Beslenme

Midyenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Reklamlar

Çok sevilen deniz ürünlerinden biri olan midyenin faydaları ve zararları nelerdir, midyenin kalorisi ve besin değeri nedir birlikte ele alacağız. Midye oval bir görüntüsü olan deniz ürünüdür. Denizlerde kayalıkların arasında yaşamlarını sürdürürler. Deniz canlısı olan midyenin tadı doğal olarak hafif tuzludur. Genellikle başlangıcı ve kış aylarında tüketildiğinde daha lezzetli olduğu söylenir. Ülkemizde daha çok ege bölgesinde üretilmektedir. Sokak kültürlerimiz arasında da önemli yer tutan bir midyenin faydaları ve zararları nelerdir ele alalım.

Midyenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Genellikle İzmir’de daha çok üretilen midye, bazı kişiler tarafından pek sevilmemektedir ve tüketilmesinin günah olduğu düşünülmektedir. Ama midyenin çok bilinmeyen faydaları da vardır. En önemli özelliklerinden birisi de içinde ve B12 vitaminleri bulunmasıdır. Ayrıca midye inorganik bileşikler arasında yer alan çinko, manganez, potasyum, fosfor gibi mineralleri bulunur. Bu nedenle vücudumuz için mineral deposudur. Midye çeşitleri genel olarak zebra midyesi, tarak midyesi, dev midye, denizkulağıdır. Ancak yararı olsa da yararlarının dışında denizlerdeki atıklardan dolayı kirlenmiş denizlerden toplanan midye insan sağlığı için bir tehdittir. Midye temiz denizlerde üretilmelidir, temiz denizlerde üretilen midyenin kalorisi ve besin değeri nedir, bu şekilde merak edilen soruların yanıtı için yazımızı okumaya devam edin.

Midyenin Kalorisi ve Besin Değeri
Midyenin Kalorisi ve Besin Değeri

Midyenin Kalorisi ve Besin Değeri

Midyenin temiz olup olmadığından emin olamayan bazı kişiler midye yemekten çekinirken, bazı kişiler de yemeye doyamazlar. Peki midyenin kalorisi ve besin değerleri nedir, aşağıda paylaşacağız. Midye besininin 100 gramında 86 kcal kalori bulunduğu ve ayrıca besinin 1 porsiyonunda yani 90 gramlık miktarında 78 kalori bulunmaktadır. Besin değerleri ise 100 gram midyede şu şekildedir:

Reklamlar
 • Karbonhidrat: 3,6 g
 • Lif: 0,0 g
 • Protein: 14,7 g
 • Yağ: 1,0 g
 • Kolesterol: 65.0 mg
 • A Vitamini: 54.0 IU
 • C Vitamini: 0.0 mg
 • Potasyum: 204.0 mg
 • Kalsiyum: 44.0 mg
 • Demir: 3.3 mg

Midyenin Faydaları Nelerdir?

Midye faydalı bir deniz ürünüdür. Vitamin ve mineral bakımından zengindir. İçinde az miktarda yağ bulunur. Diğer et ürünlerinden daha sağlıklıdır. Ancak hijyen kurallarına uygun yetiştirilmelidir. Hijyenik ortamda yetişmiş midyenin çok faydası vardır.

Midyenin Faydaları

Vücut için gerekli demiri barındırır

Vücudumuzun günde 10-15 mg demire ihtiyacı vardır. Midyenin 100 gramında 3.31 gram demir bulunmaktadır. Yani midye demir açısından oldukça zengindir. Vücudumuz yeterli miktarda demir alamazsa; baş ağrısı, sinirlilik hali, yorgunluk gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Demir eksikliği ileri seviyeye çıktığında ise baş ağrısı, sinirlilik hali, yorgunluk gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Midye, içeriğindeki demir miktarıyla demir ihtiyacınızın bir kısmını sağlar.

Protein desteği sağlar
Protein desteği sağlar

Protein desteği sağlar

Vücudumuza gerekli olan bir diğer bileşen de proteindir. Protein; kasların beslenmesini sağlar, su dengesinin korunmasına yardımcı olur, hormon ve enzimlerin sentezlenmesi gibi önemli faaliyetleri gerçekleştirir. Proteinler vücudun içinde ve dışında bulunur. Özellikle deri, kıl, tırnak gibi bölgelerde bulunmaktadır. Dışarıdan hayvansal kaynaklı proteinleri alırız. Bunların içindeki yağ miktarı yüksektir bu da kolesterol yüksekliğine neden olabilir. Midyenin yağ miktarı oldukça azdır. Yağ miktarının az olması insan sağlığı için faydalı bir protein kaynağı yapmaktadır. Tabi midyenin hijyenik olduğuna eminseniz.

A, C ve B12 vitamini içerir

Kadınlar ve erkeklerin ihtiyacı olan C vitamini miktarı farklılık göstermektedir. Midyede yüksek miktarda C vitamini bulunur. Bu da günlük ihtiyacı karşılamak için yeterlidir. C vitamininin en önemli faydaları; kan akışını düzenlemesi ve damar duvarını güçlendirmesidir. B12 ise vücudumuzdaki gerçekleşen faaliyetler için olmazsa olmazlardandır. Vücudumuzun dinç ve enerjik olmasını sağlar. Midye tükettiğinizde ihtiyacınız olan B12 vitamini fazlası ile karşılanır. B12 eksikliği olması halinde kalp çarpıntısı görülür. A vitamininin vücuda faydaları; göz sağlığına iyi gelmesi ve bağışıklık sistemine olumlu etkileri olmasıdır. Midyenin bir porsiyonunda yaklaşık 72 mikrogram A vitamini bulunmaktadır. Bu da günlük A vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yeterlidir.

Reklamlar

Omega 3 bakımından zengindir

Midye; Omega-3 bakımından zengindir. Balık gibi omega-3 açısından zengin deniz canlılarından birisidir. Omega-3 vücudumuzda üretilmez dışarıdan alınması gerekir. Fakat vücudumuz için olmazsa olmaz bir yağ asididir. Omega-3 beyin, göz ve derinin yapısal ögelerinden biridir. Bu nedenle düzenli olarak Omega-3 içeren besinler tüketmeliyiz. Balık, midye gibi denizde yaşayan çoğu canlı omega-3 açısından zengindir. Fakat vücuda fazla omega-3 alınması içeriğindeki yağ miktarı ile kolesterolü tetikleyebilir. Aşırıya kaçılmaması oldukça önemlidir.

Tiroit bezlerinin doğru çalışmasına yardımcı olur

Tiroit bezlerini vücudumuz için çok önemlidir. Çünkü vücudumuza gerekli olan hormonların üretilmesini ve metabolizmanın gelişmesini sağlar. Eğer tiroitleriniz düzgün çalışmıyorsa vücudumuzun bağışıklık sistemi zayıflar ve kendinizi yorgun hissedersiniz, saç dökülmesi ve kas ağrıları görülür. Mideye selenyum bakımından zengin olduğu için tiroit bezlerinin doğru çalışmasını sağlar ve vücudun ihtiyaçlarını karşılar.

Karbonhidrat ile enerjiyi arttırır

Yemek yediğimizde kendimizi daha enerjik hissetmemizin nedeni karbonhidrat alımımızdır. Karbonhidratlar ile vücudumuzun enerji ihtiyacı karşılanır. Ayrıca karbonhidrat, beyin ve sinir sistemi fonksiyonları üzerinde de etkilidir. Midyenin mavi ve pişirilmiş halinin ikisinin de karbonhidrat içeriği yüksektir. Bu sayede midye tükettiğinizde enerjiniz artacaktır.

Afrodizyak etkisi vardır

Çok araştırılan bir diğer konu da midyenin enerji verdiği için cinsel gücü arttırıp arttırmayacağıdır. Ayrıca midye afrodizyak cinsel istek uyandırıcı ve arttırıcı maddedir. Bu etkinin gerçek olup olmadığı ile ilgili çok sayıda araştırma yapılmıştır. Ve araştırmalar sonucu böyle bir etkisinin olduğu, bunun nedeni de içindeki çinko olduğu anlaşılmıştır. Çinko; libido arttırıcı ve progesteron hormonunu arttıran maddedir. Fazla çinko alınması halinde cinsel istek artar. Fakat fazla alımı erkeklerde tam tersi iktidarsızlığa neden olabilir. Kontrollü şekilde tüketilmesi çok önemlidir.

Midyenin Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Midyenin Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Midyenin Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Taze mideye tüketmeli, aksi halde midye tüketmemelisiniz çünkü zehirlenebilirsiniz. Peki midyenin taze olduğunu nasıl anlarız gelin birlikte ele alalım.

 • Taze olan midye dış kabuğundan anlaşılır. Dış kabuğunun düzgün ve temiz olması gerekir. Eğer midyenin dış kabuğu pis ise ve bu şekilde tüketilirse kabukta bulunan zararlı bakteriler hastalıklara sebep olabilir.
 • Midye canlı bir renge sahip olmalıdır. Midye dolmanın rengi soluk görünüyorsa midyeniz bozulmuş olabilir. Eğer midye dolma şeklinde almadıysanız da taze olup olmadığını anlamak için kabuğunun kapalı olmasına dikkat edin.
 • Dondurulmuş midye alırken dikkat etmeniz gereken diğer hazır gıdalardaki gibi son kullanma tarihidir.

Midyenin Zararları Nelerdir?

 • Midye denizlerde filtreleme görevini üstlenir. Bu nedenle içinde zararlı maddeler olabilir ve insan sağlığını olumsuz etkileyebilir.
 • Ve midyenin iyi pişmesi çok önemlidir. İyi pişmemesi durumunda bakteriler yaşamaya devam eder ve bağırsak fonksiyonlarının bozulmasına neden olur.
 • Sağlıklı kişilerde bakteri veya toksinlerin oluşturduğu hasarları onarır, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için aynı etki söz konusu değildir. Yaşlı ve hasta kişiler için bakteri ve toksinler ölümcül etkilere sebep olabilir.
 • Midye alerjisine de çok sık rastlanmaktadır. Midye alerjisi olan kişilerde tüketilmesi sonucunda mide kramplarına neden olabilir.
 • Midye kaya canlısı olduğu için denizin dibindeki cıva ve kurşun gibi ağır metalleri içinde tutabilir. Bu durum kansere neden olabileceği için midye tüketimi risklidir.
 • Midyenin fazla yenmesi şeker hastalığı, kalp ve damar rahatsızlıklarına sebep olabilir.
 • Midyenin taze olması çok önemlidir. Aksi halde gıda zehirlenmesi yaşanabilir.
 • Hamile kadınların midye yemesi tavsiye edilmez. Çünkü zehirlenmesi durumunda bebek olumsuz etkileyebilir. Çok canı isterse tadımlık yiyebilir. Fazlası olumsuz sonuçlara neden olabilir.

İlginizi çekebilir: Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

YouTube Adresimiz: https://www.youtube.com/@begonyakadin

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx