Girişimci Kadınlar

10 Adımda Influencer Nasıl Olunur?

Reklamlar

Influencer nasıl olunur? Influencer olmak, sosyal medyada popüler hesapları takip edenlerin çoğu zaman aklından geçen bir fikirdir. Influencer, ürün ve hizmet tanıtımlarını sosyal medya hesapları aracılığıyla yapan kişilerdir. Markalar, belirli bir takipçi sayısına ulaşmış kişilerle anlaşma yaparak tanıtımlarının yapılmasını ister. Bunun için anlaşmayı planladıkları influencerların takipçilerinin kendi hedef kitlelerinden oluşması gerekir. Örneğin; gençlere yönelik ürünler satan bir firma, genellikle gençler tarafından takip edilen influencerlerla çalışır. Bu noktada takipçi sayısı da önemlidir. Belirlenen hedef kitleden takipçi ne kadar yüksekse tanıtım sürecinin başarılı olma ihtimali de o kadar artar. Influencer para kazanmak için basit bir yol olarak görülse de aslında çok da kolay bir süreç değildir. Her iş gibi bu iş de belirli bir emek ister.

Influencer Türleri Nelerdir?
Influencer Türleri Nelerdir?

Influencer Türleri Nelerdir?

Influencerler, kendi içlerinde; mikro, makro ve mega gibi sınıflara ayrılır. Mikro influencer; belirli bir alanda geniş bir bilgi sahibi olan ve takipçi sayısı da 1000 ile 40 bin arasında değişen kişilerdir. 40 bin ve 1 milyon arası makro; bir milyon ve üzeri ise mega influencer olarak adlandırılır.  Paylaşımların yapıldığı platformlara göre Blogger, Youtuber ve Tiktoker gibi tanımlar da söz konusudur. Siz de belirlediğimiz on adımı takip ederek influencer olma yolunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

1. İşinizi Doğru Belirleyin

Ne hakkında içerik üretmelisiniz? Belirli bir konuyu mu yoksa aynı anda farklı konuları mı işlemelisiniz? İşte bu soruların cevabını bulmak, hedefinize giden yolda ilk yapmanız gerekendir. Çok iyi yemek yapıyor ya da spor konusunda rakip tanımıyor olabilirsiniz. En iyi olduğunuz alanda bildiklerinizi başkalarına öğretmek, sizi popüler bir influencer yapabilir. Bunun yanı sıra taklit, oyunculuk ya da şarkı söylemek gibi konularda yetenekliyseniz; bu yeteneğinizi çok sayıda kişiye tanıtmak için sosyal medyanın gücünden yararlanabilirsiniz.

Reklamlar
İçerik Üreticisi
İçerik Üreticisi

2. Kişisel Hesap Yerine İçerik Üreticisi Ya da İşletme Hesabı Kullanın

Influencer olmak için gerekenlerden biri de uygun bir hesaba sahip olmaktır. Arkadaşlarınızın ya da akrabalarınızın hesaplarını takip etmek için kullandığınız şahsi hesaplar, bu noktada size bir fayda sağlamaz. Instagram, işletme hesabı ve içerik üreticisi hesabı adı altında size iki seçenek daha sunar. Bunların bireysel hesaplardan farkı, ürettiğiniz içerikleri daha fazla kişiye ulaştırma şansı sunmasıdır. Aynı zamanda bazı istatistiksel bilgiler şahsi hesaplarda görülmemektedir. Bir influencer takipçilerini korumak ve yeni takipçiler kazanmak için içeriklerine ilişkin istatistikleri doğru okumalıdır. Bunu da şahsi hesapla yapmanız mümkün değildir.

3. İlgi Çekici İçerikler Üretin

Tiktok ve Instagram influencerlarının ürettikleri içerikler, kimi zaman dünya çapında yüksek beğeni oranlarına ulaşmaktadır. Bu şekilde bir başarı yakalamak, iyi yazılmış bir senaryo ile mümkündür. Nişiniz her ne olursa olsun, sıradan gönderiler yerine iyi kurgulanmış ve planlanmış videolar ya da fotoğraflar paylaşmalısınız. Bu, hedef kitlenize göre kimi zaman eğlenceli bir skeç ya da mini bir klip tadında video olabilir. Görüntü ve ses kalitesi iyi olan bir telefon ya da kamera satın alarak profesyonel çekimler yapabilirsiniz. Özellikle dış mekân çekimleri yapacaksanız, sıradan bir akıllı telefon yeterli olmayabilir. Yeni bir telefon ya da kamera satın alacak yeterli bütçeniz yoksa harici aksesuarlar da size yardımcı olabilir.

İletişime Her Zaman Açık Olun
İletişime Her Zaman Açık Olun

4. İletişime Her Zaman Açık Olun

Influencer olma yollarını araştırırken bilmeniz gereken detaylardan biri de her zaman iletişime açık olmanız gerektiğidir. Paylaşımlarınız, takipçi sayınız arttıkça olumlu ya olumsuz pek çok yorum almaya başlar. Bu yorumlara her zaman nezaket kurallarının dışına çıkmadan cevap vermelisiniz.

5. İş Birliği Yapın

Instagram influencer olmak için paylaşımlarınızı hedef kitlenize ulaştırmanız gerekir. Bunun için popüler hesaplarla iş birliği yapabilirsiniz. Bu iş birliği kapsamında belirlediğiniz influencerdan takipçilerine sizi önermesini isteyebilir ya da ortak yapacağınız canlı yayınlarla kendinizi geniş bir kitleye tanıtabilirsiniz. Tabii, sıradan değil dikkat çekici ve insanların beğenisini kazanacak bir yayın yapmalısınız. Popüler influencerlar, bu tarz iş birlikleri için belirli bir ücret talep etmektedirler.

Reklamlar
Reklam Verin
Reklam Verin

6. Reklam Verin

Sosyal medya reklamları, geniş kitlelerle etkileşime geçmenin iyi bir yoludur. Facebook, Instagram ve farklı platformlar; belirli bir ücret karşılığında reklamlarınızı hedef kitle olarak belirlediğiniz kişilere gösterir. Influencer nasıl olunur, Influencer olmak istiyorum diyenler, bu yolla en çok beğenileceğini düşündükleri paylaşımları için reklam verebilirler. Hedef kitlenizi doğru belirlemek için demografik özellikler, ülke ve ilgi alanı gibi değişkenleri esas alabilirsiniz.

7. Düzenli Paylaşım Yapın

Takip ettiğiniz influencerların bir gün içinde onlarca hikâye ya da gönderi paylaştığına şahit olmuşsunuzdur. Bu noktada dikkat edilmesi gereken belirli bir denge politikası izlemektir. Aşırı paylaşım yapmak, takipçilerinizi sıkabilir. Hiç yapmamak da sizi takip etmekten vazgeçmelerine yol açar. Yapılan araştırmalar Instagram’da günde 500 milyon hikâye paylaşımı yapıldığını göstermiştir. Günde 3-4 hikâye, bir gönderi ve video ile hesabınızı her zaman aktif tutabilirsiniz.

Takipçi Satın Almayın
Takipçi Satın Almayın

8. Takipçi Satın Almayın

Takipçi satın almak, geçmiş yıllarda influencerlar tarafından sık başvurulan yöntemlerden biri olsa da Instagram bunu önlemek için farklı tedbirler almıştır. Takipçi satın aldığınızda bu durum yapay zekâ tarafından fark edilirse hesabınızın kapatılmasına kadar giden sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunun için bazı hesaplar, kimi zaman takipçi etkinlikleri düzenler. Bu tür etkinliklere katılmadan sadece organik büyüme ile hareket etmeniz, sizin için daha avantajlıdır.

9. Doğru Hashtagleri Kullanın

Instagram influencerlığına giden yolda hashtag kullanımı da son derece önemli bir detaydır. Aynı anda 30 tane hashtagi bir arada kullanabilseniz de yapılan araştırmalar, çok fazla etiket kullanımının etkileşimi düşürdüğü yönündedir. Yapmanız gereken nişinize uygun etiketler belirlemek ve her defasında yenilerini keşfetmeye çalışmaktır.

Hesabınızı Güvende Tutun
Hesabınızı Güvende Tutun

10. Hesabınızı Güvende Tutun

Sosyal medya platformları, her geçen yıl daha geniş tedbirler alarak hesap güvenliklerini sağlamaya çalışsa da dolandırıcılar farklı yöntemlerle hesapları ele geçirmektedir. Telif hakkı ihlali gibi iddialarla gönderilen linklere tıkladığınız anda, tüm bilgileriniz dolandırıcıların eline geçebilir. Yapmanız gereken ilk önce güçlü bir şifre belirlemek; ardından iki faktörlü kimlik doğrulaması fonksiyonunu kullanarak hesabınızın güvenliğini artırmaktır.

Influencer nasıl olunur? adlı yazımızı beğendiyseniz, İş Görüşmesine Giderken Dikkat Etmeniz Gerekenler adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

Daha fazla içerik için bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz: Begonya Kadın

Dr. Tuğba Güner

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri alanında doktorasını 2018 yılında tamamlayan Tuğba Güner, profesyonel içerik yazarı olarak meslek hayatını sürdürmektedir.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx