Sağlık

Calpol Şurup Ne İşe Yarar? Calpol Şurup Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Calpol Şurup genel olarak ağrıları ve sancıları gideren bir ilaçtır. Bu yazımızda Calpol Şurup nedir, Calpol Şurup fiyatı ne kadar, Calpol Şurup ne işe yarar, Calpol Şurup kaç saatte bir verilir, Calpol Şurup prospektüsü nedir, Calpol Şurup ne için kullanılır, Calpol 6 Plus Şurup ne işe yarar, Calpol Şurup kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, Calpol 6 Plus Şurup kaç yaş içindir ve Calpol 6 Bebek Şurubu nasıl kullanılır gibi sorulara yanıt bulacağız.

Calpol Şurup Nedir?

Calpol Şurup, ağrıları ve ağrıları tedavi etmek için kullanılan yaygın bir ağrı kesicidir. Ağrımız olduğunu söyleyen beyindeki kimyasal habercileri bloke ederek çalışır. Baş ağrısı, migren, sinir ağrısı, diş ağrısı, boğaz ağrısı, adet (adet) ağrıları, artrit ve kas ağrılarının neden olduğu ağrıların giderilmesinde etkilidir. Bu ilaç çok yaygın olarak kullanılmaktadır ve doğru dozda alındığında çok nadiren yan etkilere neden olur. En fazla faydayı elde etmek için reçete edildiği gibi alın. Tehlikeli olabileceğinden, gereğinden fazla veya daha uzun süre almayın. Genel olarak, mümkün olan en kısa süre için işe yarayan en düşük dozu almalısınız. Ayrıca hamilelik veya emzirme döneminde ağrı kesicilerin ilk tercihidir.

Calpol Şurup ayrıca yüksek bir sıcaklığı (ateş) azaltmak için kullanılır. Ateşe neden olan bazı kimyasal habercilerin salınımını engelleyerek çalışır. Tek başına veya başka bir ilaçla birlikte reçete edilebilir. Doktorunuzun önerdiği şekilde düzenli olarak almalısınız.

Reklamlar

Calpol Şurup Fiyatı

Bu şurubun güncel fiyatı 20.16 liradır.

Calpol Şurup Ne İşe Yarar?
Calpol Şurup Ne İşe Yarar?

Calpol Şurup Ne İşe Yarar?

Calpol Şurup, ağrıyı hafifletmeye ve yüksek vücut ısısını (ateş) düşürmeye yardımcı olan, yaygın olarak reçete edilen bir ilaçtır. Çocuklarda baş ağrısı, diş ağrısı, vücut ağrısı, ateş ve soğuk algınlığı gibi durumları tedavi eder.

Calpol Şurup, tercihen her gün belirli bir saatte ağızdan verilir. Bu ilaç yemeklerden önce veya sonra alınabilse de, aç karnının iç astarını tahriş edebileceğinden yemekten sonra verilmesi en iyisidir. Doz ve süre çocuğunuzun yaşına, vücut ağırlığına ve enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olacaktır bu nedenle çocuğunuzun doktoru tarafından reçete edilen doza, zamana ve yönteme bağlı kalın. Çocuğunuz ilacı aldıktan sonra otuz dakika içinde kusarsa, sakinleşmesini sağlayın ve aynı dozu tekrar edin. Çocuğunuz bir dozu aldıktan sonra otuz dakikadan fazla kusarsa, dozun tekrarlanması önerilmez.

Çocuğunuza Calpol Şurup parasetamol içeren diğer ilaçlarla (birçok soğuk algınlığı ve grip ilaçları ve diğer ağrı kesiciler) birlikte vermeyin, çünkü bu aşırı dozla sonuçlanabilir ve hepatotoksisite (karaciğer hasarı) gibi tehlikeli yan etkilere neden olabilir. Çocuğunuza bu ilaçla birlikte vermeden önce her zaman diğer ilaçların içeriklerini kontrol edin.

Reklamlar

Genel olarak, bu ilaç çocuklar tarafından iyi tolere edilir. Ancak bazı çocuklarda hazımsızlık, bulantı, kusma gibi geçici yan etkiler görülebilir. Bu atakların çocuğunuz için rahatsız edici hale gelmesi durumunda doktorunuza danışın.

Bu ilaç genellikle güvenli ve etkili kabul edilir ancak herkes için uygun olmayabilir. Çocuğunuz kanla ilgili herhangi bir hastalık için tedavi görüyorsa, herhangi bir tıbbi bileşiğe alerjisi varsa veya herhangi bir doğum kusuru, karaciğer bozukluğu veya böbrek işlev bozukluğu varsa doktorunuzu bilgilendirin. Bu, çocuğunuzun doktorunun bu ilacın dozunu ve uygunluğunu daha iyi değerlendirmesine yardımcı olacaktır.

Calpol Şurup Kaç Saatte Bir Verilir?

Dört saatte bir kez verilir.

Calpol Şurup Prospektüs

Calpol Şurup analjezik (ağrı kesici) ve ateş düşürücü (vücut ısısını düşürür) özelliklere sahiptir. Beyinde ağrı ve ateşle ilgili sinyaller gönderen belirli kimyasal habercileri ve yolları bloke ederek rahatlama sağlar.

Calpol Şurup Ne İçin Kullanılır?

Bu şurup sadece on beş dakikada ateş üzerinde çalışmaya başlar. Şekersiz çilek aromalı olan bu şurup parasetamol içerir. Aşı sonrası ateşi olan iki ila üç aylık bebeklere verilebilir. Dört kilogramın üzerinde oldukları ve prematüre olmadıkları sürece diğer ağrı ve ateş nedenleri için de verilebilir. İki dozdan fazla vermeyiniz. Dozlar arasında en az dört saat bırakınız. Daha fazla doz gerekirse, doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Calpol 6 Plus Şurup Ne İşe Yarar?

Altı yaş üzeri çocuklarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan bir ilaçtır.

Calpol Şurup Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Önerilen dozu aşmayınız. Önerilen dozdan fazlasını almak (aşırı doz) karaciğer hasarına neden olabilir. Doz aşımı durumunda hemen tıbbi yardım alın. Belirtiler veya semptomlar fark edilmese bile, hem yetişkinler hem de çocuklar için hızlı tıbbi müdahale çok önemlidir.
 • Bu ürünü diğer parasetamol içeren ilaçlarla birlikte almak aşırı doza yol açabilir ve bu nedenle bundan kaçınılmalıdır.
 • Şiddetli böbrek veya ağır karaciğer yetmezliği olan hastalarda parasetamol uygulamasında dikkatli olunması önerilir. Doz aşımı tehlikeleri, sirotik olmayan alkolik karaciğer hastalığı olanlarda daha fazladır. Kronik alkol kullanıcıları kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır.
 • Sorbitol ve maltitol gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir ve hafif bir müshil etkisi olabilir. Bu ürünün her 5 ml kaşığı 0.97 gram sorbitol sıvısı ve 2.72 gram maltitol sıvısı içerir. Kalorifik değerler: 2,6 kcal/g sorbitol ve 2,3 kcal/gram maltitol.
 • Maltitol sıvısı (E965) ve sorbitol sıvısı (E420) varlığından dolayı, ender kalıtsal fruktoz intoleransı sorunları olan hastalar bu ilacı almamalıdır.
 • Etil (E214), Propil (E216) ve Metil (E218) parahidroksibenzoat alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) neden olabilir.
 • Bu ilaç 5 ml’de 1 mmol’den (23 mg) daha az sodyum içerir, yani esasında “sodyum içermez”. Bu ilaç, her 5 ml’lik dozda 2.86 mg/ml’ye eşdeğer 14.32 mg propilen glikol (E1520) içerir.
 • Bu ilaç her 5 ml’de 0,03 mg/ml’ye eşdeğer 0,16 mg benzil alkol içerir. Benzil alkol alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız veya karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa tavsiye için doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Bunun nedeni, vücudunuzda büyük miktarlarda benzil alkolün birikebilmesi ve yan etkilere (“metabolik asidoz” adı verilir) neden olabilmesidir.
 • Hastalar, ciddi cilt reaksiyonlarının belirtileri hakkında bilgilendirilmeli ve deri döküntüsü veya diğer herhangi bir aşırı duyarlılık belirtisi ilk ortaya çıktığında ilacın kullanımı kesilmelidir.
 • Bu şurup parasetamol içerir. Bu ilacı verirken parasetamol içeren başka bir şey vermeyin.
 • Etikette belirtilenden daha fazla ilaç vermeyin. Çocuğunuz iyileşmezse, doktorunuzla konuşun.
 • Sadece ağızdan kullanım içindir.
 • İki aylıktan küçük bebeklere vermeyin.
 • İki ila üç aylık bebeklerde iki dozdan fazla verilmemelidir.
 • Herhangi bir yirmi dört saatlik periyotta dört dozdan fazla vermeyin.
 • Dozlar arasında en az dört saat bırakın.
 • Bu ilacı çocuğunuza doktorunuz veya eczacınızla konuşmadan üç günden fazla vermeyiniz.
 • Tüm ilaçlarda olduğu gibi, çocuğunuz şu anda başka bir ilaç alıyorsa, bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde saklayın.
 • 25 derecenin üzerinde saklamayın. Şişeyi dış kartonda saklayın.
 • Kullanmadan önce şişeyi en az on saniye sallamak önemlidir.
 • Çocuğunuz iyi görünse bile bu şurubu çok fazla dozda alıyorsa hemen bir doktora danışın. Bunun nedeni, çok fazla parasetamolün gecikmiş, ciddi karaciğer hasarına neden olabilmesidir.
 • Çok seyrek olarak ciddi cilt reaksiyonları bildirilmiştir. Belirtiler arasında cilt kızarması, kabarcıklar, döküntü içerebilir.
 • Cilt reaksiyonları meydana gelirse veya mevcut cilt semptomları kötüleşirse, kullanmayı bırakın ve hemen tıbbi yardım alın.

Calpol Şurup Uyku Yapar Mı?

Ateş nedeniyle rahatsızlanan ve uykuya dalamayan bebeklere bu şurup verildikten sonra belirtiler hafiflediğinde daha rahat uyuyabilirler.

Calpol Şurup Kaç Yaş İçin?

Bu şurubu iki aylık ve üzeri bebeklerde ve çocuklarda kullanabilirsiniz.

Calpol Bebek Şurubu Nasıl Kullanılır?

Bu şurubu üç ay ila bir yaş arası bebeklerde günde dört saat aralıklarla dört kez toplam beş mililitre verilmelidir. Bu şurubu bir ila altı yaş arası çocuklarda günlük dört saat aralıklarla ve dört defa her defasında yarım ölçek kullanmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Minafen Şurup Ne İşe Yarar?

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

2 Yorum
Eski
Yeni Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
2
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx