SağlıkSpor

Selülit Önleyici Egzersizler Nelerdir?

Reklamlar

Selülit önleyici egzersizler nelerdir diye araştırmaya başladıysanız, siz de bu dertten kurtulmaya çalışan binlerce kişiden birisiniz demektir. Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte mini elbiselerin ve mayo bikini sezonunun açılıyor olması gözünüzü hiç korkutmasın. Az sonra paylaşacağımız selülit önleyici egzersizleri düzenli olarak uygulamanız halinde kısa sürede selülitlerinizden kurtulabilir ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Öncelikle selülit nedir, neden selülit oluşur sorularını yanıtladıktan sonra mucizevi selülit önleyici egzersizler hangileriymiş, tek tek inceleyelim.

Selülit nedir? Bacaklarda selülit görüntüsünün sebepleri nelerdir?
Selülit nedir? Bacaklarda selülit görüntüsünün sebepleri nelerdir?

Selülit nedir? Bacaklarda selülit görüntüsünün sebepleri nelerdir?

Portakal kabuğu gibi pütürlü bir görüntü veren selülitler; özellikle kalça, basen ve bacak bölgesinde deri altındaki yağ hücrelerinin genişleyip dikine bir şekilde oluşturduğu girintili çıkıntılı dokulardır. Genel olarak sanılanın aksine sadece fazla kilosu olanlarda değil, zayıf kişilerde de selülit görülebiliyor ve bunun pek çok nedeni var. Selülit neden olur sorusunun yanıtı şu şekildedir:

  • Vücutta bulunan yağın orantısız bir şekilde dağılması
  • Sağlıksız ve dengesiz beslenme alışkanlıkları
  • Sigara ve alkol kullanmak
  • Sık sık kilo alıp, geri vermek
  • Hormonal dengesizlikler
  • Hareketsiz bir yaşam sürmek
  • Genetik faktörler
  • Sürekli bedeni sıkan dar kıyafetler giymek

Bacaklarda oluşan selülitleri gidermek için selülit giderici krem ve jeller kullanmak, çeşitli lazer ve radyofrekans tedavisi görmek ve liposuction gibi yöntemler denense dahi tam verim alınamamaktadır. Bu rahatsız edici görüntüden kurtulmak için sağlıklı beslenme ve selülit önleyici egzersizleri günlük rutininiz içerisine dahil etmelisiniz.

Reklamlar
Selülit Önleyici Egzersizler ve Yapılışları

En Etkili Selülit Önleyici Egzersizler

Selülitleri yok etmek ve sonsuza kadar onlardan kurtulmak için kendinize biraz zaman ayırıp, bir egzersiz programı hazırlayabilirsiniz. Pürüzsüz bir cilde sahip olabilmeniz ve yaz mevsimine hazırlanmanız için en etkili selülit önleyici egzersizleri sizler için derledik, size sadece bu egzersizleri uygulamak kalıyor.

Köprü Egzersizi
Köprü Egzersizi

Köprü Egzersizi

Selülit önleyici egzersizler arasında bulunan köprü hareketi, pürüzsüz bir cilde sahip olmanız için en etkili egzersizlerden biridir. Bu egzersizi uygulamak için yerde düz şekilde yatın ve daha sonra dizlerinizi bükün, aynı anda ayaklarınız yerde düz ve elleriniz avuç içi yere bakacak biçimde kollarınızı yanlara koyun. Hareketi başlatmak için derin bir nefes alın ve karınla kalça kaslarını sıkarak kalçayı yükseltin, bu pozisyondayken vücut sırttan dizlere kadar dümdüz bir çizgi gibi tutulmalıdır. Birkaç saniye bu pozisyonda bekledikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün. 3 set halinde 20’şer kez bu egzersizi her gün tekrarlayabilirsiniz.

Squat Egzersizi
Squat Egzersizi

Squat Egzersizi

Etkili bir egzersiz yöntemi olan squat, kilo verdirmesinin yanı sıra selülit gidermede de ciddi etkileri bulunan bir spor hareketidir. Düzenli olarak yapılan squat sayesinde sıkı kalça ve bacaklara sahip olurken, selülit görüntüsünden de kolayca kurtulabilirsiniz. Bu egzersizi gerçekleştirmek için dik bir vaziyette ayakta durun ve her iki bacağınızı omuz hizasını geçmeyecek şekilde açın. Sırt dümdüz fakat kalçanın dışarıya doğru çıktığı pozisyonda dizlerin üzerinde eğilerek oturma hareketi yapmalısınız. Bu selülit önleyici egzersizi yaparken çok hızlı olmamaya ve bacaklarda meydana gelen yanma duygusunu hissetmeye çalışmalısınız. Sguat yaparken setler arasında bir dakika ara vermeyi ihmal etmemeli ve selülit gidermede en iyi sonucu alabilmek için her gün bu egzersizi tekrarlamalısınız.

Lunge (adım) Egzersizi
Lunge (adım) Egzersizi

Lunge (adım) Egzersizi

İşte portakal kabuğu görünümlü selülitlere veda etmek için kendi vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz bir başka egzersizse lunge hareketidir. Kalça ve bacak kaslarını çalıştıran ve hem vücudun şekillenmesine, hem de kilo vermeye yardımcı olan bu hareket vücudu şekillendirirken selülitlerin de yok olmasını sağlıyor. Lunge egzersizini başlatmak için düz bir şekilde ayakta durun ve bir ayağınızı öne atarak arkada kalan bacağınızla dizinizin üzerine çökün. Birkaç saniye bekleyeceğiniz bu pozisyon sırasında karın kaslarınızı iyice sıkın ve tüm ağırlığı baldırlarınıza vermeye çalışın. Bu egzersizi de diğer egzersizlerde olduğu gibi 3 set halinde uygulayabilirsiniz.

Reklamlar
Bacakları Kıvırma (hamstring çalıştırma) egzersizi
Bacakları Kıvırma (hamstring çalıştırma) egzersizi

Bacakları Kıvırma (hamstring çalıştırma) egzersizi

Selülit önleyici egzersizlerden biri de çok kolay bir şekilde ve dilediğiniz kadar tekrarlayabileceğiniz bacakları kıvırma hareketidir. Bu egzersiz ile arka baldırda bulunan hamstring kaslarını çalıştırarak, yağ oranını azaltıp kas kütlesini artırdığı gibi, selülitlerinde en büyük düşmanıdır. Evinde pilates topu bulunanlar bu konuda daha şanslılar çünkü bu egzersiz pilates topu ile yapılıyor. Düz bir zemine uzanarak ayaklarınızı pilates topunun üzerine yerleştirin ve sadece bacak kaslarının gücünden yararlanarak topu kendinize doğru çekin. Topu tekrar geri itme ve kendinize doğru çekme işlemini dilediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.

Plank Egzersizi
Plank Egzersizi

Plank Egzersizi

Vücut sıkılaştırma, kilo verme, duruşu düzeltme gibi pek çok faydası bulunan ve hemen hemen her egzersiz programının içinde yer alan plank hareketi selülit gidermede de en büyük yardımcınız durumunda. Özellikle kalça, karın ve bacak kaslarında etkili olan plank egzersizini uygulamaya ilk başladığınızda biraz zorlanabilirsiniz. Fakat zamanla alışacağınız bu egzersizi 2 dakika ve daha üzerine taşımak sizin elinizde olan bir durum. Ne kadar uzun süre plank vaziyetinde kalırsanız o denli iyi sonuç alacağınız bu hareket için yüz üstü biçimde yere uzanın ve yerle temasınızın sadece kol dirsekleri ve ayak parmaklarınızın uçları olmasını sağlayın. Bu pozisyondayken tüm beden dümdüz kalmalı ve dayanabildiğiniz kadar bu şekilde kalmaya çalışmalısınız. Plank egzersizini 15 saniye ile başlatıp, sonraki egzersizlerde yavaş yavaş süreyi ve dayanıklılığınızı artırabilirsiniz.

Kick Back (geriye tekme) Egzersizi
Kick Back (geriye tekme) Egzersizi

Kick Back (geriye tekme) Egzersizi

Selülitlerden çok kısa bir süre içinde kurtulmanızı hedefleyen geriye tekme atma egzersizini gün içerisinde tekrarlamanız çok faydalı olmaktadır. Çok basit biçimde uygulanabilen bu egzersiz için yere uzanarak ardından emekleme pozisyonuna geçmelisiniz. Sırt ve bel bölgesinin dümdüz olması gereken bu pozisyonda tıpkı tekme atar gibi bir bacağınızı arkaya doğru kaldırırken diğer bacak yerde sabit durmalıdır. 20×3 şeklinde setler halinde yapabileceğiniz kick back egzersizini diğer egzersizlerle birlikte düzenli olarak uygulayıp, selülitsiz bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Bisiklet Çevirme Egzersizi
Bisiklet Çevirme Egzersizi

Bisiklet Çevirme Egzersizi

Vücudun alt bölge kaslarını çalıştırmaya yönelik olan bisiklet çevirme egzersizi, selülitlerle mücadelede harika sonuçlar ortaya koymaktadır. Spora uzak veya yakın olan birçok kişinin bildiği bu hareket ile dengesiz yağ dağılımı olan bölgeler harekete geçer ve selülitler yok olmaya başlar. Bisiklet çevirme egzersizini gerçekleştirmek için düz ve belinizi acıtmayan bir zemin üzerinde sırt üstü yatmalı ve kollarınızı yan tarafa koymalısınız. Daha sonra bacaklarınızı tıpkı bir bisikletin pedallarını çevirir gibi çevirmelisiniz. Tek başına uygulanmasının da pek çok yararı olan bu hareketi diğer egzersizlerle birleştirip, kendinize bir egzersiz programı düzenlemeniz halinde kısa sürede olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Bacakları Yan Ayırma Egzersizi
Bacakları Yan Ayırma Egzersizi

Bacakları Yan Ayırma Egzersizi

Selülit önleyici egzersizler arasında yer alan son egzersizimiz ise, yine çok bilindik bir egzersiz olan bacakları yan ayırma hareketidir. İç bacak ve simit bölgesinde bulunan yağların erimesine ve daha ine bir görünüme sahip olmanızı sağlayan bu egzersiz, aynı zamanda selülitlerlede savaşıyor. Bacakları yan ayırma egzersizini uygulamak için düz bir zemine yan olarak uzanmalı ve destek için alt tarafta kalan kolu dirseğinizle yere koymalısınız. Egzersiz başlangıç pozisyonuna girip, dengenizi sağladıktan sonra bacağınızı bir makas gibi yukarıya doğru açarak 5 saniye bekleyin ve diğer bacakla temas etmeyecek şekilde indirin. Her iki bacak için bu hareketi 20 kez ve 3 set halinde tekrarlayabilir, düzenli ve disiplinli uygulama sonucunda selülitlerde belirgin bir azalma olduğunu fark edebilirsiniz.

Selülit Önleyici Egzersizler Nelerdir hakkındaki yazımızı beğendiyseniz Vücut Tipine Göre Egzersiz Türleri hakkında yazdığımız yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Yeni yayınlanan videolarımızdan haberdar olmak için YouTube kanalımızı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx