Genel

İktisatta Dış Ticaret Açığı Ne Demektir?

Reklamlar

Son dönemde sıklıkla duyduğumuz kelimeler arasında yer alan iktisatta dış ticaret açığı ne demektir? Finansal konuları anlamak ve ekonomide kendini geliştirmek isteyenler açısından dış ticaret açığı bilinmesi gereken önemli bir konudur. Dış ticaret ülkelerde yapılan ticari faaliyetlerdeki ihracat anlamına gelmektedir.

İktisatta dış ticaret açığı ise yapılan ithalat ve ihracat toplamındaki dengenin bozulmasını ifade eder. Yurt dışından getirilen ürün ile hizmetlerin ülkede üretilen ürün ve hizmet satışlarından daha fazla olması demektir. Dengenin bozulmasından dolayı ortaya çıkan açık dış ticaret açığı olarak ifade edilir.

Dış Ticaret Açığının Nedenleri

İthalat gideri ihracat gelirinden yüksek olduğunda dış ticaret açığı oluşmaktadır bunun en önemli nedeni yerli üretim sorunudur.

Reklamlar
  • Yerli üretimin olmaması ya da az olması.
  • Ham madde ihracatı.
  • Döviz hareketliliği.
  • Değeri yüksek ürünlerin ihraç edilememesi.
  • Yerli üretim olmadığından dolayı dışa bağımlılık.
  • Yeraltı ve yer üstü kaynaklarının yeterli derecede kullanılmaması bu açığın temel nedenleridir.
Dış Ticaret Açığının Kapanması
Dış Ticaret Açığının Kapanması

Dış Ticaret Açığının Kapanması

Dış ticaret açığı nedir sorusunun cevabını aldıktan sonra nasıl kapanması gerektiği ile ilgili donanıma sahip olmak önemlidir. Dış ticaret açığının kapanabilmesi için öncelikli olarak yerli üretime ağırlık verilmelidir. Aynı zamanda yeraltı kaynaklarından çok daha iyi şekilde yararlanılmalıdır.

Yeni yeraltı kaynakları bulmak ve yerüstü kaynaklarının da kullanımına dikkat etmek açığın kapatılmasında etkilidir. Tüm bunların sağlanması durumunda ticaret açığı kapandığı gibi aynı zamanda ticaretin dengelenmesi de sağlanır. Dünya ticareti yakından takip edilerek ülkeler iyi bir pazar bulabilir.

Ayrıca ar-ge çalışmaları ile beyin gücünün önüne geçilerek ithal ürünlerini tasarlayanlar arttırılır. Yabancı yatırımcıları ülkeye çekmek ve proje bazında teşvik yapmak açığın kapanmasında uygulanabilecek yöntemler içerisindedir.

Dış Ticaret Açığı Hesaplama

İktisatta Dış ticaret açığı nedir sorusuna cevap arayan paralel olarak bu ticaret açığının nasıl hesaplandığına dair de bilgi edinmektedir. Açık ithalat ve ihracat toplamlarının dengesi ya da fazlası ile hesaplanır. Ülkelerin satın aldığı mal ve hizmet ile verilen hizmet ve ürünlere ödenen arasındaki denge dış ticarette açık ya da fazlalık olduğunu göstermektedir.

Reklamlar

Dış Ticaret Açığının Ekonomideki Sonuçları

Bir ülkede dış ticaret açığı nedir sorusuna cevap ararken ülke ekonomisindeki sonuçları da değerlendirilmelidir. Çünkü iktisatta dış ticaret açığının ekonomi üzerinde son derece ciddi sonuçları vardır en önemlisi parasal konulardır. Parasal konular aynı zamanda ticaret dengesinin durumunu belirleyen sebep ve sonuç olarak ifade edilir.

Örneklendirmek gerektiğinde döviz kuru lehe ya da aleyh olduğunda para birimi devalüe edildiğinde ülkeden ürünlerin satın alınması teşvik edilir ve bu durum ekonomik anlamda ülkeye etki eder.

İhracatçı bir ülkede para birimi diğerlerine göre değer kazanır çünkü ülkenin para birimi alınır. Aynı zamanda para birimi değer kaybetmeye başlandığında hedeflenen üretimi sahip olunduğu sürece ülkede daha ucuz olduğu için satın alma başlar.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx