Sağlık

Naprosyn Jel ne işe yarar?

Naprosyn Jel Faydaları

Reklamlar

Naprosyn jel, cilt sorunlarının tedavisinde kullanılan bir dermatolojik ilaçtır. Peki Naprosyn jel nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Naprosyn Jel Nedir?

Bu krem, steroid olmayan anti-enflamatuar kategorisine giren bir üründür. Bu krem genel olarak vücutta iltihap ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak çalışır.

Reklamlar

Bu krem, romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit, tendinit, bursit, gut veya menstrüel kramplar gibi rahatsızlıkların neden olduğu ağrı veya iltihabı tedavi etmek için kullanılır.

Naprosyn Jel İçeriği

Naproksen ve lidokain bu kremin aktif maddeleridir. Yardımcı maddeleri ise sodyum metabisülfit, etanol (% 96), karbopol 980, trietanolamin, ksantam zamkı, propilen glikol ve saf sudur.

Naprosyn Jel Fiyatı

Bu jel kremin 2022 yılı güncel eczane satış fiyatı 24.57 TL’dir.

Naprosyn Jel Eşdeğeri

Mednap Jel, Inaprol Jel, Romaksen Jel, Inaprol Fort  Tablet, Inaprol Plus Jel, Napren S Forte Film Tablet, Naproff Film Tablet, Naproff Forte Film Tablet, Naponal Jel, Naponal Tablet, Nexpro Forte Film Tablet, Relokap Film Tablet, Rumazolidin Draje, Rumazolidin Fort Draje, Sodinax Tablet, Armanaks Fort Tablet, Apranax Forte Tablet, Aprodent Fort Film Tablet ve Atren Fort Tablet bu jel kremin eşdeğerleridir.

Reklamlar
Naprosyn Jel Faydaları
Naprosyn Jel Faydaları

Naprosyn Jel Faydaları

Bu krem ciltte kullanılan ve steroidal olmayan analjezik-antienflamatuar ilaçlar sınıfına aittir.

Bu jel krem, kas ve eklem ağrılarını tedavi etmek için lokal olarak kullanılır.

Bu jel krem ayrıca bel ağrısı, boyun tutulması, eklem veya tendon yakınındaki bursit iltihabı (bursit), tendonların iltihabı (tendinit), tendonları çevreleyen sinovya iltihabı (tenosinovit), eklem inflamasyonu (periartrit), gergin kaslar, kontüzyonlar ve hematom tedavisi için uygulanır.

Momendol, travma veya ortopedik ameliyatından sonra ya da rehabilitasyonda adjuvan olarak kullanılabilir.

Yedi günlük tedaviden sonra daha iyi hissetmiyorsanız veya daha kötü hissediyorsanız bir doktorla konuşmalısınız.

Naprosyn Jel Neye Yarar?

Bu ilaç gibi anti-enflamatuar ağrı kesiciler bazen steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) veya sadece ‘anti-enflamatuarlar’ olarak adlandırılır. Bu krem, artrit, burkulma ve incinmeler, sırt ağrısı, regl (adet) ağrısı ve gut ağrısı gibi ağrılı durumları tedavi etmek için kullanılır.

Bu krem, vücudunuzdaki siklo-oksijenaz (COX) enzimleri olarak adlandırılan kimyasalların etkisini engelleyerek çalışır. Bu enzimler vücutta prostaglandinler adı verilen diğer kimyasalların yapılmasına yardımcı olur. Bazı prostaglandinler yaralanma veya hasar bölgelerinde üretilir ve ağrı ve iltihaplanmaya neden olur. COX enzimlerinin etkisini bloke ederek, daha az prostaglandin üretilir, bu da ağrı ve iltihaplanmanın azaldığı anlamına gelir. Bu krem reçete ile alınabilir. 

Naprosyn Jel Kullanmadan Önce Uyarılar

 • Aspirin veya diğer steroid olmayan antienflamatuar ilaçlara karşı alerjik reaksiyon belirtileriniz varsa bu kremi kullanmamalısınız.
 • Bu krem, özellikle uzun süreli kullanıyorsanız veya yüksek dozlar kullanırsanız veya kalp hastalığınız varsa ölümcül kalp krizi veya inme riskiniz yükselebilir. Kalp hastalığı veya risk faktörü olmayan insanlar bile bu kremi kullanırken inme veya kalp krizi geçirebilir.
 • Bu kremi, kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra uygulamayın.
 • Göğüs ağrısı, halsizlik, nefes darlığı, konuşma bozukluğu veya görme veya denge sorunları yaşıyorsanız acil tıbbi yardım alın.
 • Naproksene alerjiniz varsa veya aspirin veya NSAID aldıktan sonra herhangi bir astım krizi veya şiddetli alerjik reaksiyon geçirdiyseniz bu kremi kullanmamalısınız.
 • On iki yaşından küçük bir çocukta bu kremi kullanmadan önce bir doktora danışın.
 • Kalp hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet hastalığınız varsa veya sigara içiyorsanız bu ilacı kullanmanın güvenli olup olmadığını doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.
 • Kalp  krizi, astım, karaciğer veya böbrek hastalığı, ödem, felç veya kan pıhtısı öyküsü varsa bu ilacı kullanmanın güvenli olup olmadığını doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.
 • Hamileliğin son üç ayında bu kremi kullanmak doğmamış bebeğe zarar verebilir. Hamileyseniz bu ilacı kullanmadan önce bir doktora danışın. Bu krem ovülasyona müdahale ederek geçici kısırlığa neden olabilir.
 • Bu krem anne sütüne geçebilir ve emziren bebekte yan etkilere neden olabilir. Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.
 • Buu kremin, iki yaşından küçük herhangi birinin kullanımı için onaylanmamıştır. Bu ilacı tıbbi tavsiye almadan bir çocuğa vermeyin.

Naprosyn Jel Kullanımı

Bu kremi tam olarak etikette belirtildiği gibi veya doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde kullanın. Bu ilacı daha fazla miktarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın. Hastalığınızın tedavisinde etkili olan en düşük dozu kullanın.

Bu kremi kullanmadan önce ve sonra mutlaka ellerinizi bol suyla ve sabunla temizleyin. Ardından etkilenen bölgeye ince bir tabaka halinde uygulayın ve hafifçe ovalayın.

Bir çocuk bu ilacı kullanıyorsa, çocuğun kilosunda herhangi bir değişiklik olup olmadığını doktorunuza bildirin. Bu kremin dozları çocukların kilosuna dayanır ve herhangi bir değişiklik çocuğunuzun dozunu etkileyebilir.

Bu kremi uzun süreli kullanıyorsanız, sık tıbbi tahlillere ihtiyacınız olabilir.

Bu ilaç, bazı tıbbi tahlillerde olağandışı sonuçlara neden olabilir. Sizi muayene eden herhangi bir doktora bu kremi kullandığınızı söyleyin.

Oda sıcaklığında nem, ısı ve ışıktan uzakta saklayın. Kullanılmadığı zaman şişeyi sıkıca kapalı tutun.

Size verilen tüm hasta bilgilerini, ilaç kılavuzlarını, prospektüsü ve talimat sayfalarını okuyun. Bu ilacın kullanımı ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Naprosyn Jel Yan Etkileri

Bu kremi kullanırken hapşırma, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, hırıltılı solunum veya nefes darlığı, uğultu, yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi gibi alerjik reaksiyon belirtileri varsa hemen bu kremi kullanmayı bırakın ve acil tıbbi yardım alın. 

Bu kremi kullanırken göğüs ağrısı, vücudun bir tarafında ani uyuşma veya güçsüzlük, konuşma bozukluğu, nefes darlığı hissi gibi kalp krizi veya felç belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın. 

Bu kremin diğer yan etkileri arasında nefes darlığı, ödem veya hızlı kilo alımı, ne kadar hafif olursa olsun herhangi bir deri döküntüsünün ilk belirtisi, düşük kırmızı kan hücreleri (anemi), yorgunluk, soluk cilt, baş dönmesi veya nefes darlığı hissi, hızlı kalp atış hızı, ciltte morarma, konsantre olma sorunu veya şiddetli cilt reaksiyonu, ciltte kabarma, soyulma, kızarıklık, gözlerde yanma ve mor deri döküntüsü vardır. Bu yan etkilerden herhangi birisini görürseniz hemen bu kremi kullanmayı bırakın ve acil olarak doktorunuza başvurun.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx