Sağlık

Terapix Jel Nasıl Kullanılır?

Terapix Jel Faydaları

Reklamlar

Terapix jel genel olarak farklı cilt sorunlarını çözmek amacı ile tasarlanan bir üründür. Peki Terapix jel nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Terapix Jel Nedir?

Bu ilaçtaki aktif bileşen piroksikam adı verilen bir bileşendir. Piroksikam, steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar olarak adlandırılan bir grup ilaçtan biridir. Bu jel krem, ağrıyı hafifletmeye ve etkilenen bölge üzerinde cilde sürüldüğünde eklemleri ve kasları etkileyen şişliği azaltmaya yardımcı olacaktır. Romatizma (kemiklerde, kaslarda veya eklemlerde veya çevresinde ağrı veya iltihap), burkulma, incinme, çürükler ve eklemlerdeki hafif diz osteoartriti (dizler, bilekler, ayak bilekleri vb.) gibi hastalıkların tedavisinde bu jel krem kullanılır.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Reklamlar

Terapix Jel Etken Maddesi

Bu kremin aktif maddesi piroksikam adı verilen bir maddedir.

Terapix Jel Muadili

Bu jel kremin muadili Felden jeldir.

Terapix Jel Fiyatı

Bu jel kremin güncel fiyatı 39.47 TL’dir.

Terapix Jel
Terapix Jel

Terapix Jel Nedir Niçin Kullanılır?

Bu jel krem, diz, bilek veya ayak bileği gibi eklemlerde osteoartrit, omuz tutulması gibi bir eklem (periartrit) etrafında dokunun iltihaplanması, tenisçi dirseği hastalığı (epikondilit), bir tendonun iltihabı (tendinit) bir tendon kılıfının iltihabı (tenosinovit), kas burkulmaları ve incinmeleri gibi çeşitli kas, eklem, tendon ve bağ rahatsızlıklarında veya yaralanmalarda lokal ağrı ve iltihabı hafifletmek için kullanılır.

Reklamlar

Terapix Jel Faydaları

Bu jel krem, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAID) adı verilen bir ilaç türü olan piroksikam aktif bileşen içerir. NSAID’ler ağrıyı ve iltihabı hafifletmek için kullanılır. Bu jel krem, marka ismi olmadan, yani jenerik ilaç olarak da mevcuttur.

Bu jel krem, vücuttaki siklo-oksijenaz (COX) adı verilen bir maddenin etkisini bloke ederek çalışır. Siklo-oksijenaz, bazıları prostaglandinler olarak bilinen vücuttaki çeşitli kimyasalların üretiminde rol oynar. Prostaglandinler vücut tarafından yaralanmalara ve bazı hastalıklara ve durumlara yanıt olarak üretilir ve ağrı, şişme ve iltihaplanmaya neden olur. Bu jel krem, bu prostaglandinlerin üretimini engeller ve bu nedenle iltihabı azaltmada ve ağrıyı hafifletmede etkilidir.

Cilde bu jel krem uygulandığında (topikal uygulama) cilt yoluyla alttaki dokulara emilir ve burada etkilenen bölgedeki ağrı ve iltihabı azaltır.

Terapix Jel
Terapix Jel

Terapix Jel Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Ağrılı eklemleri ve kasları tedavi etmek için kullanılan aspirin veya diğer antienflamatuar ilaçlara karşı alerjik bir reaksiyonunuz varsa bu jel kremi kullanmayınız.
  • Alerjik reaksiyonlar kaşıntı ve/veya döküntü gibi hafif semptomları içerir. Daha şiddetli semptomlar arasında yüz, dudak, dil ve/veya boğazın şişliği veya nefes almada güçlük bulunur. Bu jel kremin içindeki etken maddeye veya bu ilacın diğer bileşenlerine karşı alerjik bir reaksiyon geçirdiyeseniz bu jel kremi kullanmayınız. 
  • 12 yaşın altında olan çocuklarda ve bebeklerde bu jel kremi kullanmayınız. 
  • Başka bir doktor görürseniz veya bir hastaneyi ziyaret ederseniz, onlara hali hazırda kullandığınız ilaçları söylemeyi unutmayınız.
  • Bu jel kremi kullanmadan önce doktorunuzla konuşunuz. Bu jel kremi kullanmadan önce, böbrek hastalığı, toksik epidermal nekroliz ya da Stevens-Johnson sendromu herhangi birinden muzdaripseniz veya bu hastalıklardan birisini geçirdiyseniz, doktorunuzun bilmesi gerekir. Potansiyel olarak hayatı tehdit eden deri döküntüleri (Stevens-Johnson sendromu, toksik epidermal nekroliz), piroksikam kullanımı ile başlangıçta lekeler veya genellikle gövdedeki kabarcıklarla dairesel lekeler gibi kırmızımsı hedef olarak ortaya çıkmıştır. Aranacak ek belirtiler arasında ağız, boğaz, burun ve cinsel organlar veya konjonktivit (kırmızı ve şişmiş gözler) ülserleri bulunur. Bu potansiyel olarak hayatı tehdit eden deri döküntülerine sıklıkla grip benzeri semptomlar eşlik eder. Döküntü cildin yaygın olarak kabarmasına veya soyulmasına neden olabilir. Ciddi cilt reaksiyonlarının ortaya çıkması için en yüksek risk tedavinin ilk haftalarındadır. Piroksikam kullanımı ile Stevens-Johnson sendromu veya toksik epidermal nekroliz geliştirdiyseniz, bu jel krem hiçbir zaman yeniden başlatılmamalıdır. Bir kızarıklık veya bu cilt semptomları geliştirirseniz, derhal bir doktora danışınız ve bu ilacı aldığınızı söyleyiniz. Bu jel krem de dahil NSAID’ler böbrek hasarına veya böbrek yetmezliğine neden olabilir.
  • Sigara içmeyin veya ateşin yanına gitmeyiniz çünkü bu jel krem ciddi yanma riski taşır. Bu ürünle temas eden kumaş (giysi, yatak takımı, pansuman) daha kolay yanar ve ciddi bir yangın tehlikesi oluşturur. Giysi ve yatakların yıkanması ürün birikimini azaltabilir ancak tamamen çıkarmaz.
  • Reçetesiz alınan ilaçlar da dahil olmak üzere başka bir ilaç alıyorsanız, yakın zamanda aldıysanız veya alacaksanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz.
  • Hamile kalmaya çalışıyorsanız veya tüp bebek tedavisi görüyorsanız, bu jel kremi kullanmayınız. Bu jel krem, erken gebelikte düşük yapma riskini artırabilir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, hamile olabileceğinizi veya bir bebek sahibi olmayı planladığınızı düşünün, bu ilacı almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın. Bu jel krem, propilen glikol içerir. Propilen glikol ciltte tahrişe neden olabilir. Bu ilaç propilen glikol içerdiğinden, doktorunuzla kontrol etmeden açık yaralarda veya tahriş olmuş veya hasarlı cildin geniş bölgelerinde (yanıklar gibi) kullanmayınız.
Terapix Jel
Terapix Jel

Terapix Jel Kullanımı Nasıldır?

İlacınızı daima doktorunuzun söylediği gibi kullanın. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız. Size ilacınızın nasıl kullanılması gerektiğini söyleyecektir.

Bu jel kremi uygulamak için, kapağı ters çevirip tüp üzerindeki contayı kırmak için tüpü delin. Ellerinizi sabun ve suyla temizleyin. Etkilenen bölgeye 3 cm kalınlığında bu jel kremi uygulayın. Ardından tekrar ellerinizi suyla ve sabunla temizleyin. Jel yok olana kadar jeli cilde sürün ve hafifçe ovalayın. Bunu günde üç veya dört kez yapın. Jel tamamen ovalanmazsa cildin hafif ancak geçici olarak boyanması ve giysilerin boyanması söz konusu olabilir.

Kas burkulmaları ve incinmeleri için bir hafta içinde daha iyi hissetmeye başlamalısınız. Ağrı bir hafta sonra azalmazsa, doktorunuza bildirin.

Doktorunuza söylemeden bu jel kremi dört haftadan fazla kullanmayın. Bu jel kremi örneğin yaralar, çizikler, enfeksiyonlar veya dermatit gibi tahriş olmuş veya hasarlı cilde sürmeyin.

Göz, burun, ağız, genital veya anal bölgelere bu kremi uygulamayın. Jel krem bu bölgelerle temas ederse hemen bol suyla durulayın.

Işıkla olası alerjik tipte bir reaksiyonu (ışığa duyarlılık) önlemek için tedavi edilen alanın güneş ışığına aşırı maruz kalmaktan kaçının. Bu jel kremin uygulandığı alanı pansumanla kapatmayın, örtmeyin ya da bandajlamayın.

Bu jel krem sadece harici kullanım içindir.

Terapix Jel Emziren Anneler Kullanabilirmi?

Hayır, bu jel kremi emziren anneler süremez.

Terapix Jel Topuk Dikeni Tedavisinde Kullanılır Mı?

Hayır, bu jel krem topuk dikeni tedavisinde kullanılmaz ve bu jel krem topuk dikeni tedavisinde etkili değildir.

Terapix Jel Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi, bu ilaç genellikle iyi tolere edilmesine rağmen, bazı kişilerde istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Jelin kullanıldığı bölgede cildin kızarıklığı ve kaşınması, hırıltılı nefes alma, göğüste nefes darlığı veya sıkışma, göz kapaklarının, yüzün veya dudakların şişmesi, hayatı tehdit eden cilt reaksiyonları (genellikle kabarcıklar veya mukozal lezyonlarla ilerleyen cilt döküntüsü) gibi herhangi bir yan etkinin görülmesi nadirdir ancak bu yan etkilerden herhangi birisini görürseniz derhal doktorunuza bildirin.

Bu belirtiler alerjik reaksiyon veya ışığa duyarlılık belirtileri olabilir. Diğer yan etkiler arasında mide bulantısı, hazımsızlık ve mide rahatsızlığı bulunabilir. Bu jeli kullanmayı bırakırsanız bu etkiler kaybolmalıdır. Rahatsızlık devam ederse, hemen bu jel kremin kullanımını durdurun ve doktorunuza söyleyin.

Yan etkilerden herhangi biri şiddetlenirse veya bu broşürde listelenmeyen herhangi bir yan etki fark ederseniz, hemen bu jel kremin kullanımını durdurun ve lütfen derhal doktorunuza bildirin. Bu jeli kullanırken rahatsız olursanız veya anlamadığınız bir rahatsızlığınız varsa, hemen bu jel kremin kullanımını durdurun ve acil olarak doktorunuza başvurun.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx