İlkyardım

İlk Yardım Sertifikası Nasıl Yenilenir?

Reklamlar

Mevcut ilk Yardım Sertifikalarının güncellenmesi için, Sağlık Bakanlığında ruhsat alan kurum ve kuruluşlardan 8 saatlik bir kurs alacak. Yaklaşık 1 gün süren ve hem teorik hem de uygulamalı dersleri içeren bu kursta, başta kalp masajı olmak üzere çeşitli temel ilk yardım önlemleri öğretilmektedir. Bu sayede güncelleme eğitimi mezunları sertifika süresini 3 yıl uzatmaktadır. İlk kez veya daha sonra, aynı kurum ve kuruluşlardan alınan ilk yardım belgesinin düzenlendiği tarihten üç ay önce ilk yardım belgesinin yenilenmesi için başvurunuz. İlk yardım sertifikası nasıl yenilenir ve gerekli şartları aşağıda inceleyebilirsiniz.

İlk Yardım Sertifikası Yenileme Ücreti

Yükseltme öğrenim ücretleri, ilk yardım kursunun % 50’sini öder. Her üç yılda bir bilgilerin güncellenmesi gerekmektedir.

Çok önemli sayılabilecek ve saniyeler içerisinde müdahalelerle insan hayatını nasıl kurtarabileceğinizi öğreten bu sertifikaları çok tehlikeli ve aşırı tehlikeli çalışma gruplarında çalışanlar mutlaka almalıdır.

Reklamlar
İlk Yardım Sertifikası Yenileme Neden Zorunludur?
İlk Yardım Sertifikası Yenileme Neden Zorunludur?

İlk Yardım Sertifikası Yenileme Neden Zorunludur?

Mevzuata göre ilk yadım sertifikası alan kursiyerler, bilgilerini her 3 yılda bir tazelemesi için gerekli görülmektedir.

Çoğu insan bunu son derece gereksiz bulsa da, herhangi bir zamanda gerekli olabilecek acil ilk yardım çoğu zaman hayat kurtarır. Özellikle hem iş hem de günlük yaşamda son derece değerli kabul edilen temel ilk yardım bilgilerini, hiç kimsenin bu işlemi uygulayacak bilgisi olmadığı için her yaştan kişinin bilmesi gerekmektedir. Bu durumu iş hayatına uyarlarsak bazı faaliyet alanlarında zorunlu olduğunu göreceksiniz. Bu durumda çalışanın herhangi bir zor durumda diğer çalışanlar tarafından müdahale etmesini de kolaylaştırır.

İlk Yardım Eğitmeni Eğitimi Güncelleme Süreleri

İlkyardım eğitmeni olmak için eğitim alan kişilerin güncelleme eğitimi almaları yasal bir zorunluluktur. Sertifikanın geçerlilik süresi, ilk yardım eğitmeni olarak ilk kez eğitim alan ve sınavı başarıyla geçenler için 5 yıldır. Burada ilk yardım sertifikası her 3 yılda bir yenilenirken, ilk yardım eğitmeni 5 yılda bir güncelleme eğitimi alır.

Güncelleme eğitim süresi toplam 20 saat olup yaklaşık üç günde tamamlanmaktadır. Eğitim sonunda sınav yapılmamaktadır. Güncelleme eğitimi sonunda il sağlık müdürlüğü tarafından 5 yıl geçerliliği olan sertifika onaylanarak ilk yardım öğretmenine verilir. Bu detayı burada kaçırmamanızı istiyoruz. İlk yardım kursuna 5 yıl dolmadan, 3 ay önce başvurmalısınız. Yeni Ümit İlkyardım Eğitim Merkezi olarak sertifikalarınızı doldurmadan önce eğitim danışmanlarımız aracılığıyla sizlere hatırlatıyoruz.

Reklamlar

Sadece iş hayatında değil, günlük hayatta da ortaya çıkan durumlara müdahale edebilmenizi sağlayan bu eğitim, ekonominin bazı branşlarının İlkyardım Müdürlüğü tarafından istenmektedir. Ancak burada yanlış yapılan veya göz ardı edilen bir durumdan bahsetmek gerekirse; bir kez alınan bir sertifika ömür boyu geçerli değildir. Daha önce de belirtildiği gibi, ilk yardım sertifikası düzenli olarak yenilenmelidir. İşletmeler bu durumu göz ardı edebilmektedirler. İlk yardım güncelleme eğitiminin 3 temel mantığı;

  • İlk yardım uygulamasındaki değişiklikler hakkında bilgi edinin. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından bilimsel ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak mevcut bazı yöntemlerde değişiklik yapma ihtiyacı nedeniyle,
  • Yeni bilgileri tekrar ederek öğrenilen bilgileri içselleştirmek ve yeni bilgilerden uzak durmamak,
  • İlk müdahaleci olduğunuzu ve sorumluluğunuz olduğunu hatırlamanız çok önemlidir.

İlk Yardım Sertifikası Güncelleme Eğitimi

Mevcut ilk yardım kartları 3 yıl geçerlidir, bu süre sonunda ilk yardım görevlisinin belgeyi tekrar kullanabilmesi için 8 saatlik Güncelleme Eğitimine katılması gerekmektedir. 8 saatlik bu eğitimin sonunda tarafımızca girilecek olan sınavın mezunlarına 3 yıl geçerli İlk Yardım Kartı ve ilk yardım sertifikası verilmektedir.

İlkyardım eğitmeni olarak eğitim süresi, sertifika yenileme

Güncelleme eğitimi yarı yarıya ilk yardım eğitimi. Eğitim 8 saat (1 gün) sürmektedir. Eğitim sonunda Tema Akademi İlkyardım Eğitim Merkezimiz tarafından 60 soruluk teorik bir teste tabi tutulmaktadır. Teorik sınav notu ne olursa olsun eksik olan konularda maket üzerinde uygulamalarla eğitim tamamlanır.

Eğitim Şekli

Etkili olması için eğitimler 7 katılımcıya 1 eğitici olarak yürütülmekte ve öğrenmeyi kolaylaştırmak için slaytlar veya vaka çalışmaları gösterilerek interaktif olarak anlatılmaktadır. Her katılımcının eğitim materyalleri üzerinde uygulama yapılarak ilk yardım bilgisi verilmektedir.

Kurtarıcının dönem içinde çok az olaya karışmışsa bazı kuralları unutması normaldir. Bu eğitimde, bir hatırlatma/pekiştirme durumunda ilk yardım görevlisine yeni kurallar verilir. Eğitim için gerekli tüm malzemeleri (model, bandaj, atel vb.) sağlanır.

İlk Yardım Sertifikasının Güncellenmesi İçin Başvuru Formu

Güncelleme eğitimine katılan kişilerin isimleri İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne iletilecek ve güncelleme kontrolünün yapılacağı gün belirlenecektir. Teori sınavına girenlerin notları ne olursa olsun başarısız oldukları konular belirlenecek ve bu konularda daha fazla eğitim alacaklardır. Güncelleme kontrolünde uygulama aşaması yoktur. Eksik konularda eğitim nedeniyle eski ilk yardım kartları ve sertifikaları ile yeni çıkarılan sertifika ve kimlik kartlarını Devlet Sağlık Müdürlüğü’ne teslim edeceğiz. Bu, geçerlilik süresini 3 yıl daha uzatır.

İlk müdahale ekiplerinin bilgilerini makul, yasal olarak öngörülen sürelerde yenileme eğitimidir. İlk yardım eğitimi almış ve T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı temel ilk yardım sertifikaları 3 yılda bir güncellenmelidir.

İlk yardım kursu sonundaki sınav sadece seviyeyi belirler, geçme veya kalma yoktur. İlk yardım sertifikası ve ilk yardım eğitim sertifikaları Devlet Sağlık Müdürlüğü tarafından yenilenip onaylanmakta olup, yeni ilk yardım sertifikası ve ilk yardım kartı tekrar 3 yıl geçerlidir.

İlk yardım yenileme eğitimi, temel ilk yardım kursunun hızlandırılmış versiyonu olarak belirtilebilir. Güncelleme eğitimi 1 gün içerisinde tamamlanır ve 8 saat sürer. Alanında uzman eğitmenlerimizin eğitimleri projektör, maket, slayt gibi eğitim materyalleri ile interaktif eğitim şeklinde desteklenmektedir.

Güncelleme eğitimine katılan adayları;

  • Eğitim öncesinde kursumuzu arayarak/bizzat gelerek kayıt yaptırmaları gerekir.
  • İlkyardımcı kimlik kartı aslı
  • İlkyardımcı sertifikası aslı
  • Bir adet resim
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

İlk yardım sertifikası nasıl yenilenir ve neler gerekir yazımız şimdilik bu kadar. Daha detaylı bilgi için ilk yardım eğitim merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Ayşegül Bilgiç
Ayşegül Bilgiç

Master Treyner Uzman İlk yardım Eğitici Eğitmeni

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx