Cilt Bakımı

Maya ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Maya mutfaklarımızda hamur işleri yaparken kullandığımız temel malzemelerdendir. Maya ile cilt bakımı yazımız ile bu besleyici maddeden faydalanıyoruz.

Maya ile yapılan cilt bakımı maskeleri sayesinde cildimiz parlak ve ışıltılı bir hale geliyor.  Son dönemlerde sıklıkla cilt bakımı için kullanılan maya, oldukça popüler bir hal almıştır. Maya sayesinde cildiniz pürüzsüzleşiyor. Bu yazımızda maya nedir? Mayanın faydaları nedir? Evde maya maskesi nasıl hazırlanır? sorularının cevap veriyoruz.

Maya Nedir?

Maya tek hücreli bir organizmadır. Bazı meyve ve çiçeklerden, şeker bulunan ortamlarda bulunan bir canlıdır. Maya aslında bir mantar çeşididir ancak pek çok farklı çeşidi mevcuttur. Bilinen en önemli maya türü bira mayasıdır ve devamında evlerimizde kullandığımız mayalar gelmektedir. Maya kimi zaman içki ürünlerinin üretilmesinde kimi zamanda hamur işlerinin daha lezzetli olmasında kullanılır.

Reklamlar

Maya Nasıl Üretilir?

Mayanın gelişebilmesi için şeker gereklidir. Bu şeker meles adı verine bildiğimiz adı ile limon tuzu ile elde edilir. Melas şurubu büyük çelik tanklarda oksijen ve hava ile karıştırılarak beslenir. Maya çoğalmaya başlayıp istenilen miktara gelince sıvı dışarı salınır. Kalan maya kurutularak bildiğimiz maya elde edilir.

Maya Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada kullanım yeri ve alanlarına göre farklı maya çeşitleri mevcuttur. Yaş, kuru ve instant maya olmak üzere 3 farklı maya çeşidi vardır.

Maya çeşitleri şunlardır;

  • Yaş maya
  • Kuru maya
  • Instant maya
Maya Çeşitleri
Maya Çeşitleri

Yaş Maya

Fırın ve pastanelerde sıklıkla kullanılan genelde 42 gramlık paketler halinde piyasada bulunabilen maya çeşididir. Soğuk ortamda yani buzdolabında saklanması gereken bu maya 4 derecede muhafaza edilmelidir. Ortalama 1 aylık bir dolap ömrü vardır. Bünyesinde 4’de 3 oranında su barındır su bulunduğu için yaş adını almıştır. Ilık suya biraz şeker ilave edilerek çözdürülen maya, 15 dakika kadar bekletildiğinde aktifleşir ve una eklenebilir.

Reklamlar

İlginizi çekebilir: 5 Dakikada Siyah Noktalardan Kurtul

Kuru Maya

Yaş mayadan daha uzun süre dayanan maya türüdür. Bu mayanın asıl esprisi içindeki suyun alınması sayesinde kapalı şekilde 1 ayın üzerinde saklama süresinin olmasıdır. Kuru maya kullanmak için bir kabın içine kuru mayayı boşaltıp üzerine maya miktarının 4 katı ılık su ve toz şeker ekleyerek karıştırılması şeklindedir. Bu karışımı 15 20 dakika beklettiğinizde maya aktifleşerek kullanılabilir hale gelecektir. Bu şekilde tariflerinizde kullanabilirsiniz.

Instant Maya

Granül biçiminde diğer iki maya çeşidine göre kullanımı çok daha basit ve kolay olan bu maya, kullanmak için kesinlikle beklemeye ihtiyacı olmayan bir mayadır. Aynı vanilin ya da kabartma tozu kullanıl gibi direkt olarak diğer malzemeler ile karıştırılarak kullanılabilir. Genelde piyasada 1 kere kullanıma uygun paketlenmiş şekilde satılırlar. Dolayısı ile saklama muhafaza etme gibi problemleri beraberinde getirmez.

Evimizde hamur işi ve pastalarda çokça kullandığımız maya sadece mutfakta değil son zamanlarda cilt bakımında da popüler hale gelmiş durumda. Maya ile cilt bakımı sayesinde cildinize ğürüzsüz bir form kazandırabilirsiniz. Maya yapılan araştırmalar ile pek çok faydayı cildinize kazandırmaktadır. Şaşılacak derecede içerisindeki bileşenler sayesinde sanki bir cilt bakım ürünü gibi raflarda bizleri beklemektedir.

Peki maya ile cilt bakımı nasıl yapılır? Maya ile cilt bakım maskesi nasıl hazırlanır? tüm bu sorularınızın cevabı için öncelikle mayanın faydalarını bilmemiz gerekiyor. Gelin bu mucize gıda ürününün faydalarını yakından inceleyelim.

Maya ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Maya ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Maya ile Cilt Bakımı ve Mayanın Faydaları

  • Mayanın içerisinde çok yüksek oranda proteinin yanı sıra B6 vitamini de barındırmaktadır. Bu vitamin sayesinde cildiniz hızlıca yenilenir ve atık maddelerden kolayca arınız.
  • Maya sayesinde hücre yenilenmeniz oldukça hızlanıyor. Maya ile cilt bakımı maskesi hem kuru hem yağlı ciltler için rahatlıkla kullanılabilir. Kuru ciltler için tam bir nem kaynağı olan maya maskesi sayesinde cildinizin nem dengesi korunur ve ayarlanır. Cildinizin tüm yüzeylerini profesyonel bakım ürünlerine taş çıkarırcasına temizleyen maya sayesinde artık daha sağlıklı ve bakımlı bir cilde sahip olmanız mümkün.
  • Cilt dökülmelerine karşı kuru ciltlerin bu büyük derdine çare olan maya maskesi, bu dökülmeleri yok edip cildinizin yağ oranına denge getiriyor.
  • Cildinizin nemlenmesini ve yaşlanma izlerinin yavaşlamasını sağlıyor. Kırışıklıklarla mücadelede maya maskesi sıklıkla tercih edeceğiniz bir alternatif olacak. Özellikle göz altı kırışıklıkları için denemenizi öneririz.
  • Ciltte oluşan lekeler ile mücadele etmek için maya maskesini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Güneş lekeleri ve diğer lekelere karşı rahatça kullanabileceğiniz maskeler ile lekelerin renginin açıldığını birkaç kullanımda fark edeceksiniz.
  • Maya ile saç bakımı da yapılır. Yani sadece cildimiz için değil saçlarımız içinde bulunmak bir nimettir maya maskesi. Saçlarınızı dış etmenlerin tahribatına karşı koruyarak, yağlanma, solgunlaşma ve dökülmelerin önüne geçecektir.

Maya Maskesi Nedir?

Cildimizde zamanla gözenekler genişler ve bu genişliklere yerleşen kirler lekelere yol açar. Cildinizin renginin solmasına sebebiyet veren tüm dış etmenlerin bu tahrip edici yapısına karşı geliştirilen yöntemlerin yanında maya maskesi da uygulanabilir.

Maya maskeleri cilt bakımı için doğal bir yöntem geliştirmiş oluyorsunuz. Kimyasalları kullanmak yerine bu doğal maddeyi kullanmak pek çoğunuzun tercih sebebi olabilir. Maya hem cildi besler hem de iyileştirir. Bu etmenleri sayesinde hem yenilenmiş bir cilde hem de güçlü parlak bir tene sahip olursunuz. Dış etmenlerin olumsuz etkileri ile mücadele etmek için maya ile cilt bakımı her an uygulayabileceğiniz bir yöntemdir.

İçerisinde bulunan vitamin ve diğer faydalı maddeler ve potasyum sayesinde zengin bir cilt bakım ürünü olarak evimizdeki yerini alıyor. Maya ile cilt bakımı yaptığınızda cildinizi toksin maddelerden arındırmış olursunuz. Cildinizin yağlanma sorununa karşı bu olumlu etkileri ile çözüm bulmanızın yanında siyah nokta ve sivilce oluşumunun da önüne geçmiş oluyorsunuz. Tüm bunların yanında cildinizin deforme olması sebebi ile oluşacak yaşlanma etkilerini de maya ile azaltmanız mümkün.

Maya Maskesi Nasıl Uygulanır?

Süt ile Maya Maskesi Tarifi

2 tatlı kaşığı yaş maya ve 2 tatlı kaşığı süt bir kabın içerisinde karıştırılır. Homojen bir kıvama gelene kadar karıştırılan ve koyu bir maske kıvamı alan karışım cilde uygulanır ve kuruması beklenir. Yüzünüzün tamamına uyguladığınız bu maskeyi kuruyana kadar bekletin ve ardından yüzünüzü ılık su ile iyice yıkayın. Bu işlemi haftada 2 kere tekrarladığınızda cildinizin temiz, pürüzsüz ve daha canlı bir hale geldiğini fark edeceksiniz.

Sivilceler için Maya ile Maske Tarifi

4 tatlı kaşığı yaş maya 2 tatlı kaşığı su ile iyice karıştırılarak homojen bir kıvam alana kadar karıştırılır.  Kıvamı maske gibi olan bu karışımı cildimize ve özellikle sivilcelerin yoğun olduğu bölgelere yuvarlak hareketlerle masaj yaparak uygulanır. Maskenin kuruması yaklaşık 25 ile 30 dakika arası beklenir. Tamamen kuruyan maske ılık su ile ıslatılarak masaj yaparak ciltten temizlenir. Bu maskede dikkat etmeniz gereken konu maskeyi yıkamıyoruz ıslatarak masaj yapıp temizliyoruz.

Siyah Noktalar için Yoğurtlu Maya Maskesi Tarifi

2 çay kaşığı yaş mayayı yarım çorba kaşığı yoğurt ile bir kabın içerisinde birbirine tamamen karışana kadar karıştırıyoruz. Homojen karışımımızı maske kıvamına geldiğinde siyah noktalı bölgelerimize uyguluyoruz. Özellikle bu bölgelere daha yoğun sürmeniz halinde etkisi daha iyi olacaktır. Maskeyi 20 dakika kadar cildimizde bekletip ardından ılık su ile yüzümüzü yıkıyoruz. Bu işlemi haftada maksimum 2 kere yapabilirsiniz. Siyah noktalara karşı oldukça etkili bu maske ile cildinizin arındığını kısa sürede göreceksiniz.

Limonlu Maya Maskesi Tarifi

Maya ile cilt bakımı maske tariflerimize akne ve lekelerden muzdarip olan okurlarımıza derman olacak bir tarif ile devam ediyoruz. Maya ile pürüzsüz bir cilt elde etmenin yanı sıra lekelerden de kurtarmak mümkündür. 2 tatlı kaşığı yaş mayayı yarım çorba kaşığı limon suyu ile karıştırarak maske kıvamında koyu bir karışım elde ediyoruz. Malzemelerin birbirine tam karışmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Eğer evinizde limon yerine greyfurt varsa bu meyveyi de kullanabilirsiniz. Bu iki meyve de antioksidan etkileri sayesinde cildinizi kirlerden ve toksinlerden derinlemesine temizleyecektir. İçerdikleri C vitamini sayesinde de cildinizi besleyecektir. Hazırladığınız maskeyi cildinizde 25 dakika bekleterek kurumasını sağlayın. Ardından ılık ve bol su ile masaj yaparak temizleyin. Bu işlemi yine haftada 2 kere yapabilirsiniz.

Maya Maskesi Faydaları Nelerdir?

Maya ile cilt bakımı yazımızda sizlere birbirinden faydalı ve farklı sorunlara çözüm olan maskeler tanıttık. Tüm bu bilgiler ışığında artık sizlerde pahalı ve kimyasallar içeren kozmetik ürünleri yerine bu tarifleri tercih edebilirsiniz. Yazımızda sizlere mayanın faydalrından ve maya ile yapılacak maskelerin cildinize göstereceği etkilerden bahsettik. Maya ile cilt bakımı yaptığınızda cildinizin eksik olan vitamin ve mineralleri de cildinize vermiş olursunuz.

Cildinizdeki lekelenmelerden dolayı oluşan ton farklılıklarının giderilmesinde maya maskeleri oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Kırışıklıkların azaltılmasının da mevcut faydaları arasına eklenmesi ile maya gizli kalmış bir cilt bakım ürünüdür. Ölü hücrelerin hızlı bir şekilde temizlenmesine olan katkısı ile bir peeling ürünü gibi kullanılabilir. Egzama, döküntüler ve dermatit gibi cilt sorunlarının azaltılması hatta son bulmasına yardımcı olabilir. Maya maddesi içerisinde B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerini yanında folik asit ve potasyum barındırır. Bu faydaları ile cildinizin yağ ve nem dengesini de düzeltmektedir.

Bu yazımız ile sizlere gizli kalmış bir cilt bakımı mucizesini tanıttık ve farklı faydaları olan maskeleri sizlerle paylaştık. Cilt tipinize ve cilt probleminize göre size uygun olan maske tarifini uygulayarak problemlerinizi sonlandırabilirsiniz. Bunun yanında tüm maskeleri iyi bir takvim ile uygulayarak cildinizdeki çoklu sorunlardan kurtulmanız mümkün. Uyguladığınız masa maskelerini ve aldığınız sonuçları bizlerle yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx