Girişimci Kadınlar

7 Maddede Evden E-Ticaret Yapmak

Reklamlar

İnternetin artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası olması, evden para kazanma yöntemlerinin çeşitlenmesine neden olmuştur. İnternet üzerinden yapılabilecek işler arasında birçok alternatif saymak mümkün. Bunlardan biri olan e-ticaret ise doğru ürün ve doğru kanaldan yapıldığı zaman, sizlere kazanç elde etme imkânı veren bir sistemdir. Biraz sabır ve çaba ile e-ticarette yüksek kazançlar elde etmeniz hiç de zor değil. İlk önce yapmanız gereken planlama ve araştırma aşamasını tamamlamak. Satabileceğiniz ürünlere karar vererek işe başlayabilirsiniz.

Satacağınız Ürüne Karar Verme
Satacağınız Ürüne Karar Verme

1. Satacağınız Ürüne Karar Verme

Evden e-ticaret yapmak isteyenlerin doğru ürüne karar vermesi oldukça önemlidir. İnsanların her yerde bulabileceği ürünler yerine özgün ve Türkiye’de kolay kolay bulunmayan ürünler tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kendi ürettiğiniz, tasarladığınız ürünleri de satışa sunabilirsiniz. Son yılların en çok talep gören ürünlerinden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Cep telefonu aksesuarları
  • Makyaj malzemeleri
  • Kıyafet
  • Teknolojik ürünler
  • Dekorasyon ürünleri

Biblo gibi dekorasyon ürünlerinin 3D yazıcılarla daha kolay tasarlanabilir ve üretilebilir hale gelmesi, e-ticarette sıklıkla tercih edilmelerini sağlamıştır. Makyaj malzemelerinde son yıllarda doğal içerikli ve cilt sorunlarını yüksek oranda kamufle eden ürünler, dikkat çekmektedir. İnsanların yanlarından ayırmadığı cep telefonlarını kişiselleştirmenin yolu da şık aksesuarlardan geçer. Teknolojik ürünler ve kıyafetler de her zaman popülerliğini koruyanlar arasındadır. Home office e-ticaret yapmak için bu alternatifler arasından sizin için en uygun olana yönelerek faaliyetlerinize başlayabilirsiniz.

Reklamlar
Tedarikçiyle Anlaşma
Tedarikçiyle Anlaşma

2. Tedarikçiyle Anlaşma

E-ticaret tedarikçi bulma sürecinde dikkat edilmesi gereken çok fazla nokta vardır. Öncelikle güvenilir bir firmayla anlaşmak, herhangi bir dolandırıcılık olayıyla karşılaşmamanız için son derece önemlidir. Bu nedenle firma referanslarını incelemenizde fayda vardır. Anlaşma sağlamadan önce kalitesini incelemek için örnek ürün talebinde bulunabilirsiniz. Aynı zamanda ödemenin nasıl yapılacağı, ürün taleplerinizin anında karşılanıp karşılanamayacağı gibi konularda da detaylı bilgi almalısınız. Sipariş üzerine üretim yapılan bir ürünün satışını yapıyorsanız, tedarikçinin üretimi tamamlayacağı tarihe göre müşterilerinizi bilgilendirmeniz gerekir.

3. Şirket Kuruluş Aşaması

Bir web sitesi üzerinden satış yapabilmeniz için şirket kuruluşunu gerçekleştirmelisiniz. Şahıs şirketi, limited ya da anonim şirket kuruluşunu gerçekleştirerek fatura kesme yetkisine sahip olabilirsiniz. Şahıs şirketi kuruluşu, diğerlerine göre daha kolaydır. Sermaye ya da ortak zorunluluğu olmayan bu şirketin kuruluşunu tamamladıktan sonra güvenilir bir mali müşavirle anlaşarak, vergi ödemeniz ve beyanname vermeniz gereken zamanları kaçırmamalısınız. Şirket olmadan e-ticaret yapmak mümkün değildir.

E-Ticaret Sitesi Kurulumu
E-Ticaret Sitesi Kurulumu

4. E-Ticaret Sitesi Kurulumu

İnsanların sizin bir şeyler sattığınızdan haberdar olması ve sayfanızı ziyaret edebilmesi için kuracağınız e-ticaret sitesi, ilgi çekici yapıda olmalıdır. Bunun yanı sıra arama motorlarında üst sıralarda olabilmeniz de son derece önemlidir. Arama motoru optimizasyonu, etkileyici bir alan adı, zengin içerik bir web sitesinde olması gerekenlerin başında gelir.

a. Web Tasarım

Profesyonel tasarlanan bir site ile amatörce yapılmış bir site arasında ciddi fark vardır. İyi bir e-ticaret sitesinde; görseller, renkler, yazı tipleri yani kısacası her şey belirli bir uyum içerisinde olmalıdır. Evde e-ticarete sağlam temellerle başlamak için freelance web tasarımcılardan ya da profesyonel ajanslardan destek alabilirsiniz.

Reklamlar

b. Güvenlik

Web sitesi üzerinden ödeme alabilmeniz için yeterince güvenli bir e-ticaret sitesine sahip olmalısınız. SSL ve diğer sayısal sertifikalara sahip web siteleri, internet ortamında en güvenilir adreslerdir. Bunun yanı sıra ödeme güvenliğinin sağlanması için doğrudan bankalara yönlendirme yapabilen sistemlerin kurulması gerekir.

c. SEO Uyumluluk

SEO uyumluluğu, web sitenizin Google’da üst sıralara çıkabilmesi için yapılması gereken çalışmalardır. Bu çalışmalar; web tasarımdan içeriğe, görsellerden temaya birçok ayrıntıyı içerir. Ürünlerinizin her biri için paylaşacağınız görsellerin yüksek kalitede ve uygun boyutlarda olması önemlidir. Kıyafet, gözlük, ayakkabı gibi ürünler için 360 derece çekimler yapabilirsiniz. Görsellerin yanı sıra ürün açıklamaları da Google’da sizi görünür kılar. Ürün açıklamalarında hedef kitlenizin beklentilerine uygun yazılar yazmak, gerekli yerlerde sayfalar arası linkleme yapmak; SEO çalışmalarının olmazsa olmazları arasındadır.

d. Reklam Vermek

Yeni açılan bir siteyi tanıtmak için Google’da reklam vermek de etkili bir yoldur. Google reklamları; insanların size ulaşmasını istediğiniz kelimelerde, belirlediğiniz süre boyunca üst sıralarda görünmenizi sağlar. Örneğin; uzun elbise modelleri satışı yapan, Google’da bu alanda reklam vererek ilk sıralarda görülen firmalar şu şekildedir:

Sosyal Medyayı Etkin Kullanma
Sosyal Medyayı Etkin Kullanma

5. Sosyal Medyayı Etkin Kullanma

Ev hanımları e-ticaret satışları için sosyal medyayı daha fazla tercih etmektedir. Bireysel olarak sadece bir Instagram sayfası üzerinden yapılan satışlar, resmi bir kimlik kullanılmadığı için internet kullanıcıları tarafından şüpheyle karşılanır. Bu nedenle hem internet sitesi hem de sosyal medya üzerinden satış yapmak, karşınızdaki kişilerin size güven duymasını kolaylaştırır. Ürünlerinizin görsellerini, videolarını, müşteri yorumlarını; Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda daha fazla takipçiye ulaşmak için sosyal medya reklamlarından da yararlanabilirsiniz.

6. Pazar Yerlerinde Satış

N11, Trendyol, Hepsiburada ve Amazon gibi online pazar yerleri; güvenli alışveriş imkanları, sorunsuz iade olanakları gibi avantajları nedeniyle alışveriş için daha fazla tercih edilen kanallardır. Evden e-ticaret yapıyorsanız, ürünlerinizi bu kanallara da taşımalısınız. Pazar yerlerinde ürünlerinizle ilgili yapılan geri bildirimlere, sorulan sorulara anında dönüş sağlamalı; müşterilerinizin talep ve isteklerini de her zaman dikkate almalısınız.

Kargo Firması Seçimi
Kargo Firması Seçimi

7. Kargo Firması Seçimi

Bir kargo firmasıyla anlaşarak daha uygun fiyatlarla müşterilerinize gönderilerini iletebilirsiniz. Evinizin yakınında bulunan bir firma ile anlaşmak, taşıma için harcadığınız zamanı en aza indirir. Anlaşma yapmadan önce firmanın; teslimat sürelerini, hafta sonu çalışıp çalışmadığını, ilçe-köy gibi yerlere taşıma yapıp yapmadığını öğrenmelisiniz. Uygun bir fiyat üzerinde anlaşma sağlamanız halinde müşterilerinize ücretsiz kargo, hızlı teslimat gibi ayrıcalıklar sunabilirsiniz.

Ne yapmanız gerektiğinden emin olduğunuz ve adımlarınızı sağlam attığınız takdirde e-ticarette ciddi gelirler elde edebilirsiniz. Her geçen gün işinizi daha da büyüterek kendinize ait bir iş yeri bile kurabilirsiniz. E-ticaret takı satışı, ev yapımı reçeller ya da oyuncak bebekler… Dilerseniz arada herhangi bir tedarikçi olmadan da e-ticaret dünyasındaki yerinizi alabilirsiniz.

Dr. Tuğba Güner

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri alanında doktorasını 2018 yılında tamamlayan Tuğba Güner, profesyonel içerik yazarı olarak meslek hayatını sürdürmektedir.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx