Gezi Rehberi

Ülkemizin En Güzel Şehirlerinden Biri Olan Adana’da Gezilecek 12 Yer

Doğal ve tarihi güzellikleriyle insanı büyüleyen Adana'da gezilecek yerleri derledik.

Reklamlar

Ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan Adana, binlerce yıldır pek çok medeniyete ev sahipliği yaptı. Hal böyle olunca birçok farklı kültürel mirasa sahip oldu. Bunların yanı sıra her daim doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla dikkat çekmeyi başardı. Ayrıca, zengin mutfağı ile gönüllerde taht kuran bir şehir oldu. İster bir günlüğüne, ister uzun bir süreliğine bu şehri ziyaret etmek istiyorsanız, kesinlikle bu söyleyeceğimiz yerleri görmelisiniz. İşte Adana’da gezilecek yerler.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Mardin Gezilecek Yerler Neresidir? Mardin Gezi Rehberi”

1. Anavarza Antik Kenti

Adana'da gezilecek yerler
Adana’da gezilecek yerler

Adana’da gezilecek yerler arasında bulunan Anavarza Antik Kenti, Adana’nın yaklaşık 70 km kuzeydoğusunda Dilekkaya köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Tarihi Kilikya Krallığı’nın merkezi olan bu bölge, uzun yıllar boyunca Roma, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu tarihi yerin çevresinde ziyaretçilerin rahat edebilecekleri mesire alanları bulunmaktadır. Yolunuz Adana’dan geçiyorsa, buram buram tarih kokan bu yeri kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Reklamlar

2. Yumurtalık Plajı

Yumurtalık Plajı

Adana’da gezilecek yerler denildiğinde ilk akıllara gelen yerlerden birisi de Yumurtalık Plajı. Yumurtalık Belediyesi tarafından işletilen bu güzel plaj, Akdeniz’in olağanüstü maviliğini tüm berraklığıyla yansıtıyor. Bölgede gezinirken caretta caretta kaplumbağalarına rast gelme olasılığınız oldukça yüksektir. Sahil ortalama 1 km uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde sadece kumdan ibarettir. Yazın Adana’ya tatil yapmak için geliyorsanız, bu plaj tüm beklentilerinizi karşılayacak.

3. Adana Arkeoloji Müzesi

Adana'da gezilecek yerler

Tarih severlerin ilk durağı olan Adana Arkeoloji Müzesi, 1924 yılında kurulmuştur. Ülkemizin en eski müzelerinden olan Adana Arkeoloji Müzesi’nde Augustus Heykeli, Arslan Kapısı ve çeşitli lahitler sergilenmektedir. Bunların yanı sıra müzede birçok sunak ve mimari eser bulunmaktadır.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Muğla Gezilecek Yerler Neresidir? Muğla Gezi Rehberi”

4. Varda Köprüsü

Varda Köprüsü

Adana’nın diğer güzelliklerinden biri de Varda Köprüsü’dür. Adana ve Ankara yolu üzerinde bulunan Karaisalı ilçesinin Hacıkırı köyünün 2 km kuzeyinde kalan bu tarihi başyapıtın ebatları 99 metre yüksekliğinde ve 172 metre uzunluğundadır. Bu köprü Adana’da gezilecek yerler neresidir sorusuna cevap olacak nitelik ve güzelliğe kesinlikle sahiptir.

Reklamlar

5. Küp Şelaleleri

Adana'da gezilecek yerler

Saklı cennet olarak da bilinen Küp Şelaleleri, Adana’nın Aladağ ilçesinden 37 km uzaklıktadır. Doğa severlerin insan kalabalığından bunalmış veya huzur arayanların gezip görmesi gereken yerlerden olan bu şelale etrafında ister yürüyüş yapabilir, isterseniz de şelalelerin oluşturduğu küçük göletlerde yüzebilirsiniz.

6. Taş Köprü

Taş Köprü

Seyhan Nehri üzerinden bulunan Taş Köprü, Roma İmparatoru Hadrianus tarafından 385 yılında yaptırılmıştır. Adana’da gezilecek yerler listenize kesinlikle eklemeniz ve gezip görmeniz gereken bu tarihi eser, 319 metre uzunluğunda olup 13 metre yüksekliğe sahiptir. Dünyanın en eski kullanıma açık köprülerinden biri olan Taş Köprü, bu zamana kadar birkaç kez onarılmıştır ve köprünün 21 kemerinden 14 kemeri hala sağlam bir şekilde durmaktadır.

7. Kapıkaya Kanyonu

Adana'da gezilecek yerler

Kapıkaya Kanyonu, Adana’nın Kapıkaya köyünde yer almaktadır. Akarsu ve tektonik çöküntüler sebebiyle oluşan Kapıkaya Kanyonu adeta burayı ziyaret eden kişileri büyülüyor. 7250 metrelik yürüyüş parkuruna sahip olmakla beraber kanyon uzunluğu 20 kilometredir. Doğal güzelliğiyle büyüleyen bu yere kesinlikte gitmeli ve görmelisiniz.

8. Magarsus Antik Kenti

Magarsus Antik Kenti

Tarih severlerin kesinlikle gitmesi gereken yerlerden bir yerde burasıdır. Buram buram tarih kokan bu yer gittiğinizde ve gördüğünüzde sizleri büyülemekle kalmayacak. Çünkü M.Ö 700 yıllarında yapılmasına rağmen hala çoğu yapıtın sağlam olduğunu göreceksiniz. En dikkat çekici olanı ise 3000 kişi kapasiteli bir amfiye sahip olmasıdır. Adana’nın Karataş ilçesinde bulunan bu tarihi yere Karataş ilçesinin merkezinden yürüyerek gidebilirsiniz.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Marmaris Gezilecek Yerler Listesi | Marmaris Gezi Rehberi”

9. Belemedik Vadisi

Adana'da gezilecek yerler

Günübirlik Adana’da gezilebilecek yerler denildiğinde akıllara gelen bir yer de Belemedik Vadisi’dir. Doğal güzelliği ile buraya gelen insanları büyülemektedir. Adana’nın 125 km dışında olan Belemedik Vadisi doğa hayranı olanların görmesi gereken yerlerdendir. Belemedik Vadisi’ni tren ile Varda Köprüsü’ne giderken görmeniz de mümkündür.

10. Yılankale

Yılankale

Adana’nın 30 km dışında kalan bu kale, 11. yüzyıldan kalma bir yapıttır. Yapı ismini Şahmeran isimli yarı yılan yarı insandan almıştır. Bazı kişilere göre ise kale, ismini mimarisinden ve kıvrımlarından dolayı aldığı söylenmektedir. Ustalık eseri olarak görülen ve ipek yolu üzerine kurulmuş bu kale, yükseklik konusunda da düşman orduları için kendi lehine avantajı çevirmiştir. Kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir yapıttır.

11. Büyük Saat Kulesi

Adana'da gezilecek yerler

Büyük Saat Kulesi, Adana’da gezilecek yerler neresidir sorusuna ilk verilecek cevaplardandır. Saat kulesinin yapımına 1881 yılında başlanmış ve 1882 yılında tamamlanmıştır. Mimari açıdan mükemmel olan bu yapıt Ziya Paşa tarafından yapılmıştır. Türkiye’nin en uzun saat kulesi olan bu kule 32 metre olup kare prizma şeklindedir.

12. Sabancı Merkez Camii

Sabancı Merkez Camii

Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun bilinen en büyük camiisi olan Sabancı Merkez Camii, Seyhan Gölü’nün hemen yanındadır ve 1998 yılında açılmıştır. 28.500 kişilik kapasitesi olan bu camii, 6 minareye sahiptir ve her bir minare 99 metre uzunluğundadır. Adana’ya geldiğinizde kesinlikle gidip görmeniz gereken bir yerdir. Camiinin belli özellikleri vardır; 4 yarım kubbe, 4 halife ve 4 mezhebi işaret eder. 5 kubbe, İslam’ın 5 şartını göstermektedir. 6 minare ise imanın 6 şartını vurgulamaktadır.

Caner Cem Martı

1996 yılında Bartın'da doğdum. 2010 yılında geçirdiğim kaza sonucu vücudumun %99'u felç kaldı. Bazı teknolojik cihazlar sayesinde bilgisayar kullanıyor ve makaleler yazıyorum. Öncelikle öğrenmeyi, sonra ise öğrendiklerimi insanlara aktarmayı seviyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx