Pratik Bilgiler

Küf Neden Olur? Duvardaki Küf Nasıl Temizlenir?

Reklamlar

Duvardaki küf neden olur sorusu, ortamda küf ile baş etmek zorunda kalan ve bu durumdan rahatsız olan birçok insan tarafından sorulmaktadır. Fakat belirtmek gerekir ki bir ortamda küf yalnızca duvarda meydana gelmez. Tavanda da küfün oluştuğunu ve yapı malzemeleri ile insan sağlığına çeşitli zararlar verdiğini ifade etmek gerekmektedir. Bu bağlamda hem duvarlar hem de tavandaki küflerle etkili bir şekilde mücadele etmek çok önemlidir.

Küf ile nasıl mücadele edilebileceğine dair detaylı bir şekilde cevap verebilmek adına ilk önce küfün ne olduğu ve hangi alanlarda ortaya çıktığını ve küfün ne gibi etkilere neden olduğunu belirtmek gerekmektedir. Peki küf nedir ve küfün meydana getirdiği hastalıklar nedir?

Duvardaki Küf Nasıl Temizlenir ?

Küf Nedir?

Küf, temelde yapı alanlarındaki mikroorganizmalar olarak bilinmekte olup zeminin leke içerisinde kalmasına sebebiyet vermektedir. Bu durum hem kokusu hem de görüntüsü itibari ile ortama zarar vermekte ve insan sağlığının da olumsuz bir yönde ilerlemesine neden olmaktadır. Bu bağlamda evde küf nasıl önlenir sorusu, ortam ve insan sağlığı açısından kritik öneme sahip bir sorudur. Peki bir evde küf neden meydana gelir?

Reklamlar
Evde Küf Neden Olur?
Evde Küf Neden Olur?

Evde Küf Neden Olur?

Bir ortamda küfün oluşabilmesi noktasında pek çok faktör ön plana çıkmaktadır. Bu faktörlerin her biri küf oluşumuna etkide bulunabilmekte olup yapı malzemelerinin zarar görmesine sebebiyet verebilmektedir. Tavanda ve duvarda küf neden olur sorusu bağlamında aşağıdaki gibi genel bir sıralama yapılması olanaklıdır:

 • Tavan ve duvarların yüzeyinin nemli bir şekilde kalması
 • Tesisat ile ilgili yapı malzemeleri içerisinde su sızıntılarının oluşması
 • Yapının yalıtım eksikliğinin bulunması
 • Rutubetin giderilmemesi ile duvar ile tavanların küflenmesi

Yukarıdaki faktörlerin her biri duvar ile tavanlarda küf oluşumunu tetiklemekte, bu durum yapı malzemesinin ve insan sağlığının zarar görmesine neden olmaktadır. Bu nedenle doğru ve akıllıca çözümler ile duvar ile tavandaki küflerin giderilmesi gerekir.

İlginizi çekebilir: Rutubet Neden Olur

Duvarda Küf Neden Olur?

Duvar ve tavanlardaki küflerin oluşum nedenlerini birbirine oldukça benzerdir. Duvarda küf neden olur sorusu bağlamında pek çok faktör sıralanabilmektedir. Bilindiği üzere yapı malzemelerindeki rutubetin önlenmemesi küf oluşumunu tetikleyebilir. Yapı malzemelerinden gelen su sızıntıları, tesisat ile ilgili sorunların var olması, yalıtımın profesyonel bir şekilde yapılmaması gibi hususların her biri duvarda rutubet ve sonrasında küf oluşumuna neden olabilmektedir. Yapı malzemelerindeki küfün zararlarından dolayı uygun çözümler ile sorunun hızlı bir şekilde giderilmesi gerekmekte olup bu husus insan sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Reklamlar
Duvarda Küfün Zararları Nelerdir?
Duvarda Küfün Zararları Nelerdir?

Duvarda Küfün Zararları Nelerdir?

Duvarda meydana gelen küflerin hem yapı malzemesi hem de insan sağlığı açısından pek çok olumsuzluğu bulunmakta olup bu olumsuzluklar genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Küf nedeniyle yapı malzemeleri zaman içerisinde çeşitli sorunlar yaşayabilir.
 • Küfe alerjisi olan bireylerin konforlu bir şekilde yaşantılarını sürdürmesi engellenir.
 • Ortamda bulunan kötü koku, kişilerin temiz bir hava almasını engeller.
 • Yapıların yalıtımları zarar görür.

Duvarda meydana gelen küfün zararları genel olarak yukarıdaki gibi sıralanabilmekte olup her bir madde hem ortamın hem de ortamda bulunan bireylerin durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olmaktadır.

Tavanda Küf Neden Olur?

Tavanda küf neden olur sorusunun yanıtı olarak, küf oluşumunda yapı ile ilgili faktörler devreye girmekte olup bu faktörler, ortamda ağır bir konunun bulunmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda tavanda küf oluşumunda tavandaki yapı malzemesinden su sızıntılarının gelmesinin etkili olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra izolasyonun gerektiği gibi yapılmaması, tavandaki küf ve ağır bir koku oluşumunu tetiklemektedir. Küfün pek çok soruna neden olabildiğini daha önce ifade etmiştik. Peki küf ne gibi hastalıklara sebep olur? Küfü önlemek için ne yapılmalı?

Küf Ne Gibi Hastalıklara Yol Açar?

Küfün yol açtığı birçok hastalık bulunmakta olup bu hastalıklardan bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Hırıltılı solunum
 • Öksürük
 • Astım
 • Nefes darlığı
 • Alerjik rinit
 • Atopik dermatit
 • Konjunktivit

Yukarıdaki gibi sıralanabilen bu hastalıklar, ortamda küf ile tetiklenebildiği için evde küf nasıl önlenir sorusunun çok önemli olduğunu ifade etmek olanaklıdır.

Duvardaki Küfü Temizlemek İçin Ne Yapılmalı?
Duvardaki Küfü Temizlemek İçin Ne Yapılmalı?

Duvardaki Küfü Temizlemek İçin Ne Yapılmalı?

Küfün oluştuğu alanlardan bir tanesi, bilindiği üzere duvarlardır. Duvarlarda meydana gelen ve estetik açıdan da çeşitli sorunların oluşmasına neden olan küfün temizlenmesi adına uygulanabilecek yöntemlerden bazıları şu şekildedir:

 • Küfün temizliği için basit çözümlerden bir tanesi, mikrofiber bezle küf bulunan alanın derinlemesine temizlenmesidir. Bu noktada bezin ıslak olmamasına ayrıca bir özen gösterilmesi gerekir. Aynı bölge için zımpara işlemi ve ardından çamaşır suyu ya da asitik içerikli leke çıkarıcılar ile temizleme işlemi gerçekleştirilmektedir. Fakat bu temizlik, kimyasal madde ile gerçekleştirildiğinden bireyin sağlığından çeşitli olumsuzlukların meydana gelmesine neden olabilir.
 • Doğal çözümler de bulunmakta olup çay ağacı yağı ya da sirkenin küflü bölgeye yedirilmesi ile birlikte küf sorunu giderilebilmektedir.
 • Profesyonel çözümler kapsamında yapının izolasyonun profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi de olanaklıdır.

Sunulan çözümlerden herhangi biri uygulanabilir olsa da izolasyon konusuna ağırlık verilmesi önerilmektedir.

Küfü Önlemek için Ne Yapılmalı?

Küfü önlemek için ne yapmalı sorusu, küfün önlenebilmesi ve ortamın yaşanabilir bir düzeye gelmesi adına çok önemlidir. Küfün önlenebilmesi noktasında aşağıdaki adımların atılabileceğini ifade etmek gerekir:

 • Ortamın her gün düzenli olarak havalandırılması, ortamdaki nemin gitmesini sağlayacaktır.
 • Çiçek ve bitkiler nem oluşturduğu için camlara yakın bir şekilde konumlandırılmalıdır.
 • Penceresiz odalarda hava akışının sağlanabileceği montaj sistemi yapılmalıdır.
 • Yapının izolasyonu profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Sıralanan önlemlerin her biri, küfün oluşumunu engelleme adına oldukça önemlidir. Evde küf nasıl önlenir sorusu kapsamında yukarıdaki adımların sırası ile uygulanabileceğini ve bu sayede ortamın çok daha yaşanabilir bir düzeye geleceğini belirtmek mümkündür.

Küf Neden Olur? Duvardaki Küf Nasıl Temizlenir? adlı yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Bunun yanı sıra, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır? adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

Ayrıca, bizi YouTube’dan da takip edebilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx