BeslenmeŞifalı Bitkiler

Eşsiz İçeriği ile Narın Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Narın Faydaları Nelerdir diye merak ettiyseniz ve nartüketmeyi seviyorsanız doğru yerdesiniz. Nar kanseri önlemek, sağlıklı bir kalbi desteklemek, afrodizyak özelliklere sahip olmak, artrit ve eklem ağrılarını önlemek, kan basıncını düşürmek, bakteriyel enfeksiyonları önlemek yer alır.

Diğer faydaları arasında enerji kaynağı olması, sindirimi desteklemesi, serbest radikallerle savaşması ve vücuda antioksidanlar ve çoklu vitaminler sağlaması yer almaktadır.

Nar Nedir?

Narın faydalarına geçmeden önce, nar nedir? Nasıl bir meyvedir? Bunlara göz atalım. Narın kökenleri, binlerce yıl önceki Mısır’a kadar uzanır. Nereden geldiği henüz tam olarak belirlenememiştir. Meyvenin ilk olarak İran veya Türkiyede yetiştirildiğini ve tüketildiğini öne süren teoriler var. 1. asrın ilk başlarında Çin’e getirildiğini gösteren kayıtlar vardır.

Bu lezzetli kırmızı meyve sadece nar olarak bilinmez, farklı yerlerde farklı isimlerle anılır, örneğin Romalılar ona “Punic Apple” derlerdi. Bu meyvenin bilimsel adı Punicum granatum’dur.

Reklamlar

Antik Yunanistan’da narın ölülerin meyvesi olduğuna ve arzu ve güzellik tanrısı Adonis’in kanından oluştuğuna inanılıyordu.

Nar, kendine özgü kızıl parıltısı olan mücevher benzeri bir meyvedir. Bu meyve bir çalı üzerinde büyür ve kuraklığa karşı toleranslıdır. Böğürtlenler olarak sınıflandırılırlar, çiçeklenmeleri ilkbaharda başlar ve meyve yaklaşık 6-7 ayda olgunlaşır. Narın da ananas gibi bir tacı vardır. En önemlisi, bedeni ve zihni iyileştirdiği çağlardan beri bilinmektedir.

Nar meyvesinin sayısız faydası vardır. Vitamin ve minerallerle doludur. Bu meyvenin bir porsiyonu 3.5 gram lif, 33 mg folat , 205 mg potasyum , 8.9 mg C vitamini ve 14.3 mg K vitamini içerir . Aynı zamanda iyi bir karbonhidrat kaynağıdır ve porsiyon başına 16.3 grama kadar karbonhidrat sağlar. Bu bileşim, vücudun tükettiğimiz gıdalardan daha fazla demir emmesine yardımcı olur.

Her Derde Deva Narın Faydaları Nelerdir
Her Derde Deva Narın Faydaları Nelerdir

Her Derde Deva Narın Faydaları Nelerdir?

1. Nar Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Antioksidanlarla dolu olan nar tohumları, anti-tümör özellikleri yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Bir tür omega-5 çoklu doymuş yağ asidi olan narda punisik asit varlığını keşfeden çalışmalar da vardır.

Bu, meme kanseri hücrelerini hedef alarak onları etkili bir şekilde öldürür. Nar ayrıca erkeklerde prostat kanseri olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Nar, prostat kanseri hücrelerinin büyümesini engeller. Nar tohumlarında bulunan diğer bitki bazlı kimyasalların da vücudu kanserli hücrelerden koruduğu görülmektedir.

Reklamlar

İlginizi Çekebilir: Karpuzun Sağlığa Faydaları Nedir?

2. Nar Kalbi Destekler

Atardamarlarda biriken kolesterol, kalp rahatsızlıklarının ana nedenidir ve kalp krizi veya felç geçirme riskinin ana nedenidir. Nar suyu, tohumları ile birlikte ezildiğinde antioksidan bakımından oldukça zengin olur.

Bu, kolesterol arterlerini temizlemeye ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Birçok çalışma nar suyunun kan basıncı üzerindeki olumlu etkilerini göstermektedir. Sürekli nar tüketmek, arterleri LDL’den (kötü kolesterol) temizleyecektir.

3. Narın Afrodizyak Özellikleri Vardır

Birçok çalışma, nar suyunun, ruh halinize olumlu etkisi olan ve genital sağlığınıza iyi gelen tükürük testosteronunu artırdığını göstermiştir. Narın doğurganlığı artırmaya yardımcı olan özelliklere sahip olduğu yüzyıllardır bilinmektedir. Ayrıca diğer cinsel işlev bozukluklarına da yardımcı olur.

4. Nar Artrit ve Eklem Ağrısını Önler

Artrit, şiddetli eklem iltihabının neden olduğu kronik bir hastalıktır. Nar, vücudu sakinleştirmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlara sahiptir. Hayvanlar üzerinde kolajen kaynaklı artritte önemli bir azalma gösteren çeşitli testler yapılmıştır.

Nar, ayrıca romatoid artrit için rahatlama sağlar. Narın, artrit kaynaklı olarak,vücudun ürettiği kıkırdak tahrip edici enzimlerin üretimini önlemeye yardımcı olabileceğini gösteren çalışmalar vardır.

5. Nar Kan Basıncını Düşürür

Nar, kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Tansiyon sıklıkla diğer kalp sorunlarına yol açar ve bunun için birçok geleneksel ilaç vardır. Ancak nar suyu ve posası kan basıncını yönetmenin doğal bir yoludur. Üstelik hiçbir yan etkisi de yoktur.

6. Nar Bakteriyel Enfeksiyonlardan Korur

Çevremizde çoğu zaman fark edemediğimiz birçok mikroorganizma vardır. Bunlar Candida gibi enfeksiyonlardan ve diğer viral enfeksiyonlardan ve hastalıklardan sorumludur. Nar taneleri ve posası, virüsleri durdurmaya yardımcı olan ve ayrıca diş boşluğunun mikroplardan uzak kalmasına yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir.

7. Nar Spordan Önce İyi Bir Atıştırmalıktır

Spor salonuna gitmeden önce sağlıklı karbonhidratlar yemek en iyisidir. Nar, antrenmanınız boyunca enerjiyi korumaya yardımcı olan yüksek miktarda karbonhidrat içerir. Nar suyu ve posasında, egzersiz yapmak için dengeli bir enerji seviyesinin korunmasına yardımcı olan beslenme nitratları vardır.

8. Nar Enerji Kaynağıdır

Enerjik kalmamıza yardımcı olması için genellikle enerji içecekleri ve diğer zararlı yapay şeyleri içmeyi tercih ederiz. Nar suyu, gün boyunca yüksek düzeyde enerji sağlamaya yardımcı olan şekerler ve vitaminler içerir. Karbonhidratlar vücuda çok fazla enerji sağlamaya yardımcı olur . Karbonhidratlar vücudun en sevdiği enerji kaynağıdır. Nardaki kalorilerin %90’ı içinde bulunan karbonhidratlardan gelir.

9. Nar Sindirime Yardımcı Olur

Vücutta bağırsakla ilgili birçok sorun, zayıf sindirim nedeniyle oluşur. Narın içeriğinde bulunan lif, bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur. Vücudun, Crohn hastalığı ve mide ülseri geliştirme olasılığını azalttığı gözlemlenmiştir. Nar suyu günlük olarak kullanılmalıdır, ancak ishal olduğunuz günlerde ara vermelisiniz. Sağlıklı bir bağırsak için en iyi yol onu bütün olarak yemek veya çekirdekleri dahil suyunu sıkarak tüketmektir.

10. Nar Antioksidanlar Bakımından Zengindir

Antioksidanlar, hayati organlarınızın sağlıklı ve dengeli çalışması için son derece gereklidir. Yeterli antioksidan tüketimi ile önlenebilecek birçok hastalık vardır. Vücudumuz üzerinde olumsuz etkisi olan serbest radikallerle savaşırlar. Antioksidanlar, vücudu hem dışarıdan hem de içeriden koruyan bir duvar oluşturmaya yardımcı olur.

Nardaki antioksidanlar, kırmızı şarap ve matcha çayındaki antioksidan miktarından üç kat daha güçlüdür. Bu demek oluyor ki nar tüketmek tüm hastalıklara karşı vücudun duvar örmesi demektir.

11. Nar Çoklu Vitaminler İçerir

Vitaminlerin vücudumuz için önemi tartışılmaz. Vitamin eksikliğini gidermek için birçok vitamin takviyesi almak zorunda kalıyoruz. Narda C vitamini, E vitamini ve K vitamini gibi bol miktarda vitamin vardır. Günlük bir bütün nar veya nar suyu alımı, yeterli miktarda vitamin almanıza yardımcı olacaktır.

Niye Nar Tüketmeliyiz
Niye Nar Tüketmeliyiz

Niye Nar Tüketmeliyiz?

Narın beslenmemizdeki önemi inkar edilemez. Birçok faydası olan lezzetli bir meyvedir. Bu aynı zamanda bağışıklık oluşturmaya ve kilo vermeye yardımcı olur. Zararlı kimyasallar ve aşırı kaloriler olmadan salatalara keskin bir lezzet katabilir.

Narda, Punicalagin Lerin, varlığı gibi diğer meyvelerde neredeyse hiç bulunmayan çok sayıda bitkisel besin ve bitki bileşiği vardır. Ayrıca nar sirkesi sofralardan eksik edilmemesi gereken bir üründür.

Narın Zararları

Çok fazla nar tüketimi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca bazı ilaçlarla etkileşime girdiği bilinmektedir. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa nar kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Sizler için açtığımız Begonya Kadın instagram sayfamızı takip ederek bize sosyal medyada da destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx