Haber

Ünlü Rapçi Murda, 4 Yıl Hapis Cezası Aldı

Reklamlar

Ünlü Rapçi Murda, 4 Yıl Hapis Cezası Aldı ! Murda lakabıyla tanınan rapçi Önder Doğan, bazı şarkılarında uyuşturucu madde kullanmaya özendirdiği iddiasıyla yargılandığı davada 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Rapçi Murda lakaplı Mehmet Önder Doğan’ın, ‘Duman’, ‘Pahalı’ ve ‘Eh Baba’ adlı şarkılarında yer alan uyuşturucuyu özendiren kelimeler iddiasıyla yargılandığı dava karar verdi. İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı duruşmada tutuksuz sanık Mehmet Önder Doğan’ın avukatı Ümit Gürkal Egemen hazır bulundu. 

Mütalaa Açıklandı

Mahkemede esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanığın şarkıların kendine ait olduğunu kabul ettiği, ‘Duman’, ‘Pahalı’ ve ‘Eh Baba’ adlı şarkılarındaki sözlerin uyuşturucu madde kullanılmasını alenen özendirici nitelikte olduğunu belirterek, sanığın ‘uyuşturucu madde kullandırmaya özendirmek’ suçundan zincirleme şekilde 6 yıl 3 aydan 17 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

“Hiçbir Konserinde Bu Şarkı Seslendirilmedi, Mütalaayı Kabul Etmiyoruz”

Esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapan sanık avukatı Egemen, Bahsi geçen ‘Duman’ isimli şarkı müvekkilin Youtube sitesinde yayınlanmıştır. Ayrıca hiçbir konserinde de bu şarkı seslendirilmiştir ve ‘bakın ben kullandım, siz de kullanın’ şeklinde sözler yoktur. Bu nedenle mütalaaya katılmıyoruz. Müvekkilim zaten bu şarkıyı yayınlanan sosyal paylaşım platformundan kaldırılmıştır. Ancak paylaşıldığı dönemde kopyalanıp üçüncü kişiler tarafından yayınlanmasına teknik olarak engel olamamaktadır. Söz konusu şarkı lisanslı değil, anonimdir. Kim o tarihlerde ünlü olmadığından eşe, dosta, çevresine paylaştığı bir şarkıdır ve suçun yasal unsurları oluşmamıştır. Beraatini talep ediyoruz.” ifadelerini kullanmıştır.

Reklamlar

Rapçi Murda için 4 Yıl 2 Ay Hapis Cezası

Son kararı açıklayan mahkeme, sanık Mehmet Önder Doğan’ın ‘uyuşturucu madde kullanmaya alenen özendirme’ suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar vermiştir.

“Müvekkilimin Özendirme Eylemi Olmamıştır”

Mahkeme çıkışı açıklamada bulunan Murda’nın avukatı Ümit Gürkal Egemen, “Savunma larımızın tamamında yazılı olarak da verdik. Bunları anayasanın 26, 27 ve İnsan Hakları Avrupa sözleşmesinin 10. maddesine göre sanat ve ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledik. Müvekkilimin burada kimseyi alenen bir şekilde herhangi bir kötü alışkanlığa, bunun adı ne olursa olsun özendirme, bunun iyi olduğunu göstermek gibi eylemi hiçbir zaman olmamıştır. ifadelerini kullanmıştır.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

Munise Demircioğlu

Reklamlar

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx