Dizi Haberleri

Netflix Pinokyo filmi konusu nedir? Guillermo Del Toro’nun Pinocchio filmi izlenmeli mi?

Pinokyo çekimlerinde uygulanan “Stop Motion” tekniği nedir?

Reklamlar

Sinema eleştirmenleri tarafından Guillermo Del Toro’nun son dönemde en iyi yapımı denilen Pinocchio nasıl bir film?

Guillermo Del Toro’s Pinocchio ismi ile Netflixte gösterime giren çocukluk döneminin en bilinen hikayelerinden birisine ait olan Animasyon filminin; nasıl bir film olduğunu, izlenmeli mi sorusuna, ayrıca çekim için kullanılan Stop Motion tekniğine dair bir yazı hazırladık

Pinokyo nasıl bir film? Pinokyo filmi konusu nedir?

Daha önce oscar ödülü alan yönetmen Guillermo Del Toro’nun stop motion tekniğiyle çekimlerini gerçekleştirdiği, pinokyonun müzikal uyarlaması netflix en çok izlenen filmler listesinde ilk 10 da yerini aldı.

Reklamlar

1930’ların faşist İtalya’sında gerçek bir çocuk olmak isteyen Pinokyo adında bir kuklanın hikayesinin anlatıldığı film; oldukça başarılı, karanlık bir temaya sahip ve cesur bir edebiyat uyarlaması olmuş.

Öncelikle yayınlanan film için seçilen isimdeki sahiplik durumu bile, ne kadar iddialı olduğunu gösteriyor. Oldukça eski ve popüler bir hikayeyi filminin çekilme kararını alıp onu kendi hikayenizmiş gibi isimlendirmek gerçekten cesur bir adım olmuş. Del Toro filme neden böyle bir isim verildiğini şöyle açıklamış:

“Benim için Carlo Collodi’nin pinokyosu var, walt disney’in pinokyosu var ve guillermo del toro’nun pinokyosu var. Çünkü benim için ilginç olan şuydu: itaati kutsamak yerine itaatsizliği kutsayan bir pinokyo yapabilir miyim? İtaatkâr olduğu için sonunda gerçek bir çocuğa dönüşmek zorunda kalmadığı bir pinokyo yapabilir miyim?”

Film bunu da başarmış olarak görünüyor. Pinokyonun diğer versiyonları alt üst eden bir pinokyo çıkmış ortaya.

Reklamlar

2008’den beri üzerinde çalışmakta olan ve çekimleri yaklaşık 1000 gün süren film için; anlamsız içi boş milliyetçiliğe, faşizme, çocuklara uygulanan psikolojik baskıyı konu alan film; karanlığı umut, mizah ve insanlık üzerine meseleye parmak basma ile dengeliyor.

Benito, Mussolini’nin faşist İtalya’sında geçen filmi yönetmen guillermo del toro “resmi olmayan üçlememin parçası” diye aktarıyor. Del Toro; bahsedilen filmlerden ikisi ispanya iç savaşı’nı anlatan daha önceki filmleri pan’s labyrinth ve the devil’s backbone ile pinocchio; bu üç film, çocukluğun savaş ve şiddetle ilgili olan her şeye karşı gelmesiyle aynı zamanda savaştaki çocuklar ve kaybedilen masumiyet gibi genel görünen temaları paylaşıldığı için bu üç filmi resmi olmayan bir üçleme olarak tanımlıyor.

İzleyenlere aktardığı savaş karşıtı mesajların yanı sıra, bir masalda olması gereken dersleri de film bünyesine eklemiş. Yalan söylememek, hayatta verdiğin şeyi almak, insanları oldukları gibi kabul etmek ve iyi bir baba ya da oğul olmanın ne olduğu hakkında çok sayıda ve sorgulayıcı mesajların çocuklardan büyüklere kadar büyük bir kitleye verilmesi istenmiş.

“İnsan hayatını bu kadar değerli ve anlamlı kılan kısa oluşudur.”

Stop Motion Tekniği nedir?

Stop Motion Tekniği nedir?

Stop motion ya da duraklı çekim, durağan 3 boyutlu objeleri hareket edermiş gibi gösteren bir animasyon türü olarak anlatılabilir. Kuklalar veya oyun hamuru ile yapılmış maddeler kullanılarak çekilmesi tercih edilmiş. Bu film için de 3d yazıcı kullanılarak yüzlerce pinokyo yapılmış. Basitçe her sahne bir fotoğraflama yöntemi ile kare kare çekiliyor. Ard arda birleştirilmesi ile bu film oluşuyor.

Arka planda yer alan cam şişeyi istemeden tekmeleyen birinin olması gibi küçük detaylar bile düşünülmüş. Stop motion’ın alışılmış film ya da animasyon yapım tekniklerine göre çok daha zorlu bir yapım süreci gerektiriyor. Pinokyonun yapım tekniği ve kamera arkasi ile bir video bile özel olarak yayına verilmiş. Filmin sahnelerinde görünen küçük ayrıntıları olmaması hikayenin anlatımında eksikli yaratmayacak olsa da, bu küçük detaylar yapımın hikayenin geçtiği atmosferi izleyicilere verebilmek için çok iyi seçim olmuş.

Guillermo Del Toro, muzikale yaslanan bir tür denemesi ile her yaş için izlenmesi keyifli bir yapım olmuş

Guillermo Del Toro’s Pinocchio nasıl bir film?

Film için seçilen seslendirme kadrosu ise birçok ünlü oyuncuyu bir araya getirmiş.

Başrol için seçildiğinde 10 yaşında olan Gregory Mann Pinocchio’yu seslendiriyor.

Game Of Thrones’taki Red Wedding’in baş aktörü Walder Frey ile Harry Potter’daki mr. filch’i canlandıran David Bradley, Geppetto’yu seslendirmiş.

Filmin en iyilerinden Cricket rolünü Obi Wan Kenobi canlandıran Ewan McGregor seslendirirken pinokyo’ya hem hayat veren Orman Perisi’ni hem de Ölüm’ü, Tilda Swindon seslendiriyor. Sirk müdürü Volpe Rolünde Christoph Waltz, faşist asker baba rolünde John Turturro gibi birçok ünlü isim daha kadroda bulunuyor.

Guillermo Del Toro

Guillermo Del Toro bu filmle de Oscar alır mı?

Guillermo Del Toro’s Pinocchio’su oscarların dağıtıldığı gecenin en çok konuşulacak yapımlarından biri olabilir. Bir streaming platformunun kazandığı ilk “en iyi animasyon filmi ödülü” olabilir. Ayrıca Netflix’in en iyi animasyon ödülünü ilk kez bu filmle kazanacak gibi görünüyor. Bir diğeri ise en iyi animasyon filmi ödülünü kazanan ikinci stop motion filmi olabilir. Geçtiğimiz senelerde kazanan tek stop motion filmi Wallace & Gromit: Kurt Tavşanın Laneti idi.

Guillermo Del Toro’s Pinocchio filminin en büyük rakibi, o gece Turning Red olacak gibi görünüyor.

Guillermo Del Toro’s Pinocchio müzikleri de bir müzikal havası verilmek istendiği için dikkatli çalışmalar sonucunda yaratılmış. Harry Potter’daki çok bilinen “Always” sahnesinin, the King’s Speech, Argo ve The Grand Budapest hotel gibi ödüllü ve popüler filmlerin bestesini yapan Alexandre Desplat yapımın müzik çalışmaların gerçekleştirmiş. Yalnızca keman, piyano ve ya arp gibi ahşap yapım enstrümanlar kullanımı ile müziği; Carlo Collodi’nin filmin dayandığı 1883 tarihli romana bağlanması pinokyo hikayesinin “masumiyetini” ve “canlı kalbini” gösterebilmek hedeflemiş.

Guillermo Del Toro’s Pinocchio eklenen harika detaylardan biri cricket odasına Schopenhauer’un fotoğrafını asılıyor olması. Schopenhauer, felsefe tarihinde basit bir anlatımla bütün kötülüklerin insanların arzularının varlığından kaynaklı olduğunu ortaya atması ile biliniyor.

Schopenhauer aforizmalarının birinde “hayatımızın acil ve doğrudan amacı acı çekmek değilse o zaman varlığımız dünyadaki amacına en uyumsuz olanıdır.” diye belirtiyor. Acı ve keder ise bu filmde Pinokyo’ya hayat veren yegane 2 duygu.

Guillermo Del Toro’s Pinocchio filmi izlenmeli mi?

Filmin hedef kitlesi her ne kadar çocuklar, olmasa da ama çocukların da izleyebileceği bir film olduğunu söyleyebiliriz. Eğer büyükler için çocukluktan tüm detayları günümüz dünyasına göndermeler eşliğinde hatırlamak için başarılı bir seçim olacaktır. Ayrıca filmin oscar ödülü alması kesin gibi olduğunu düşünürsek, Oscar ödüllerini takip eden izleyiciler çok vakit kaybetmelerine gerek yok.

Filmde geçen ve bütün meseleyi çerçevelenen bir alıntı ile yazımızı sonlandıralım.

“Sevilmek için kim olduğunuzu değiştirmek zorunda değilsiniz, sevilmek için itaat ederek ‘gerçek bir çocuk’ olmanıza gerek yok.”

İlginizi çekebilir: Ben Gri dizisi konusu nedir? Ben Gri dizisi Ne anlatıyor?

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx