Pratik Bilgiler

Rutubet Neden Olur? Duvardaki Rutubet Nasıl Giderilir?

Reklamlar

Evde rutubet neden olur sorusu, evlerinde rutubet ile mücadele etmek durumunda kalan birçok insan tarafından sorulan kritik bir sorudur. Havadaki su buharı olarak bilinen rutubet, ortamın ve ortamda bulunan bireylerin zarar görmesine neden olan olaylardan bir tanesidir. Öyle ki rutubet nedeniyle pek çok insan çeşitli sağlık sorunları yaşamakta ve bu nedenle kendilerini iyi hissetmemektedir.

Rutubetin olumsuz etkilerinden dolayı ortamın rutubetten arındırılması gerekmekte olup bu konuda akıllıca çözümler denenmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere bir evde nem oranının %40-50’lerden daha fazla olması, ortamda bulunan bireylerin çeşitli sorunlar ile karşı karşıya gelmesine sebebiyet vermektedir. Rutubet neden olduğu hastalıklar içerisinde alerji ve romatizma gibi gündelik hayatın zorlaşmasına neden olan sağlık sorunları bulunmaktadır. Bu sorunlar nedeniyle rutubetten kurtulmak gerekmekte olup bu konuda akıllıca çözümler bulabilmek adına rutubetin ne olduğunu bilmek gerekir.

Rutubet Neden Olur ? Rutubet Nasıl Önlenir ?

Terleme ve Yoğuşma Nedir?

Terleme ve yoğuşmanın ne olduğu, rutubet kavramının anlaşılabilmesi adına çok önemlidir. Bu bağlamda terleme, havanın içerisinde bulunan su buharının temas ettiği yüzeyin sıcaklığının, yoğuşma noktası altına düşmesi sonucu meydana gelmektedir. Su buharı yapı elemanları üzerinde yoğunlaştığı zaman terleme meydana gelmektedir.

Reklamlar

Yoğuşma ise yapı elemanları içerisinde bulunan su zerrecikleri olarak ifade edilebilmektedir. İlk başta gözle görülemedikleri için fark edilmeleri zordur. Yapı elemanları içerisinde yer alan su zerreciklerinin kuruması ya da yapı elemanları tarafından dışarı atılması, sorunun herhangi bir tehlikeye meydan vermediğini ifade eder.

Rutubet Nedir ve Neden Olur?
Rutubet Nedir ve Neden Olur?

Rutubet Nedir ve Neden Olur?

Rutubet, son dönemlerde pek çok insan tarafından sorun olarak görülen olaylardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Peki ama rutubet tam olarak nedir, tabanda ve tavanda rutubet neden olur? Bu iki soru, rutubetin anlaşılabilmesi ve rutubetle mücadele edilebilmesi adına çok önemlidir.

Bilindiği üzere yapılarda çeşitli nedenlerden ötürü su buharı birikebilmekte ve bu su buharı hem yapıya hem de ortamda bulunan insanlara zarar verebilmektedir. Bir ortamda bulunan canlıların terlemesi ya da nefes alması gibi nedenlerden ötürü ortamdaki rutubetin arttığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra izolasyonu profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmemiş yapılarda, dışarıdaki soğuk ya da yağmur suları yapı malzemelerine nüfuz etmekte ve yapının yalıtımı iyi olmadığı için yapılardaki terleme ortamın içerisine doğru ilerlemektedir. Bu durumda duvarlarda ıslaklık ve küf ile kötü kokunun meydana geldiği görülür. Bu durum rutubet olarak adlandırılmaktadır ve rutubet yapının zarar görmesine neden olmaktadır. Duvarlarda meydana gelen bu durum tavanlarda da oluşabildiği için pek çok insan tavanda rutubet neden olur sorusunu sorarak konu ile ilgili detaylı bir şekilde araştırma yapmaktadır.

İlginizi çekebilir: Küf Neden Olur

Reklamlar

Tavanda Rutubet Neden Meydana Gelir?

Rutubetin oluşmasında genellikle izolasyon devreye girmekte olup izolasyonun olmadığı ya da profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmediği ortamlarda rutubet sorunu baş göstermektedir. Bu bağlamda tavanda rutubet neden olur sorusu kapsamında verilebilecek cevap içerisinde kritik faktörün izolasyon olduğunu ifade etmek gerekmektedir.

Tavandaki izolasyon yeterli derecede olmadığında, özellikle çatı katında oturan bir kişi, yağmur yağdığında ya da havanın soğuk olduğu durumlarda tavandan su buharının yapı içerisine girdiğini fark etmektedir. Bu durumda tavanda rutubet meydana gelmekte olup ortamda yaşayan bireylerin çeşitli sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. İzolasyon kaynaklı rutubetin yalnızca tavandan değil pencere ve duvarlardan da geldiği görülmektedir. Bu bağlamda çeşitli çözümlerin gerçekleştirilmesi gerekmekte olup bu sayede kısa sürede rutubet sorunundan kurtulmak olanaklıdır.

Evde Rutubet Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Evde Rutubet Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bir ortamda rutubet neden olur sorusunun yanı sıra, rutubet olup olmadığını anlamanın pek çok yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi, ortamda kesif bir kokunun bulunup bulunmadığına dikkat etmektir. Rutubetli bir ortamda genellikle çok yoğun ve ağır bir koku bulunmakta olup bu koku bireylerin zarar görmesine neden olmaktadır.
Bunun yanı sıra rutubetli ortamlarda duvar ya da tavanda küfler meydana gelmektedir. Öte yandan yine duvar ya da tavanda bir ıslaklık oluşmakta olup bu durum, ortamda rutubet bulunduğunu ifade etmektedir. Bir kişi, yaşadığı ortamda rutubet olup olmadığını bu unsurlar üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde anlayabilmektedir.

Rutubetin Zararları Nelerdir?

Rutubetin ne tür zararları olduğunu bilmek rutubetli duvar nasıl kurutulur sorusu kapsamında akıllıca çözümlerin hızlı bir şekilde alınmasını olanaklı hale getirir. O halde rutubetin zararlarını genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

  • Rutubetin meydana getirdiği koku oldukça ağırdır ve bireylerin yaşam kalitelerini olumsuz bir şekilde etkiler.
  • Malzemeler su tutmaya başladıklarında yapıların izolasyonları zarar görür.
  • Yapı malzemelerinin içerisinde bulunan suyun donma ve erime gibi olayları yaşaması, malzemede çeşitli çatlaklar oluşmasına neden olur.
  • Yapılardaki nem; bakteri, küf, mantar gibi mikrobiyolojik aktivitelerin oluşmasına ve ortamda havanın bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenerek bireylerin sağlıklarının tehlikeye girmesine sebebiyet verir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen rutubet zararları, rutubetli alanlarda hızlı bir şekilde çözüm bulunmasını ve rutubetin giderilmesini zorunlu kılmaktadır. Peki duvardaki rutubet nasıl giderilir, bu konuda hangi adımları atmak gerekir?

Duvardaki Rutubet Nasıl Yok Edilir?
Duvardaki Rutubet Nasıl Yok Edilir?

Duvardaki Rutubet Nasıl Yok Edilir?

Duvar terlemesine pratik çözüm, bu sorun ile baş başa kalan insanlar tarafından merak edilen hususların başında yer almaktadır. Rutubetin giderilebilmesi noktasında aşağıdaki çözümlerin uygulanabileceğini ifade etmek gerekir:

  • Rutubetin kaynağının doğru ve profesyonel bir şekilde tespit edilmesi, rutubetin önlenebilmesi noktasında atılması gereken ilk adımdır.
  • Yapının izolasyonun profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. İzolasyon rutubet konusunda en akıllıca ve kalıcı çözümlerden bir tanesidir.
  • Pratik çözüm bağlamında evin sık sık havalandırılması gerekir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen çözüm yolları ile birlikte yapıdaki rutubet giderilebilmekte olup bu sayede ortamda bulunan bireylerin çok daha kaliteli bir yaşantı içerisinde olması olanaklı hale gelmektedir.

Rutubet Neden Olur? Duvardaki Rutubet Nasıl Giderilir? adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca, Küf Neden Olur? Duvardaki Küf Nasıl Temizlenir? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bizi YouTube kanalımızdan takip etmeyi unutmayın!

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx