SağlıkBeslenme

Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir? Tatlı (Kırmızı) Patates Yemek Hangi Hastalıkları Önler?

Reklamlar

Patates sofralarda hep yer alan çok sevilen bir besindir. Ve patates türlerinden tatlı patatesin faydaları nelerdir hangi hastalıkları tatlı patates ile önleyebilirsiniz bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Peki, tatlı patatesin faydaları nelerdir? Tatlı (Kırmızı) patates yemek hangi hastalıkları önler?

Tatlı patatesi daha çok büyük marketlerin sebze reyonunda görebiliriz. Fiyatları normal patatesten pahalı ve kırmızı renklidir. İlk gördüğünüzde bu nedir diye merak etmiş olabilirsiniz. Kırmızı patatesin sağlık açısından çok fazla faydası vardır. Hem lezzetli hem de şifalı olan bu besin nerede yetiştirilmektedir. Normal patatesten fiyatı daha pahalı ancak çok şifalıdır.

Tatlı patates yurt dışında çok sevilen ve tüketilen bir besindir. Ülkemizde şimdilerde daha çok tüketilmeye başlanan kırmızı patates hafif tatlı bir lezzeti vardır. Doyurucu ve sağlıklı bir sebzedir.

Reklamlar

Tatlı Patates (Kırmızı Patates) Nedir? Nerelerde Bulunur ve Kullanılır?

Orta Amerika ile Güney Amerika tatlı patatesin en çok olduğu ve tüketildiği yerlerden bazılarıdır. Kırmızı yani tatlı patatesin dış kabuğu normal patatese göre daha kalındır. Rengi de yetiştikleri toprağa göre değişiklik göstermektedir. Tatlı patatesler genelde kırmızı olsa da bazılarının için sarımsı beyaz renkte de olabilmektedir. Bazı tatlı patatesler de turuncuya kaçan hafif kırmızı renklerdedir.

Tatlı Patates (Kırmızı Patates) Nedir
Tatlı Patates (Kırmızı Patates) Nedir

Bizim kullandığımızı patateste olduğu gibi tatlı patateste de karbonhidrat vardır. Fakat daha sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır. Tatlı patates ülkemizde de daha sıcak yerlerde üretilmektedir.

Tatlı patatesi büyük marketlerin dışında internetten de üretimini yapan yerel sitelerden alabilirsiniz. Tatlı patatesi nerede kullanabilirim sorusuna da isterseniz salataların içinde tüketebilirsiniz. İsterseniz haşlayıp ya da fırınlayıp yiyebilirsiniz. Ya da patatesin püresini yapıp içine tavuk et ya da sebze atarak da tüketebilirsiniz.

Ayrıca tatlı patatesin hafif bir tadı olduğu için tartlarınızın içerisine koyabilir, püresini yapıp sütlü bir tatlınızla buluşturabilirsiniz. Ekmek harcından çörek içine her türlü hamur işi tarifinizin içerisinde tatlı patatesi kullanabilirsiniz. Tıpkı klasik patates gibi kızartmasını yapabilir ya da fırında pişirebilirsiniz.

Reklamlar

Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir? Tatlı (Kırmızı) Patates Yemek Hangi Hastalıkları Önler?

Tatlı patates beta karoten bakımından zengin olduğu için sağlık için çok faydalıdır. Tatlı patates özellikle Asya ülkelerinde yüzyıllardır tüketilmektedir. Ülkemizde de sıklıkla tüketilmektedir.

Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir
Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir

Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir?

Tatlı patatesin en çok üretildiği yer Orta Amerika’dır. En çok tüketildiği yer ise Asya Kıtasında olan ülkelerdir. Buralardan tüm dünyaya yayılmakta ve hemen hemen her ülkede tüketilmektedir. Tatlı patatesin sarı yapraklarının ve filizleri de bu ülkelerde yenilmektedir. Dıştan bakışta patatese benzeyen tatlı patates farklı aile cinsinden gelmektedir. Tatlı patatesin faydaları ise şunlardır:

 • Tatlı patatesin içinde yüksek miktarda lif bulunduğu için sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
 • Tatlı patates kolay sindirilir ve bu sebeple kilo vermeyi de kolaylaştırılır.
 • Tatlı patatesin içindeki A vitamini sayesinde beyin ve göz sağlığı için faydalıdır.
 • Tatlı patates kandaki şeker oranını düzenlemektedir. Şeker indeksinin yükselmesini engeller.
 • Cildin daha sağlıklı olmasını sağlar ve ciltteki ölü hücreleri temizler.
 • Tatlı patatesin içinde C vitamini vardır. Bundan dolayı da antioksidan etkisi vardır bağışıklık sistemini destekler.
 • Tatlı patates sinir hücrelerini sakinleştirecektir. Stres, kaygı ve ruh sağlığı hastalıkların yaşanmasını önleyecektir.

Tatlı (Kırmızı) Patates Yemek Hangi Hastalıkları Önler?

Tatlı patates bilinen diğer patates türlerinden farklı bir gruba mensup bir bitkidir. Pek çok faydası bulunduğu için tüketilmesi de oldukça önemli bir besindir. Tatlı patatesin pek çok hastalığa da olumlu etkisi vardır. Tatlı patates tüketmenin ne tür hastalıklara faydası olduğunu sizlerle bir liste ile paylaşmak istiyoruz.

 • Tatlı patates mide ve bağırsak hastalıklarını önlemek için çok faydalıdır.
 • Düzenli olarak tüketilirse ciddi sağlık sorunları oluşmasının önüne geçer.
 • Tatlı patates beyin ve göz sağlığı için çok faydalıdır. Ve beyinde ve gözde oluşabilecek hastalıkların önlemesine yardımcı olur.
 • Tatlı patates şekerin yükselmesini engeller ve tansiyon düşürülmesine yardımcı olur.
 • İçindeki B6 vitamini sayesinde vücudunuzun dirençli ve dinç kalmasını sağlar.
 • Üst solunum yolu hastalıklarına karşı vücudunuzu güçlü kılar, iyileştirir.
 • Uyku sorunları yaşayanların problemlerini çözmede olumlu katkı sağlar.

Tatlı Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir?

Tatlı patates yemek yüksek oranda beta karoten içermesi sebebiyle cilt sağlığı için oldukça önemlidir. A vitamini yeni, cilt hücrelerini üretmekte sorunlu olan DNA’yı tetikler ve yenilemeye yardımcı olur Ayrıca sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak için tatlı patates tüketimi de çok önemlidir.

Tatlı Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir
Tatlı Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir

Nişasta ve Lif İçermektedir

100 gram beyaz patates 29 g karbonhidrat ve 2 gram şeker içerirken, tatlı patates 24 g karbonhidrat ve 7 gram şeker içerir. Vücut bu nişastayı basit şekere dönüştürür ve oluşan glikozu enerji kaynağı olarak kullanır.

Her iki patates de sindirilemez karbonhidrat içerir, yemek sonrası tokluk hissini arttırır. 1 bardak beyaz patates 1.8 gram lif içerirken, bir bardak tatlı patates 4 gram lif içerir. Diyet lifini arttırmak için tatlı patates tercih edilmelidir.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx