Girişimci Kadınlar

Ev ve İş Yaşamı Dengesi Nasıl Sağlanır?

Reklamlar

2020 yılında yaşanan pandemi sonrasında ev ve iş yaşamı dengesinin sağlanması, sıkça tartışılır hale gelmiştir. Yaşanan korona virüs salgını sonrasında birçok iş yerinin kapanması, uzaktan çalışmayı zorunlu kılmıştır. Bu nedenle bankacılık, finans ve idari işlerin ağırlıklı olduğu sektörlerde işverenler, evden çalışma sistemine geçmiştir. Birçok insanın ilk etapta rahat edeceğini düşündüğü bu süreç, tam tersine oldukça zorlu bir duruma dönüşmüştür. Sık karşılaşılan sıkıntıların başında mesai saatlerinin belirsizliği gelmektedir. Örneğin; normal şartlarda saat 6’da biten mesai, çalışanlar evde olduğunda belirsiz saatlere sarkmıştır.

Uzak noktalardan ortak çalışma yapmak zorunda kalanlar, bir problemin çözümü için mesai kavramı olmayan bir sisteme geçmiştir. Aynı durum yöneticiler açısından da söz konusudur. Yöneticiler gece saatlerinde bile yanlarında çalışan personelleri arayınca süreç oldukça zorlu bir hal almıştır. Ev ve iş yaşamı dengesinin sağlanması; tüm çalışanlar için zorlu bir süreçtir.

Bu konuda en dezavantajlı grup, evli ve çocuklu kadınlardır. Türk toplumunda ev işlerinin ve çocuk bakımının kadının görevi olarak görülmesi; erkeklerin yemek hazırlama, ev toplama gibi işleri yapmamasına sebep olmaktadır. Bir evde karı-koca aynı anda çalışsa ve aynı saatte eve gelseler bile mutfağa koşan, ortalığı toplayan kadındır. Benzer bir durum yaşlı bakımında da söz konusudur. Evde bakmakla yükümlü olunan bir yaşlı varsa onun temel ihtiyaçları ile de kadın ilgilenir. İste bu durumlar, kadının iş yaşamından erken çekilmesine neden olmaktadır.

Reklamlar
Ev ve İş Yaşamı Dengesini Bozan Nedenler
Ev ve İş Yaşamı Dengesini Bozan Nedenler

Ev ve İş Yaşamı Dengesini Bozan Nedenler

Ev ve iş yaşamı dengesini bozan çok sayıda faktör vardır. İşveren tutumları, ücretlerin düşüklüğü, eş tutumları bunlardan bazılarıdır. Bazı işverenler uzaktan çalışma olsun ya da olmasın, mesai kavramını umursamazlar. Hafta sonları düzenlenen toplantılar, plansız iş gezileri ve ücreti bile ödenmeyen ekstra saatler arasında sıkışan çalışanlar, haliyle ailesiyle problemler yaşamaktadır.

Dengeyi Kurmanızı Kolaylaştıracak Bazı Tavsiyeler

Size vereceğimiz bu tavsiyeler sayesinde hem ailenizle hem de işinizle gerektiği kadar ilgilenebilirsiniz. Her ailenin yapısı farklı olduğu için tavsiyelerimizi kendi yaşam koşullarınıza da uyarlayabilirsiniz. Örneğin; sizi her yönden kısıtlayan ve zora sokan bir eşiniz varsa aile büyüklerinize danışabilir; sorunlarınızı çözemediğiniz durumlarda uzman bir aile danışmanına başvurabilirsiniz. Çözüm üretmemek, sorunları görmezden gelmek işleri daha da zorlaştırır. İş ve aile arasında bir seçim yapmak ise en son başvurmanız gereken bir yoldur.

Planlı Hareket Etme

Planlı hareket ettiğiniz zaman, siz de birçok işin sizin için daha kolay hale geldiğini fark edersiniz. Mantıklı bir plan yaptığınızda, hangi işe ne kadar vakit ayıracağınız bellidir. Bunun yanı sıra günlere göre de bir düzenleme yapabilirsiniz. Her işi son ana bırakan bir yapınız varsa bundan bir an evvel vazgeçmelisiniz. Yemekleri bir gün önceden fazla yapmak, çamaşırları biriktirmeden yıkamak, tüm işlerini ofiste tamamlayarak eve iş getirmemek ya da çocuklara düzenli vakit ayırmak; bu süreçte yapabilecekleriniz arasındadır. 

İşleri Paylaşın
İşleri Paylaşın

İşleri Paylaşın

Gözaltlarınızdaki halkalar daha da koyulaştığında ve kendinizi sürekli yorgun hissetmeye başladığınızda, artık işleri paylaşmanın zamanı gelmiş demektir. Evliyseniz bu konuda eşinizden destek alabilirsiniz. Bir aile büyüğünden de yardım istemeyi deneyebilirsiniz. Bütçeniz uygunsa bir yardımcı tutmak, sizi büyük ölçüde rahatlatır.

Reklamlar

Kendinize Zaman Ayırın

İş ve ev arasında sıkışıp kalmak, yapacak çok işiniz olmasa bile sizi ister istemez yıpratır. Bu nedenle çok yoğun olsanız bile kendinizi şımaracak zamanlar yaratmalısınız. Evli çiftler ise farklı yoğunluklar nedeniyle birbirlerini ihmal edebilir. Bu nedenle evliyken bu konuda daha dikkatli olmalı az da olsa beraber geçireceğiniz vakitler ayarlamalısınız. 

Maddi Sorunların Eşinizle Aranızı Bozmasına İzin Vermeyin

Maddi sorunların baş gösterdiği evlerde, işin ev yaşamına yansımasının oldukça acı sonuçları olabilir. Ekonomik problemler, evliliklerin bitmesinin temel sebebidir. Ülkenin ekonomik durumu birçok ailenin maddi zorluklarla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Bu noktada ortak bir ekonomik planlama yapmak ve ihtiyaç listesi oluşturarak harcamaları gelirle orantılı tutmak, iyi bir çözümdür.

Çocuklarınızı İhmal Etmeyin
Çocuklarınızı İhmal Etmeyin

Çocuklarınızı İhmal Etmeyin

Çocuklarınızın yaşı kaç olursa olsun, her zaman sevgiye ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Birçok ebeveyn onların geleceklerini düşünerek daha çok çalışmakta fakat bugünlerini göz ardı etmektedir. Oysaki çocukluk döneminde ebeveynleriyle sağlıklı iletişim kuramayan çocuklar, yetişkinliklerinde de birtakım sorunlarla yüzleşebilir. Burada önemli olan çocuklarınızla ne kadar vakit geçirdiğiniz değil ne kadar iyi vakit geçirdiğinizdir. Çocukluğun yanı sıra ergenlik dönemi de özel ilgi isteyen bir süreçtir. İşleriniz ne kadar yoğun olsa da hem annenin hem de babanın yeterli vakit ayırarak çocuklarıyla ilgilenmesi şarttır. 

İş Yaşamınızdaki Sorunların Acısını Ailenizden Çıkarmayın

İş hayatında yaşanan stresli olaylar, çoğu zaman hayatınızın her anına olumsuz olarak yansır. Bu nedenle iş yerindeki yöneticinize ses çıkaramadığınızda ya da arkadaşlarınızla bir tartışma yaşadığınızda, içinizde söylenmemiş pek çok söz kalır. Psikolojik olarak bunun dışa vurumu ise öfkenizi farklı bir kişiye yansıtmak şeklinde gerçekleşir. Bu kimi zaman eşiniz kimi zaman çocuğunuz olabilir. Yapmanız gereken iş yerindeki herhangi bir sorunu muhataplarınızla çözmektir. Çözümlenmemiş her sorun, içinizde büyüyen bir kızgınlığa dönüşür ve kime yansıyacağı belli olmaz.

Evde Kadın ve Erkek Eşitliği Sağlanabilir mi?
Evde Kadın ve Erkek Eşitliği Sağlanabilir mi?

Evde Kadın ve Erkek Eşitliği Sağlanabilir mi?

Yukarıda bahsettiğimiz tüm tavsiyeler, erkeklerin de kadınlar kadar iş birliğini arzulaması ile uygulanabilir. Ataerkil ailede büyümüş erkekler, bırakın ev işlerini yapmayı bir yardımcı istenmesine bile sıcak bakmazlar. Bu nedenle sürekli ağır yükler altında ezilen kadın olur. Eşitliğin sağlanması, biraz da bu zihniyetin değişmesine bağlıdır. Aksi takdirde teknoloji ne kadar gelişse de ya da yasalar ne kadar kadınların lehine düzenlense de değişen bir şey olmaz.

Dr. Tuğba Güner

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri alanında doktorasını 2018 yılında tamamlayan Tuğba Güner, profesyonel içerik yazarı olarak meslek hayatını sürdürmektedir.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx