Cilt Bakımı

Tarhun Yağı Ne İşe Yarar?

Reklamlar

Tarhun yağı, artemisia dracunculus adlı tarhun bitkisinden elde edilir. Tarhun, botanik olarak bilindiği gibi ilginç bir anlama sahiptir. Dracunculus kelimesi aslında “küçük ejderha” anlamına gelir ve tarhun (tarragon) kelimenin tam anlamıyla bunu ifade eder. Tarhun çok çeşitli hastalıklarla mücadelede etkili bir ajandır.

Tarhun yağı, yapraklarının ve çiçekli tepelerinin buharla damıtılmasından elde edilir. Baharatlı, otsu ve aromatik bir kokuya sahiptir. Sadece bu da değil, tarhun yağı, tedavi edici ve sağlık yararları ile bilinen uzun bir kullanım geçmişine sahiptir.

Örneğin Çin tarhunu, antiviral ve antispazmodik özelliklerinden dolayı bir dizi problem için geleneksel bir ilaç olarak kullandı. Sadece bu da değil, eski Yunanlılar bile diş ağrılarını tedavi etmek için tarhun kullanıyorlardı. Tarih öncesi İranlı şifacılar onu iştah seviyelerini artırmak ve antikonvülzan olarak kullandılar.

Reklamlar

Bu nedenle, faydalı kullanımları tarih öncesi ve antik çağlara kadar uzanır ve bugün hala uygulanabilmektedir. Bu nedenle tarhun esansiyel yağına sahip olmanız gerekir! Sağlık yararları ve kullanımları hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Tarhun Yağı Faydaları
Tarhun Yağı Faydaları

Tarhun Yağı Faydaları

Tarhun yağının sağlığa faydalarını bu bölümde öğrenebilirsiniz.

Antiromatizmal ve antiartritik

Romatizma ve artrit, özellikle uzuvlarda uygun kan ve lenf dolaşımının olmamasından kaynaklanır. Vücuttaki toksinlerin birikmesinden de kaynaklanabilir. Tarhun esansiyel yağı ise detoksifikasyon ve dolaşım bileşiklerine sahiptir, bu nedenle onu bu ağrılı durumlardan birini iyileştirmek için etkili bir ajan haline getirir. Kaslara ve eklemlere doğru dolaşımı uyararak bu bölgelere sıcaklık sağlayabilir ve ayrıca idrara çıkma ve atılımı indükleyerek toksik maddelerin atılmasına yardımcı olabilir.

Bu nedenle, tarhun yağı, artrit ve romatizmaya rahatlama ve tedavi sağlamak için harikadır. Artık potansiyel olarak istenmeyen yan etkilere sahip olabilecek reçeteli ilaçlara güvenmek zorunda kalmayacaksınız!

Reklamlar

Bir taşıyıcı yağ (hindistan cevizi yağı, jojoba yağı veya zeytinyağı gibi) ile harmanlanmış üç ila dört damla tarhun esansiyel yağından oluşan bir masaj karışımı oluşturabilir ve vücudunuza nazikçe masaj yapabilirsiniz. Alternatif olarak, ağrıyı ve iltihabı tedavi etmek için ılık komprese bir ila iki damla yağ ekleyebilir veya ılık banyonuza birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Sindirim sorunlarını önler

Karbonhidrat, sindirim, mide ve aperatif özellikleri ile tarhun yağı, sindirim problemlerini önlemek ve daha yumuşak bir sindirim akışı sağlamak için harikadır. Bunun nedeni, midede sindirim enzimlerinin ve safranın salgılanmasını uyarmaya yardımcı olabilmesidir, böylece sindirim oranını arttırır ve hazımsızlık oluşmamasını sağlar.

Aynı zamanda mide boşluklarındaki besin maddelerinin parçalanmasına yardımcı olur ve peristaltik hareketi uyararak besin besinlerinin emilim oranını ve kan akışlarına taşınmasını sağlar. Tüm bunlar bu nedenle çok daha gelişmiş ve engelsiz bir sindirimi kolaylaştırır ve sizi sindirimle ilgili ortaya çıkabilecek herhangi bir sorundan kurtarır.

Tarhun esansiyel yağını bir taşıyıcı yağ ile seyreltin ve alt karın bölgenizde masaj yağı olarak kullanın. Alternatif olarak, daha iyi sindirimi sağlamak için sıcak bir komprese koyabilir veya banyo suyunuza birkaç damla yağ damlatabilirsiniz.

Antibakteriyel ve mikrop yok edicidir

Tarhun yağı aynı zamanda bir bakteri önleyicidir yani vücutta çeşitli bakterilerin büyümesini ve yayılmasını engeller. Aslında bu, vücuttaki tenyaların, kancalı kurtların ve yuvarlak kurtların büyümesini engelleyen vermifüj özelliklerine sahip olduğu anlamına gelir. Ayrıca, bu antibakteriyel özellik, tarhun esansiyel yağını diş ağrısı ve diş eti iltihabı gibi ağızla ilgili çeşitli problemler için faydalı bir çare haline getirir.

Ayrıca, İran Mikrobiyoloji Dergisi’nde yayınlanan 2012 tarihli bir araştırma, tarhun esansiyel yağının iki önemli patojenik bakteri olan E.coli ve S. aureus bakterisinin büyümesini ve yayılmasını engellediğini gösterdi.

Sıcak banyo suyunuza birkaç damla tarhun yağı ekleyin ve detoksifikasyon ve antibakteriyel etkiler için içine daldırın. Ağızdan kaynaklanan hastalıklardan kaynaklanan ağrıyı gidermek için bir bardak suya iki damla tarhun esansiyel yağı ekleyip gargara karışımı olarak, karışımı yutmamaya dikkat ederek kullanabilirsiniz.

Adet sorunlarını giderir
Adet sorunlarını giderir

Adet sorunlarını giderir

Emmenagog özelliklere sahip olan tarhun yağı, adet akışını kolaylaştırmaya yardımcı olur ve adet akışlarının yumuşak geçişine izin verir, böylece kontrol edilmediğinde muhtemelen daha fazla komplikasyona yol açabilecek tıkanıklığı önler. Böylelikle adetin düzenlenmesini kolaylaştırır ve sağlıklı bir adet döngüsü sağlar.

Sadece bu değil, tarhun esansiyel yağı, kadınların ayın zamanına yaklaşırken yaşayabilecekleri adet kramplarını, baş ağrısını, yorgunluğu ve ruh hali değişimlerini hafifletmek için de harikadır.

Bir masaj karışımı oluşturmak için tarhun esansiyel yağını bire bir oranında bir taşıyıcı yağ ile seyreltin ve hafifçe karın bölgenize sürün.

Ev temizlik maddesi olarak kullanılır

Ek olarak, antibakteriyel özellikleri onu ev temizliği için mükemmel bir ajan haline getirmektedir. Çevrenizdeki iç ortamı temiz ve sinir bozucu bakterilerden uzak tutmak için kullanılabilir. Özellikle mutfakta ve banyoda sıklıkla kalan bakterilerden kurtulmak için etkilidir. Bu, uygun ve temiz bir ev ortamı ve çalışma ortamı sağlar.

Tarhun esansiyel yağı aromatik kokusuyla birleştiğinde evinizi veya ofisinizi çok güzel kokulu bırakabilir! Çevreniz için doğal bir temizleyici olarak, bir sprey şişesi suya birkaç damla tarhun yağı ekleyebilir ve yüzeylere püskürtmeye devam edebilirsiniz.

Deodorant olarak kullanılır

Tatlı kokulu ve antimikrobiyal özellikleriyle tarhun yağı, etkili ve tamamen doğal bir deodorant oluşturur. Baharatlı, zengin ve otsu aroma havayı doldururken vücut kokularını uzak tutmak için mükemmel bir çözümdür. Ayrıca bu tür vücut kokularının en başta sebebi olan mikropların cildinizde büyümesini engeller.

Seyreltilmiş tarhun esansiyel yağını bileklerinize ve boyun bölgenize doğal bir parfüm olarak uygulayarak her zaman güzel ve ferah kokmanızı sağlayabilirsiniz!

Bir antioksidan olarak kullanılır

Yukarıda belirtilen tüm bu sağlık yararlarının yanı sıra, tarhun yağı da etkili bir antioksidandır, dolayısıyla kanserleri ve çeşitli tümörleri potansiyel olarak tedavi etmek için iyi bir maddedir. Antioksidan özellikleri, vücutta bu tür tehlikeli kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını engeller.

2005 tarihli bir araştırma, tarhun esansiyel yağının katarakta neden olan ve kansere neden olan serbest radikallere karşı savaşabilen antioksidan özelliklere sahip olduğunu, dolayısıyla katarakt ve belirli kanser türlerinin gelişimini önlediğini buldu.

Bununla birlikte, tarhun esansiyel yağının anti-kanser ve anti-katarakt önleyici tedavilere tam olarak nasıl dahil edilebileceğini belirlemek için bu alanda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Ancak umut verici ön sonuçlar gösterdiğinden, antioksidan özelliklerinden dolayı potansiyel olarak kanserle mücadelede önemli bir araç olabilir!

Güvenlik önlemleri

Tarhun esansiyel yağı, şüphesiz faydalıdır ve geniş kapsamlı sağlık yararları vardır, tüketildiğinde toksik olabilir. Bu nedenle, yağı her zaman dahili olarak tüketmekten kaçınmalısınız.

Estragol veya metil chavicol varlığı nedeniyle, tarhun yağı büyük dozlarda kullanılmamalıdır. Özellikle hamile ve emziren kadınlar, çocuklar ve nöbet geçiren bireyler tarhun esansiyel yağından kaçınmalıdır. Potansiyel toksisitesinden dolayı tarhun yağı doğrudan açık yaralara uygulamayın.

Tarhun yağını bir taşıyıcı yağla (jojoba yağı, hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı gibi) bire bir oranında topikal olarak cilde uygulamadan önce iyice seyrelttiğinizden emin olun. Seyrelttikten sonra, herhangi bir alerjik / hassas reaksiyonu tespit etmek için deri yama testi yaptığınızdan emin olun. Tarhun esansiyel yağını bir tedavi şekli olarak kullanmadan önce, özellikle de başka reçeteli ilaçları da alıyorsanız her zaman doktorunuza danışın.

Tarhun Yağı Cilde Faydaları
Tarhun Yağı Cilde Faydaları

Tarhun Yağı Cilde Faydaları

Tarhun, anason ve rezene gibi sindirim bitkilerinde bulunan ana bileşikler anethole ve estragole, onları çevreleyen bazı tartışmalara sahip olabilir, ancak aynı zamanda faydaları da vardır. Bir grup araştırmacı, anetol ve östragolün farelerin şişmiş pençeleri üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Tedavi sadece şişliği hafifletmekle kalmadı, aynı zamanda herhangi bir toksisite belirtisi de yoktu. 

Tarhun yağı ve diğer sindirim bitkileri ve uçucu yağlar hakkında birkaç önemli şeyi gösterir. Birincisi, ağrı kesici ve gastrointestinal faydalar muhtemelen antiinflamatuar etkilere bağlıdır. İkincisi, çoğu durumda toksisite kullanıma bağlıdır. Yağlarınız konusunda akıllı olun ve güvende kalın.

Tarhun Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Kuru kalmanıza ve kokusuz kalmanıza yardımcı olan birçok kimyasalın başka sağlık sorunlarına da neden olabileceğini gösteren yeni araştırmalar başladı. İlaç deposu deodorantları, kollarınızın altındaki gözeneklerden vücudunuza girerken en iyi kokunuzu almanıza yardımcı olmak için tasarlanmış alüminyum ve diğer telaffuz edilemeyen kimyasallar gibi şeyler içerir.

Esansiyel yağlar üzerine de araştırma yaptığım için, bunca yıldır kullandığım şeye daha doğal bir alternatif olması gerektiğini biliyordum. Uçucu yağların çoğu antibakteriyeldir bu nedenle hemen hemen her biri terin yarattığı bakterileri öldürür ve böylece kokunun çoğunu ortadan kaldırır. Hangi kokunun en uzun süre dayandığını denemeye başladım.

Tarhunun antibakteriyel özellikleri nedeniyle koku giderici olarak kullanıldığını ve özellikle kokuya neden olan mikropları öldürdüğünü okudum. Lavanta yağı ile iyi karışır, bu nedenle koku yine de kadınsı kabul edilir. Bununla birlikte, tarhun esansiyel yağı, karanfil esansiyel yağı ve sandal ağacı esansiyel yağı gibi diğer baharatlı kokularla birlikte, ağır terleyen partnerimin denemesi için yeterince erkeksi bir koku yarattı.

Hindistan cevizi yağı gibi hafif taşıyıcı yağlarla harmanlanmış üç ila dört damla tarhun esansiyel yağı ile vücudunuza nazikçe masaj yapmak, vücudunuza sıcaklık verir ve zayıf kan dolaşımı gibi vata dengesizliklerinin kontrol edilmesine yardımcı olurken, idrar yoluyla toksik birikimlerin idrarla atılmasını teşvik eder. .

Tarhun esansiyel yağını ayrıca romatizma ile ilişkili ağrı ve iltihabı tedavi etmek için ılık kompres olarak kullanabilir veya küvetinize birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Tarhun esansiyel yağını bir masaj yağı olarak (karın ovucu olarak) veya sıcak bir kompres içinde kullanmak veya bu yağın birkaç damlasını banyo suyunuzda seyreltmenin, sindirim sisteminizi desteklediği ve kancalı kurtlar ve yuvarlak kurtlar gibi bağırsak kurtlarını öldürdüğü söylenir.

Bir su bardağı ılık suya bir damla veya iki damla tarhun yağı ekleyin ve diş ağrınızı hafifletmek için gargara olarak kullanın. Fakat bunu yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Bununla birlikte, Sedir Ağacı Yağı Ne İşe Yarar? adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Instagram’da begonyakadin adlı hesabımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx