Pratik Bilgiler

Vinç Operatörü Olmak İçin Ne Gerekiyor?

Reklamlar

Vinç operatörleri zorlu şartlarda büyük ve ağır olan nesneleri taşıma işlemini gerçekleştiren kişilerdir. Bu yüzden vinç operatörü olmak çalışma şartlarını zorlu hale getirmektedir. Yaptıkları işlerde dikkatli olmak ve hatasız görevlerini yerine getirmek zorundalar. Vinç Operatörü Olmak İçin Ne Gerekiyor ve görevleri nelerdir? Vinç operatörünün sorumlulukları ve görevleri şunlardır;

 • Çalışma alanında güvenlik önlemlerini almak.
 • Kullandığı aracın temizliğini sağlamak.
 • Gerekli olan tüm ekipmanları toparlamak.
 • Kaldırılan yükün mesafe ve yük cetvelindeki değerlere uygunluğunu sağlamak.
 • Çalışma alanını güvenli hale getirmek.

Vinç Operatörü Şartları

18 yaşını doldurmuş ve herhangi bir sağlık problemi olmayan herkesin vinç operatörü olmak için gerekli şartları yerine getirebilir. Son dönemlerde talep gören meslek olması nedeniyle vinç operatörü belgesi nasıl alınır daha sık araştırılmaktadır.

Vinç operatörleri için her firma farklı şartlar belirlemiş durumdadır ancak inşaat veya müteahhitlik firmalarında çalışacak olan operatörlerde belirlenmiş olan şartlar genellikle aynıdır. Bunlar şu şekilde sıralanır;

Reklamlar
 • Ehliyet ve tecrübe.
 • Yalnızlık sorunu yaşamaması.
 • Yükseklik korkusunun olmaması.
 • Her zaman dikkatli hareket etmesi.
 • İşini severek yapması.

Vinç Operatörü Ehliyeti

Vinç operatörü olabilmek için gerekli şartları yerine getirenler eğitim almak bu noktada vinç operatörü belgesi nasıl alınır sorusunun cevabı öne çıkar. Vinç operatörü ehliyeti almak için öncelikli olarak ehliyet kursuna gitmek gerekir bunlar uygulamalı eğitim içeren kurslardır.

Kursların başarılı şekilde tamamlanması ve uygulamalı eğitimlerin eksiksiz alınması aranan şartlar arasındadır. Vinç operatörü ehliyeti alabilmek için gerekli olan koşullar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Sağlık raporu.
 • Psikoteknik raporu.
 • Kurstan alınan teorik ve uygulamalı eğitimlerinin tamamlanmış olduğunu gösteren belge.
 • Sınavda başarılı olduğunu gösteren belge.
Vinç Operatörü Eğitimleri
Vinç Operatörü Eğitimleri

Vinç Operatörü Eğitimleri

Alınan eğitimin ardından sınavda başarı kazananlar vinç operatörü için geçici ehliyet belgesi alır ve bununla emniyete başvuru yaparak vinç operatörü ehliyetine sahip olurlar. Vinç Operatör belgesi almak İçin Ne Gerekiyor ve bu belgenin alma şartları ve öğrenmenin yanı sıra aynı zamanda eğitimde alınacak olan konular hakkında da yeterli araştırma yapılmalıdır.

Eğitim süresince kursiyerlere iş güvenliği ve işçi sağlığı başta olmak üzere yük kaldırma cetveli kullanımı ve kaliteli kalite sistemleri ile işletme kuralları gibi çeşitli konularda bilgi ve eğitim verilir.

Reklamlar

Vinç Operatörü Çalışma Alanları

Vinç operatörlüğü mesleği bedensel anlamda yorucu olmayan bir meslek olarak değerlendirilir ancak çalışma ortamı son derece streslidir. Hem kendi canları hem de yanlarında çalışanların hayatını riske atmamak için dikkatli olmak zorundalar.

Hatasız odaklanma ile çalışma mecburiyetinde olan vinç operatörleri genellikle inşaat sektöründe görev almaktadır. Vinç Operatörü Olmak İçin Ne Gerekiyor suali aynı zamanda vinç operatörü olma şartlarının cevabını da içermektedir.

Operatör olabilmek için özel uzmanlar iş makinaları ve operatörlük kursunda eğitim alma şartı bulunur. Kurslar sonrası sertifikayı hak kazanan adaylar yeterli olan şartları yerine getirdikten sonra vinç operatörlüğü ehliyeti alır. Maddi anlamda önemli bir gelire sahip olan vinç operatörleri iş tecrübesi kazanan ve başarılara imza atan insanlardır.

Çalışma alanları inşaat ve sanayi sahaları dışında aynı zamanda maden ve liman alanları da olan vinç operatörlerinin bu yüzden iş imkanları oldukça yüksektir. En az ilkokul mezunu olan ve adli sicil kaydı olmayan 18 yaşını doldurmuş herkes eğitimlere katılabilir.

Begonya

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx