Cilt Bakımı

Nar Sabunu Nedir? Nar Sabunu Nasıl Kullanılır?

Nar Sabunu Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Nar sabunu sağlığa, cilde, saçlara ve vücuda faydaları ile biliniyor. Kuran-ı Kerim’de kutsal bir meyve olarak bahsediliyor. Bu da, narın muhteşem faydalarını işaret ediyor. Nardan yapılmış sabun da en az meyve kadar yararlı özellikler sergiliyor. Bu yazımızda nar sabunu fiyatı nedir, nar sabunu ne i̇şe yarar, nar sabunu faydaları nelerdir, nar sabunu kullananlar yorumları nasıldır, nar sabunu cilde faydaları nelerdir ve nar sabunu nasıl yapılır gibi sorulara cevap vereceğiz.

Nar Sabunu Fiyatı

Nar sabununun fiyatı 16 lira ile 51 lira arasında değişir.

Nar Sabunu Ne İşe Yarar?
Nar Sabunu Ne İşe Yarar?

Nar Sabunu Ne İşe Yarar?

Ekşi ama tatlı nar meyvesi, sadece güzel görünen bir meyve değildir aynı zamanda faydalıdır. Hem içeride hem de dışarıda vücudunuz için faydalarla doludur. İster nar tanelerini salatalara ekleyin, ister tavuğu pişirmek için sos olarak kullanın, ister enfes pastalarda ve tatlılarda kullanın veya cilt bakımı ürünlerinde ya da vücut bakım ürünlerinde arayın. Onu bu kadar harika bir bileşen yapan nedir?

Reklamlar

Cildinizin ve vücudunuzun yaşlanma belirtileriyle savaşması için tam olarak ihtiyaç duyduğu antioksidanlar açısından zengindir. Nar, serbest radikalleri nötralize etmeye ve hücrelerinizi oksidasyona karşı korumaya yardımcı olur. 

Nar sterolleri son derece nemlendiricidir. Beslemek ve dolgunlaştırmak için hücrelere derinlemesine nüfuz ederler ve size parlak bir sağlık görünümü verirler. Nar, cilde uygulandığında nazik bir peeling etkisi sağlayan doğal meyve asitlerine sahiptir. Ölü cilt, kuru cilt hücreleri pul pul dökülürken ve taze yeni cilt ortaya çıkar. Ayrıca nar meyvesi genel olarak cildin yeni kolajen oluşturmak ve elastikiyetini artırmak için tam olarak ihtiyaç duyduğu C vitamini ile doludur. Bakın, nar sabununun başrol oyuncusu olmasına şaşmamalı ve tüm harika faydaları elde etmek için cilt bakımı rutininde de önemli rol oynaması gerekiyor. Üstelik doğal ve organik nar sabununda cilde zararlı kimyasal maddeler bulunmaz.

Doğal ve harika nar sabunu, inanılmaz antioksidan, anti-mikrobiyal, anti-inflamatuar ve yaşlanma karşıtı özelliklerine ve parlak cildi teşvik etme yeteneğine sahip özellikleri ile bilinir. Nar sabunu, önemli yaşlanma karşıtı ve güneş bakımı faydaları olarak cilt bakımına dahil edilmiştir. Kuru cilt, yaşlılık lekeleri, hiperpigmentasyon, akne alevlenmeleri, sivilceler ve akne izleri dahil olmak üzere pek çok farklı insanın karşılaşabileceği bir dizi cilt bakımı sorununa yardımcı olabilir. 

Nar sabunu, epidermisin (cildin dış tabakası) korunmasına yardımcı olur ve epidermis ve dermiste (iç tabaka) cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur, ciltteki kan dolaşımını arttırır, hücre yenilenmesi sağlar ve cildin dokusunu iyileştirir, doku onarımına ve ciltte ve vücutta olan yara iyileşmesine yardımcı olur.  Güneş koruması sağlar. Nar, cildi serbest radikal hasarına karşı koruyan güneş koruyucu bileşiklere sahiptir. 

Reklamlar

Yaşlanma karşıtı özellikleri olan nar sabununun, kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi güneş hasarı ve maruziyetin neden olduğu cilt yaşlanması belirtilerini azaltmaya yardımcı olarak erken yaşlanmaya karşı koruma sağlar. 

Nar sabunu ayrıca hiperpigmentasyon ve yaşlılık lekelerinin önlenmesine yardımcı olur. Genç bir cilde sahip olmasını sağlayan nar sabunu, kolajen ve elastin üretimini teşvik ederek ve cildi yumuşatarak pürüzsüz, sıkı bir cilt sağlar. 

Küçük moleküler yapısı cilde derinlemesine nüfuz etmesine izin verdiği için cilt bakımı ve kuru ciltler için harika bir bileşendir.

Nar Sabunu Faydaları
Nar Sabunu Faydaları

Nar Sabunu Faydaları

Bu ağaçlar, kısa kışları ve düşük nemi olan 7-12 bölgesindeki iklimler için idealdir. Ayrıca, tam güneş alanlarını tercih ederler. Nar ağaçlarınızın büyüyebilmesi için yaklaşık altı metre çapa ihtiyacı olacaktır. Bununla birlikte, ağacınızı daha fazla çalı boyutunda tutmak için kesebilirsiniz ve sadece yaklaşık dokuz metreye ihtiyacınız olacak. Bu bitki bir kuraklıktan kurtulabilse de, bu daha küçük bir hasata neden olacaktır. Öte yandan, aşırı sulama, yoğun yaz yağmuru veya yüksek nem nedeniyle çok fazla su meyvelerin çatlamasına veya başka sorunlara neden olabilir. Ayrıca, düzensiz su da sorunlara neden olabilir. Böylece, sulama için mükemmel bir denge bulmak isteyeceksiniz.

Nardan yararlanmanın harika bir yolu, onu banyo ve vücut tariflerinize eklemektir. Bu, cilt dostu nar sabununu her yerde kullanmanızı sağlar. Bu, cildinizi nemlendirmeye yardımcı olmak için mükemmel olan doğal kozmetik bileşenlerden biri olduğundan, belirli cilt sorunlarını azaltmak için kullanılabilir. Bu nedenle, nar sabununun size sağlayabileceği bazı faydalardan bahsedeceğiz.

İlk olarak, bu güzel nar sabunu antioksidanlar ve antibakteriyel özellikler açısından zengindir. Bu özellikler, belirli cilt koşullarının semptomlarını azaltmak için faydalıdır. Örneğin, narlı sabun genel olarak akne ve sivilcelerle savaşmak için kullanılabilir. Ayrıca birçok kişi onu döküntüleri, egzamayı veya sedef hastalığını azaltmak için kullanmıştır. Bu sabun, cilt bakımı rutininize mükemmel bir katkı sağlayacaktır. Ayrıca, bu sabunu cilt bakım ürünlerinize dahil etmek, cildinizi kolajen yıkımından korumaya yardımcı olduğu için yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu bozulma, kırışıklıklar veya kaz ayağı gibi sorunlara neden olan şeydir. Bu nedenle, bu bozulmayı azaltmak, kırışıklıkların görünümünü azaltacaktır. Ek olarak, nar sabunu sağlıklı hücre büyümesini desteklemeye ve cildinizin parlak ve genç görünmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

Ayrıca, bu kozmetik sabun, losyon olarak kullanmak için de mükemmeldir. Bu sabun, harika bir losyon tarifi oluşturmak için tüm nemlendirici yağlarınızla birlikte çalışacaktır. Nar sabunu, nemi tutarak cildinizi nemlendirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, nar sabunu cildinizi kirleticilerden ve toksinlerden korumaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, bu doğal sabun cildin pH dengesini geri kazanmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca bu sabun, vücudunuzu güneşten korumak için faydalı olabilecek özelliklere sahiptir. Bu nedenle, losyon olarak nar sabunu kullanmak, zararlı güneş ışınlarına maruz kalmanızı azaltabilecek hafif bir güneş bakımı sağlayabilir.

Ek olarak, bu nar sabununu saçınıza ve saç derinize fayda sağlamak için kullanabilirsiniz. İlk olarak, bazı bilim insanları nar sabununun saç derisini besleyerek kepeği azaltmak için kullanılabileceğini buldu. Fark edilen bir diğer faydası ise bu bitkinin saç köklerini desteklediği için saç dökülmesini azaltmak için faydalı olabileceğidir.

Nar Sabunu Kullananlar
Nar Sabunu Kullananlar

Nar Sabunu Kullananlar

“yağlı ciltlere gözüm kapalı önerebileceğim yüzümdeki sivilceleri şipşak kurutan doğal sabun.”

“uzun zaman önce alıp çekmecemde unuttuğum sabun. kullanmak için neden arıyorsam, kokusu bile yeterliymiş aslında.

sivilceleri kurutmaya yardımcı, zaten alırken de bu amaçla almıştım. sebamed clear face ile aynı etkiyi yarattı bende; fazla yağından arınmış, temiz, ferah bir cilt.”

“oha artık. 8 aydır geçmeyen sivilce izimi geçirdi. meğerse iz değilmiş içinde iltihap varmış ama bu sabundan sonra geçti yani sırf onun için cildiyeye gidecektim. cildim baya pürüzsüzleşti,bi haftadır falan kullanıyorum da mükemmel bişeymiş tekrar söyliyim dedim. 5 tl vermiştim ya. efsane.”

“a101’deki la diva markalı nar sabununu almıştım. o zamanlar çok su içmeye de yeni başladığımdan mıdır bilmem çoğu sivilcem kısa zamanda geçmişti cildim pürüzsüz olmuştu. ayrıca 5 tl miydi neydi. tekrar şans verip bu girdiyi editlerim.”

Nar Sabunu Cilde Faydaları
Nar Sabunu Cilde Faydaları

Nar Sabunu Cilde Faydaları

Bu bir meyve. Muhtemelen bunu biliyorsun. Ancak tarih açısından, nar, MÖ 1600’de Mısır’a getirilmiş ve burada sadece önemli bir besin kaynağı olarak değil (firavunun sarayında gerekli bir meyveydi), aynı zamanda tıbbi amaçlar için de kullanılmıştır. Nar çok değerliydi ve ölümden sonraki yaşamı simgelediği için Mısır mezarlarındaki resimlerde tasvir ediliyordu. Parlak kırmızı ve sağlam yuvarlak kabuk içindeki mücevher tonlu tohumların bolluğundan esinlenerek bazı kültürlerde doğurganlığın ve diğerlerinde refahın bir simgesidir.

Son birkaç yılda, nar süper bir yiyecek olarak lanse edildi, ancak bunun yeni bir bilgi olduğunu söylemek gerçekten efsanevi oranlarda bir erişim olurdu. Antik çağlardan beri tıbbi ve güzelliğe faydaları ile bilinir ve birçok kültürde refah ve bolluğun sembolüdür. Modern bilimsel araştırmalar, sulu taneleri ile bu kırmızı meyvenin de bol miktarda sağlık yararına sahip olduğunu göstermiştir. 

Antioksidanlarla dolu olan nardan yapılan sabun, cildin yenilenmesine yardımcı olur, ciltte detoks etkisi vardır ve UV ışınlarına karşı korur. Genel olarak yağlı veya sıkışık cilde sahip kişiler nar sabununu en faydalı bulacaktır. Seramidler bakımından zengin nar sabununu günde bir kez kullanmak yeterdir.

Nar, antosiyainler, ellagik asit ve diğer birçok bitki polifenolleri gibi polifenoller açısından zengin, güçlü bir meyvedir. Bu bileşenler, nar özünün ve nar sabununun cildi serbest radikallerden arındırmaya yardımcı olduğu için bu kadar etkili olmasının nedenidir. UV radyasyonu gibi çevresel faktörlerden zarar görmüş cildi de onarır. Nardaki antosiyainler, narenciye meyvesinde bulunan C vitamininin cilt için nasıl faydalı olduğuna benzer şekilde çalışır. Narın kendisi değil, narı oluşturan şeydir.

Hepsi bu kadar bile değil. Çeşitli araştırmalar, nar suyu ve/veya nar özütünün bağışıklık sistemini desteklemeye ve sağlıklı kan dolaşımını desteklemeye, kötü kolesterolü kontrol etmeye ve arterleri temiz tutmaya ve kalp hastalığı, kalp krizi ve felç riskini ve belirli kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Argan sabunu veya nar sabunu gibi herhangi bir antioksidan sabun harikadır. Yüz veya vücut fark etmeksizin cildinizin antioksidanlara ihtiyacı var.

Nar Sabunu Cilt İçin Faydaları Neler?

Nar meyvesi, günlük C vitamininin yaklaşık yüzde 48’ini içermekle kalmaz, aynı zamanda antosiyaninler, ellagik asit ve tanenler gibi diğer antioksidanları da içerir. Nar sabunu ile tüm bu antioksidanlarla, serbest radikal hasarında nihai engelleyicilerden birine sahip olursunuz, bu da yaşlanmanın büyük bir nedeni. 

Nar, epidermisin (cildin dış tabakası) korunmasına yardımcı olur ve epidermis ve dermiste (iç tabaka) cilt hücresi yenilenmesine yardımcı olur, dolaşımı arttırır ve cildi iyileştirir, doku onarımına ve yara iyileşmesine yardımcı olur.

Cildi serbest radikal hasarına karşı koruyabilen, cilt kanserini önlemeye yardımcı olan, güneş yanığını hafifleten ve güneş hasarı belirtilerini azaltan güneş koruyucu bileşiklere sahiptirler. Nar sabunu, narlarda büyük miktarlarda bulunan ve araştırmacıların cilt tümörlerinin büyümesini engellediğini bulduğu bir polifenol antioksidan olan ellagic asit nedeniyle cilt kanserine karşı koruma sağlayabilir.

Nar sabunu genel olarak ciltteki kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi güneş hasarı ve maruziyetin neden olduğu cilt yaşlanması belirtilerini azaltmaya yardımcı olarak erken yaşlanmaya karşı korunmaya yardımcı olabilir. Nar ayrıca hiperpigmentasyon ve yaşlılık lekelerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Nar sabunu, kolajen ve elastin üretimini teşvik ederek ve cildi yumuşatarak pürüzsüz, sıkı bir cilt sağlar.

Cilde derinlemesine nüfuz ettiği için cilt bakımı için harika bir bileşendir. Çoğu cilt tipi için çalışır (nar ile kombine edilen cilt bakım bileşenlerine bağlıdır). Nar sabunu cilde derinlemesine nüfuz ettiği için kuru ciltlerin tedavisinde etkilidir. Kuru, çatlamış ve tahriş olmuş cildi yatıştırır. Nem kaybını önleyen ve nemlendiren bir omega 5 yağ asidi olan punisik asit içerir.

Nar sabunu yağlı ciltler için bile çalışır ve nar kullanımı akne eğilimli ciltler için, sivilcelerle mücadele etmek, yara izini azaltmak ve küçük tahrişleri yatıştırmak için faydalı olmuştur.

Nar sabununda, cilt alerjisi ya da cilt tahrişi mümkündür, ancak nadirdir. Alerjiniz olduğunu bilmiyorsanız, muhtemelen güvendesinizdir. Bu yüzden nar sabunu kullanmadan önce ciltte yama testi yapmanızı öneririz.

Nar Sabunu Nasıl Yapılır?
Nar Sabunu Nasıl Yapılır?

Nar Sabunu Nasıl Yapılır?

Soğuk işlem sabunları, inanılmaz derecede besleyici olmasının yanı sıra harika nemlendirici sabunlar olmaları ile ünlüdür. Günümüzün soğuk proses sabunu, nar sabunu yapmak için bir yağ karışımına, kül suyuna, damıtılmış suya ve nar suyuna ihtiyacınız olacak.

Yağ karışımı hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, hint yağı ve hurma yağının bir kombinasyonudur. Her yağın inanılmaz özellikleri vardır. Örneğin, zeytinyağı, yaşlanma karşıtı faydaları olan ve cildi pürüzsüz ve yumuşak yapan antioksidan ve E vitamini açısından son derece zengindir. Palm yağı aynı zamanda cildi besleyen, sağlıklı tutan ve güzel bir ışıltı veren antioksidanlar ve vitaminler açısından da zengindir.

Nar suyu cildin iltihaplanmasını azaltır ve aynı zamanda cildi doğal olarak aydınlatır. Narenciye ve canlandırıcı bir aroma için greyfurt ve limon otu esansiyel yağı ekleyin. Sabunu güzel bir renk patlamasıyla bitirmek için kırmızı demir oksit mika ekleyin. Bu nar sabunu tarifi ile beş adet elli gram kalıp sabunu elde ederseniz. İşte karşınızda, inanılmaz besleyici nar sabunu! 

Kül suyu, kostik olduğu için açıkta kalan cilde temas etmesini önlemek için eldiven, koruyucu gözlük ve uzun kollu kazak giyin. Otuz bir gram kül suyunu, yirmi gram damıtılmış suya ekleyin. açıkta kalan cilde temas etmesini önlemek için eldiven, koruyucu gözlük ve uzun kollu kazak giyin. Tüm kül suyunu, damıtılmış suda eriyene kadar bir çırpma teli ile yavaşça karıştırın. Çözelti ısınabilir, dikkatli olun. Kostik çözeltisini oda sıcaklığına getirmek için kabı bir buz dolu küvete yerleştirin.

Bir tencerede altmış üç gram zeytinyağı, altmış üç gram hindistan cevizi yağı, altmış üç gram palm yağı ve yirmi bir gram hint yağını eritin. Ayrı olarak, yağ karışımınızı ısıya dayanıklı bir karıştırma kabına dökün. Oda sıcaklığındaki kül suyunu aynı kapta yağ karışımıyla birleştirin. Daha sonra bir çırpma teli kullanarak ince bir iz kıvamına gelene kadar karıştırın. Bunun zamanlaması değişebilir, çünkü ne kadar hızlı karıştırırsanız, solüsyon o kadar hızlı sabunlaşacak ve ince ize ulaşacaktır. 

Ardından, beş gram greyfurt esansiyel yağı ve on gram limon otu esansiyel yağını sabun karışımına ekleyin. Kabın içine üç gram mika kırmızı boya tozu ekleyin ve renk sabuna eşit şekilde dağılana kadar bir el blendırı ile karıştırın. Kabın içine yirmi gram nar suyu ekleyin. Meyveleri elde önce sıkabilirsiniz ve süzebilirsiniz ya da bütün olarak ekleyebilirsiniz. Renk, meyve/meyve suyu ve yağ sabun karışımına eşit olarak dağılana kadar her şeyi bir el blendırı kullanarak karıştırın. Silikon kalıbınızı hazırlayın. Kalıbı sterilize etmek için, silikon kalıplara bir sprey şişesinden tuvalet ispirtosu sıkın. Ayrıca, silikon kalıplarına nar taneleri serpin.  Sabun karışımını her boşluğa dikkatlice dökün, sabun hala sıcak olabilir. Her boşluğu ağzına kadar doldurun.

Sabundaki hava kabarcıklarını çıkarmak için kalıba hafifçe vurun. Dilerseniz üzerini biraz daha nar taneleri ile süsleyin. Ardından sabunu sertleşmeye bırakın, genellikle yirmi dört ila kırk sekiz saat sürer. Sertleştikten sonra, kalıbı sabundan dikkatlice çekin. Bu, sabunun istenen keskin ve gevrek kenarlarını korumaya yardımcı olacaktır.  Kendinizi hazır hissettiğinizde sabunu nazikçe kalıptan dışarı doğru itin. Sabunun kullanılmadan önce tamamen sertleşmesi iki ila dört haftaya ihtiyaç duyacaktır. O zamana kadar sabunu bir kenarda bekletin.

Kirli alan ve mutfak eşyaları fırçalamanın raf ömrünü kısaltabileceğinden, tüm mutfak eşyalarınızın ve çalışma yüzeyinizin temiz ve sterilize olduğundan emin olun. Tarifte belirtilmediği sürece ürünün raf ömrünü azaltacağından, kolayca bozulabilecek herhangi bir taze malzeme eklemeyin. 

Yüze uygularsanız, cildinizin güneşte kolayca yanmasına neden olacağından, turunçgil bazlı yağlardan veya sandal ağacı esansiyel yağından kaçının. Bu uçucu yağları eklerseniz güneş koruması kullanın.

Yazımızı beğendiyseniz, Ceviz Sabunu Nasıl Yapılır? adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Begonya Kadın YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx