Haber

Riverdale Konusu ve Oyuncu Karakterleri

Reklamlar

Riverdale dizisi vizyona girdiği 2017 yılından itibaren ABD’de her sezonu merakla beklenen efsanevi yapımlardan biri oldu. İlk sezonu takiben yayınlanan 2. sezonun ilk bölümü dünya çapında 2 milyonu aşkın bir seyirci kitlesi tarafından takip edildi. Hal böyle olunca dizinin yeni sezonları da seyircinin beğenisine sunuldu.

Dizinin esin kaynağı; Archie Comiks’in 1941 yılında piyasa sürdüğü, Riverdale isimli çizgi romanıdır. Riverdale Çizgi romanı daha sonraları Amerikan televizyon kanalı The CW için televizyona başarıyla uyarlanarak geniş izleyici kitlesine ulaştı. Dizinin ABD’de yayınlanmış toplam 4 sezonu bulunuyor. Netflix ile anlaşılması üzerine, dizi Netflix platformunda da izleyicinin beğenisine sunuldu. Fakat; dizinin yeni sezonlarının The CW kanalında yayınlandıktan belli bir süre sonra Netflix’e eklenebildiği gerekçesiyle; dizinin 4. sezonu henüz ”Netflix Türkiye” platformunda bulunmamaktadır.

Dizinin yönetmen koltuğunda başarılı yönetmen, senarist, tiyatro oyunu ve çizgi roman yazarı Roberto Aguirre – Sacasa oturuyor. Dizinin yaratılma hikayesine kısaca değindik. Şimdi; ilk bölümünden itibaren seyirciyi içine çeken ve tüm sezonu bir solukta bitirme isteği uyandıran Riverdale dizisinin konusunu ve karakterlerini inceleyelim.

Reklamlar

Riverdale Konusu

Riverdale dizisi, konusu bakımından dram türü ve suç – gençlik dramı alt türlerinde ele alınabilir.

Dizimize ismini veren Riverdale, şirin ve küçük bir kasabadır. Bu kasabanın varlıklı bir ailesinin oğlu olan Jason Blossom ansızın ortadan kaybolmuştur. Jason Blossom’un esrarengiz şekilde ortadan kaybolması, öldüğünü düşündürmüştür. Bu olayla, olaylar zincirinin ilk halkası belirmiştir. Fakat Jason’ın öldüğü düşünülse de cesedinin bulunamamasıyla seyirci büyük bir gizemin içine çekilmiştir. Yaşanan bu korkunç olay karşısında kasaba halkının huzuru kaçmıştır.

Bu sırada yeni okul dönemi başlamak üzeredir. Hayatının büyük bir kısmını New York’ta geçirmiş olan dizimizin kahramanlarından Veronica Lodge, yaşadığı şehirde ailesinin karıştığı skandal yüzünden eğitim hayatına Riverdale’de devam etmek zorundadır. Yaşadığı olaylar yüzünden ise psikolojisi bir hayli zarar görmüştür.

Veronica, okulun başlamasıyla birlikte, başkahraman Archi Andrews ve Betty Cooper ile tanışır. Archi kasabada, oynadığı futbol ile tanınan popüler bir kişiliktir. Arkadaş grubumuzun son üyesi ise Archi’nin en yakın arkadaşı Jughead Jones’tir. Jason’ın ölümü kasabada huzurun bozulmasına sebep olsa da çok kısa bir zamanda olayın üstünün örtülmesi ve kasaba halkının normal hayatına geri dönmesi grubumuzun dikkatini çeker. Özellikle Archi, durumun bu kadar basit olmadığını, ters giden bir şeyler olduğunu düşünür. Böylece kahramanlarımız Jason’ın ölümünü araştırmaya başlar.

Reklamlar

Riverdale Karakterleri

Archi Andrews

Archie Andrews
K.J Apa – Archie Andrews

Avustralyalı aktör KJ Apa, başarılı oyunculuğu ile dizide Archi Andrews karakterini tam anlamıyla yaşatıyor. Archi karakterinin müziğe olan tutkusu ve başarılı bir futbol oyuncusu olması öne çıkan özelliklerinden. Kasabanın ve Riverdale Lisesi’nin en popüler ve dikkat çeken şahsiyeti. Riverdale Lisesi’nin müzik öğretmeni de dahil olmak üzere çevresindeki bütün kadınlar etki alanında.

Betty Cooper

Betty Cooper
Lili Reinhart – Betty Cooper

Lili Reinhart, Betty Cooper’ı canlandırıyor. Sakin duruşu, olaylara serin kanlı yaklaşımı onu tam bir hanımefendi yapıyor. Ayrıca Archie Andrews’e aşık. Betty’i önemli kılan bir diğer husus ise kız kardeşi Polly’nin, ölmeden önce Jason’la çıkmış olması. Sözü geçen bu durumların tümü Betty’i dizinin tam ortasına yerleştiriyor.

Veronica Lodge

Veronica Lodge
Camila Mendes – Veronica Lodge

Camila Mendes’in karakteri Veronica Lodge, tuttuğunu koparan bir kadın. Fakat ailesinin yaşadığı talihsiz olay yüzünden zor günler geçirdiğinden psikolojisi hayli kötü. Babasının tutuklanmasının ardından annesinin memleketi olan Riverdale’ye yerleşirler ve  Riverdale Lisesi’ne başladıktan sonra Betty ile çok iyi arkadaş olurlar. Veronica’nın Archie Andrews ile ilişkisi var. Zaman zaman ayrılsalar da sonrasında tekrar bir araya geliyorlar.

Jughead Jones

jughead jones
Cole Sprouse – Jughead Jones

Cole Sprouse’nin müthiş oyunculuğu ile izlediğimiz Jughead Jones karakteri, belki de dizinin en sevilen karakterleri arasında. Fırtınalı bir aile hayatına sahip. Babası karanlık işleri dolayısıyla tutuklandıktan sonra bir süre Riverdale Lisesi’nden başka bir liseye naklediliyor. Junghead, Archie ve Betty ile çok yakın arkadaştır.

Cherly Blossom

Cherly Blossom
Madeline Petsch – Cherly Blossom

Madeline Petsch ile vücut bulan Cherly Blossom karakteri, dizinin karakterleri arasında en baskın olanlarından biri. Cherly, Jason’un kız kardeşi. Fakat Jason’ın ölümünden hemen sonra keyifli tavırlar sergilemesi, Jason’ın ölümünden etkilenmemiş gibi görünmesi çevresindeki kişilerin ona şüpheyle yaklaşmasına sebep olmuştur. Bu tavrı seyircide “Acaba katil Cherly mi?” sorusuna sebep oluyor.

Riverdale Dizisini Takip Edenler İçin Birkaç Bilgi

Konusu, karakterleri ve olaylar zinciriyle izleyiciyi ekran başına kilitleyen Netflix dizisini, ilk 3 sezon boyunca büyük bir heyecanla izledik. Riverdale bir Netflix orijinal yapımı olmadığı için, 4. sezonu The CW’de yayınlandığı ve Netflix ABD’ye eklendiği halde Netflix Türkiye platformuna henüz eklenmedi. Netflix bu konuyu; ”Her ülkenin içerik kütüphanesi farklılık gösterdiği için, içerik sağlayıcısı tarafından yayın lisansı verilme zamanları farklılık gösteriyor.” şeklinde açıklıyor. Yani bir bakıma içerik sağlayıcısı; öncelikle kendi kanallarında yayınlıyor, bundan belli bir süre sonra diğer platformlara lisans veriyor. Bunu yaparken de yine ülkelere göre lisans süreçleri farklılık gösteriyor.

Riverdale 4. ve 5. sezona dair…

Edinilen bilgiye göre; tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisinin başlamasıyla alınan sıkı tedbirler sebebiyle dizinin 4. sezonu, planlanan son iki bölümü çekilemeden sonlandı. Yayınlanmayan bu iki bölümünün çok önemli detaylar içerdiği ve bu sebeple 5. sezona ekleneceği gelen bilgiler arasında.

Eh, ne diyelim! Bize de dört gözle, önce 4. sonra da 5. sezonu beklemek düşüyor! 🙂

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx