Gezi Rehberi

Marmaris Gezilecek Yerler Listesi | Marmaris Gezi Rehberi

Reklamlar

Ülkemizin tatil cenneti Muğla’nın en önemli ve gözde turizm merkezlerinden biri olan ve Uluslararası alanda da en fazla tercih edilen Marmaris’teyiz bugün sizlerle. Masmavi denizi, mavi bayraklı tertemiz plajları ve el değmemiş koyları ile yemyeşil ormanların arasındaki Marmaris gezilecek yerler neresidir, Marmaris’te ne yenir ne içilir, Marmaris’in gece hayatı nasıldır diye merak eden okuyucularımız için hazırladığımız yazımızda Marmaris’le ilgili her şeyi bulabileceksiniz.

Tatil programınızı yapmak için henüz nereye gideceğinize karar veremediyseniz, yazımızı dikkatle okumanızı öneririz. Uzunyalı plajı, İçmeler, Turunç, Selimiye, Orhaniye, İncekum Plajı ve diğer Tarihi ve doğal güzellikleri ile sizleri kendine aşık edecek olan Marmaris turumuza vakit kaybetmeden başlayalım.

Marmaris gezilecek yerler neresidir?
Marmaris gezilecek yerler neresidir?

Marmaris gezilecek yerler neresidir?

Marmaris’e giden kişilerin en büyük pişmanlığı, niye daha önceden bu güzelliği keşfetmemiş olmalarıdır. Yeşil ve mavinin en güzel tonlarının bir arada bulunduğu bu şirin ilçe, özellikle yaz mevsiminde yerli ve yabancı binlerce turisti misafir olarak ağırlıyor ve kıvrım kıvrım yollarından Sakar Geçidine çıkarken son bir bakış atarak onları selamlıyor. Marmaris’in hem şehir merkezinde, hem de yakın çevresinde gezip görebileceğiniz ve keşfedilmeyi bekleyen birçok güzellik bulunuyor. Öncelikle bu güzel şehrin merkezindeki güzellikler, sonra da yakın çevresindeki görmeye değer yerleri inceleyelim.

Reklamlar

Kapalı Çarşı – Grand Bazaar

Marmaris gezilecek yerlerde henüz şehir dışına çıkmadan önce mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında Kapalı Çarşı geliyor. İçerisinde irili ufaklı pek çok hediyelik eşya, halı, yöresel ürünler ve daha birçok tarzda dükkanın olduğu Kapalı Çarşı turistlerin ilk uğradığı adreslerden biri. Bir ucu Marmaris Kalesi’ne uzanan çarşıda gönlünüzce gezebilir ve Marmaris anısı olarak hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Marmaris Kalesi
Marmaris Kalesi

Marmaris Kalesi

Marmaris şehir içinde gezilecek bir başka adres ise müze olarak da ziyaret edebileceğiniz Marmaris Kalesi’dir. Eski taş evlerin ve begonvillerin bulunduğu daracık sokaklardan kısa bir yürüyüşle kaleye ulaşabilir ve İyonlar zamanında inşa edilmiş bu güzelliği görebilirsiniz. Aynı zamanda Knidos Antik Kenti kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan eserlerin sergilendiği müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Kalenin surlarından Ege Denizi’nin engin maviliğini izleyebileceğiniz Marmaris Kalesi’ne marinadan da gidebilir ve tarihi dokuyu içinize çekebilirsiniz.

Hafsa Sultan Kervansarayı

Sadece doğal güzellikleri ile değil, tarihi dokusuyla da hayranlık uyandıracağından bahsettiğimiz Marmaris’te, kaleden sonra görmeniz gereken bir başka tarihi yapı Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferi sırasında validesi Hafsa Sultan adına yaptırdığı kervansaraydır. Kaleye çıkan dar sokaklardan birinde halen sapasağlam duran kervansaray, şimdilerde hediyelik eşya satan dükkanlar ve kafe olarak turizme hizmet sağlamaya devam ediyor.

Halk plajı ve Uzunyalı Plajı

Şehrin merkezinde halka açık ve temiz bir plajı bulunan nadir turizm merkezlerinden birinde olmanın avantajı Marmaris’te yaşayabilirsiniz. Mavi bayraklı olan plajda ücretsiz olarak şemsiye, soyunma kabini ve duş imkanı bulabilir ve hemen karşısındaki market ve büfelerden ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz. Sahilin kumlu ve denizin sığ olması nedeniyle özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilen halk plajının bitiminde sizi İçmeler’e kadar uzanan Uzunyalı Plajı karşılıyor. Dileyen turistlerin sahil boyunca yürüyüş yaptığı sahilde, akşamları gitar çalıp eğlenen gençler ve ailelerle hoş vakitte geçirebilirsiniz. Uzunyalı Plajında ise sıralanmış halde birçok kafe ve bar, yerli ve yabancı turistleri canlı müzik eşliğinde ağırlıyor.

Reklamlar
Marmaris çevresinde gezilecek en güzel yerler nerelerdir?
Marmaris çevresinde gezilecek en güzel yerler nerelerdir?

Marmaris çevresinde gezilecek en güzel yerler nerelerdir?

Elbette Marmaris gezilecek yerler olarak şehir merkezinde daha pek çok yer bulunuyor fakat size fikir vermeleri açısından kısa kısa bahsediyoruz ki, görmeniz gereken sayıca o kadar fazla yer var ve onları paylaşmak için vaktimiz olsun. Şimdi birazda Marmaris’in yakın çevresinde bulunan doğal güzellikleri, koyları ve plajlardan söz edelim.

İçmeler

Marmaris şehir merkezine sadece 8 km uzaklıkta olan İçmeler, tatilcilerin gözde rotalarından biri ve sakinliği ile dikkat çeken küçük bir yerdir. Uzun ve temiz plajı, küçük salaş kafe ve restoranları ile Marmaris’in hareketli yaşamından kaçmak isteyen turistler, İçmeler’de soluğu alıyor desek yalan olmaz. Hiçbir ulaşım sıkıntısının yaşanmadığı İçmeler beldesine Marmaris marinadan hareket eden teknelerle veya şehir içinde sürekli çalışan minibüslerle kolayca ulaşabilirsiniz. İçmelere kadar gittiğinizde mutlaka Aşıklar Tepesi diye anılan tepeye çıkmalı ve manzarayı seyretmenizi öneriyoruz, Marmaris sevdalılarının vazgeçemediği seyir tepelerinden biri olan Aşıklar Tepesi’nden tüm Marmaris’i ve adaları görebilirsiniz.

Günnücek (Günnük) Milli Parkı ve Yalancı Boğaz

Marmaris’ten uzaklaşmadan gidip görebileceğiniz ve sakin bir gün geçirebileceğiniz ve özellikle kamp atmayı sevenlerin rotasında bulunan bir başka adres ise halk arasında Günnük Parkı olarak anılan Günnüce Milli Parkıdır. Sığla araçlarıyla kaplı olan bu milli park genellikle günübirlik ziyaretçiler tarafından ve kamp yapmak isteyen gezginler tarafından tercih ediliyor. Rodos Adası, Marmaris ve Fethiye’ye özel sığla ağaçlarının arasında saklanmış bir cennet olan bu parkın hemen ilerisinde genelde kayalık ve çocukların yüzmesi için pek uygun olmayan Yalancı Boğaz bulunuyor. Gölgede serinlemek ve doğayla baş başa kalmak isteyen okurlarımıza bu saklı cenneti ziyaret etmelerini öneririz.

Turunç

İsmini, arasında bulunduğu turunç ağaçlarından alan Turunç, eski bir balıkçı kasabası ve İçmelerden sonra Marmaris’in en popüler turizm merkezidir. Su altı sporları ile ilgilenenler için ideal bir merkez olan Turunç’ta bolca bulunan deniz mağaralarına dalış yapabilir, dilerseniz karada turunç ve bergamot ağaçlarının arasında yürüyüş yapabilirsiniz. Tekne ve yatların uğrak yeri olması nedeniyle birçok restoran bulunan beldeye günübirlik gelebileceğiniz gibi, konaklama şansına da sahipsiniz. Şimdiden söyleyelim, şayet Turunç’ta konaklamayı planlıyorsanız Marmaris ve İçmeler’in aksine oldukça sessiz ve sakin bir gece bekliyor olacak.

İncekum Plajı

Marmaris gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken bir başka adres ise, Türkiye’nin Maldivleri diyebileceğimiz güzellikteki İncekum Plajı. Marmaris şehir merkezine 23 km uzaklıkta bulunan plaja Marmaris- Muğla karayolu üzerindeki Çamlı Köyü sapağından dönerek ve kıvrım kıvrım, metrelerce uzunluktaki sığla ağaçları ile kaplanmış bir yoldan ulaşabilirsiniz. Sapsarı ve incecik kumları ile adeta bir akvaryumu andıran denizini gördüğünüzde inanın yolun zahmetine değdiğini sizlerde göreceksiniz.

Sedir Adası’nın tam karşıdan gören plaj, gayet sığ bir denize sahip ve yüzme bilmeyen kişiler dahi metrelerce suda yürüme şansına sahip burada. İncekum plajına giriş ücretli ve aracınızı içeriye park edemiyorsunuz. Bunun yerine işletmedeki görevliler tarafından rengarenk boyanmış traktörler aracılığıyla plaja 5 dakikalık bir yolculukla ulaşabiliyorsunuz. Plajda bir restoran bulunuyor ve buradan dilediğiniz yiyecek ve içeceği sipariş verebilir, dilerseniz birçok yerli turistin yaptığı gibi sandviçlerinizi dışarıda hazırlayıp getirebilirsiniz.

Turgut Köyü – Turgut Şelalesi

Doğal güzelliklerinin çok fazla olduğunu belirttiğimiz Marmaris’in en güzel keşif noktalarından biri şüphesiz ki, muhteşem doğa manzaraları bulunan Turgut Köyü ve buradaki Turgut Şelalesi. Doğa turizmi ve safari seven kişiler için biçilmiş kaftan olan bu bölgede gerçekleştirebileceğiniz pek çok aktivite bulunuyor. Buraya geldiğinizde doğa yürüyüşü yapabilir, muhteşem plajında yüzebilir, Turgut Kalesini gezebilir, meşhur halıcı dükkanlarından alışveriş yapabilir ve az ilerideki Turgut Şelalesi’nin keyfini yaşayabilirsiniz. 

Orhaniye – Kızkumu

Rotasını Marmaris’e çevirmiş olan yerli ve yabancı turistlerin merakla görmek istedikleri ve bir o kadar da hayran kaldıkları bir yer olan Orhaniye, Marmaris şehir merkezine 30 km uzaklıkta şirin bir kasaba. Buranın en ilgi çekici yanı ise, denizin ortasında yürüyen insanlar görüyor olmanız. Evet, yanlış duymadınız burada insanlar denizin ortasında 600 metre yürüyebiliyorlar. Halk arasında bir efsanesi de bulunan bu plajda suyun içerisinde uzanan bir kumsal olması nedeniyle büyük ilgi gösteriliyor. Siz de meraklı bakışlar içerisinde kalmadan Kızkumu üzerinde yürümek isterseniz Orhaniye’yi mutlaka gelip görmelisiniz.

Selimiye

Marmaris gezilecek yerler arasında bulunan bambaşka bir güzellik olan Selimiye Köyü, genellikle teknelerin ve yatların demirledikleri bir liman köyüdür. Tertemiz bir denizi olan Selimiye’de denize girmek ve saatlerce sudan çıkmamak, inanın çok farklı bir ayrıcalık. Çam ormanları arasında sizi kucaklayan bu şirin köy, Marmaris’e yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunuyor ve köye ulaşana dek yeşilin her tonunu etrafınızda görebiliyorsunuz. Hydas Antik Kenti’ne ait kale, manastır ve deniz feneri de görülmeye değer güzellikler arasındalar.

Hisarönü

Marmaris – Datça karayolu üzerinden ulaşabileceğiniz Hisarönü, muhteşem doğası ve berrak denizi ile sizleri karşılıyor. Marmaris’ten günübirlik olarak gelebileceğiniz Hisarönü’nde ayrıca sizi bekleyen birçok aktivite bulunuyor ve genellikle ziyaretçiler bu nedenle sık sık buraya geliyorlar. Rüzgarlı bir denizi olan Hisarönü Körfezi, sörf tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biridir. Ayrıca Marmaris’te çok yaygın olan at biniciliği noktalarının en önemlilerinden olması nedeniyle yıl içerisinde yüzlerce doğa sporu severin de uğrak noktası. Dilerseniz burada kamp çadırı kurabilir, denizin ve astım hastalarına iyi geldiği düşünülen havasının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Akyaka

Marmaris gezilecek yerlerden gezip görmeniz gereken yerlerden bir diğeri ise Gökova Körfezi’nin incisi olan Akyaka. Masmavi ve berrak denizi, mavi bayraklı plajları ve içerisinden geçen Azmak Nehri’ni görmeden Marmaris gezinizi bitirmenizi önermiyoruz. Yavaş Şehir (Cittaslov) unvanına sahip olan Akyaka’da dünyanın en iyi kitesurf ve kiteboard plajı da bulunuyor. Anlaşılacağı üzere birçok aktiviteyi gerçekleştirebileceğiniz bu şirin beldede; Azmak nehri üzerindeki tekne turlarına katılabilir, doğa yürüyüşü yapabilir ve böylece dolu dolu bir tatil programı geçirmişsin olabilirsiniz.

Elbette Marmaris gezilecek yerlerden gezip görmeniz daha pek çok yer var; Sedir Adası (Kleopatra Adası), Datça, Eski Datça, Bozburun, Çiftlik Koyu, Boncuk Koyu, Amos bunlardan sadece birkaç tanesi. Marmaris’in tamamın gezip doyasıya tadına varabilmeniz için en az 5-6 gün ayırmanız gerektiğini belirtmeliyiz.

Marmaris’te gece hayatı
Marmaris’te gece hayatı

Marmaris’te gece hayatı: club ve barlar

Marmaris’te geceler de en az gündüz saatleri kadar kalabalık ve hareketli geçiyor. Türkiye’de turizmin en önemli merkezlerinden olan bu güzel şehirde eğlence mekanları da bir hayli fazla ve oldukça kaliteli hizmetler sunuyorlar. Sıklıkla Barlar Sokağı içerisinde bulunan bu club ve barlar, yerli ve yabancı turistlerin güzel anılar biriktirmesinde önemli yer tutuyorlar. Marmaris gece hayatının en yoğun olduğu saatler, güneşin batışıyla başlayıp günün ilk saatlerine kadar devam ediyor. İşte, Marmaris’te gece gidip rahatlıkla müzik dinleyip, dans edebileceğiniz mekanlardan bazıları:

Club Areena

Marmaris’in en gözde eğlence mekanı olan Club Areena Barlar Sokağında yer alıyor ve geniş alanı sayesinde her gece yüzlerce misafirini ağırlıyor. Tüm Marmaris’ten görülebilen lazer gösterisi ile dikkat çeken mekan ayrıca her gece düzenlediği çılgın köpük partileri ile görülmeye değer clublardan birisidir. Sabah 04.00’a kadar açık olan Club Areena, zaman zaman şov gösterileri ile de eğlenmeye gelen müşterilerini tatmin ederek Marmaris’te eğlencenin kalbi olmaya devam ediyor.

Joy Club

Yine Barlar Sokağının en güzel eğlence mekanlarından, Joy Club’dayız. Dans şovları ve çeşitli gösteriler sunarak sabah saat 04.00’a kadar müşterilerinin güvenli bir ortamda eğlenerek hoş vakit geçirmesine olanak tanıyan merkez Marmaris gece hayatının en hızlı aktığı ve girişte ücret talep edilmeyen eğlence noktalardan biridir.

Back Street Club

Marmaris’in Barlar Sokağının en eski clublarından olan Back Street Club’da sabah 04.30’a kadar müşterilerine hizmet sunuyor. Nefes kesen dans şovları ve lazer gösterileri ile eğlence garantisi veren mekana giriş ücretsiz bir şekilde gerçekleşiyor. Yolunuz Marmaris Barlar sokağına düştüğünde buraya uğramadan çıkmamanızı öneriyoruz.

Crazy Daisy Bar & Night Club

Yine Marmaris’in şu anda hizmet sunan en eski barlarından biri olan bu gece kulübünde de kaliteli müzikler eşliğinde gönlünüzce dans edip eğlenebilirsiniz. Şehrin eğlence dünyasının merkezi olan Barlar Sokağında bulunan Crazy Daisy Bar & Night Club sabah saat 04.00’a kadar açık oluyor ve eğlencenin doruklarına varmanıza aracı oluyor.

Buddha Bar

Ve marmasri gece hayatını doyasıya yaşamanız için sizlere önerebileceğimiz bar ve gece kulüplerinden sonuncusu ise geniş ve ferah mekanı ile kalabalık yüzünden bunalmanızı engelleyen Buddha Bar. Yine diğer barlarda olduğu gibi profesyonel DJ eşliğinde dünya standartlarında müzikler dinleyip gecenin tadına varabileceğiniz eğlence mekanı sabah saat 03.30’da kapanıyor ve giriş sırasında müşterilerinden herhangi bir ücret talep etmiyor.

Marmaris’te ne yemeli?
Marmaris’te ne yemeli?

Marmaris’te ne yemeli?

Marmaris’te ne yemeli sorusuna yanıtımız, öncelikle elbette ki tüm sahil şehirlerinde olduğu gibi balık ve deniz ürünleri oluyor. En taze balık ve diğer deniz ürünlerinin servis edildiği restoranlarda Ege ve Akdeniz’in en lezzetli balıklarını tadabilir ve kendinize müthiş bir ziyafet çekebilirsiniz. Her çeşit balığın en lezzetli halini bulabileceğiniz Marmaris’te, yörede sıklıkla tüketilen ve yerli halkın Sokar diye adlandırdığı Sokkan balığını tatmanızı tavsiye ederiz.

Sadece balık mı yemelisiniz Marmaris gezinizde? Tabii ki hayır, Ege mutfağının kendine has bol zeytinyağlı ve çeşit çeşit taze otlar ve et kullanarak pişirilen yemek ve mezelerini göz ardı etmemelisiniz. Özellikle; börülce ekşilemesi, çıntar kavurması, döş dolması, karışık ot salatasını listenize ilave etmeyi unutmamalısınız. Bu yöresel lezzetlerin yanı sıra damak tadınıza uygun Türk ve dünya mutfağına ait mönülerin sunulduğu pek çok restoranda dilediğiniz yemeği tatma şansına sahipsiniz.

Marmaris’in neyi meşhur?

Marmaris’in masmavi koylarını, her biri doğa harikası olan güzelliklerini gezip gördünüz ve dönüş yoluna geçmeden önce Marmaris’in neyi meşhur, giderken buradan ne alıp götürmeliyim diye düşünüyorsanız hiç endişelenmeyin. Bunun için de sizlere harika önerilerimiz bulunuyor. Dünyanın en güzel çam balı üretiminin Marmaris’te olduğunu biliyor muydunuz? Marmaris’ten ayrılmadan önce meşhur Marmaris çam balından birkaç kavanoz temin edebilir ve yerli halkın köy pazarlarında sattığı mis gibi taze ot, peynir kekik ve yöresel lezzetlerden satın alabilirsiniz.

Marmaris, okumakla ve izlemekle anlatılamayacak kadar güzel bir şehir, umarız tatil rotanızı belirlemeniz için paylaştığımız ufak tüyolar işinize yaramıştır. Bir başka yazıda, farklı bir şehre doğru yeni rotalarda görüşmek dileğiyle… Rotanız her daim, mutluluk olsun.

Marmaris Gezilecek Yerler Listesi adlı yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Ayrıca, gezip keşfetmeyi seven biriyseniz, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz Mardin Gezilecek Yerler Neresidir? adlı yazımıza da mutlaka göz atmanızı öneririz.

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx