bilmeniz gerekenleri size aktaralım.

Reklamlar
Yumurtanın Cilde Faydaları
Yumurtanın Cilde Faydaları

Yumurtanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Yumurta akı çok besleyici bir besindir. Ama sadece yemeklerde değil cilt bakımından saçlarınıza bakım yapmaya kadar pek çok alanda kullanılır. Bunun sebebi içeriğindeki zengin protein ve amino asit olmasındandır. Ayrıca zengin mineral ve vitaminler içermesi sayesinde cilt üzerinden pek çok olumlu etkileri vardır. Cilt bakım ve onarım işinizi yumurtaya bırakabilirsiniz. Yumurta ile cilt bakımı yapmanın şu şekilde faydaları vardır.

 • Gözenekleri arındırır ve derinlemesine temizler,
 • Cildi sıkılaştırır ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur,
 • Ciltteki ölü hücreleri temizler ve yeni hücre oluşumunu hızlandırır,
 • Cildi gençleştirir ve onarır,
 • Sivilce ve aknelere iyi gelir,
 • Sivilce izleri ve diğer lekelerin giderilmesine yardımcı olur,
 • Cilt tonunun açılmasında etkilidir,
 • Çatlakları giderir ve yeni çatlakların oluşmasını engeller.

Buna benzer pek çok faydası olan yumurta cilt bakımında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak yumurtanın cilt bakımında hassas ciltlerde kullanılması önerilmez. Eğer yumurta alerjiniz varsa yine tariflerde kullanmanızı önermiyoruz. Eğer tarifler ya da yöntemlerden birinde olumsuz bir sonuç yaşarsanız mutlaka bir uzmana danışın ve derhal bir alerji testi uygulatın.

Yumurta Akı İle Çatlak Tedavisi

Derimizde oluşan çatlaklar nem kaybettiği için oluşur. Bu nemin geri kazanılması için çatlak olan bölgenin hücre yenilenmesinin be kan akışının hızlanması gerekiyor. Zengin protein, mineral, amino asit ve vitaminler içeren yumurta ile cildinize bu pozitif etkileri yapmak mümkün. Yumurta akı ile kolay bir şekilde cilt çatlaklarınızı tedavi edebilirsiniz. Bunun yerine evde aşağıdaki yöntemleri pratik bir şekilde uygulayabilirsiniz.

 • Yumurta akını sade olarak çırpıp karıştırın. Ardından çatlakların olduğu bölgeye uygulayarak kurumasını bekleyin. Bir maske gibi kuruyan yumurta akını ılık suyla durulayabilirsiniz. Bu uygulamayı düzenli olarak yaptığınız takdirde çatlakların giderildiğini fark edebilirsiniz.
 • Diğer yöntem için bir yumurta akı ve bir adet patatese ihtiyacınız var. Öncelikle bir adet patatesi ortadan ikiye keserek patates suyunu çatlak olan bölgelere uygulamanız gerekiyor. Ardından patates suyu ile ıslattığınız bölgeye yumurta akıyla yaklaşık 10 dakika masaj yapmalısınız. Bu işlemlerden sonra bölgeyi durulayabilirsiniz.

Dilerseniz benzer bir konu olan Yumurta akı ile yanık tedavisi yazımızı da incleeyebilirsiniz. Youtube kanalımızı incleeyerek diğer faydalı içeriklerimize bakabilirsiniz.

Bizi Youtube’de takip edin: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx