Magazin

Selma Çilek Çiftçi Kimdir?

Reklamlar

Selma Çilek Çiftçi ‘nin Ailesi Çilek mobilyanın sahibi olmasına rağmen kendisi mobilya sektöründe değil moda sektöründe eğitim almış ve ilerlemiş olan isimlerden biridir. Sinan Çiftçi ile evlidir ve evliliklerinin üçüncü yılında oğulları Satvet dünyaya gelmiştir. Selma Çilek Çiftçi’nin kendisi ve kariyeri hakkında merak edilen her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Selma Çilek Çiftçi Nerede Doğmuştur?

Selma Çilek Çiftçi Bursa’da dünyaya gelmiştir. Bursa’da doğmuştur ama şimdilerde İstanbul’da yaşamaktadır ancak adaptasyon sorununun olmadığını hayatının büyük bölümü eğitim ve iş nedeniyle İstanbul ve Ankara ile Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde geçtiğini söylüyor. Yaşadığı şehre çok çabuk adapte olduğunu söylüyor. Eğitimi sebebiyle Milano’da iki yıl yaşamıştır. Arkadaşları ziyarete geldiklerinde, şehre hakim olmasına çok şaşırdıklarını söylüyor. Kısa zamanda şehre hakim olmasının, sanki oranın yerlisi gibi davranmasının arkadaşlarını da şaşırttığını belirtiyor.

Selma Çilek Çiftçi Doğum Tarihi

Selma Çilek Çiftçi, 26 Mayıs tarihinde doğmuştur.

Reklamlar
Selma Çilek Çiftçi - Sinan Çiftçi
Selma Çilek Çiftçi – Sinan Çiftçi

Selma Çilek Çiftçi’nin Eşi Kimdir?

Selma Çilek Çiftçi, Sinan Çiftçi ile mutlu bir evlilik sürdürmektedir.

Selma Çilek Çiftçi’nin Oğlu

Ünlü çiftin Satvet Çiftçi adında oğlu vardır.

Selma Çilek Çiftçi’nin Ailesi

Selma Çilek Çiftçi, Çilek Mobilya’nın sahibi Nilgün-Mustafa Çilek çiftinin kızıdır.

Selma Çilek Çiftçi’nin Kardeşi

Zeynep Çilek, Selma Çilek Çiftçi’nin kardeşidir.

Reklamlar
Selma Çilek Çiftçi
Selma Çilek Çiftçi

Selma Çilek Çiftçi Eğitimi

Selma Çilek Çiftçi Ankara Bilkent Üniversitesi’nde Business Administration okumuştur. Ancak üniversitede okurken de aklındaki tek şey okulu bitirip dünyanın moda üzerine en iyi okullarından biri olan Milano’daki Instituto Marangoni’de moda tasarımı üzerine eğitim almak olduğunu ve hayal ettiği gibi de olduğunu söylüyor.

Marangoni’de kısa süreli Visual Merchandising kursuna gittiğini, sonrasında da yine Instituto Marangoni’de bir yıllık moda tasarımı master’ına kabul edildiğini söylüyor. Master sırasındaki tatillerinde ise Begüm Salihoğlu’nun yanında, daha sonra da Milano’da Armani’de ve Ermanno Scarvinno’da kısa süreli stajlar yaptığını da ekliyor. Türkiye’ye döner dönmez de kadın hazır giyimi üzerine koleksiyonlar yapmıştır. Selma Çilek adındaki kendi markasnıı oluşturup, staj yaptığı, Bebek’teki Begüm Salihoğlu’nun eski yerinde, atölye ve showroom’umu kurmuştur.

Selma Çilek Çiftçi
Selma Çilek Çiftçi

Selma Çilek Çiftçi Moda ve Kariyeri

Selma Çilek Çiftçi çocukken bebeklerine kıyafet dikmekle moda tutkusunun başladığını söylemektedir. Modaya olan ilgisinin çocukluğunda başladığını vurguluyor. Gerçek anlamda karar vermesinin ise üniversite yılları olduğunu bir gün derste sıkılıp kendisi için çizdiği elbisenin çok beğenildiği ve istendiğini söylemektedir. Bu şekilde bir kez daha bu işi yapmak istediğinden emin olmuş ve bu alanda kendini geliştirmek için elinden gelen her şeyi yaptığını da ekliyor.

Selma Çilek Çiftçi koleksiyonunda en önemli şey; bir kadının saatler harcamadan çok şık bir görünüme kavuşmasına olanak sağlaması olduğunu söylüyor. Koleksiyonunun bütünü deri ceketler, deri pantolonlar, kürk kaşmir karışımı kabanlar, parkalar, ipek elbiseler ve gömleklerden oluştuğunu söylüyor. Tabii ki kış koleksiyonu olduğu için daha çok deri ve kürk kullandığını ama amacının müşterilerinin günlük hayatta da şık ve iddialı görünebilmelerini sağlamak olduğunu bu yüzden hemen hemen her ceketine bir kürk ya da deri eklediğini de ekliyor. Jean ve tişörtlerle birlikte kendi koleksiyonundan bir ceket giydiklerinde, başka hiç bir aksesuara gerek duymadan çok şık ve iddialı olabileceklerini de ekliyor.

Koleksiyonunu ulaşılabilir şıklık olarak tanımladığını ve dolayısıyla müşteri kategorisini de geniş gördüğünü söylemektedir. Günlük hayatında şık görünmekten hoşlanan kadınlara hitap ettiğini amacının günlük hayata bir şıklık getirmek olduğunu dile getiriyor.

Koleksiyonunda gece kıyafetleri de olduğunu şu an için girmek istemediği alanın haute coture olduğunu söylüyor. Markası biraz oturduktan sonra yaz koleksiyonu ile beraber bir abiye koleksiyonu da çıkarmayı planladığını ama şu an için sadece hazır giyime yoğunlaşmak istediğini belirtiyor. Çünkü Türkiye’de sadece hazır giyim yapan modacının neredeyse yok denecek kadar az olduğunu bu yüzden ben de sadece bu alanda yoğunlaşmak istediğini belirtiyor.

İstanbul cemiyet ve sanat hayatında tarzını en çok beğendiği kişilerin Derin Mermerci ve Yasemin Taciroğlu olduğunu ikisinin de kendine özgü bir tarzı olduğunu söylüyor. Onların dışında Feryal Gülman ve Begüm Şen çok kaliteli ve şık giyinen isimler arasında olduğunu dile getiriyor. Eda Taşpınar’ın da farklı tarzıyla ve iddialı giyimiyle favorileri arasında olduğunu da belirtiyor.

Türkiye’den beğendiği modacının Zeynep Tosun olduğunu çizgisini ve tasarımlarını çok beğendiğini, genç tasarımcılardan da Mary Katranzou, Piter Pilotto’yu beğendiğini söylemektedir. Yabancı tasarımcılardan Alexander Wang ve Halmut Lang de olduğunu belirtiyor.

Selma Çilek Çiftçi Türkiye’nin moda konusunda günden güne daha da geliştiğini düşündüğünü söylüyor. Her yıl yeni çıkan genç tasarımcılar Türkiye’yi moda konusunda geliştirdiğini dile getiriyor. Hakan Yıldırım, Arzu Kaprol, Hüseyin Çaşlayan, Zeynep Tosun gibi tasarımcılar da moda konusunda Türkiye’yi başarıyla yurtdışında temsil eden tasarımcılar olduğunu özellikle İstanbul Fashion Week’in yapılmaya başlamasının Türkiye’de moda konusunda bir devrim olduğunu düşündüğünü söylemektedir. Bu yüzden ben de şubat ayında gerçekleşecek olan İstanbul Fashion Week’te bir defile düzenlemiştir.

Selma Çilek Çiftçi Paris’te katıldığı Tranoi Fuarı’nın kendisine çok şey kattığını söylüyor. New York ve Paris’te butikleri olan birkaç firma ile anlaşma sağlama imkanı bulduğunu dile getiriyor. New York ve Paris’e göndermek için yaz koleksiyonu hazırlamaya başladıklarını Selma Çilek adı ile toplam dokuz butikte satışa çıktığını ve bunun kendisi için çok gurur verici bir olay olduğunu da dile getiriyor.

Selma Çilek Çiftçi marka bilinirliğini hem Türkiye’de, hem de Avrupa’da eş zamanlı olarak yönetmeye çalıştığını kısa zamanda iyi bir yol aldığına inandığını söylüyor. Yurtdışında yapılan moda haftalarına katılmak, orada defileler yapmak istediğini dile getiriyor. Milano’da uzun bir süre yaşadığını ciddi bir çevresi olduğunu Avrupa ayağımın üstü olarak bu şehri düşündüğünü ve orada atölye kurmak istediğini söylüyor. Tüm bunların dışında 20 sene sonra kendini dünyanın birçok şehrinde sevilen, beğenilen, tanınan bir tasarımcı olarak görmek istediğini ama her şeyin dışında Paris’te kendine ait bir butiğin olması en büyük hayali olduğunu söylüyor.

Selma Çilek Çiftçi keşke tasarımlarımı giyse dediği pek çok ünlü ismin üzerinde Selma Çilek gördüğünü Kendall Jenner’ın da kıyafetlerini giymesini istediğini söylemiştir. Geçen yıl Oscar’da Vanessa Taylor, kendisinin tasarladığım bir elbise ile sahnede olduğunu hem de Oscar’ı alan “The Shape of Water” filminin senaristi olarak bunun kendisi için beklenmedik ve gurur verici bir olay olduğunu söylemiştir. Selma Çilek bir hazır giyim markası olduğu için Oscar heyecanını bir kez yaşamak kendisi için yeterli olduğunu söylüyor. Onun yerine tasarımlarını, günlük hayatta ünlü isimlerin giydiğini görmek kendisini daha mutlu edeceğini de ekliyor.

Adını marka haline getirmek gibi bir düşüncesinin eğitim aldığı sırada olmadığını fakat dünyadaki çoğu tasarımcının bunu yaptığını ve başarılı olduğunu gördüğü için kendisinin de o şekilde ilerlediğini söylüyor. O günden bu zamana olan süreç için gerçekten çok çalıştığını ve bazen kendisinden bazen önceliklerinden ödün verdiğini ve hayatının merkezine bu markayı koyduğunu onu ileri taşımak için elinden ne geldiyse yaptığını ve yapmaya da devam ettiğini söylüyor. Hayallerinin çok büyük ve henüz yolun başında olduğunu Türkiye sınırları içinde kalmayan, dünyaya açılan bir marka yaratmak hedefi olduğunu yavaş yavaş bunu başardığını söylüyor.

Selma Çilek markasının 18-45 yaş arası, kendine güvenen, günlük hayatta rahat, sade ama bir yandan da dikkat çekici olmak isteyen kadınlara hitap eden bir hazır giyim markası olduğunu söylüyor. Şimdilerde New York ve ardından Londra ile Paris moda haftalarındaki alıcılara sunmak üzere göndermesi gereken Sonbahar/Kış 2020-2021 koleksiyonu üzerinde çalıştığını ve sonlara doğru yaklaştığını söylemiştir. Çok farklı bir koleksiyon ortaya çıktığını ve oldukça heyecanlı olduğunu da belirtiyor.

Çocuğu doğduktan sonra yakınlarına ya da kıramadığı müşterilerine anne-çocuk bir örnek montlar yaptığını daha önce fakat çocuk ve bebek koleksiyonu, çok farklı bir sektör olduğunu söylüyor. Kendi alanında yani kadın hazır giyimde, hayallerini gerçekleştirmeden ve kendi içinde en iyisini yaptığına inanmadan çocuk giyim sektörüne girmek istemediğini söylemektedir.

Selma Çilek Çiftçi
Selma Çilek Çiftçi

Selma Çilek Çiftçi Çilek Mobilya

Selma Çilek Çiftçi’nin ailesi Çilek Mobilya’nın sahibidir. Kendisinin bu sektörde devam etmemesini kişinin mesleğinde başarılı olması için her şeyden önce yaptığı işi sevmesi ve tutkuyla bağlı olması gerektiğine inandığını kendisi için moda ve tasarım yapmak çok büyük bir zevk ve tutku olduğunu söylüyor. Bu yüzden moda alanında başarılı olacağını düşündüğü için kendini bu yönde geliştirmiştir.

Mobilya sektörünün de aslında çok eğlenceli bir sektör olduğunu özellikle çocuklara hitap ettikleri için daha eğlenceli hala geldiğini fakat kendisinin içindeki bu tutkuyu ise dönüştürmek, kendi başına bir seyler başarıp kendi adı ile bir marka olmak istediğini bu yüzden moda sektöründe ilerlediğini söylüyor.

Sevdiği işi yapmak için aile şirketinde çalışmadığını Çilek Mobilya tüm Türkiye’de bilinen, sevilen bir marka, çok da iyi yönetildiğini kendisinin zor olanı seven biri olduğunu söylüyor. Kendine güvendiğini, kolay bir şekilde kariyer yapmak yerine zor olanı seçtiğini moda konusunda iddialı olduğunu ve işini sevdiğini söylüyor.

İleride, Çilek markası için tasarımlar yapmayı düşünmediğini öncelikle kendi markasına ve kıyafet üzerine tasarımlarına yoğunlaşmak istediğini söylüyor. Belki ilerleyen tarihlerde Çilek Mobilya’dan teklif gelirse birlikte bir projede buluşabileceklerini, tabii bu işin şakası olduğunu da söylüyor. Şimdilik çocukluk hayalini gerçekleştirmek istediğini ve hedeflerini bu yönde koyduğunu belirtiyor. Bu hayalini gerçekleştirmesinde en büyük destekçisi olan babasının da aile şirketi yerine kendi ayaklarının üzerinde durmasının ve hayallerinin peşinde koşmasının daha doğru olduğunu söylediğini belirtiyor.

Selma Çilek Çiftçi
Selma Çilek Çiftçi

Selma Çilek Çiftçi Hamilelik Süreci

Selma Çilek Çiftçi’nin 30 Ocak 2020 tarihinde oğlu Satvet Çiftçi dünyaya gelmiştir. Oğlunun ismi kayınpederinin ismidir. Eşinin çocukluk hayalinin babasının adını oğluna vermek olduğunu söylüyor. Doğuma girmeden önce Selma Çilek Sonbahar-Kış 2020/2021 koleksiyonunu yurt dışındaki alıcılara göstermek için son hazırlıklarını tamamlaması gerekmekte olduğunu söylüyor. Çiftçi, hamileliği boyunca da aralıksız işlerin peşinde koşturmaya devam ettiğini kendisi bazen kendinden bazen önceliklerinden ödün verdiğini ve hayatının merkezine bu markayı koyduğunu söylüyor. Tabii oğlu Satvet doğduktan sonra Selma Çilek Çiftçi’nin hayatında bir takım değişiklikler olmuştur.

Evliliklerinin üçüncü yılını gerçekten çok dolu dolu yaşadıktan sonra çocuk yapmaya karar verdiklerini söylemiştir. Eşi ile ikisinin de yoğun çalışan fakat her boşlukta seyahat etmeyi seven bir yapıda olduğunu bu sebeple çocuk için akıllarında olan zamanın belli olduğunu acele etmek istemediklerini söylüyor. Önce evliliklerinin tadını çıkarıp bol bol gezdiklerini görmedikleri yerlere gittiklerini ve tam da diledikleri dönemde duyguyu yaşadıklarını söylemiştir.

Selma Çilek Çiftçi Hamilelik

Hamilelik sürecinde çok şanslı olduğunu hiç midesinin bulanmadığını ya da hiç yorgunluk hissi yaşamadığını söylüyor. Duygusal anlamda negatif etkileneceğini düşündüğünü fakat onun da olmadığını da ekliyor. Hiç aşermediğini yedi ayı sürekli seyahat ederek geçirdiğini zamanın hızlı aktığını söylüyor. Karnının son bir ayda çok büyüdüğünü ve hamileliğin bazı zorluklarını bu dönem yaşamaya başladığını dokuzuncu ayın anne adayları için gerçekten zorlayıcı bir dönem olduğunu dile getiriyor Aslında bu ayı daha çok evde olup kendine vakit ayırarak ve dinlenerek geçirmek istediğini ama maalesef işlerinin buna elvermediğini de ekliyor. 


Selma Çilek Çiftçi hamileliğinin zamanlama olarak hep hayal ettiği bir döneme denk geldiğini ilk dört ayında mevsimin yaz olduğunu her zaman ne giyiyorsa yine onları giydiğini söylüyor. Sonrasında da karnı çok geç ve yavaş büyüdüğü için Selma Çilek kış koleksiyonundan giyinmeye devam ettiğini altı aylık olunca hamile pantolonu giyme vaktinin geldiğini anladığını dile getiriyor. H&M ve J Brand’den hamile jean’leri aldığını ve kendi atölyesinde birkaç tane pantolon yaptırdığını ve neredeyse tüm hamileliği boyunca onlarla idare ettiğini söylemiştir. 

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx