Şifalı Bitkiler

Mamey Sapote Nedir? Mamey Sapote Meyvesinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Mamey sapote, avokado veya mango gibi oval bir şekle sahip ve tropikal bir çay meyvesi olan Puteria sapote’nin ortak adıdır. Ortaya çıkışının, Porto Riko, Meksika veya ABD’de (bir itfaiye istasyonunun yakınında büyüdüğü) olarak kabul edilmekte olup, tam olarak nasıl keşfedildiği hakkında net bilgi yoktur.

Ağacın büyük, dökülmeyen yaprakları vardır. Ağacın sağlıklı meyve vermesini ve meyvesinin ana ağacın özelliklerini kolayca korumasını sağlamak için aşılama yoluyla yetiştirilir. Yaygın bir meyve olmamasına rağmen Latin mutfağında popülerdir ve çiğ olarak, dondurma yapılarak veya milkshake ile karıştırılarak yenebilir.

Mamey Sapote’nin sağlığa faydaları arasında vücudun formda kalması, kardiyovasküler sağlığın korunması, sağlıklı kemiklerin ve dişlerin desteklenmesi, kan damarlarının esnek kalmasına yardımcı olunması, hemoglobin üretiminin artırılması ve üreme sağlığının desteklenmesi yer alır.

Diğer faydaları arasında enerji seviyesini artırma, oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olma, gözlerin sağlıklı kalmasını sağlamak ve adet öncesi sendromun semptomlarını hafifletmeye yardımcı olma yer alır.

Reklamlar
Mamey Sapote Besin Değeri
Mamey Sapote Besin Değeri

Mamey Sapote Besin Değeri (Bir su bardağı porsiyon 175g)

Kalori- 217 Toplam Yağ- 0.8g, Karbonhidrat- 56,2g, Diyet Lif- 9,4g %37,8 RDI, Protein – 2,5g, Vitamin A- %5,0 RDI, Vitamin C- %67,1 RDI, Vitamin E-12,3 % RDI, Vitamin B6- %63, Kalsiyum- %3.1 RDI, Demir- %7.6 RDI, Magnezyum- %4.8 RDA, Bakır %-18.6, Manganez %17.8, Çinko-%2.2, Fosfor- %4.5

Mamey Sapote Faydaları

1. Mamey Sapote Kilo Yönetimine Yardımcı Olur

Çok az kalorili yiyecekleri seçmek, yağ yakmanın sağlıklı bir yoludur ve Mamey sapote, kilo vermeyi teşvik edebilecek sağlıklı besin maddelerinin bir karışımıyla doludur.

Mamey sapote de bulunan diyet lifi, tokluktan esas olarak sorumlu olan bu tür besinlerden biridir. Diyet lifinin sindirilmesi daha uzun sürer ve bu da açlığın başlamasını geciktirir. Mamey sapote içeriğindeki yüksek diyet lifi ayrıca mideyi tok tutmaya, yemek için isteği azaltmaya ve sindirilen yiyeceklerin mideden çıkma oranını düşürmeye katkıda bulunur.

2. Mamey Sapote Kardiyovasküler Sağlığın Korunmasına Yardımcı Olur

Mamey sapote’deki diyet lifi iki tiptir. Biri çözünür, diğeri çözünmez liflerdir. Çözünür lifler, zararlı etkilerinin engellenmesi için yeniden emilmeden hemen önce vücuttan uzaklaştırarak, vücudun kolesterolü veya özellikle düşük yoğunluklu lipoproteinleri (LDL) düşürmesine yardımcı olur.

Mamey sapotede bulunan potasyum, kan basıncını düzenlemeye ve kalbin normal ritmini sürdürmeye yardımcı olur. Mamey sapote tüketimi bu nedenle inme, diyabet ve kalp hastalığı riskini aktif olarak azaltabilir.

3. Mamey Sapote Sinir Sisteminin Bakımına Yardımcı Olabilir

Vücudun diğer bölümlerinin koordineli bir şekilde çalışması için sinir sisteminin düzgün çalışması gerekir ve bu alınan besinlere bağlıdır. B 6 vitamini mamey sapote de bol miktarda bulunur. B 6 vitamini bakımından zengin yiyecekler tüketmek, sinir sistemine oldukça yardımcı olur ve genel sağlığı iyileştirir.

Potasyum, kalsiyum ve Vitamin B12, merkezi sinir sistemine uyarı taşıyan nörotransmitterleri sentezlemeye yarayan, sinir sisteminin sağlığı için önemli besinlerdir. Mamey sapote, bu besinlerinin zengin bir kaynağıdır.

Reklamlar
Mamey Sapote
Mamey Sapote

4. Mamey Sapote Sağlıklı Kemiklerin ve Dişlerin Büyümesini Destekler

Kırılgan kemikler ve diş sorunları, dünya çapında her yaştan insanı etkiler, bu kalsiyum ve fosfor minerallerinin eksikliği ile bağlantılıdır. Kemik ve diş sağlığı, hem kalsiyum hem de fosfor açısından zengin Mamey sapote gibi besinler ile olur. Ayrıca kalsiyum ve fosfor, kemiklerin ve dişlerin sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlamak ve osteoporoz, diş çürümesi gibi kemik hastalıklarını önlemek için birlikte çalışır.

5. Kan Damarlarını Esnek Tutmaya Yardımcı Olur

Doğru dolaşım, sağlıklı işleyen kan damarları tarafından artırılır ve bu, besinlerin vücutta dolaşması için gereklidir. Zayıflamış kan damarları kan kan dolaşımını azaltabilir.

Mamey sapotede bulunan önemli miktardaki C vitamini, nitrik oksit üretimini artırarak, esnekliği geliştirir ve sertliği azaltarak kan damarlarını güçlendirir. Böylece kan akışı engel görmez. Ayrıca içiriğindeki potasyumda, diğer birçok destekleyici besinle birlikte kan damarlarında da benzer bir işleve sahiptir.

6. Hemoglobin Üretimini Artırmaya Yardımcı Olur

Kırmızı kan hücreleri, yalnızca vücutta oksijen taşımaz. İnsan sağlığının korunması için kritik öneme sahiptir, aynı zamanda atıkların giderilmesinde de önemlidir.

Düşük kırmızı kan sayımı, vücudun hücresel kullanım için oksijen sağlamak adına daha fazla çalışması gerektiğinden, zayıflığa ve uyuşukluğa neden olabilir. Mamey Sapote, vücudun kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırmasına ve aynı zamanda içerdiği demirin sağlıklı bir şekilde emilmesine yardımcı olabilecek bakır içerir.

7. Mamey Sapote Üreme Sağlığının Artırılmasına Yardımcı Olur

Çinko, erkeklerde ve kadınlarda doğurganlığı desteklemek için gerekli olan temel bir besin maddesi olup, bu besinin iyi bir kaynağı Mamey sapote’dir.

Çinko seviyelerini artırır. Yüksek çinko seviyesi kadınlarda sağlıklı yumurta üretimine ve adet döngüsünün düzenlenmesine katkı sağlar. Erkeklerde yeterli çinko seviyesi, sperm sayısında artış, sperm hareketliliğinde ve testosteron seviyelerinde artış anlamına gelir.

Enerji Düzeyinin Artırılmasına Yardımcı Olur
Enerji Düzeyinin Artırılmasına Yardımcı Olur

8. Mamey Sapote Enerji Düzeyinin Artırılmasına Yardımcı Olur

Enerji, tüm vücut fonksiyonları için kritik öneme sahiptir. Hücrelerin ve yıpranmış dokuların inşası ve onarımı enerji sayesinde olur. Vücut enerjiyi kullandıkça, vücut fonksiyonlarının sorunsuz çalışması için yenilenmesi gerekir. Mamey sapote zengin bir magnezyum kaynağıdır. Vücut, her hücrenin maksimum düzeyde işlev görmesi için adenosin trifosfatı (ATP) aktive ederek enerji oluşturmak için magnezyum kullanır. Çinkonunda enerji seviyelerini artırma yeteneği vardır.

9. Oksidatif Stresi Azaltmaya Yardımcı Olur

E vitamini, oksidatif strese neden olan serbest radikallerin eylemlerine karşı koyduğu için en iyi antioksidan özellikleriyle bilinir. Mamey sapote antioksidanının doğal bir kaynağıdır. Serbest radikallerle reaksiyona giren ve onları nötralize eden, hareketlerini engelleyen ve oksitleyici serbest radikallerin neden olduğu herhangi bir hücre hasarının onarımını destekleyen E vitamini bakımından zengindir.

10. Göz Sağlığını Destekler

Göz sağlığını güçlendirmek ve gözü etkileyebilecek hastalıklara karşı korunmak için A vitamini, C vitamini ve E Vitamini gibi besinlerin tüketilmesi gerekir.

Ayrıca gözdeki sinirlerin düzgün çalışması ve beyin fonksiyonlarının iyileşmesi Mamey sapote de bulunan bu zengin vitaminler ile olur. Antioksidan vitaminler ayrıca yaşa bağlı makula dejenerasyonunu geciktirmeye veya yavaşlatmaya yardımcı olur.

11. Premenstrüel Sendromu Belirtilerini Hafifletir

Premenstrüel Sendrom, hafif ila şiddetli arasında değişen semptomlarla milyonlarca kadını etkiler.

Mamey sapote, hormonları dengelemeye, dopamin ve serotonin konsantrasyonunu iyileştirmeye, prolaktin seviyelerini düşürmeye ve progesteron salgısını artırmaya yardımcı olabilecek iyi bir diyet E vitamini kaynağıdır. Bu hormonal değişiklikler adet öncesi dönemi daha az sıkıntı ile atlatmaya yardımcı olur.

Son Söz

Mamey sapote meyvesinin sağlığa faydaları göz ardı edilmemelidir. Çoğu yerde nispeten bilinmemekle birlikte, mevsiminde Mamey sapote, birçok süpermarkette bulunabilir. Bir gezi planladığınızda, meyvenin yerli olduğu Orta ve Kuzey Amerika ülkelerinde yerel mutfaklarda bu meyveyi denemeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir: Çin Lahanası Nedir?

YouTube kanalımızı buradan takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx