Sağlık

Munderm Jel Ne İşe Yarar?

Munderm Jel Faydaları

Reklamlar

Munderm jel farklı cilt hastalıklarına iyi gelen bir üründür. Peki çok merak edilen Munderm jel nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Munderm Jel Nedir?

Bu jel krem akne, sivilce ve siyah noktaların tedavisinde kullanılır. Bu jel krem retinoid adı verilen bir ilaç grubuna aittir. Bu jel krem, cildinizi daha az yağlı hale getirir. Daha kolay çıkmaları için siyah noktaları ve beyaz noktaları gevşetir. Yeni siyah noktaların, beyaz noktaların ve lekelerin oluşmasını engeller. Kırmızı ve iltihaplı akne lekelerinin sayısını azaltır. Doktorunuz başka bir nedenden dolayı bu jel kremi reçete etmiş olabilir.

Reklamlar

Munderm Jel Kremin İçeriği

Bu kremde eritromisin ve isotretinoin isimli iki tane aktif madde vardır. Her 1 gram içerisinde 0,5 gram isotretinoin bulunmaktadır. Yine her 1 gramda 20 mg eritromisin maddesi bulunmaktadır. Etken maddeler eritromisin ve isotretinoin olurken, yardımcı maddeleri ise, alkol, butilhidroksitoluen, hiprosiproil selüloz maddeleridir. 

Munderm Jel
Munderm Jel

Munderm Jel Krem Neye Yarıyor?

Bu jel krem sivilcelerin, aknelerin, siyah noktaların ve koyu lekelerin tedavisinde kullanılır. Bu jel krem cildinizdeki fazla sebumu alır. Ciltteki gözenekleri açar. Böylece siyah noktalar ve beyaz noktalar yüz bölgesinden kolayca temizlenir. Ayrıca yeni siyah noktaların, beyaz noktaların ve lekelerin meydana gelmesini önler. Aynı zamanda ciltteki iltihaplı sivilceleri ve kızarıklıkları yok eder.

Munderm Jel
Munderm Jel

Munderm Jel Hakkında Dikkat Edilmesi için Her Şey

 • Bu ilacın içindeki bileşenlerden herhangi birine karşı alerjik reaksiyonunuz varsa bu jel kremi kullanmayın.
 • Siz veya yakın ailenizden herhangi birinde cilt kanseri varsa bu jel kremi kullanmayın.
 • Hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız bu jel kremi kullanmayın.
 • Emziriyorsanız bu jel kremi kullanmayın.
 • Paketin üzerinde yazılı olan son kullanma tarihi geçmişse bu jel kremi kullanmayın.
 • Ambalaj yırtılmış veya kurcalama belirtileri gösteriyorsanız bu jel kremi kullanmayın.
 • Gıdalara, boyalara, koruyuculara veya diğer ilaçlara alerjiniz varsa bu jel kremi kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Sivilce için başka ilaçlar kullanıyorsanız bu jel kremi kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Eğer iki farklı ilaç kullanıyorsanız, iki ürünü günün farklı saatlerinde kullanmanız gerekebilir.
 • Reçetesiz satın aldığınız ilaçlar da dahil olmak üzere başka ilaçlar da alıyorsanız bu jel kremi kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Bu jel krem, benzoil peroksit içeren ilaçlar (akne tedavisinde de kullanılır) gibi ilaçların çalışma şeklini etkileyebilir veya diğer ilaçlarla cilt tahrişine neden olabilir. 
 • Emziriyorsanız, hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız bu jel kremi kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Güneş ışığında bu jel krem diğer bileşenlerine karşı tolere edemez veya cilt reaksiyonlarınız olamaz.
 • Egzama, cildin kızarıklığı, kırık kan damarları ve genellikle yüzün orta bölgesinde (rosacea) veya ağız çevresindeki kızarıklık ve ağrıdan (perioral dermatit) muzdarip olabilirsiniz. Bu jel krem bu tür cilt problemlerinden dolayı cildi daha da tahriş edebilir.
Munderm Jel
Munderm Jel

Munderm Jel Kullanımı Nasıldır?

Bu jel krem, etkilenen tüm bölgeye günde bir veya iki kez, tercihen cildi hafif bir temizleyici ile hafifçe temizledikten ve tamamen kuruduktan sonra ince bir film tabakası halinde uygulayın. Gözlere, dudaklara ve diğer mukoza zarlarına bu jel kremi temas ettirmekten kaçının.

Hastalara, bazı durumlarda, tam terapötik etki gözlenmeden önce altı ila sekiz haftalık bir tedavinin gerekli olabileceği bildirilmelidir. Akne vulgaris klinik çalışmalarında bu jel kremin etkinliği ve güvenilirliği on iki haftadan fazla süredir incelenmemiştir. Reçete yazan, artan antimikrobiyal direnç riskini göz önünde bulundurarak, on iki haftalık kesintisiz kullanımın ötesinde tedaviye devam etmenin yararını değerlendirmelidir. Bu jel kremi uyguladıktan sonra hastalar ellerini yıkamalıdır.

Reklamlar

Bu jel krem aşırı uygulanırsa, daha hızlı veya daha iyi sonuç alınamayacağı ve belirgin kızarıklık, soyulma veya rahatsızlık oluşabileceği bilinmelidir. Bu kazayla veya aşırı kullanımla meydana gelirse, gerektiğinde nemlendirici kullanmalısınız ve uygulama sıklığını azaltmalıdırlar veya uygulama birkaç gün kesilmelidir. Tahriş azaldığında normal uygulama sıklığına devam edilmelidir. Tahriş devam ederse tedavi kesilmelidir. 

Bu jel kremin yanıcı doğası nedeniyle, uygulama sırasında ve kullanımdan hemen sonra sigara içmekten veya açık alevin yakınında olmaktan kaçınmalısınız.

Munderm Jel
Munderm Jel

Munderm Jel Kremin Yan Etkileri

Sorun aşağıda listelenmemiş olsa bile, bu jel kremin kullanımından kaynaklanan herhangi bir yan etki veya alerjik reaksiyon yaşadığınızı düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa zamanda doktorunuza danışın.

Diğer ilaçlar gibi, bu jel krem de bazı yan etkilere neden olabilir. Eğer ortaya çıkarsa, büyük olasılıkla küçük ve geçici olurlar. Bununla birlikte, bazıları ciddi olabilir ve tıbbi bakıma ihtiyaç duyabilir.

En sık bildirilen yan etkiler arasında cildin kızarıklığı, cilt pullanması, cilt ağrısı, kaşıntı, cilt tahrişi, cilt hassasiyeti ciltte yanma hissi, özellikle ilk uygulandığında uygulama sitesi batması ve kuru cilt bulunur. Bu etkiler normaldir. Sizde bir soruna neden olursa, bu jel kremi daha az kullanmayı deneyin veya birkaç gün kullanmayı bırakın ve sonra tekrar başlayın.

Diğer nadir etkiler arasında açık ten rengi koyulaşması, koyu ten rengi ve güneş ışığına duyarlılık bulunur. Yan etkilerden herhangi birinin şiddetli veya rahatsız edici hale gelmesi veya bu broşürde listelenmeyen herhangi bir yan etki fark ederseniz doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Hırıltı, dudakların veya ağzın şişmesi, nefes almada zorluk, saman nezlesi, topaklı döküntü (kurdeşen) veya bayılma gibi herhangi bir yan etki fark ederseniz derhal doktorunuza bildirin. Bunlar alerjik reaksiyonun bir belirtisi olabilir. Cildinizde şiddetli yanma, soyulma veya kaşıntı meydana gelebilir. Böyle bir durumda hemen bu jel kremi kullanmayı bırakın ve acil olarak doktorunuza danışın.

Bu, olası tüm yan etkilerin tam bir listesi değildir. Bazı insanlarda diğerleri oluşabilir ve henüz bilinmeyen bazı yan etkiler olabilir. Bu olası yan etkiler listesi tarafından endişelenmeyin. Hiçbirini deneyimlemeyebilirsiniz.

Youtube kanalına abone olun, birbirinden güzel videoları kaçırmayın https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx