PsikolojiSağlık

Beden Algısını Değiştirin! Vücudunuzla Barışmanın Yolları

Beden Algısını Değiştirme Yolları

Reklamlar

Beden algısı yaşamımızdaki pek çok şeyi etkileyen temel bir unsurdur. Hemen hemen herkes kendi beden imajıyla ve beden algısıyla mücadele eder. Gerçek bedeniniz veya şekliniz ne olursa olsun, vücudunuzda sizi rahatsız eden en az bir bölge olması ihtimali vardır. Vücudunuzla ilişkiniz çok büyük ve karmaşık bir konudur, ancak onu değiştirmeye ve geliştirmeye başlayabileceğiniz birçok pratik, uygulanabilir yol vardır. Beden algısını değiştirmek için bu önerilerimizi dikkate alabilirsiniz. Bu öneriler aslında gündelik hayatta fark etmediğimiz şeylerdir ve uygulanması gayet basit tekniklerdir.

Kendinizin en büyük düşmanınız olduğunu kabul edin

Kimsenin cildinizi sizin gördüğünüz gibi görmediğini unutmayın. Aslında kendinize, başka birinin sizi yargılayacağından çok daha sert davranıyorsunuz. Başka hiç kimse vücudunuzu sizin gördüğünüz gibi görmez. Başka hiç kimse sizin kadar acımasız veya vücudunuza karşı eleştirel değildir. Bu şaşırtıcı derecede özgürleştirici bir farkındalık olabilir.

Beden algısını değiştirmek için kendinizi affedin
Beden algısını değiştirmek için kendinizi affedin

Beden algısını değiştirmek için kendinizi affedin

Beden algısı çoğu insan için kaygan bir zemin olabilir. Diyetinizde veya egzersiz rutininizde veya vücudunuza davranış şeklinizde bir hata yaparsınız ve “Sanırım şimdi her şey mahvoldu, bu yüzden denemeyi bırakabilirim” diye düşünürsünüz. Bunun gerçekten yararsız bir düşünce olduğunu söylemeye gerek yok. Geçmişte vücudunuza kötü davrandıysanız, bu ona kötü davranmaya devam etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Sağlıksız davranışlarınız için kendinizi affedin ve ilerlemek için daha sağlıklı, daha olumlu seçimler yapmaya odaklanın.

Reklamlar

Sağlam bir temel oluşturun

Bu kulağa basit gelebilir, ancak vücudunuz hakkında daha iyi hissetmenin en iyi yollarından biri ona iyi bakmaktır. İşte yapabileceğiniz en önemli şeylerden bazıları…

Egzersiz yapmak bedeninizin iyi hissetmesini sağlar. Bu mutlaka kilo vermekle ilgili değildir. Bu, vücudunuzu gerçekten zevk aldığınız bir şekilde hareket ettirmenin bir yolunu bulmakla ilgilidir.

İyi ve sağlıklı yiyecekler tüketin. Ne yediğinizin yanı sıra nasıl yediğiniz konusunda da bilinçli olun. Kendinize sağlıklı ve lezzetli yemekler hazırlamak için zaman ayırın veya sizin için sağlıklı ve iyi yemekler yaptırın. Yemek yerken yavaşlayın ve gerçekten yemeğinizin tadını çıkarın.

Bunun dışında bolca su için. Kaliteli şekilde uyuyun ve stresi azaltmak için aktif adımlar atın.

Reklamlar

Bunların hepsini zaten biliyorsunuz, ancak büyük olasılıkla bunları gerçekten yapmıyorsunuz. Bu temel araçların gücü hafife alınamaz. Vücudunuzla olan ilişkiniz üzerinde gerçekten büyük bir etki yaratabilirler.

Vücudunuzu şımartın
Vücudunuzu şımartın

Vücudunuzu şımartın

Temel bilgilerin ötesinde, en son ne zaman vücudunuz için gerçekten nazik ve şımartıcı bir şey yaptınız? En son ne zaman yavaşladınız ve vücudunla gerçekten bağlantı kurmak ve ona iyi davranmak için çaba harcadınız? Çoğu insan gibiyseniz, bir cevap düşünmek utanç verici derecede zordur. Ama vücudunuza ne kadar iyi davranırsanız, o kadar iyi hissedeceksiniz. 

Vücudunuzu şımartmak için bir masaj yaptırın veya bir spaya gidin. Küvete sıcak su doldurun, sevdiğiniz kokulardaki aromaterapi yağlarından ekleyin. Hatta en sevdiğiniz kitabı ve içeceği alarak kendinizi şımartın. Ardından evde kendinize muhteşem bir cilt bakımı maskesi yapabilirsiniz. Doğada uzun bir yürüyüşe çıkın. Şık ve hoş vücut losyonları veya yağları ile kendinizi şımartın. Kişisel bir fitness eğitmeni ile çalışmaya başlayın. Kendinize yakışan ve kendinizi iyi hissettiren giysiler satın alın. Haberleri izlemeyin ve gazeteleri okumayın.

Medyadaki güzellik algısına karşı dikkatli olun

Her gün aynı türden vücutların görüntüleri üzerimize yağıyor. İnce, beyaz, sağlıklı ve seksi kadın ve adamlar. Bedenlerin maruz kaldıklarımızdan sonsuz derecede daha çeşitli olduğunu rasyonel olarak anlasanız bile, yine de vücudunuzun da öyle görünmesi gerektiğine dair bilinçaltı beklentiler geliştirmeye başlarsınız. Hayatınızın geri kalanını bir mağarada yaşamak istemiyorsanız, bu “ideal” beden algısını tüm medyada görmekten kendinizi alamayacaksınız. Ancak Instagram hesaplarını takip etmeyi bırakabilir, dergi satın almayı bırakabilir ve aktif olarak kendinizi kötü hissettiren ünlü fotoğraflarına bakmayı bırakabilirsiniz.

Diğer insanların bedenlerine iltifat edin
Diğer insanların bedenlerine iltifat edin

Diğer insanların bedenlerine iltifat edin

Gününüzü sürdürürken, diğer insanların bedenlerinde iyiliği ve güzelliği aramak için zaman ayırın. Onlara içinizden iltifat edin. Dediğim gibi, vücut imajımız söz konusu olduğunda kendimizin en kötü düşmanlarıyız, bu yüzden başka insanların vücutlarındaki güzelliği kendi vücudunuzdan çok daha kolay bulmanız çok daha kolay. Bu güzelliği arama eylemi, doğal olarak çeşitliliği takdir etmeye başlamanıza ve insan vücuduna karşı daha nazik bir zihniyet geliştirmenize yardımcı olur.

Vücudunuzla konuşun

Bedeninizle olan ilişkinizi değiştirmek için en sevdiğim araçlardan biri bedeninizle konuşmaktır. Gün boyunca onunla konuşun. Ona iltifat edin. Bedeninizle ilişkinizi değiştirmeye çalıştığınız gerçeği hakkında konuşun. Kendinizi vücudunuza hakaret ederken yakalarsanız, ‘Beşe Bir Bedenle Konuşma Kuralı’ adlı bir egzersizi deneyin. Kendinizi beden algısıyla bedeniniz hakkında olumsuz bir şey söylerken yakaladığınız her an, kendinizi o anda durmaya ve bedeniniz hakkında beş olumlu şey söylemeye zorlayın. Bu teknik, on yıllardır romantik ilişkilerin nasıl yürüdüğünü araştıran iki araştırmacı Gottmans’ın çalışmalarından ilham alarak tasarlandı. Sağlıklı, kalıcı ilişkilerin her bir olumsuz için beş olumlu ifade dengesi olduğunu buldular. Aynı dengeyi vücut konuşması için de kullanıyorum.

Vücudunuza sarılın
Vücudunuza sarılın

Vücudunuza sarılın

Vücudunuzla rahat değilseniz, ona dokunmaktan kaçınmak için çok çaba sarf edebilirsiniz. Ancak bu yalnızca vücudunuzda bir sorun olduğu fikrini güçlendirir. Bunun yerine, vücudunuza günlük olarak dokunmayı deneyin. Duşta biraz daha zaman ayırın veya losyon sürün. Bazı kendi kendine yapılacak masaj tekniklerini öğrenin. Onunla konuşurken ellerinizi vücudunuzun üzerine koyun ve bedeninize sarılın.

Şükür listesi yapın

Şükür bugünlerde biraz moda bir kelime, ancak çoğu insan bunu vücutlarına uygulamıyor. Her sabah veya akşam birkaç dakikanızı vücudunuzla ilgili neye minnettar olduğunuzu düşünerek geçirmeyi deneyin. Örneğin, belki gerçekten sevimli ayak parmaklarınız var. Ya da belki de hiç hareketlilik sorunu yaşamadığınız için şükrediyorsunuz. Günlük olarak şükran pratiği yapmak, vücudunuzla olan ilişkinizin sadece vücudunuzun nasıl göründüğüyle ilgili olmadığını anlamanıza yardımcı olur. Aynı zamanda vücudunuzun sizin için günlük olarak yaptığı her şeyle de ilgilidir.

Bedeninize saygı duyun
Bedeninize saygı duyun

Bedeninize saygı duyun

Vücudunuzla mükemmel bir ilişki kurmanıza gerek yok. Vücudunuzla olan ilişkinizin bir mücadele olduğu gerçeği konusunda dürüst olmak sorun değil. Güvensizliklerinizi, hayal kırıklıklarınızı, korkularınızı ve kötü günlerinizi kabul etmekte sorun yok. Mükemmelliği hedefiniz yapmak yerine çabayı düşünün. Kaçınılmaz olarak karşılaşacağınız zor zamanlarda bile, vücudunuzla ilişkinizi geliştirmek için aktif ve sürekli bir çaba gösterebilirseniz, yüzde 100 özgüven beklentisiyle bu yola girmekten çok daha başarılı olacaksınız. 

Beden algısını değiştirmek için yazdığımız yazıyı beğendiyseniz, Bi̇polar Bozukluk Nedi̇r? adlı yazımızın da faydalı olacağını düşünüyoruz.

Bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx