Cilt Bakımı

Yosun Yağının Cilde Faydaları

Reklamlar

Yosun yağı faydalı yağlardandır. Son dönemlerde cilt bakımı için çok tercih edilmektedir. Yosun yağının cilde faydaları, yosun yağının vücudumuza faydaları, yosun yağının saç bakımı için kullanımı ve yosun yağı yapılacak cilt maskelerini yazımızda bulabilirsiniz.

Yosun Yağının Faydaları

Yosun yağı şimdilerde çok duyulan cilt bakımı yağlarından biridir. Cildimize, saçlarımıza ve insan sağlığına çok faydalıdır. Yosun denizlerin içinde ve karadaki birikintilerde meydana gelir. Bu yosunlar toplanır ve yosun yağı yapılır. Yosun yağı vitamin ve mineral açısından zengindir. Yosun yağında B ve E vitamininin yanında magnezyum ve çinko bulunmaktadır.

Yosun Yağının Sağlığa Faydaları
Yosun Yağının Sağlığa Faydaları

Yosun Yağının Sağlığa Faydaları

Yosun yağının sağlığımıza faydaları şu şekildedir;

Reklamlar
 • Vücudumuzda zaman içinde artan zararlı toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Ve ödemin de azalmasını sağlamaktadır.
 • Yosun yağı sindirim sistemimizi hızlandırır. Zayıflamamıza yardımcıdır. Yapısında lif olduğu için tokluk hissi verir. Ve bu sayede yeme ihtiyacımızı azaltır.
 • Kanser hastalığını tedavisine ek olarak yosun yağı kullanılır. Vücudun kanser hücrelerine karşı savunma oluşturmasını sağlamaktadır. Özellikle meme kanserinde çok etkilidir.
 • Tırnak kırılmaları vitamin eksikliği sebebi ile meydana gelmektedir. Yoğun yağı tırnak kırılmalarına engel olmaktadır.
 • Masaj esnasında yosun yağı kullanırsa kan dolaşımınız hızlanır.
 • Yosun yağı vücudunuzun erken hastalanmasını engellemektedir.
 • Yosun yağı etkili bir ağrı kesicidir.
 • Yosun yağı cilt bakımı için çok etkilidir.
 • Saçlarınızın canlı ve parlak olması için yosun yağı kullanabilirsiniz.
Yosun Yağının Cilde Faydaları
Yosun Yağının Cilde Faydaları

Yosun Yağının Cilde Faydaları

Yosun yağının cildimize çok fazla olumlu etkisi vardır.

 • Yosun yağında vitamin mineraller olduğu için cildinizin sarkmasını ve yaşlanmasını engellemektedir. Düzenli olarak kullanılırsa cildiniz daha genç ve güzel görünecektir.
 • Yosun yağı cildinizin parlak ve kusursuz görünmesini sağlamaktadır. Cildinizin nem dengesi sağlar ve kurumasını engeller.
 • Yosun yağındaki çinko ile cildinizde meydana gelen sivilce ve aknelerin azalmasını sağlamaktadır. Sivilcelerin cildinizde leke bırakmasına engel olur.
 • Yosun yağı cildinizi temizlemek için de çok iyi bir seçenektir. Cildinizdeki tıkalı gözenekler yosun yağı ile açılabilir. Yosun yağı cildiniz nefes alacaktır.
 • Yosun yağı hücrelerinizin yenilenmesine yardımcıdır.
 • Yosun yağı ciltteki selülitlerin azalmasına yardımcı olur.
 • Gözaltında oluşan morluklarının azalması için yosun yağı iyi bir seçenektir.
 • Yosun yağı cildinizin nem ihtiyacını karşılar ve uzun süre nemli kalmasını sağlar.
 • Cildinizde hamilelik, kilo alıp verme gibi sebeplerden dolayı çatlak meydana gelebilir. Çatlak görüntüsünün azalmasını sağlamaktadır.
 • Yosun yağının önemli bir özelliği anti alerjen olmasıdır. Ciltte kızarıklık ve tahriş olması durumunda tedavi amaçlı kullanılabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Salatalıklı Klorofilli Cilt Bakım Toniği Tarifi

Yosun Yağı İle Cilt Bakımı

Yosun yağı alerjen olmayan bir yağdır. Bu sebeple direkt olarak cildinize uygulayabilirsiniz. Ya da diğer yağlar ile karıştırıp da kullanabilirsiniz. Selülit sorununuz varsa yosun yağını tercih edebilirsiniz. Selülit ya da sarkma olan bölgelere yosun yağı sürüp streç film ile kapatmak yeterli olacaktır. Bu uygulamayı düzenli olarak yaparsanız cildinizdeki sarkma görüntüsünde selülitlerinizde gözle görülür bir azalma olacaktır.

Yosun yağı ile cilt bakımının bir diğer şekli de cildinize masaj yağı olarak kullanmaktır. Yosun yağını aktif olarak kullandığınız cilt ürünlerinin içine ekleyebilirsiniz. Gözaltı morlukları için yosun yağı tercih edecekseniz yapmanız gereken parmak uçlarınız ile masaj yaparak uygulamaktır. Yosun yağını gözaltınızda 30 dakika kadar bekletip yıkamalısınız. Gözünüze temas etmemesine dikkat etmelisiniz.

Reklamlar

Yosun Yağı ile Yapılan Cilt Maskeleri

Gözaltı Morlukları İçin Yosun Yağı Maskesi

Gözaltı morlukları yorgunluk, stres gibi birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Doğal bir çözüm arıyorsanız yosun yağını deneyebilirsiniz. Yosun yağını cildinize uygulamadan önce cildinizi temizlemelisiniz. Ve pamuğa yosun yağını damlatıp gözünüzün çevresine sürmelisiniz. Tonik şeklinde göz çevrenize uyguladıktan sonra 30 dakika kadar cildinizde bekletiniz. Yosun yağı düzenli olarak kullanılırsa etkili sonuç alınacaktır. Düzenli olarak haftada iki gün uygulayabilirsiniz.

Selülit Giderici Yosun Yağı Maskesi

Yosun yağı kullanarak selülitlerinizden kurtulabilirsiniz. Gerekli olan malzemeler; 1 çay kaşığı yosun yağı, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı portakal yağı, 1 çay kaşığı avokado yağı, 1 tatlı kaşığı susam yağı ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağıdır. Cam bir kase de malzemelerimizin hepsini iyice karıştırmalıyız. Maskeyi sürmeden önce cildinizin temiz olduğuna emin olmalısınız. Cildinizde selülit ve sarkma sorunu olan bölgelerinize yağ karışımını güzelce sürünüz. Ve streç film ile sarıp 2 saat bekletiniz. Süre sonunda cildinizi soğuk su ile yıkayınız. Sıcak su cildinizin sarkmasına neden olur. Bu maskeyi haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Bakımlı Bir Cilt İçin Yosun Yağı Maskesi

Daha bakımlı bir cilde kavuşmak için maske gerekli malzemeler; 2 tatlı kaşığı yosun yağı, 1 yemek kaşığı sıcak su, 2 tatlı kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı aloe veradır. Malzemelerin hepsini cam bir kabın içine alıp aleo vera homojen gelene kadar karıştırmalısınız. Oval hareketler yaparak cildinize masaj ile birlikte uygulamalısınız. Cildinizde 20 dakika kadar beklettikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz. Maskeyi cildinizden çıkardıktan sonra nemlendirici uygulamalısınız. Bu maskeyi haftada bir gün uygulayabilirsiniz.

Yosun Yağı Cildi İyileştirir

 • Yosun yağı ciltte meydana gelen kesik, yara ve tahrişlerin onarılması için tercih edilebilir.
 • Yosun yağı ayak bakımında tercih edilebilir. Ayak parmaklarınızın arasındaki yara ve iltihabın yok edilmesinde kullanılır.
 • Yosun yağı ile cildinize masaj yaparsanız cildinizin rahatlamanızı ve ağrılarınızın azalmasını sağlayacaktır.
 • Özellikle yaz aylarında cildinizde meydana gelen leke ve güneş yanıklarının iyileştirilmesi için faydalıdır.
 • Saçlarınızın sağlıklı olması için yosun yağı kullanırsanız saç bakım ürünlerinize ekleyerek de kullanabilirsiniz.
 • Yosun yağı cilt hastalıkları için de çok etkilidir. Cildinizde oluşan mantar ve egzama hastalığını tedavisine ek olarak kullanılır.
 • Yosun yağı ile yaz aylarında cildinizde meydana gelen güneş yanıklarını tedavi edebilirsiniz.
Yosun Yağı ile Saç Bakımı
Yosun Yağı ile Saç Bakımı

Yosun Yağı ile Saç Bakımı

 • Yosun yağı yapısındaki vitamin ve mineraller ile saçlarınızı güçlendirmeye yardımcıdır.
 • Yosun yağı ile saçlarınız daha sağlıklı ve pırıl pırıl görünecektir.
 • Saçlarınızın köklerini güçlendirir saçlarınızın kırılmasını dökülme sorununu en aza indirecektir.
 • Yosun yağı saçlarınızın daha dolgun ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.
 • Yosun yağı antioksidan özelliği olduğu için saç diplerinizde oluşan mantar ve kepeği yok edecektir.
 • Yosun yağı kullandığınızda saçlarınızın daha hızlı uzadığını göreceksiniz.

Yosun Yağı İle Saç Bakım Maskesi

Yosun Yağının Cilde Faydaları sadece cildimiz ile sınırlı bir durum değildir. Bu faydalarını cildimle beraber saç bakımı içinde sıklıkla kullanılan bir ürün olmasını sağlamıştır. Yosun yağı ile saç maskesi için gerekli malzemeler 1 tatlı kaşığı sarımsak yağı, 1 tatlı kaşığı jojoba yağı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağıdır. Cam bir kasede malzemelerin hepsini karıştırmalısınız. Yağların iç içe geçmesi için iyice karıştırmanız gerekmektedir. Elde ettiğiniz maskeyi saç diplerinize ve saçlarınıza masaj yaparak uygulamalısınız. Maskenin 30 dakika kadar saçınızda kalması için bekleyiniz. Ve süre sonunda ılık su ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Maskeyi haftada bir kez saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Yosun Yağı Nerelerde Satılmaktadır?

Yosun yağını aktarlarda ve internet sitelerinde bulabilirsiniz. Yosun yağı alırken dikkat etmeniz gereken içeriğinin doğal olmasıdır. Arkasında yazan içindekiler kısmını okuyarak yosun yağı oranının yüksek olmasına dikkat ediniz. Çok pahalı değildir. 30 TL civarındadır.

Yosun Yağını Kullanmadan Şunlara Dikkat Etmelisiniz

 • Yosun yağını hamile ve emziren bayanlar kullanmamalıdır.
 • Eğer düzenli olarak kullandığınız ilaç varsa yosun yağı ilaçlarla etkileşime girebileceği için kullanılması tavsiye edilmemektedir.
 • Çocukların yosun yağı kullanması önerilmez.
 • Böbrek hastası olanlar yosun yağı kullanmamalıdır.

Yosun yağı su yosunundan elde edilmektedir. Yosun yağının içerdiği vitaminler ve mineraller ile saç ve cilt sorunlarına karşı oldukça etkilidir. Yosun yağında çinko, B vitaminleri, magnezyum ve E vitamini bulunuyor.

Zayıflamak İçin Yosun Yağı Kullanımı

Zayıflamak için çok yosun yağı çok faydalıdır. Yapmanız gereken inceltmek istediğiniz bölgenizi masaj yaparak ovalamaktır. Masajın etkisini arttırmak için masaj yaptığınız bölgeyi streç film ile sarmalısınız. Bir süre streç film ile sardıktan sonra sardığınız bölge terleyecektir. Bölgede terleme olduğunda ılık su ile yıkayabilirsiniz. Yosun yağındaki enzimler sayesinde sürülen bölgedeki kan akışını hızlandırır ve yağ yakımına yardımcı olur.

Yosun Yağı Zararlı Mıdır?

Yosun yağı aslında zararlı değildir. Fakat alerjisi olan kişiler için sorun olabilir. Bu sebeple yosun yağını kullanmadan küçük bir bölgenizde denemelisiniz. Yaklaşık 10 dakika beklemelisiniz. Eğer kızarıklık, yanma, kaşıntı gibi belirtiler yoksa içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Yosun yağı zararlı yağlardan değildir.

Yosun Yağının Cilde Faydaları yazımız ile bu mucizevi yağı sizler için enine boyuna inceledik. Yosun yağını günlük cilt bakım rutininize, saçlarınız için yosun yağından saç maskesi yaparak, zayıflamak için ve vücudunuza sağlayacağı birçok fayda için tercih edebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

İlginizi çekebilir: Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx