SağlıkBeslenme

Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Meyan kökü şerbeti güçlü, aromatik ve enfes tadıyla yüzlerce yıldır sofralarımızda yer almaya devam ediyor. Sağlığa pek çok faydası olan meyan kökü şerbeti hem şifa dolu hem de leziz… Bu yazımızda önce meyan kökü şerbetinin ne işe yaradığından ve faydalarından bahsedeceğiz. Ardından evde meyan şerbetinin nasıl yapılacağını ve meyan şerbetinin zararlarını anlatacağız.

Meyan Kökü Şerbeti Faydaları
Meyan Kökü Şerbeti Faydaları

Meyan Kökü Şerbeti Faydaları

Meyan kökünün en güçlü ve en polarize edici tatlardan biri olduğu inkar edilemez. Bazı insanlar bundan nefret eder, ancak tatlılardan içkiye kadar her şeyde bulunan yeterince insan onu sever. Tarihsel olarak, olsa da, sakızlı şeker ve Jagermeister’den çok daha fazlası için kullanılmıştır. Aslında meyan kökü, eski Mısırlılar tarafından savaş sırasında susuzluğu bastırmak için ve geleneksel Çin tıbbında sindirim, cilt ve solunum sorunlarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Tüm eski kullanımlar kesin bilim tarafından desteklenmese de, meyan kökünün kanıta dayalı birçok sağlık yararı vardır. İşte meyan kökünün sağlığa faydaları, yan etkileri ve olası kullanımları hakkında bilmeniz gerekenler…

Meyan kökü, diyet takviyeleri, çaylar ve boğaz pastilleri gibi ilaçlarda kullanılır. Dünyaca ünlü tıp otoritelerine göre, meyan kökünün sağlık üzerindeki etkilerini inceleyen çok fazla araştırma yok, ancak potansiyel faydaları destekleyen bazı kanıtlar var.

Reklamlar

Meyan kökü genellikle güvenli kabul edilse de, uzun süre büyük miktarlarda tüketmenin, meyan kökünde çeşitli minerallerden oluşan bir bileşik olan glisirhizin nedeniyle ciddi yan etkilere yol açabileceği konusunda uyarıyor. Appetite for Health’in kurucu ortaklarına göre çok fazla glisirizin vücutta düşük potasyum seviyelerine neden olabilir ve bu da kalp rahatsızlıklarına ve kas zayıflığına yol açabilir.

Yüksek dozlarda glisirizin bebeğin beyin gelişimine müdahale edebilir bu nedenle hamile kadınlar meyan kökü takviyelerinden veya çaylarından kaçınmalıdır. Glycyrrhizin ayrıca tansiyon ilaçları, kolesterol ilaçları, diüretikler, kan incelticiler, östrojen bazlı hormonal doğum kontrolü ve aspirin ve ibuprofen gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar da dahil olmak üzere birçok yaygın ilacı etkileyebilir.

Sadece ara sıra çay, şeker, şerbet veya pastil şeklinde meyan kökü tüketiyorsanız, olumsuz sağlık etkileri riski çok düşüktür. Bununla birlikte, uzmanlar, iki hafta veya daha uzun süre günde altmış gramdan fazla  meyan kökü tüketmenin kırk yaşın üzerindeki kişilerde kalp sorunlarına yol açabileceği konusunda uyarıyor. Tüm bunlardan dolayı, meyan kökü (herhangi bir biçimde) eklemeden önce doktorunuza danışmanız en iyisidir.

Sindirim sağlığı

Meyan kökü tüketmenin bazı gastrointestinal faydaları olabilir. Daha fazla araştırma yapılması gerekmesine rağmen, birkaç küçük çalışma umut vericidir. Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) olan elli sekiz yetişkin üzerinde yapılan küçük bir çalışma, standart GÖRH tedavilerine glisirizin (meyan kökünde aktif bir bileşik) eklenmesinin reflü, mide ağrısı ve mide ekşimesi semptomlarını önemli ölçüde azalttığını buldu. Elli yetişkin üzerinde yapılan bir başka küçük çalışma, günde iki kez meyan kökü kapsüllerinin hazımsızlığı hafifletmeye yardımcı olduğunu buldu.

Reklamlar
Cilt sorunları
Cilt sorunları

Cilt sorunları

Meyan kökü sadece bir besin takviyesi olarak kullanılmaz aynı zamanda belirli kremlerde ve merhemlerde aktif bir bileşendir. Bazı araştırmalar, meyan kökünün kırmızı ve kaşıntılı cilt gibi dermatit ile ilişkili semptomların azaltılmasına yardımcı olmak için cilt kremleri ve losyonlar yoluyla topikal olarak uygulanabileceğini öne sürüyor. İki yüz seksen bir yetişkin üzerinde yapılan küçük bir araştırma, glisirretinik asit (meyan kökündeki aktif bir bileşik) içeren bir merhem uygulamasının kuru, kaşıntılı, kırmızı ve şişmiş cilt dahil dermatit semptomlarını yatıştırmaya yardımcı olduğunu buldu. Bin iki yüz yirmi bir rosacealı yetişkin üzerinde yapılan bir başka çalışma, likokalkon A (meyan kökünde aktif bir bileşik) içeren bir kremin günde iki kez uygulanmasının dört hafta sonra kızarıklığı önemli ölçüde azalttığını buldu.

Boğaz ağrısı

Meyan kökü çayları ve pastiller, boğaz ağrısı için alternatif tıp ilaçları olarak uzun süredir kullanılmaktadır. Bunun etkili olup olmadığını kanıtlamak için insanlar üzerinde çok fazla araştırma yapılmamış olsa da, meyan kökü ile karıştırılmış suyun petri kaplarında çeşitli bakterilerle birleştirildiği bir laboratuvar denemesi, meyan kökünün antibakteriyel ve diğer benzer özelliklere sahip olduğunu buldu. strep boğaz semptomlarını yatıştırmaya yardımcı olur.

Meyan kökü, boğaz pastilinin bir parçası olarak alındığında boğaz ağrısını önlemeye veya azaltmaya yardımcı olmak için de kullanılmıştır. Bunun nasıl çalıştığı tam olarak net olmasa da Meyan kökü çayları, spreyleri ve pastilleri boğaz ağrısını yatıştırmak için kullanılabilecek yaygın bitkisel ilaçlar olarak kullanılır.

Meyan kökü yüzyıllardır alternatif tıpta sindirim sorunları, boğaz ağrıları ve cilt sorunları için bir çare olarak kullanılmıştır. Araştırmacılar bu potansiyel sağlık yararlarını araştırmaya başlamış olsa da, gerçek şu ki meyan kökünün neler yapabileceği ve yapamayacağı hakkında öğrenecek daha çok şeyimiz var. Meyan kökü denemeye karar verirseniz, özellikle hamile kadınlar ve belirli ilaçları kullanan kişiler için yüksek dozlara karşı tepkisi olacağını unutmayın. Meyan kökünün büyük miktarlarda tüketilmesi güvenli değildir. İki hafta veya daha uzun süre günde otuz gram veya daha fazla tüketmek ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Meyan Kökü Şerbeti Ne İşe Yarar?
Meyan Kökü Şerbeti Ne İşe Yarar?

Meyan Kökü Şerbeti Ne İşe Yarar?

Meyan kökü, bazen hecelenen meyan kökü, yüzyıllardır Mısır, Hint, Çin ve Asur uygarlıkları tarafından kullanılan ve şu anda Asya, Avrupa ve Orta Doğu’da yetiştirilen eski bir bitkisel ilaçtır. Tatlılar, içecekler ve tütün ürünleri gibi gıdalarda yaygın olarak kullanılmasına rağmen, yine de sağlıkla ilgili yararları için alınmaktadır.

Geleneksel olarak, meyan kökü basitçe öğütülür ve mide rahatsızlığına ve diğer birkaç hastalığa yardımcı olmak için içeceklerde ve bitkisel ilaçlarda kullanılırdı.

Şimdi, yine aynı şekilde kullanabileceğiniz gerçek meyan kökü bulabilirsiniz, ancak onu kapsüllerde veya sıvı takviyesi olarak da bulabilirsiniz.

Ayrıca meyan kökü çayı veya meyan kökü tatlıları da içebilirsiniz – ancak meyan kökü ürünlerinin içinde gerçek meyan kökü özü olduğunu varsaymayın! Birçoğu meyan köküne çok benzer bir tada sahip olan anason adı verilen esansiyel bir yağ ile tatlandırılır. Sadece malzemeleri kontrol edin. Meyan kökü ekstresi ayrıca bazen yiyecek ve içecekleri tatlandırmak için kullanılan glisirizin adı verilen tatlı bir madde içerir.

Eskiden meyan kökü, dolaşım, akciğer, karaciğer ve böbrek hastalıkları dahil olmak üzere çeşitli durumları tedavi etmek için kullanılırdı.

Günümüzde, sindirim problemleri, mide sağlığı, bakteriyel enfeksiyonlar, viral enfeksiyonlar, üst solunum yolu enfeksiyonları, menopoz semptomları, boğaz ağrısı, cilt sağlığı ve diş sağlığı gibi benzer rahatsızlıklar için meyan kökü takviyesi önerilmektedir. Araştırmayı yaptık ve en iyi iddia edilen meyan kökü sağlık yararlarından sekiz tanesini bulduk, keyfini çıkarın!

Meyan kökü sindirime yardımcı olabilir

Meyan kökünün en popüler kullanımlarından biri hazımsızlık, mide rahatsızlığı, kalp yanması ve asit reflüsü gibi bazı sindirim sorunlarına yardımcı olmasıdır.

Asit reflü, yediğimiz yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olmak için vücutta normal bir süreçtir. Genellikle sadece mide asidi yemek borusundan yukarı çıkıp mide ekşimesi ve ağrıya neden olduğunda bir sorun haline gelir.

Bir çalışma, fonksiyonel dispepsisi olan hastaların -nedeni yokmuş gibi görünen hazımsızlık belirtileri ve semptomları için yaygın bir terimdir- plasebo verilen bir kontrol grubuna kıyasla otuz gün boyunca glisirizin içermeyen bir meyan kökü özütü aldıktan sonra semptomları önemli ölçüde azalttığını buldu. Görünüşe göre jüri, meyan kökü için glisirizinin gerekli bir özellik olup olmadığı konusunda kararsız. Bir çalışma, kalp yanması, boğaz ağrısı ve öksürük gibi semptomlara neden olan bir durum olan gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) tedavisine glisirizik asit eklemenin faydalarını hissettiğini buldu.

Meyan kökü peptik ülserlere yardımcı olabilir
Meyan kökü peptik ülserlere yardımcı olabilir

Meyan kökü peptik ülserlere yardımcı olabilir

H. plyori adı verilen ve genellikle peptik mide ülseri ile sonuçlanabilen iltihaplanmaya neden olan bir bakteri türü vardır. Meyan kökü ekstresinin içindeki glisirhizin, bu ağrılı yaraların tedavisine yardımcı olabilir. The Brazillian’da yayınlanan bir çalışma, genellikle H. plyori’yi tedavi etmek için verilen ilaca meyan kökü ekstresinin eklenmesinin, ondan daha etkili bir şekilde kurtulmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Bununla birlikte, peptik ülser için uygun bir tedavi olup olmadığına karar vermek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Meyan kökü viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir

Hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonlara mikropların vücuda girip zarar vermesi neden olur. Soğuk algınlığı gibi kısa enfeksiyonlar ve haftalar, aylar veya ömür boyu sürebilen kronik enfeksiyonlara neden olurlar. Meyan kökü bu tür enfeksiyonları iyileştirir.

Yeniden aktive olana kadar aylarca veya yıllarca bekleyebilen gizli enfeksiyonlar

Çin tıbbı üzerine yapılan bir araştırma, meyan kökünün vücut üzerinde antiviral etkileri olduğu bildirilen en az iki triterpene sahip olduğunu buldu: GL ve GA. Virüs gen ekspresyonu ve replikasyonu gibi virüs aktivitelerini zayıflatmaya yardımcı olabilirler. Meyan kökü ekstraktının ayrıca bakteriyel enfeksiyonların tedavisine yardımcı olabilecek flavonoidler içerdiği ve yukarıda bahsettiğimiz H. plyori gibi rahatsızlıkları tedavi ettiği bulundu.

Meyan kökü özü boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir
Meyan kökü özü boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir

Meyan kökü özü boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir

Meyan kökü pastilleri ve gargaralar, bazen ameliyattan sonra oluşan boğaz ağrılarını azaltmak veya önlemek için kullanılmıştır. Bu boğaz ağrıları, postoperatif boğaz ağrısı olarak bilinir. Ameliyattan önce nefes borularına solunum tüpü takılması gereken hastaları içeren küçük bir çalışma yapıldı. Sonuçlar, meyan kökü tozu ve su içeren bir solüsyonla gargara yapmanın, ameliyattan sonra bir solüsyonu ketamin ve suyla gargara yapmaya benzer yatıştırıcı etkilere sahip olduğunu ortaya koydu. Her iki grup, boğaz ağrısı oluşumu önemli ölçüde daha yüksek olan bir kontrol grubuyla karşılaştırıldı.

Meyan kökü ekstresi diş sağlığını korur

Şifalı bitkiler yüzyıllardır insanların dişlerine bakmak için kullanılmıştır. Ama şimdi hala durum böyle mi? Araştırmalar, meyan kökü ekstresinin ve biyoaktif bileşenlerinin bazı diş rahatsızlıklarına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Meyan kökünün ağız hastalıkları ve ağız mikroorganizmaları üzerindeki etkisini değerlendiren bir literatür incelemesi, meyan kökünün anti-inflamatuar, anti-mikrobiyal ve anti-yapışkan özelliklerinin diş hastalıklarında diş eti iltihabı, diş çürüğü, periodontitis ve aftöz ülserler gibi yararlı etkiler gösterdiği sonucuna varmıştır.

Meyan kökü ekstresi menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir

Sıcak basması, menopoz, bunlara ne derseniz deyin! Menopozdaki kadınların sahip olduğu en yaygın ve en nefret edilen semptomlardan biridir.

Üst vücutta ani sıcaklık hissine neden olurlar, örneğin göğsünüz, boynunuz ve yüzünüz… Cilt genellikle kızarır ve kadınlar terlemeye eğilimlidir, bu da vücut ısısını çok fazla kaybederlerse daha sonra kendilerini oldukça üşütmelerine neden olabilir! Bu bölümler çok utanç verici ve rahatsız edici olabilir, ancak meyan kökü yardımcı olabilir.

Menopozdaki doksan kadın üzerinde yapılan bir araştırma, meyan kökünün sıcak basmaların şiddetini ve sıklığını azaltmada etkili olduğunu buldu. Tam sekiz hafta boyunca günlük sıcak basma sıklığını azalttığı bulunurken, plasebo (nişasta) azalmadı.

Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Yapılır Evde
Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Yapılır Evde

Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Yapılır Evde

Meyan kökü şerbeti yaparken aslında kullandığınız malzemeleri seçerek ve kullandığınız malzemelerin oranlarına göre lezzetin yoğunluğunu belirleyebilirsiniz. Ben baz olarak şeker pancarı şurubu kullandım ama siz ürüne daha yoğun bir tat veren pekmez de kullanabilirsiniz. Şurubu bu tarife göre hazırlarken, ne tür meyan kökü aroması kullandığınız da önemlidir. Mağazalarda satın alabileceğiniz lezzetler farklı şekilde yapılır ve farklı yoğunluklara sahiptir. Benim kullandığım çok yoğun, bu yüzden birkaç damla yeterli – diğer ürünlerle daha yüksek bir doza ihtiyacınız olabilir… Satın aldığınızda paketin ne yazdığını kontrol etmelisiniz.

Bir buçuk yemek kaşığı meyan kökü tozunu küçük bir tencerede üç yemek kaşığı ılık suyla karıştırın. İki yüz mililitre şeker şurubunu ekleyin ve iyice karıştırın. Kaynatın ve bir an için kabarmasına izin verin. Ateşten alıp, beş damla meyan kökü aromasını ekleyin. Biraz siyah gıda boyası ekleyin ve istediğiniz rengi elde edene kadar karıştırın. Karışımdan köpüğü çıkarın ve hala sıcakken bir şişeye doldurun. Serin bir yerde saklayın.

Meyan Kökü Şerbeti Zararları

Meyan kökü genellikle güvenli bir gıda maddesi olarak kabul edilir, ancak bazı insanlarda artan kan basıncı, Anormal kalp ritimlerine, şişmeye, yüksek tansiyona, konjestif kalp yetmezliğine ve uyuşukluğa katkıda bulunabilecek potasyum seviyelerinde azalma da dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir.

Bu, yüksek tansiyonu (hipertansiyon), düşük potasyum seviyeleri veya böbrek veya ısı hastalığı olan kişilerin, büyük miktarlarda (herkesin yapması gerektiği gibi!) veya uzun süreler boyunca alma konusunda dikkatli olmaları gerektiği anlamına gelir.

İlginizi çekebilir: Calpol Şurup Ne İşe Yarar?

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx