Sağlık

Tamol Tablet Ne İşe Yarar? Tamol Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Tamol tablet etken madde olarak 500 mg parasetamol içeren hastaların çok sık bildiği ve kullandığı efsane ilaçlardan bir tanesidir. En temel özelliği ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikte olmasıdır. İnsan bedeninde ortaya çıkan ağrıların konrol edilebilmesi hem hastalar hem de sağlık profesyonelleri tarafından önemlidir. Hafif ve orta şiddetli ağrılarda bu ilacı tercih eden hekimler şiddetli ağrılarda opioid özellikte ağrı kesicilerle kombin edebilirler. İnternette tamol tablet kullananlar ve tamol tablet kullananların yorumlarını okurken birçok kişinin yanlış kullanım yaptığını gördüm. Bu nedenle ziyaretçilerim için “En Doğru Tamol Tablet Kullanım Rehberi” hazırlamaya karar verdim. Haydi yazımıza geçelim.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Tamol Tablet Nedir?

Tamol tablet içerisinde 500 mg parasetamol etken maddesi bulunduran ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikleriyle göz dolduran etkili ilaçlardan bir tanesidir. Reçete olmadan alınabilmesine rağmen doğru kullanıldığında çok fayda görülebilmektedir. İlacın etki mekanizması hakkında kesinlik derecesine ulaşan bilgiler çok az olsa da temelde siklooksijenaz yolaklarını inhibe etmek suretiyle etki gösterdiği bilinmektedir.

Hastalar bu ilacı bir hastalığın tedavisi için kullanılan ana ilaç gibi görebilirler ama tamol aslında belirti giderici olarak kullanılmaktadır. Hafif ve orta şiddetli ağrılarda tercih edilmekle birlikte daha şiddetli ağrılarda ise opioid özelliği olan ilaçlarla kombine edilerek etkisi maksimize edilebilir.

Reklamlar

Ağrıyı Keser, Ateşi Söndürür!

Antipiretik ve analjezik özellikleriyle ön plana çıkan Tamol 500 mg 20 Tablet isimli ilacı doktorunuza reçete ettirmeden ve muayene olmadan kullanmanızı ben önermiyorum.

Tamol Tablet Nasıl Kullanılır?
Tamol Tablet Nasıl Kullanılır?

Tamol Tablet Nasıl Kullanılır?

İnsanlar günlük hayatta vücutlarının belirli bir bölgesinde ağrı hissettiklerinde rutin olarak ağrı kesici kullanma eğilimi gösterirler. Tamel tablet kullananlar bazen istemli bazen de istemsiz olarak yanlış kullanım yapmaktadırlar. Yanlış kullanımların önüne geçmek için bu ilacı mutlaka hekim muayenesi sonrasında kullanınız.

Tamol Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Tamol tablet ılık özellikteki bir bardak su ile beraber yutularak içilir.

Lütfen Dikkat Edin!!

İçerisinde parasetamol etken maddesi bulunan ilaçlar sadece doktor tarafından belirlenen dozlarda ve sıklıklarda kullanılmalıdırlar.

1 Günde Kaç Tane Tamol Tablet İçilebilir?

12 yaşında gelmiş, belirli bir kiloya ulaşmış çocuklar ve yetişkinler için 1 gün içerisinde kullanılabilecek maksimum tablet sayısı 4’tür. Tablet sayısı belirlenirken doktor muayenesi ve reçetesi baz alınmalıdır. Burada önemli bir sorun daha vardır. İki tablet arası ne kadar sürmesi gerektiğidir.

Kaç Saat Arayla Tamol Tablet İçilebilir?

Günde 4 defa alınabilen bu ilacın kaç saatte bir içileceği sorusu çok sık olarak araştırılmaktadır. Şimdi bu soruya açıklık getirelim.

Tamol Kaç Saatte Bir İçilir?

Bir adet tamol 500 mg tablet içildikten sonra en az 4 saat beklenmeli ve ikinci tablet içilmelidir. Tüm bunlar doktor muayenesi sonrasında reçetesiyle belirlenmelidir.

Tamol Tablet Kaç Gün Kullanılır?

Sağlık kurumuna giderek hekiminize muayene oldunuz, tamol tablet reçetesi aldınız ve kaç gün boyunca kullanacağınızı bilmiyorsunuz. Hemen şunu belirteyim : doktorunuzun reçetesinde tamol tablet kullanım süresi mutlaka belirtilmiştir. Bu nedenle hekiminiz belirtmediyse reçete numaranı ile birlikte eczanenizden öğrenebilirsiniz.

Kaç gün boyunca tamol tablet kullanılacağı sorusu hastadan hastaya değişiklik göstereceği için net cevabı olmayan bir sorudur. Eğer durumunuzu yorum kısmına yazarsanız size ortalama süreler hakkında bilgi vereceğim.

ASLA UNUTMA!!!

Uzun süre boyunca parasetamol içeren ilaçların kullanımı kişilerde istenmeyen bazı yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Tamol Tablet Aç mı Tok mu Kullanılır?

Normal şartlar altında tamol tablet 1 bardak su ile beraber içilir ancak aç karnına mı tok karnına mi içmek gerekir emin değilsiniz. Bu durumda hemen belirtmeliyim ki tamol aç ya da tok karnına alınabilir.

Tok karnına alınan tabletler aç karnına alınan tabletlere oranla daha yavaş ve daha az etki gösterebilir. Tabletin aç ya da tok kullanılacağı bilgisi doktorunuzun muayenesi sonucunda belirlenmelidir.

Tamol Tablet Ne İşe Yarar?
Tamol Tablet Ne İşe Yarar?

Tamol Tablet Ne İşe Yarar?

Yıllar geçtikçe insan bedeninin bazı bölümlerinde ağrılar ortaya çıkabilir. Bu tarz durumlarda insanlar ağrı kesici alarak rahatlama yolunu seçerler. İşte tamol tablette bu ağrı kesicilerden biridir. Şimdi maddeler halinde tamol ne için kullanılır ve tamol hangi hastalıklarda kullanılır sorularının cevaplarını verelim.

 • Eklem bölgelerinde görülen ağrılar
 • Regl dönemi ağrıları
 • Vücutta ateş yüksekliği
 • Soğuk algınlığınde görülen ağrılar
 • Romatizmal ağrılar
 • Kaslarda görülen ağrılar
 • Adet ağrıları
 • Dişlerde ortaya çıkan ağrılar
 • Gripte görülen ağrılar
 • Belde görülen ağrılar
 • Sırtta görülen ağrılar
 • Baş ağrıları
 • Kemikte görülen ağrılar

Tüm bu maddelerin dışında tamolun kullanıldığı başka durumlarda bulunmaktadır. Tamol vücutta ağrının kaynağını yok etmez ancak daha az hissetmemizi sağlar. Önem arz eden ilacı nasıl kullanmamız gerektiğidir.

Tamol Tablet Nasıl Etki Eder?

Tamol tablet ağız yoluyla alınan bir ilaçtır ve alındıktan sonra hızlı bir şekilde emilimi başlar. Emilim tamamlandıktan sonra prostaglandin yolaklarını bloke eder ve ağrı kesme etkisi ortaya çıkar. Normalde prostaglandin maddesi ağrının hissedilmesini artırır. İnhibe edildiklerinde ise bu etki yok olur.

Tamol Tablet Etkisi Ne Zaman Başlar?

Ağızdan alındıktan sonra emilerek kana karışması neticesinde etkisini gösterdiğini söylemiştim. Ağızdan alındıktan ortalama olarak 30 dakika sonra etkisini göstermeye başlar ve hızlıca etki şiddeti artar. Bir süre sonra pik yapan etki yavaş yavaş azalır ve kaybolur.

Tamol Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Bu süre bünyeden bünyeye değişiklik gösterse de ortalama olarak 30 dakikadır.

Tamol Tabletin Etkisi Ne Kadar Sürer?

İlacın oral yolla alınmasını takiben 30 dakika sonra etkisinin başladığını söylemiştim. 30 dakika sonra başlayan etki yaklaşık olarak 3-4 saat civarında devam eder.

Tamol Tabletin Etkisi En Fazla Ne Zaman Olur?

Maksimum düzeylerde etkinin alınması kişiden kişiye değişmekle beraber yaklaşık 1 ile 3 saat arasında gerçekleşir. Bu sürenin sonunda zamanla azalış gösterir.

Parasetamol etken maddeli tamol tabletin etki mekanizması hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki linki takip ederek okumaya devam edebilirsiniz.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32767405/

Gebelik Döneminde Tamol Tablet Kullanılır mı?

İçerisinde parasetamol adı verilen etken maddeyi barındıran bu ilaç gebeler tarafından güvenilirliği nedeniyle sıkça kullanılmaktadır. Peki bu yaklaşım doru mudur? Gebeler tarafından kullanıldığında bebeklerine bir zarar vermekte midir?

Yapılan hayvan deneylerinde herhangi olumsuz bir etki gözlenmemiş olsa da henüz gebe kadınlar üzerinde testler yapılmadığı için net bir şeyler söylemek haliyle mümkün değildir.

Toparlamak gerekirse tamol 500 mg tablet anne kanından bebeğin kanına geçtiği için sadece doktorunuzun gerekli görmesi halinde kullanımı uygundur. Bunun dışında hekiminizin bilgisi dışında ilaç kullanımı yapmayınız.

Tamol Tablet Gebelik Kategorisi

Bildiğiniz gibi ilaçlar bir takım kriterlere göre kategorize edilmektedir. Bu kategorizasyon neticesinde hangi durumlarda kullanılıp kullanılmayacağı gibi durumlar netlik kazanmaktadır.

“Tamol tabletin gebelik kategorisi B’dir.”

Emzirme Döneminde Tamol Tablet Kullanılır mı?

Emzirme döneminde ya da lohusa olan kadınlarda tamol kullanımı gebelerden biraz daha farklıdır. Gebelik döneminde bebeklere anne kanından bebeklere geçen tamol etken maddesinin miktarı anne kanındakiyle hemen hemen aynıdır.

Oysa emzirme döneminde bebeğin memeden süt emmesi yoluyla sadece etken maddenin yüzde birinin geçtiği bilinmektedir. Dolayısıyla emziren anneler bu ilacı güvenle kullanabilir ancak doktor reçetesi olmadan ilaç kullanımı yanlış bir yaklaşımdır.

Tamol Tabletin Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi tamol tabletinde bir takım istenmeyen etkileri ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi etkiler görüldüğünde ilacı kullanmayı derhal bırakıp hemen doktorunuza başvurmalısınız. İşte tamol yan etkileri:

 • Mide ağrısı
 • Mide bulantısı
 • İştah azlığı
 • İdrarda renk değişimi
 • Kakada renk değişimi
 • Baş dönmesi
 • Karın ağrısı
 • Kabızlık

Bunların dışında ani olarak gelişen solunum güçlüğü, kızarıklık veya kabarıklık durumları ortaya çıkarsa hızlıca bir acil servise başvurunuz.

Tamol tabletin içerisinde bulunan parasetamol etken maddesinin neden olabileceği yan etkilerin tamamı ve diğer detaylar için aşağıdaki linke tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz.

https://www.fda.gov/drugs/information-drug-class/acetaminophen-information

Tamol Tablet Muadili İlaçlar

İçerisinde aynı etken madde bulunmasına rağmen farklı firmalar tarafından üretilen ilaçlara muadili ilaçlar ya da eşdeğer ilaçlar adı verilir. Etkileri birbirine çok yakın olsa da birebir değildir. İşte tamol tablet muadili ilaçlar:

 • Parol 500 mg tablet
 • Pirofen 500 mg tablet
 • Tylol 500 mg tablet
 • Panadol 500 mg tablet
 • Minoset 500 mg tablet

Parasetamol etken maddesi üzerine kafein ve propifenazon eklenerek üretilen Parol Plus ilacı bazı ağrı çeşitleri üzerine çok daha etkili olmaktadır. Kafein ve parasetamolün birleşimi ile oluşan müthiş etki ağrıları dindirmektedir. Hemen Parol Plus hakkında bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayınız.

Kimler Tamol Tablet Kullanmamalıdır?

Bazı durumlarda ve bazı patolojik durumların varlığında bu ilacın kullanılması vücuda zarar verebilir ve istenmeyen şeylere sebebiyet verebilir. Peki bu durumlar nelerdir?

 • Alkol kullananlar bu ilacı almamalıdır.
 • Kansızlık yaşayanlar ilacı kullanmamalıdır.
 • Karaciğer ve böbrek hastalığı olanlar kullanmamalıdır.
 • Akciğer hastalığı olanlar kullanmamalıdır.
 • Gilbert sendromu olanlar kullanmamalıdır.

Bahsi geçen durumlarda doktor kontrolü altında ve önerisiyle kullanım yapılabilir.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx