Yemek

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Türk kahvesi tarifi; enfes tadı ve mis gibi kokusuyla en koyu muhabbetlerin en güzel eşlikçisidir. Kahvenin kökeni Arap yarımadası olarak bilinse de Etiyopya’nın Kaffa şehriyle ilgili olduğunu düşünen araştırmacılar vardır. Başka araştırmacılara göre ise Arapça’da şarap anlamına gelen kahva zamanla ‘kahve’ye dönüşür. Kahve, Yemen’den Mekke ve Medine’ye oradan ise 15 yüzyılda seyyahlar ile İran, Mısır, Türkiye ve Avrupa’ya yayıldı. Kahvenin tadı kadar ilginç olan serüveni onu daha da değerli kılıyor. 

Peki türk kahvesi nasıl yapılır? İyi bir türk kahvesi yapabilmek için öncelikle kahvenin mutlaka taze olması gerekir. Türk kahvesi tarifi için bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir. Eski bir kahve ağızda ekşi bir tat bırakacağı için tercih edilmez. Türk kahvesinin bayatlamasını engellemek için ise cam bir kavanozda, ağzı sıkıca kapalı şekilde durmasıdır.

Türk kahvesini pişireceğiniz cezvenin bakır olması en iyi sonucu almanızı sağlar. Buna alternatif elbette kahve makineleri ile türk kahvesi yapmak da mümkün. 2 kişilik türk kahvesi nasıl yapılır, türk kahvesi nasıl yapılır 1 kişilik, türk kahvesi nasıl yapılır şekerli ya da normal kahve nasıl yapılır diye soruyorsunuz. Aklınızdaki deli soruların cevabı tarifimizde…

Reklamlar
Türk Kahvesi Tarifi İçin Malzemeler
Türk Kahvesi Tarifi İçin Malzemeler

Türk Kahvesi Tarifi İçin Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı türk kahvesi
 • 2 fincan içme suyu
 • Arzuya göre toz şeker

Türk Kahvesi Tarifi Hazırlanışı

 1. Türk kahvesi yapılışı için öncelikle cezveye kişi sayısına göre su doldurun. Biz iki kişilik türk kahvesi malzemelerini sizinle paylaşıyoruz. Bu yüzden iki fincan su kullandık. Örneğin üç kişilik türk kahvesi yapmak için üç fincan suyu kullanın.
 2. Yine kişi sayısına göre birer tatlı kaşığı türk kahvesini cezveye ekleyin. Biz iki kişilik yaptığımız için iki tatlı kaşığı kahve kullandık. Örneğin beş kişilik türk kahvesi yapmak için beş tatlı kaşığı türk kahvesi kullanın.
 3. Sade türk kahvesi için şeker kullanılmaz. Eğer az şekerli türk kahvesi yapacaksanız kişi başına yarım çay kaşığı, orta yapacaksanız kişi başına bir çay kaşığı ve şekerli yapacaksanız iki çay kaşığı toz şeker kullanın. Şekeri de cezveye ilave edip, kahve suya tamamen karışana kadar karıştırın.
 4. Türk kahvesini orta ateşte kaynatmaya başlayın. Yavaş yavaş pişen kahve köpüklenmeye başlayınca fincanlara köpüğü alıp paylaştırın. 
 5. İlk taşım köpüğü paylaştırdıktan sonra kaynatmaya devam edin. Ocaktan indirmeye yakın daha kalın oluşan ikinci taşım köpüğü de fincanlara paylaştırın.
 6. Yaklaşık otuz saniye daha kahveyi kaynatıp fincanlara dikkatli bir şekilde paylaştırın.
 7. Türk kahvesini lokum ile birlikte sıcak olarak servis yapın.
 8. Afiyet olsun!
Türk Kahvesi Yapımı Püf Noktaları
Türk Kahvesi Yapımı Püf Noktaları

Türk Kahvesi Yapımı Püf Noktaları

Türk kahvesi tarifi aslında oldukça kolay bir şekilde yapılır. Elbette püf noktalarını bilmek kaydıyla! Türk kahvenizin bol köpüklü olmasını istiyorsanız ocağa almadan önce iyice karıştırmalısınız. Çünkü pişen kahvenin içine kaşık konmaz ve karıştırılmaz. Türk kahvesinin altın kuralı budur. Türk kahvesi pişerken karıştırıldığı zaman tüm köpüğü kaçacaktır. En az iki kez kahve pişerken köpüğünü almak ve fincanlara paylaştırmak daha köpüklü olmasını sağlar.

Kahveyi fincanlara alırken mutlaka dikkatli olmalısınız ve köpükleri yok etmeden dökmelisiniz. Türk kahvesini çifte kavrulmuş yani halk arasındaki tabirle yandan çarklı türk kahvesi severseniz, türk kahvesi ve şekeri önce cezvede yaklaşık bir dakika kavurun, mis gibi kavrulmuş kahve kokusu çıkacak ve üzerine suyu ekleyin. Enfes bir tadı oluyor. Türk kahvesini kuş lokumu, çikolata, kurabiye, pasta ya da ekler gibi tatlılarla şık bir şekilde servis edebilirsiniz.

Tarifleri denemeyi ve sonuçları bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bunun yanı sıra, Damla Çikolatalı Kurabiye Tarifi adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Reklamlar

Bizi begonyakadin adlı Instagram hesabımızdan takip etmeyi unutmayın.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx