Cilt Bakımı

Sivilce İzlerini Giderme Yöntemleri

Sivilce İzleri Tedavi Yolları

Reklamlar

Sivilce izleri her zaman uğraştığımız şeyler… Birkaç cilt rahatsızlığı, sivilcenin yaptığı gibi benlik saygısını azaltır. Görünen o ki, acı veren lezyonlarla dolu bir yüz – hem aileden hem de yabancılardan gelen istenmeyen, sağır tavsiyelerden bahsetmiyorum bile – insanları saklanmaya iten bir yol var. Akneyi tamamen ortadan kaldırmakla ilgili tüm internetteki doğrulanmamış anekdotları atın ve felaket için bir tarifiniz var. Sivilceler adaletsizdir. Onları biz istemedik, onları yetişkinliğe taşımayı kesinlikle hak etmiyoruz…

Sivilce tedavisi çıldırtıcıdır. Sivilceleriniz kontrol altında olsa bile, karanlık noktalar, kırmızı noktalar, ezikler ve/veya tümsekler, geçmişteki cehennem sivilcelerinin hayaletleri ile baş başa kalabilirsiniz. Günümüzün aşırı doymuş cilt bakım pazarı, sivilce izlerini yok ettiğini iddia eden binlerce ürün sunuyor, ancak açıkçası bunların çok azı işe yarıyor. Sivilce izlerinizi yok etmek için yüzünüzü retinol ve asitlerle ıslatmadan önce, ilk etapta bunlara neyin sebep olduğunu ve hatta yara izleri olup olmadığını bulmalısınız.

Akne İzleri Nelerdir?
Akne İzleri Nelerdir?

Akne İzleri Nelerdir?

Yara dokusu, bir yaralanma veya hastalık cildinizin yapısını veren protein olan kolajen üretme yeteneğine zarar verdiğinde oluşur. Aynı süreç sivilce izlerine neden olur. Derin köklü sivilcelerden kaynaklanan iltihaplanma (kızarıklık, ağrı ve/veya şişme), yaralanmış cildi onarmak için ürettikleri kolajeni değiştirerek çevreleyen cilt hücrelerine zarar verebilir. Hasarlı hücrelerin ürettiği kolajen miktarına bağlı olarak, hastalarda atrofik veya hipertrofik yara izleri kalır.

Reklamlar

Atrofik yara izleri, akneden zarar görmüş cilt hücreleri, yaralanan bölgeyi yeniden doldurmak için yeterli kolajen üretmediğinde ve ciltte girintiler bıraktığında meydana gelir. Bir koparma iyileştikten sonra fark ettiğiniz herhangi bir çukurlu, çukurlu doku, atrofik yara izinden kaynaklanır. Genel olarak, bu yara izleri üç modelden birinde bulunur: buz kütlesi (derin ve dar, iğne delikleri gibi), yük vagonu (geniş ve kare şeklinde) ve yuvarlanma (geniş ve yuvarlak). Atrofik izlerin şekli ve boyutu, doku hasarının boyutuna ve cildinizin tipik olarak yaralanmadan nasıl iyileştiğine bağlıdır.

Akneden zarar görmüş cilt hücreleri kolajeni aşırı ürettiğinde, kabaran ve genellikle parlak olan hipertrofik yara izleri bırakırlar. Hipertrofik skarlar, iyileşme sürecinde erken kapanmayan ciddi yaralarda daha sık görülür: cerrahi bir insizyonun, örneğin, başını tekrar tekrar çizen büyük bir kiste göre kabarık bir yara izi bırakma olasılığı daha düşüktür. Bununla birlikte, hipertrofik yara izleri alıp almadığınız çoğunlukla genetikle ilgilidir. Aile üyeleriniz kabarık, inişli çıkışlı yara izleri geliştirme eğilimindeyse, muhtemelen sizde de olacaktır.

Genellikle sadece çok şiddetli akne iz bırakır. Yaş ve aile öyküsü, gelişimlerini bir dereceye kadar etkiler, ancak en büyük yara izi belirleyicileri aknenin derinliği ve süresidir. Sivilceler ne kadar derinse ve ne kadar uzun süre tedavi edilmezlerse, kalıcı hasara neden olma olasılıkları o kadar fazladır ki bu ne yazık ki sivilce izleridir.

Neyle uğraştığınızdan emin değilseniz, parmaklarınızı nazikçe söz konusu noktalar üzerinde gezdirin. Girintili veya kabarıksa sivilce izleriniz varsa başka bir şey, pürüzsüzlerse, ancak renksizlerse, başka bir şeyiniz var demektir.

Reklamlar
Siyah Noktalarım Sivilce İzi Değilse Nedir?
Siyah Noktalarım Sivilce İzi Değilse Nedir?

Siyah Noktalarım Sivilce İzi Değilse Nedir?

Tüm çatlaklar iz bırakmaz. Hafif lezyonlar, kolajen üreten hücrelere zarar verecek kadar derine inmeyebilir ve bazı derin köklü sivilceler kalıcı yapısal hasara neden olacak kadar uzun süre yapışmazlar. Bununla birlikte, bir kopmadan kaynaklanan iltihaplanma, cildinizin yüzeyine daha yakın olan hücreleri kızdırarak bir süre anormal işlev görmelerine neden olabilir. Bu süreç, bazı sivilcelerin iyileştiklerinde koyu veya kırmızı lekeler bırakmasına neden olur.

Akne sonrası lekenin rengi, hangi hücrelerin hasar gördüğüne göre değişir. Koyu lekelere, cildimize rengini veren pigment olan melanin üreten hasarlı melanositler adı verilen pigmentler sebep olur. Bu lekeler genellikle kahverengi olur ancak cilt tonunuza bağlı olarak morumsu veya mavimsi gibi renklerde de olabilir. Bu tür renk bozulmasına hiperpigmentasyon adı verilir.

Bazı çatlaklar iyileştiklerinde kırmızı lekeler bırakırlar, bu da yüzey seviyesindeki hasarlı veya tahriş olmuş kılcal damarların bir işaretidir. Vücudunuzun hastalığa veya yaralanmaya ilk tepkisi, genellikle etkilenen bölgeye kan akışını artırmaktır, bu da eritem olarak bilinen geçici kızarıklık ve şişmeye neden olur. Eritem genellikle bir yara iyileştikten sonra dağılır, ancak bazen iyileşme bölgesinin etrafındaki kılcal damarlar normal, yaralanma öncesi durumlarına hemen geri dönmek için çok hasarlıdır.

Bu koşulların her ikisine de iltihaplanma neden olur ve temizlendikten sonra da devam eder, bu nedenle tam adları iltihap sonrası hiperpigmentasyon veya eritemdir. Hiperpigmentasyon ve eritem arkasındaki yüzeysel hücre hasarı geçicidir, ancak işaretlerin kaybolması aylar veya yıllar alabilir.

Akne sonrası izleriniz açıkça kahverengi veya kırmızı değilse, parmak ucunuzla hafifçe bastırarak bunların hiperpigmentasyon ve eritem olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eritem basıldığında geçici olarak kaybolur, çünkü bu, etkilenen kılcal damarlara kan akışını keser. Kandan farklı olarak, melanin statiktir, bu nedenle ne kadar dürttüğünüze bakılmaksızın hiperpigmentasyon işaretleri aynı görünecektir.

Skar ve Pigmentasyonu Önlemek İçin Ne Yapabilirim?
Skar ve Pigmentasyonu Önlemek İçin Ne Yapabilirim?

Skar ve Pigmentasyonu Önlemek İçin Ne Yapabilirim?

Yara izi, hiperpigmentasyon ve eritem oluşma olasılığı çoğunlukla genetiğe bağlıdır, ancak  zaten iltihaplı cilt üzerinde ek travmaya neden olmak işleri daha da kötüleştirir.

Bazı insanlar sivilce izini veya sivilce yumrusunu seçmeye eğilimlidir, çünkü yükseltilmiş bir yüzey hissederler. Hafif travma iz bırakmamalı, ancak biri irini seçecek, çıkarmaya çalışacak veya bölgeyi manipüle edecekse, yara izi ve hiperpigmentasyon insidansını artıracaktır.

Öte yandan, uygun iyileşmeyi teşvik etmek için yapabileceğiniz her şey iyidir. Sıkma dürtüsüne direnmenin yanı sıra, açık lezyonları iyileşene kadar “nemli ve örtülü” tutmayı, özellikle vazelinin harika bir yara koruyucu olduğunu bilmelisiniz ve seramidli bir nemlendirici kullanmayı tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte, toplamayı ve buna bağlı olarak hiperpigmentasyon ve eritem veya yara izlerini önlemenin en iyi yolunun, ilk etapta buna neden olan sivilceyi gidermek olduğunu vurgulamaktadır.

Sivilce İzlerinden Nasıl Kurtulurum?
Sivilce İzlerinden Nasıl Kurtulurum?

Sivilce İzlerinden Nasıl Kurtulurum?

Hafif hiperpigmentasyon ve eritem, eşlik eden aktif akne olmadan – bir yıl içinde kendi başlarına çözülür. Beklemek için çok uzunsa, güneş kremi solma sürecini hızlandırmanın en kesin yoludur. Cildiniz güneşe maruz kaldığında koyulaştığında, hiperpigmentasyon ve eritem oluşur. Her gün geniş spektrumlu, yüksek SPF’li bir formül kullanmak cildinizi daha fazla hasardan korur ve düzgün bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

Bununla birlikte, hiperpigmentasyon ve eritem ve yara izi için tedavi arayan çoğu insanda da aktif akne vardır ve kronik akneyi çözmenin, iltihaplanma sonrası izleri tedavi etmenin ilk adımı olduğu konusunda hemfikirdir. Hafif sivilce, reçetesiz satılan ürünlerle etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Differin ürünü gibi mikronize benzoil peroksit içeren bir ürünle başlamanızı öneriyoruz.

Mikronize olmayan partiküller gözeneklere nüfuz edemeyecek kadar büyüktür ve düzensiz boyutları ve şekilleri onları bir araya toplanmaya meyilli hale getirir ve bu da ilacı daha az etkili ve daha tahriş edici hale getirir. Retinoid adapalen daha az ölçüde olmasına rağmen, niasinamid ve azelaik asit gibi bileşenler gibi akne ve hiperpigmentasyonu etkili bir şekilde tedavi eder. Yüzde 20 azelaik asit kremini tavsiye ediyoruz. Hangi tedaviyi seçerseniz seçin sabırlı olun: topikal ilaçların sonuçları göstermesi en az üç ay sürer.

Profesyonel müdahaleden orta ila şiddetli akne yararları ve ne kadar erken olursa o kadar iyidir. Sigortanız karşılıyorsa en kısa zamanda bir dermatoloğa görünün. Sigortanız yoksa, cilt bakımı tekniklerinde uzmanlaşmış lisanslı bir profesyonel olan yetenekli bir estetisyen bulun. Estetisyenlik lisans gereklilikleri yerlere göre değişir ve bireysel uzmanlık alanları ağdadan lazerle yüzey yenilemeye kadar değişir, bu yüzden gerçekten araştırmanızı yapın: web sitelerine göz atın, gerçek yorumları eleştirel bir şekilde tarayın ve/veya arkadaşlarınızdan ve ailenizden öneriler alın. (Bu arada dermatologlar için de geçerli.)

Randevu talep ettiğinizde özellikle bir sivilce uzmanına görünün. Uzun bir bekleyiş varsa, adınızı iptal listesine yazın ve birkaç haftada bir kontrol edin. Randevunuzda dermatoloğa veya estetisyene, geçmişte denediğiniz ilaçlar, şu anda aldığınız ilaçlar ve hiperpigmentasyon, eritem veya yara izi olma eğiliminiz dahil olmak üzere aknenizin ayrıntılı bir geçmişini verin, böylece en iyi nasıl olacağına karar verebilirler. 

Hem dermatologlar hem de estetisyenler, pigmentasyon veya yara izi tedavisinden önce akneyi gidermeyi amaçlar, ancak birçok ilaç ve prosedür her ikisini de aynı anda yapar. Topikal retinoidler (tretinoin, tazaroten ve adapalen) kanıtlanmış çok görevlidir ve dermatologlar sıklıkla akne ve hiperpigmentasyonu tedavi etmek için bunları reçete eder. (Sigorta şirketleri topikal reçete kapsamı konusunda kötü bir şöhrete sahiptir, bu nedenle tretinoin tüpü sizin için pahalıysa fiyatı düşürmek için indirimli eczanelere bakın.)

Aktif akne ve pigmentasyonu olan hastalar için estetisyenler kimyasal peelingi tercih eder. Hiperpigmentasyonlu aknesi olan kişiler için glikolik, mandelik ve salisilik asit peelingleri kullanılır. Ancak lezyonlar iyileştikten sonra mikrodermabrazyonun daha hızlı çalıştığını bilmlisiniz. Eritem, hiperpigmentasyon tedavilerine yanıt vermeyebilir ve bu durumlarda C vitamini peelingleri oldukça etkili olur. Peelingli profesyonel bir yüz bakımı, bulunduğunuz yere ve seçtiğiniz özel tedavilere bağlı olarak genellikle üç yüz lira ile bin lira arasında bir ücrete tabidir.

Kalıcı Sivilce İzleri İçin Ne Yapabilirim?
Kalıcı Sivilce İzleri İçin Ne Yapabilirim?

Kalıcı Sivilce İzleri İçin Ne Yapabilirim?

Sivilce izlerini tedavi etmenin etkili yolları var, ancak ucuza gelmiyorlar. Yara izine dermisteki (cildin orta tabakası) hasarlı doku neden olduğu için, onu tedavi etmek bir miktar penetrasyon gerektirir. Birçok dermatolog, akne izlerini, çoğu lazer içeren dermal yüzey yenileme teknikleri ile tedavi eder. Bazı lazer türleri, dermisteki kolajen üreten hücreleri uyarmak ve zamanla yara izlerinin görünümünü azaltmak için cildin en dış tabakası olan epidermise nüfuz edebilir. Lazerler, geleneksel cerrahi tekniklerden daha az invazivdir, ancak tüm dermal penetrasyon riskleri vardır: orada dolaşırken herhangi bir sinire veya kan damarına zarar vermek istemezsiniz.

Bu nedenle lazerle yüzey yenileme yalnızca özel olarak eğitilmiş, lisanslı profesyonel estetisyenler tarafından gerçekleştirilir ve bu nedenle genellikle pahalıdır. Bir lazer yenileme seansı, lazerin altında ne kadar zamana ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak yüz dolardan bin dolardan fazlaya mal olabilir. Bu prosedürler isteğe bağlıdır ve teknik olarak tıbbi olarak gerekli değildir, bu nedenle sigorta bunları kapsamaz. Bir seans planlamadan önce daima bir fiyat teklifi almaya dikkat edin.

Yine de lazer tedavisi için mutlaka bir dermatolog görmeniz gerekmez. Birçok cilt bakım kliniği aynı hizmetleri sunmaktadır. Fraksiyonel lazerler ve yoğun darbeli ışık (IPL) tedavileri bu konuda en iyisidir. Yüzey seviyesindeki tedavilerin (kimyasal peeling, microneedling ve mikrodermabrazyon) hiperpigmentasyonun soldurulmasında bir şekilde etkili olduğunu, ancak kelimenin tam anlamıyla yara dokusunu tedavi edecek kadar derine inmediğini açıklıyoruz. Fraksiyonel lazerler, akne izleri ve şiddetli hiperpigmentasyon için tercih ettiği silahtır, ancak eritem tedavisi için IPL tedavilerini tercih ediyor. Duruma bağlı olarak, hastalar iki ila dört seanstan sonra sonuçları görüyor.

Sonsuza kadar ağrılı sivilceler ve yara izleri arasında gidip gelmek zorundaymış gibi hissetmenin ne kadar korkunç olduğunu tecrübelerimden biliyorum, bu yüzden gerçekten canımı sıkmak istediğim bir nokta varsa o da şudur: akne tedavisinde uzmanlaşmış lisanslı bir profesyonel bulun. Normalde melanomlarda gözbebekleri kadar olan bir dermatolog veya çoğunlukla rahatlatıcı yüz bakımı yapan bir estetisyen, muhtemelen size akne tedavisi konusunda yılların deneyimine sahip birinden farklı davranacaktır. Dışarıda size yardım edebilecek birileri var, onları bulana kadar pes etmeyin.

Sivilce İzlerini Giderme Yöntemleri adlı yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Cilt bakımı ile ilgiliyseniz, Yarpuz Yağı Ne İşe Yarar? adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Begonya Instagram hesabı: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx