Cilt Bakımı

Aloe Vera Yüz Maskesi Tarifi

Aloe Vera Yüz Maskesi Faydaları

Reklamlar

Aloe vera yüz maskesi tarifleriyle cildinizi güzelleştirebilirsiniz. Güneş kremi sürdüğünüzde (elbette istemeden) ve sonunda korkunç bir güneş yanığına maruz kaldığınızda, kavrulmuş cildinizi yatıştırmak için aloe vera şifa gibidir. İyileşme sürecinde çok fazla rahatlama sağladığı için, muhtemelen aloe veranın başka neler yapabileceğini merak etmişsinizdir.

Aloe vera, iyileştirici ve tıbbi özellikleriyle bilinen kaktüs benzeri bir bitkidir. Sapları, suyu depolar ve yapraklarda vitaminler, antioksidanlar, mineraller ve amino asitler içeren berrak, jel benzeri bir madde oluşturur. Araştırmalara göre aloe vera, tarih boyunca yanıklar, donma, sedef hastalığı ve uçuklar gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanıldı.

Peki aloe vera cilt bakımı rutininizde kalıcı bir eleman haline getirmeniz gerektiği anlamına mı geliyor? Araştırmalar şu anda özellikle aloe vera bitkisinin faydaları ile sınırlı olsa da, C ve E vitaminleri gibi iyi çalışılmış birçok vitamin ve mineral içerir ve uzmanların, evinizde bulunan ürünlere yardımcı olabileceğine inanmalarına öncülük eder. Kullanımlarını merak mı ediyorsunuz? Aloe veranın tüm cilt koruyucu faydalarını ve aloe vera yüz maskesi tariflerini keşfetmek için okumaya devam edin.

Reklamlar
Aloe Vera Bitkisi
Aloe Vera Bitkisi

Aloe Veranın Cilde Faydaları

Aloe vera, botanik dünyasının bir tür süpermenidir. Tahrişten iyileştirici bir rahatlama sağlayan vitaminler, mineraller ve iltihap önleyici bileşiklerle doludur. Ama onu doğru şekilde kullanmalısınız. İşte aloe veranın ilaç dolabınızda önemli bir yeri hak etmesinin nedenleri…

Aloe vera bitkisi ve aloe vera jeli akne ile mücadeleye yardımcı olabilir. Araştırmalar, hafif ila orta derecede aknesi olan kişilerin tahriş olmuş ciltlerini tedavi etmek için oral aloe vera ürünlerini kullanmanın fayda sağlayabileceğini göstermiştir. Kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız gerekir. Özellikle de kistik akneyi tedavi etmek için kullanılan izotretinoin gibi reçeteli ürünlerle birleştiriyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Aloe vera, koyu lekelerin ve sivilce izlerinin solmasına yardımcı olabilir. Sivilceniz şu anda sorun olmasa bile bu sinir bozucu izler yıllarca sürebilir. Aloe vera jeli, ciltteki kolajen üretimini uyarmaya yardımcı olarak yara izinin görünümünü azaltır.

Aloe vera bitkisi, güneş yanıklarını yatıştırır. Aloe vera jeli, serinletici, yatıştırıcı özellikleriyle bilinir ve güneş yanığından muzdarip olduğunuzda cildinizde harika hisseder. Aslında güneş yanığının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olup olmadığı net değil ancak rahatsızlığı azaltıyor ve kızarıklık ve soyulmaya yardımcı oluyor.

Reklamlar

Aloe vera bitkisi, kuru cildi nemlendirir. Bitki, birçok nemlendiricide ortak bir bileşen olan nemlendirici özelliklere sahip bir tür molekül zinciri olan çok sayıda mukopolisakkarit içerir.

Aloe vera bitkisi, uçukları tedavi edebilir. Aloe veranın antiviral etkileri, onu uçuklara yardımcı olmak için yararlı bir topikal tedavi haline getirir. Yine de dikkatli olun aktif olarak akne alevlenmeleri varsa, yine de ağızdan uçuk bulaştırabilirsiniz.

Sedef hastalığı ve egzamadan kurtulma sağlar. Sedef hastalığı ve egzama, yanık ve süper kaşıntılı kızarıklığın korkunç bir kombinasyonu gibi hissedilebilir. Neyse ki, aloe veranın cildinizdeki bu sorunlu noktaları hem nemlendirdiği hem de yatıştırdığı görülmüştür.

Aloe vera bitkisi, göz altı torbaları ve koyu halkaları azaltır. Aloe veranın kolajen üreten etkilerini hatırlıyor musunuz? Bunlar sadece sivilce izlerine yardımcı olmuyor. Aynı zamanda yüzdeki genel iltihabı azaltırlar ve yeni cilt üretimine yardımcı olurlar. Bu da sizi parlak ve ışıltılı göstermenizi sağlar.

Doğal bir peeling görevi gören aloe vera bitkisindeki salisilik asit, yüzünüzdeki ölü deri hücrelerinden ve kötü bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olur. Hafifçe peeling yapar ve cildinizi tahriş etmez.

Aloe vera bitkisi, yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilir. Bilim bu konuda hala bir sonuca varamamıştır ancak aloe vera ile ilgili bazı araştırmalar, zamanla cilt elastikiyetini artırma kabiliyetinde umut verici etkiler göstermiştir. Pek çok kırışıklık önleyici kremde popüler bir bileşen olmasına şaşmamalı.

Hassas cilde sahip çoğu insan için iyidir. Aloe vera jeli saf haliyle yüzde yüz doğaldır bu nedenle cildinde kimyasal kullanmakla mücadele eden birçok kişi için harika bir üründür. Bitkiye alerjiniz olmadığından emin olmak için yüzünüze koymadan önce bileğinizde veya kolunuzun iç kısmında küçük bir miktar test etmelisiniz.

Bakınız: Aloe Vera ile Sivilce Tedavisi

Aloe Vera ile Yapılan Cilt Maskeleri
Aloe Vera ile Yapılan Cilt Maskeleri

Aloe Vera Cilt Maskesi Tarifleri

Aloe vera cilt maskesi tarifleriyle cildiniz daha sağlıklı, daha pürüzsüz, daha ışıltılı ve daha güzel olmasını sağlar.

Bakınız: Aloe Vera ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Badem Yağı ve Aloe Vera Yüz Maskesi

Bu maske cildinizi nemlendirir ve yumuşatır. Kuru ve pul pul cildi tedavi etmek için bu maske etkilidir. 

Bir cam kasede, bir muzu çatalla ezin ve iki yemek kaşığı aloe vera jeli ekleyin. Malzemeler birleşene kadar karıştırın. Ardından üç tatlı kaşığı badem yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Her zaman olduğu gibi, makyajı temizlemek ve gözenekleri açmak için yüzünüzü ve boynunuzu ılık su ve yağsız bir temizleyici ile yıkayarak başlayın. Malzemeleri yukarıda belirtildiği gibi karıştırın. Malzemeler bir macuna dönüştüğünde, temiz parmaklarınızı kaseye daldırın ve maskeyi cildinize uygulayın. Bu maskeyi yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize kalın bir tabaka halinde yayın. Aloe verayı on beş dakika kurumaya bırakın. On beş dakika geçtikten sonra, maskeyi çıkarmak için cildinizi ılık suyla durulayın. Tüm maske yıkandığında, gözenekleri kapatmak ve sıkılaştırmak için cildinizi tekrar soğuk suyla durulayın. Son olarak, yumuşak, temiz bir havluyla cildinizi kurulayın.

Gül Suyu ve Aloe Vera Yüz Maskesi

Bu maske, deri enfeksiyonuyla mücadele eder. Cildin doğal rengini geri kazanmanızı sağlar. Ciltteki koyu lekeleri giderir ve ciltteki renk değişimlerini giderir. Cilt tonunu eşitler.

Bir blendırda veya mutfak robotunda yarım salatalığı püre haline getirin. Bu cihazlardan herhangi birine sahip değilseniz, yarım salatalığı soyun ve çatalla ezin. Salatalık püresini bir karıştırma kabına aktarın. Kabın içine bir tatlı kaşığı gül suyunu dökün ve iki yemek kaşığı aloe vera jeli ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın.

Makyajı temizlemek ve gözenekleri açmak için yüzünüzü ve boynunuzu ılık su ve yağsız bir temizleyici ile yıkayarak başlayın. Parmaklarınızı kullanarak küçük dairesel hareketlerle maskeyi cildinize sürün. Aloe vera ılık suyla durulamadan önce on beş dakika kurumasını bekleyin. İşlemi yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize soğuk su sıçratarak ve ardından yumuşak bir havluyla cildinizi kurulayarak bitirin.

Domates Suyu ve Aloe Vera Yüz Maskesi

Bu maske pek çok sorunu iyileştirir. Bu aloe vera yüz maskesi akne izlerini azaltır. Derinlemesine cilt temizliği sağlar. Akne alevlenmelerini yatıştırır. Cilt tonunu eşitler ve koyu lekeleri giderir.

Bir cam kaseye iki yemek kaşığı domates suyu ekleyin. Marketten satın alınan domates suyu iyidir ancak kendi suyunuzu kendiniz de yapabilirsiniz.

Kendi domates suyunuzu yapmak için, bir miksere veya mutfak robotuna bir domates koyun ve püre haline getirin. Mikser veya mutfak robotunuz yoksa, domatesi ikiye bölün ve suyunu çıkarmak için çatalla bir kasede ezin. Domates püresinin içine bir yemek kaşığı aloe vera jeli ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın.

Makyajı temizlemek ve gözenekleri açmak için yüzünüzü ve boynunuzu ılık su ve yağsız bir temizleyici ile yıkayarak başlayın. Maskeyi yüzünüze, boynunuza ve göğsünüze uygulayın. On beş dakika kuruması için cildinize bırakın ve ardından ılık suyla durulayın. Gözenekleri sıkılaştırmak için yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve ardından temiz bir havluyla cildinizi kurulayın.

Yumurta ve Aloe Vera Yüz Maskesi

Bu aloe vera yüz maskesi cildi sıkılaştırır ve gergin hale getirir. Cildi nemlendirir, besler ve yumuşatır. Cildin esnekliğini artırır. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların önlenmesi için bu maske idealdir.

Bir büyük yumurtayı bir cam kaseye kırın ve çatalla hafifçe çırpın. Ardından cam kaseye iki yemek kaşığı aloe vera jeli ekleyin. Bu karışımı köpüklü ve kabarık haline gelene kadar çırpın. Makyajı temizlemek ve gözenekleri açmak için yüzünüzü ve boynunuzu ılık su ve yağsız bir temizleyici ile yıkayarak başlayın. Yumurta ve aloe verayı yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize uygulayın. Maskeyi on beş dakika kurumaya bırakın. Yüzünüzü ılık suyla durulayın ve maskeyi yumuşak bir bezle nazikçe fırçalayın. İkinci kez ılık suyla durulayın ve ardından tahrişi yatıştırmak ve gözenekleri sıkılaştırmak için cildinize biraz soğuk su dökün. Cildinizi yumuşak bir havluyla kurulayın.

Shea Butter ve Aloe Vera Yüz Maskesi

Ölü cilt hücrelerini gideren bu peeling, akne alevlenmelerini önler. Ciltteki fazla yağı giderir. Cildi gerginleştirir ve gençleştirir. Kuru cildi nemlendiren bu aloe vera yüz maskesi, cildi genel olarak güzelleştirir. 

Bir cam kaseye iki yemek kaşığı aloe vera jeli ve iki yemek kaşığı zeytinyağını alın. Malzemeler birleşene kadar yavaşça karıştırın. Ardından iki yemek kaşığı shea yağını ekleyin ve tüm malzemeleri iyice karıştırın. Shea yağı çözünmezse (oda sıcaklığı nedeniyle), beş saniye mikrodalgada ısıtın ve tekrar karıştırın. Shea yağı tamamen çözülene kadar bu işlemi tekrarlayın.

Makyajı temizlemek ve gözenekleri açmak için yüzünüzü ve boynunuzu ılık su ve yağsız bir temizleyici ile yıkayarak başlayın. Maske bileşenleri soğuduktan sonra yüzünüze, boynunuza ve dekolte derinize cömert bir tabaka uygulayın. Maskeyi on beş dakika kurumaya bırakın ve ardından yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Gerekirse, kalan maske bileşenlerini çıkarmak için yumuşak bir bez ve küçük dairesel hareketler kullanın. Çok sert ovmayın yoksa cildinizdeki tüm yararlı yağları çıkarırsınız. Cildinizi soğuk suyla yıkayın ve ardından temiz bir havluyla hafifçe kurulayın.

Esmer Şeker ve Aloe Vera Yüz Maskesi

Ölü deriyi, tozu ve kiri temizlemek için bu maske çok idealdir. Fazla yağların çözülmesi için kullanılan bu aloe vera yüz maskesi, cildinizin doğal ışıltısını geri kazandırır. Ciltteki beyaz noktalar ve siyah noktaları giderir.

Küçük bir kaseye iki yemek kaşığı aloe vera jeli dökün. Bir yemek kaşığı esmer şekeri ekleyin ve şeker eriyene kadar karıştırın. Makyajı temizlemek ve gözenekleri açmak için yüzünüzü ve boynunuzu ılık su ve yağsız bir temizleyici ile yıkayarak başlayın. Bu maskeyi cildinize parmaklarınızla uygulayın. Ardından beş dakika boyunca küçük dairesel hareketlerle cildinize nazikçe masaj yapın. Beş dakika sonra, yüzünüzü ılık suyla durulamadan önce maskeyi on dakika daha kurumaya bırakın. Yüzünüze soğuk su püskürtün ve ardından yumuşak bir havluyla cildinizi kurulayın.

Fesleğen ve Aloe Vera Yüz Maskesi

Bu maske ciltteki mikropları öldürür, akne ve sivilceleri yok eder. Cildi nemlendirir ve yorgun cildi sıkılaştırır.

Bu tarifi yapmadan önce bir avuç fesleğen ve bir avuç hint leylağı bitkisini öğütmeniz gerekiyor. Öğütmenin en kolay yolu bir havan ve havaneli kullanmaktır. Bu aletlere sahip değilseniz, yaprakları avucunuzun üzerine koyun ve bükme hareketleriyle başparmağınızla bastırın ve ovalayın. Bu, yaprakların içindeki uçucu yağların salınmasına yardımcı olur. Öğütülmüş yaprakları bir karıştırma kabına alın ve bir yemek kaşığı su ekleyin. Macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Ardından bir yemek kaşığı aloe vera jeli dökün. Jel, tüm yaprak maddesini kaplayana kadar karıştırın.

Makyajı temizlemek ve gözenekleri açmak için yüzünüzü ve boynunuzu ılık su ve yağsız bir temizleyici ile yıkayarak başlayın. Aloe vera jelini, yapraklarını ve hepsini yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize sürün. Maskeyi on beş dakika kurumaya bırakın. Aloe kururken yapraklar yüzünüzü düşme eğiliminde olabileceğinden çevrenize bir göz atın. Yüzünüzü önce ılık suyla ve ardından gözenekleri sıkılaştırmak için soğuk suyla durulayın. Cildinizi yumuşak bir havluyla kurulayın.

Cildi Yatıştırmak İçin Aloe Vera ve Bal Maskesi

Aloe vera maskeleri, pürüzsüz, kırışıksız, ışıltılı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak için olduğu kadar, bazen daha güçlü bir şey istersiniz. Bal yatıştırıcı faydalar sağlayarak onu aloe vera yüz maskesine mükemmel bir katkı sağlar. Balın (özellikle Manuka balı çeşidinin) antibakteriyel etkilerine aşina olabilirsiniz ve aloe karışımınıza bal eklemek kızarıklığı yatıştırabilir, yara izini azaltabilir ve cildi nemlendirebilir. Aloe veradan daha az bal eklemeniz gerekir. 

Küçük bir kaseye iki yemek kaşığı aloe vera jeli dökün. Bir yemek kaşığı balı ekleyin ve iyice karıştırın. Makyajı temizlemek ve gözenekleri açmak için yüzünüzü ve boynunuzu ılık su ve yağsız bir temizleyici ile yıkayarak başlayın. Bu maskeyi cildinize parmaklarınızla uygulayın. Ardından beş dakika boyunca küçük dairesel hareketlerle cildinize nazikçe masaj yapın. Beş dakika sonra, yüzünüzü ılık suyla durulamadan önce maskeyi on dakika daha kurumaya bırakın. Yüzünüze soğuk su püskürtün ve ardından yumuşak bir havluyla cildinizi kurulayın.

İlginizi çekebilir: Salatalık ile Cilt Bakımı

Nazik Peeling İçin Aloe Vera ve Elma Sirkesi Maskesi

Aloe vera zaten doğal olarak peeling yapıyor. Aloe vera beta-hidroksi asit ve salisilik asit içerir. Bu da cildin nazikçe pul pul dökülmesine yardımcı olur. Elma sirkesi aynı zamanda doğal olarak peeling yapar ancak onu aloe gibi yatıştırıcı bir ajanla eşleştirmek faydalı olabilir. Potansiyel cilt tahrişini azaltmaya yardımcı olmak için elma sirkesini aloe vera gibi bir antienflamatuarla eşleştirmek harikadır.

Eğer elma sirkesi yoksa, şeker veya kahve telvesi gibi fiziksel bir soyucu ekleyebilirsiniz çünkü bu granüller döküntüleri nazikçe giderebilir ve yatıştırıcı aloe vera ile harika bir uyum sağlar.

Küçük bir kaseye iki yemek kaşığı aloe vera jeli dökün. Bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın. Makyajı temizlemek ve gözenekleri açmak için yüzünüzü ve boynunuzu ılık su ve yağsız bir temizleyici ile yıkayarak başlayın. Bu maskeyi cildinize parmaklarınızla uygulayın. Ardından beş dakika boyunca küçük dairesel hareketlerle cildinize nazikçe masaj yapın. Beş dakika sonra, yüzünüzü ılık suyla durulamadan önce maskeyi on dakika daha kurumaya bırakın. Yüzünüze soğuk su püskürtün ve ardından yumuşak bir havluyla cildinizi kurulayın.

Cildi Parlatmak İçin Aloe Vera ve Zerdeçal Maskesi

Cilt renginin solmasını hedeflemek için, bu parlatıcı zerdeçal maskesini hazırda bulundurmak isteyeceksiniz. Zerdeçalın ana bileşeni olan curcumin, serbest radikalleri nötralize etmekten hiperpigmentasyonu azaltmaya kadar pek çok cilt faydasına sahiptir. Aloe vera kendi başına bir koyu leke ilacı olduğundan, karışıma zerdeçal eklemek bu maskeye oldukça cildi parlatıcı bir destek sağlayabilir. Zerdeçal yok mu? Turunçgilleri kullanabilirsiniz. Yüksek C vitamini içeriği ile limon veya portakal cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olabilir.

Küçük bir kaseye bir yemek kaşığı aloe vera jeli dökün. İçine bir çay kaşığı zerdeçal ekleyin ve iyice karıştırın. Makyajı temizlemek ve gözenekleri açmak için yüzünüzü ve boynunuzu ılık su ve yağsız bir temizleyici ile yıkayarak işe başlayın. Bu maskeyi cildinize parmaklarınızla uygulayın. Ardından beş dakika boyunca küçük dairesel hareketlerle cildinize nazikçe masaj yapın. Beş dakika sonra, yüzünüzü ılık suyla durulamadan önce maskeyi on dakika daha kurumaya bırakın. Yüzünüze soğuk su püskürtün ve ardından yumuşak bir havluyla cildinizi kurulayın.

Nemlendirici Aloe Vera ve Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Kuru, pullanan ciltler için, hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı harikadır. Hindistan cevizi yağı, özellikle egzamadan muzdarip olanlar için cilt için harika bir doğal nemlendiricidir. Aloe vera jel ile eşleştirildiğinde, bir maskenin nemlendirici güç kaynağıdır. Ancak çatlaklar yaşıyorsanız dikkatli olun. Hindistan cevizi yağı, sivilceye eğilimliyseniz dikkatli şekilde kullanmalısınız.

Küçük bir cam kaseye üç yemek kaşığı aloe vera jeli dökün. İçine iki yemek kaşığı eritilmiş hindistan cevizi yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Makyajı temizlemek ve gözenekleri açmak için yüzünüzü ve boynunuzu ılık su ve yağsız bir temizleyici ile yıkayarak işe başlayın. Bu maskeyi cildinize parmaklarınızla uygulayın. Ardından beş dakika boyunca küçük dairesel hareketlerle cildinize nazikçe masaj yapın. Beş dakika sonra, yüzünüzü ılık suyla durulamadan önce maskeyi on dakika daha kurumaya bırakın. Yüzünüze soğuk su püskürtün ve ardından yumuşak bir havluyla cildinizi kurulayın.

Eşit Cilt Tonu İçin Aloe Vera ve Yoğurt Maskesi

Probiyotik var mı? Sadece cilt mikrobiyom araştırması açısından yüzeyi çizmiş olsak da, bilim akneyi ve akşam cilt tonunu azaltmak için umut verici görünüyor. Daha fazla nemlendirme desteği için aloe vera ile bu ortak mutfak malzemesini birleştirerek cilt sağlığına yararlı bazı faydalar sağladığını söylüyor.

Küçük bir cam kaseye iki yemek kaşığı aloe vera jeli alın. İçine bir yemek kaşığı yoğurt ekleyin ve iyice karıştırın. Makyajı temizlemek ve gözenekleri açmak için yüzünüzü ve boynunuzu ılık su ve yağsız bir temizleyici ile yıkayarak işe başlayın. Bu maskeyi cildinize parmaklarınızla uygulayın. Ardından beş dakika boyunca küçük dairesel hareketlerle cildinize nazikçe masaj yapın. Beş dakika sonra, yüzünüzü ılık suyla durulamadan önce maskeyi on dakika daha kurumaya bırakın. Yüzünüze soğuk su püskürtün ve ardından yumuşak bir havluyla cildinizi kurulayın.

Bir aloe vera yüz maskesini denemekle ilgileniyorsanız, muhtemelen mutfağınızda ihtiyacınız olan tüm malzemelere sahip olacaksınız. Cildinize herhangi bir yeni topikal uygulamadan önce dermatoloğunuza veya estetisyeninize danışmanız gerekir çünkü bazı insanlar aloe vera kullanırken alerji yaşayabilir. Yüzünüzde denemeden önce her zaman bir yama testi yapmalısınız. Herhangi bir tahriş belirtisi fark ederseniz, derhal durun ve etkilenen bölgeyi bol suyla durulayın.

Şu içeriği de okuyabilirsiniz: Aloe Vera ile Varis Tedavisi

Begonya Kadın Instagram: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx