Psikoloji

Pasif Agresif Davranış Nedir?

Reklamlar

Pasif agresif davranış gösteren kişiler; olumsuz duygularını açıkça konuşmazlar, bu durumu dolaylı yoldan ifade ederler. Birey, pasif agresif davranış sergilerken duygu, düşünce, istek ve ihtiyaçlarını dolaylı yollarla ifade etmeye çalışır. Kişi, agresif duygu ve düşüncelere sahiptir, ancak bu agresif duygu ve düşünceleri pasif ve olumsuz bir şekilde dışavururlar. Pasif agresif davranış sergileyen bir kişinin söyledikleri ile yaptıkları arasında bir kopukluk vardır. Bu duruma bir örnek olarak, kişinin reddetmek istediği bir işi kabul edip sonradan sabote etmeye çalışması verilebilir. Pasif-agresif davranışa sahip kişiler, diğer bireylerden gelen istek ve taleplere karşı genellikle erteleme, somurtkanlık ifade etme veya inatçı davranma yoluyla düzenli olarak direnç gösterirler. “Hayır!” demekte zorlanırlar.

Kasıtlı olarak ertelemek, pasif-agresif davranışın bir başka özelliğidir. Pasif-agresif birey, yapmak istemediği görevlerle karşı karşıya kaldığında zorlanarak ve istemeyerek görevini yapmaya çalışır. İşyerinde bir görevi tamamlaması istendiyse, son saniyeye kadar erteler. Hatta görevi veren kişiyi cezalandırmak için yapmak zorunda olduğu işleri geç teslim edebilirler.
Pasif-agresif davranış kendini birkaç farklı şekilde gösterebilir. Örneğin, bir kişi hoşlanmadığı kişilere karşı öfkesini ifade etmenin bir yolu olarak bu insanlardan kaçınmak için defalarca bahaneler üretebilir. Pasif-agresif kişi öfkeli ve kızgın olsa bile, kızgın olmadığını veya iyi olduğunu tekrar tekrar iddia edebilir. Hissettiklerini inkar ederek ve duygusal olarak açık olmayı reddederek, daha fazla iletişimi keser ve konuyu tartışmayı reddeder.

Pasif Agresif Davranış Nedenleri Nelerdir?

Pasif agresif davranışlar, her birey tarafından farklı şekillerde ifade edilir. Ancak pasif agresif davranışlara gösteren bireylerin, bu davranışlara sahip olma sebepleri benzer etkenlere bağlıdır.

Reklamlar

Pasif agresif davranışlara sahip olmanın nedenlerinden biri, kişinin öfkesini direkt ifade etmenin yanlış olduğunu düşünmesidir. Kişi, öfke duymanın ve bunu ifade etmenin onu kötü bir insan yapacağını öğrenmiş olabilir.

Buna bağlı olarak ikinci sebep, kişinin aile tarafından yetiştirilme tarzıdır. Ailelerinin aşırı derecede kontrolcü olmasından dolayı kendini ifade etmekte zorlanan çocuklar, öfkelerini başka yollarla ifade ederler. Bu durum çocukların öfkelerini ailelerine ifade edememelerine ve gizledikleri öfke duygusunu pasif şekilde ifade etmelerine sebep olur. Kendisini açıkça ifade etmekte zorlanan bireyler, yetersiz hissederler. Ayrıca çevresindeki kişilerle ilişkisinde güvensizlik duygusunu yaşayabilir. Öğrenilen bu davranış yetişkinlikte de devam eder.

Pasif Agresif Davranış Özellikleri Nelerdir?
Pasif Agresif Davranış Özellikleri Nelerdir?

Pasif Agresif Davranış Özellikleri Nelerdir?

Pasif agresif davranışlar, bazen insanlar tarafından savunma mekanizması olarak kullanılabilir. Fakat bu davranışların sık sık yapılması, kişinin çevresindeki diğer insanlarla sağlıklı ilişki kurmasını güçleştirir.

Pasif agresif kişiler:

Reklamlar
  • Tartışma yaşadıkları kişilerle, çatışma konusu hakkında konuşmazlar. Bunun yerine sessiz kalırlar ya da sinirli tavırlar sergilerler.
  • Karşılarına çıkan sorunlarla yüzleşmekten ve sorumluluk almaktan kaçınırlar.
  • Olumsuz duygularını ve öfkeli davranışlarını konuşarak değil, hareketlerine yansıtarak ifade ederler. Somurtkan ya da düşmanca davranışlarda bulunabilirler.
  • Öfkeli davranışlarından sonra pişmanlık duygusu hissedebilirler.
  • Genelde başkalarını suçlama eğilimindedirler.
  • Sevgiyi, başkalarını cezalandırmak için esirgeyen davranışlarda bulunurlar.
  • Çevrelerine psikolojik baskı uygulayarak manipülatif davranışlarda bulunurlar.
  • Sorumluluklarını yerine getirmedikleri zamanlarda bahaneler üretirler.
  • Başkalarıyla işbirliği sağlayamazlar.
  • Otorite figürü olarak gördüğü kişilerin verdiği sorumlulukları erteleme ya da unutma şeklinde davranışlarda bulunabilirler.

Pasif Agresif Davranış Tedavisi Nasıl Olur?

Psikoterapide, kişinin duygu, düşünce ve alışkanlıklarını değiştirecek bir program uygulanır. Kişinin, olaylara bakış açısı ve ilişki dinamikleri ele alınarak terapi yapılır. Ayrıca, bireyin terapiye kendi isteğiyle gelmesi ve çaba göstermesi tedavi sürecini hızlandırır.

İlginizi çekebilir: Narsist Kişilik Bozukluğu Nedir

Instagram hesabımız: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx