BeslenmeSağlık

Enginarın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Enginar çok faydalı bir bitkidir. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde çok tüketilir. Enginarın sağlığa faydaları nelerdir, sizler için ele alacağız. Enginar genel olarak kötü kolesterol ve trigliserit oranlarını, kan şekerini düşürür, karaciğerin çalışmasını kolaylaştırır, kişiyi kanserden korur. Enginarın faydası için enginar yemeği yiyebilir, eczanelerde satılan enginar vitamin kapsülleri kullanabilirsiniz.

Enginar Nerede Yetişir?

Enginar (Cynara scolymus), papatyagiller ailesinden bir bitkidir. Mavi ve mor renk çiçek açar. Boyu 50 cm ile 150 cm arasında uzayabilir. Çok uzun zamandır var olan otsu bir bitkidir. En çok Güney Avrupa ve Akdeniz çevresinde yetişir.

Enginar bitkisinin gövdesi dik, sert ve yukarı doğru uzar. Yaprakları sapsız, büyük, uzun, oval ve parçalı şekildedir. Çiçekler üst yaprakların koltuğundan çıkan, uzun sapların ucunda büyük başçıklar halinde toplanmıştır. Enginarın çiçekleri etlidir. İstenirse yemeği yapılıp sıyırılarak yenebilir. Hepsi tüp şeklinde olan çiçekleri ve bunların aralarında bulunan tüyleri taşır.

Reklamlar

Enginar Yetiştiriciliği

Enginar ülkemizde genellikle ana bitkiyle aynı genetik yapıya sahip yeni bireylerin oluşturulması ile üretilmektedir. Fransa, İtalya ve İspanya’da doğrudan tohumla üretilen çeşitler geliştirilmiştir. Bu üretim yöntemine vegatatif ismi verilir. Vegatatif üretim dip sürgünleri veya üzerinde gözlerin bulunduğu kök parçaları ile yapılabildiği gibi sadece gözlerin ana gövdeden çıkarılıp değişik ortamlarda köklendirilerek de yapılabilir. En yaygın üretim şekli sürgünlerle yapılan üretimdir.

Enginar plantasyonları yeni kurulacaksa enginarlar dikilmeden önce toprak derin sürülmeli ve gübrelenmelidir. Derin sürüm sonunda diskaro ve tırmık çekilerek toprak dikime hazır duruma getirilmelidir. Enginar dikimi Akdeniz ve Ege bölgesinde Ekim- Kasım aylarında yapılır. Marmara bölgesindeyse Mart- Nisan aylarında yapılır.

Enginarın Sağlığa Faydaları

Enginarın Sağlığa Faydaları
Enginarın Sağlığa Faydaları

Karaciğer Sağlığına İyi Gelir

Enginar çok eski zamanlardan bu yana karaciğeri temizleme yöntemi olarak kullanılmıştır. Ama tam araştırmalar yapılmadığı bilim gelişmediği için ne ölçüde faydalı olduğu bilinmiyordu. Enginarın içinde cynarin ve silymarin adı verilen antioksidanlar bulunur. Bu antioksidanlar sayesinde karaciğeri toksinlerden arındırıp genel vücut sağlığını geliştirdiği tespit edilmiştir. Bazı çalışmalara göre zarar gören karaciğer hücrelerinin onarılmasına ve yeniden karaciğer hücreleri üretilmesine destek olduğu görülmüştür.

İlginizi Çekebilir: Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

Reklamlar

Bağırsakları Çalıştırır

Enginar lifli yapısı sayesinde mükemmel bir diyet besinidir. Ve bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olur. İçeriğinde bulunan lifler sayesinde yediğiniz yiyeceklere hacim ekler ve bağırsaklarınızın daha düzenli çalışmasını sağlar. Böylece kabızlık, sindirim sisteminde oluşan kanserleri, şişkinlik, kramp ve mide de oluşan rahatsızlıkları önler.

Ayrıca enginar sindirim sistemi ile safra kesesini de desteklemektedir. Enginar safra sıvısının üretimini arttırarak daha düzenli bir sindirim sistemine kavuşmanıza yardımcı olur.

Kemik Mineral Yoğunluğunu Artırır

Enginar; magnezyum, fosfor ve manganez gibi mineralleri içerdiği için enginar tüketerek içindeki bütün vitamin ve mineralleri alabilirsiniz. Enginarın içinde bulunan mineraller kemik yoğunluğunu ve sağlığını artırarak, kemik erimesi gibi sorunlar yaşamanızı önler.

Beyin İşlevini Geliştirir

Enginarın içerdiği vitamin ve mineraller beyin sağlığı için de çok önemlidir. Kan damarlarını genişletici özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde beyine daha fazla oksijen ulaşır. Böylece beynin işlevsel hızı artar. Enginarın içinde yer alan fosfor minerali beyin hücrelerinin ana maddelerindendir. Vücutta fosfor eksikliği olması halinde, anlama kabiliyetinde ciddi bir düşüş yaşanır. Bu sebeple eğer beyninizin genç ve dinamik şekilde çalışmasını istiyorsanız düzenli bir şekilde enginar tüketmeyi ihmal etmeyin.

Metabolizmayı Hızlandırır

Enginarın içindeki magnezyum ve manganez vücudun metabolizmasını oluşturan en önemli minerallerdendir. Magnezyumun vücuttaki görevleri protein sentezlenmesi, kalsiyumun alımını ayarlaması ve kemikleri güçlendirmesidir. Manganez ise magnezyumdan daha ilgili olarak, kolesterol, aminoasitler ve karbonhidratları etkileyerek size fayda sağlar.

Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginarın Faydaları Nelerdir
Enginarın Faydaları Nelerdir

Enginar potasyum, kalsiyum fosfor, manganez minerallerini, A vitamini, B1, niasin, B6 ve C vitaminlerini içermektedir. Bu özelliğinden dolayı kişinin günlük ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin önemli bir kısmını karşılar.

Enginarın karaciğer dostu olduğunu duymuşsunuzdur. Karaciğeri toksinlerden arındırır ve daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Bir araştırmanın sonucuna göre enginarın safra salınımını arttırdığı ve karaciğer kaynaklı safra kesesi ve mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği görülmüştür.

Enginar kanın içinde bulunan yağ ve kolesterol oranını düşürür, damar tıkanıklığı yaşanmasının önüne geçerek kalp sağlığını korur.

Vücutta bulunan ödemi atmanıza yardımcı olur. Enginar tüketimi üre akışını arttırarak vücudumuzda fazla biriken ve bize çeşitli rahatsızlıklar veren ödemi vücudumuzdan atmamıza yardımcı olmaktadır.

Enginar luteolin ve cynarin içerir. Bu içeriği ile kolesterol ve trigliseritin düşürülmesinde rol oynar.  Luteolin, halk arasında lanet kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolün oksitlenmesine engel olan madde olarak bilinmektedir. Enginarda bulunan ferulik asit, inulin ve beta-sitosterol maddeleri de aynı etkiye sahiptir.

Enginarın içinde bulunan nişasta çeşidi inülindir. İnülin yemek yedikten sonra hızlı ve aşırı kan şekeri yükselişlerini engellemektedir.

Enginarın demir içeriği de yüksektir. Bu özelliği ile kansızlığı giderip anemiyi önler.

Enginarın faydalarından birisi de yüksek tansiyona karşı vücudumuzu güçlendirmesidir. Enginar tüketimi ile enginarın yapısında bulunan potasyum minerali vücutta bulunan sodyum-potasyum dengesini sağlar ve tansiyonun normal seviyelere gelmesini sağlar.

Enginarın Zararları

Enginar eğer aşırı tüketilmezse hiçbir zararı yoktur. Fakat her besinin fazla tüketilmesi bazı sıkıntılara neden olabilir. Enginarın fazla tüketilmesi halinde gaz sancısı, ciltte kaşıntı, kızarıklık, ciltte döküntü gibi çeşitli yan etkiler görülebilir.

Youtube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx